Veliaj: Sot Tirana është qyteti më i pastër në rajon. Cilësia 8-9 nga sateliti i BE!

16 Nëntor 2022, 13:08Sociale TEMA

 

Veliaj: Sot Tirana është qyteti më i pastër në rajon.

Tirana është sot një qytet shumë më i pastër për shkak të politikave të gjelbra të ndërmarra nga bashkia. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i pranishëm në Konferencën Ndërkombëtare për Mundësitë Ekologjike për Sektorin Financiar në Shqipëri, tregoi përmes një shembulli të thjeshtë se cilat janë vendimet që kanë sjellë këtë rezultat.

“Kur filluam punë në Bashkinë e Tiranës, sateliti Kopernik, i cili mat cilësinë e ajrit në të gjitha qytetet e Europës (është një shërbim pa pagesë i BE-së), nga një vlerësim 1-10, Tiranës i jepte vlerësimin 2-3. Sot, tani që po flas po futem live në aplikacion, vlerësimi për cilësinë e ajrit në Tiranë është 8, kurse në ditët pa makina shkon 9-10. Ky vlerësim nuk është 8 sepse flasim bukur, por është i tillë sepse kemi marrë vendimet e duhura. Qendra e Tiranës, nga një rrethrrotullim i madh makinash, sot është sheshi më i madh në Europën Juglindore. Pazari i Ri, nga një vend ngarkim-shkarkimi në mes të Tiranës, sot është një tjetër hapësirë pa makina. Këtu, mbas kurrizit tonë, ishte një landfill i vogël, m’u në qendër të Tiranës, Muret e Kalasë, por sot është një tjetër hapësirë e kthyer jo vetëm në një pol ekonomik me shumë biznese, por edhe më e pastër. Kjo do të thotë se e paskemi vetë në dorë. Mënyra se si sillemi, mënyrë si investojmë, si i marrim vendimet dhe nëse i reflektojmë këto vendime, ashtu siç i themi në këto takime, atëherë marrim rezultatet për të cilat ju fola dhe sot Tirana është një nga qytetet më të pastra në rajon”, tha Veliaj.

Ai tha gjithashtu, se një tjetër vendim i rëndësishëm nga Bashkia e Tiranës ka të bëjë me Zonën e Lirë Ekonomike në Kashar.

“Bashkia e Tiranës sapo është licencuar nga qeveria, që të operojë një zonë të lirë ekonomike në Kashar; është një hapësirë prej rreth 60 ha dhe që tani kemi klientët e parë potencialë, një prej tyre është kompania më e madhe data-center e Izraelit. Siç pamë edhe rrezikun që na solli hakerimi nga forcat armiqësore, si rasti i Iranit që dëmtoi shërbimet tona, gjithnjë e më shumë lind nevoja për më shumë ‘cyber security’, por edhe më shumë eficencë në mbajtjen e arkivave. Ndoshta, mënyra më e sigurt dhe më efiçente, edhe nga ana energjetike, është krijimi i një data-center të madh dhe ky është klienti i parë që është ofruar për zonën e lirë ekonomike të Tiranës. Një kompani amerikane, e cila prodhon biçikleta elektrike në Pakistan, është klienti i dytë që është ofruar për zonën tonë të lirë ekonomike. Një kompani italiane, që prodhon makina elektrike, është klienti ynë i tretë dhe së fundmi, një kompani aziatike, që prodhon autobusë elektrikë, është klienti ynë i katërt, në katër ditë pasi kemi marr licencën për të operuar,” deklaroi kreu i Bashkisë.

3 Komente

 1. c
  ceni

  Sali non grata nuk eshte dakort,jane mbjelle mijra peme dhe Like hajduti thote eshte bere masaker.

  1. S
   Sefer Daja

   Ky çmim më ngjan me çmimet që merrte regjimi i Ramiz Alisë ne vitin 1988 për "ushqimin më të bollshëm dhe cilësor të popullatës", kur populli vuante vërtet për bukë! Pra, si atëher, si tani o tallin tr... të huajt me ne, o tall tr... qeveria e bashkia me ne!!! ( sa do doja të kisha mundësi ta merrja 1 dit të vetme kryetar Lekun, për të jetuar 1 dit si qytetar normal i qytetit!) Ta njifte mo mir qytetin! Të shifte se sateliti e ka gënjyer( rrenjt, siç i themi ne tironcshe)

   1. k
    k

    Shko hyp ne Dajt o mashtrues gënjeshtar të shohësh cilësine e ajrit të Tiranës . Sido qoftë do i fitosh zgjedhjet prap se ata tjerët janë më keq se ty.

    Lini një Përgjigje