Rama, replika në distancë me ministren britanike: S’pranojmë që qytetarët tanë të konsiderohen si njerëz të dorës së dytë

16 Nëntor 2022, 18:09Sociale TEMA

Rama, replika në distancë me ministren britanike:

Kryeministri Edi Rama tha se nuk pranon që qytetarët shqiptarë të konsiderohen si njerëz të dorës së dytë, duke iu referuar deklaratave të sekretares britanike për emigrantët që shkojnë me gomone drejt Mbretërisë së Bashkuar.

Gjatë një takimi në qytetin e Beratit, kreu i qeverisë tha se kur flitet për shqiptarët, nuk duhet të bëhen ndasi për çështje politike të brendshme. Rama deklaroi se qeveritë tona ikin e vijnë, ndërsa Shqipëria do të mbetet gjithmonë.

"Përtej të gjitha gjërave që thuhen këtu. Kur vjen puna për, jo një komunitet shqiptarësh, 140 mijë që janë atje që bëjnë punë të vësghtira, nderojnë emrin shqiptar, por edhe një shqiptar i vetëm të ishte, ne nuk mund të flasim në dy mënyra. Kemi vetëm një mënyrë për të folur nga çdo pozicion që jemi. 

S’ka asnjë arsye të brendshme që të flasim me të njëjtën gjuhë si ata që flasin në mediat britanie, me arsye që të merremi me çfarë na ndan këtu. 

Kudo që flasim për Shqipërinë, duhet të merremi me atë që na bashkon se çfarë jemi shqiptar. Ne duam po atë respekt që japim, nuk pranojmë kurrë që njerëzit tanë të konsiderohemn si njerëz të dorës së dytë, e sidomos pushtues.

Si ka mundësi që është gjëja më e natyrshme kjo që kërkojmë, 140 mijë shqiptarë që janë atje, mezi presin të mos jetë kjo qeveri. 

Qeveritë shkojnë e vijnë, ndërkohë që emri i Shqipërisë qëndron. E solla këtë shembull sepse faktikisht ne duhet të ndihemi mirë që i kemi dhënë një tjetër fytyrë Shqipërisë, të gjitha zonave", tha ai.

14 Komente

 1. E
  E verteta dhemb....

  Dite te veshtira per sunitoshqipfolesit..... allah uakbar

  1. T
   Taku

   Boll ore Arab i greqirezuar…. 1 grek-e brun-e ose biond-e ,si leka I madh qe ju krenoheni , me pikatore i shikon ne greqi … mos u fry kot se nga turqit do ta gjeni prape dhe te shikojme atehere sa ju vlen lekura , legen

   1. .
    .

    Ai qe i konsideron Shqiptaret qytetar te "dores se dyte" eshte pikerisht Ramuti dhe jo Britaniket. $$$$ Laicizmi hipokrit i Ramyt nuk gjen asnje rezistenc tek populli baget Shqipo. $$$$$ Te till injorim dhe poshterim qe i bejne politikanet Shqiptar popullit nuk ja ben asnje i huaj. $$$$$ Fodulleqet prej kaposhi te Ramyt i ben per konsum te brendsh, pa Anglezet as e rruajn fare. $$$$$ Vazhdoni o idjota duartrokiteni dhe mbusheni me lavda, qe "neser" tju dhjesi me rrehat ne kok.

    1. C
     Cudia

     Rama, jam dakord. Por atëherë cfarë njerëzish jemi ne kur një shumicë alarmante meret me shitje droge...?

     1. B
      Breshka, shiu dhe Ramiu

      Kurse Kadafi i konisideron budallenj, shqiptaret.Kush ka te drejte, Britanikja qe se lidh asgje me shqiptaret apo Krylegeni gju me gju me popullin shqiptar?! = lol

     2. a
      american16al

      Politikanet Englez jo vetem jane raciste por dhe shprehin urrejtje duke bere krahasime te teskajshme si qente apo ndonje tjeter. Emigrantet jane truma te pa kontrolluara ku ka dhe njerez qe abuzojne me tolerancen por kjo nuk perben shumicen dhe te pergjithesohen te gjithe..!!!! “Politikani” qe perdori fjalor urrejtje kunder shqipetareve duhet te kerkoje falje publike ne te kundert is not a problem se cfare niveli ai ka ne pushtet nuk eshte gje tjeter vec se nje bastard..

      1. .
       .

       Politikanet Anglez nuk jane aspak racista, fakti me i besueshem eshte shkalla e larte e emigracionit ne Britani ne te gjitha sktoret madje dhe ne politk, kryebashkiaku i Londres eshte i huaj, kryeministri gjithashtu, si dhe dhjetra te tjer ne nivele te tjera te politikes. $$$$$$ A e imagjinoni ju o njerez mesjetar, te keni kryebashkiak te Tiranes nje nga emigrante Irakian ???? $$$$$$ Ketu (tek ky fakt), trogohet diferenca e madhe e mentalitetit tolerant, demokrat, humanist .... te Evropes dhe te Arnautave. $$$$$$ Hapi i par qe te ndryshoni eshte i thjesht ... hiqni Egoizmin Idjot dhe Hipokrizin.

      2. B
       Britaniku

       Nuk i rruhet fare asaj se cfar flet ky kaposhi. Ky me keshilltarin merhum mundohet ti mbushi mendjen fshatareve qe albanistani eshe ne qender te politikes boterore. Komplet bole te gjith ata qe i besojn

       1. M
        Mark

        Ti, Saliu, Likja

        1. K
         Klimax

         Domethënë, që të kuptohemi, kur BE deklaron se qeveritë dhe shteti shqiptar janë të korruptuar, shprehin racizëm?!!! Çfarë duhet të bëjmë, të mos besojmë BE-në dhe botën që shtetarët, qeveritarët, pushtetarët, opozitarët, parlamentarët e soj e sorollop në Shqipëri vjedhin?

         1. "
          "BOHOTINA"

          Dakort me komentuesin e dyte...

          1. R
           Reality

           Zoti Rama... kur te duhet te flasesh per paraqitjen tende dhe para se te prononcohesh...duhet qe se pari te shikohesh ne pasqyre... Z. Rama...a e ke pare ndonjehete vehten ne pasqyre para se te flasesh...sepse shume rivalitet dhe vrazhdesi tregon ne rraport me te huajt...dhe mos harro se perfaqeson nje shtet qe ze vendun e fundit ne te gjitha performancat...ah po me fal... ze vendin e pare per export krimi...tregeti droge dhe korrupsin dinosaurian.. Z. Rama Shqiptaret e tu po qelbin Boten ngado qe shkojne...including your performance... Check the mirror...

           1. L
            Lulu

            Te eshte vene kunder o Babo se sja ke var. Ftoje njehere ne Tirane tja marresh mendjen fare me ate sharmin tend prej psikopati

            1. P
             Populli krenar Pellazg turk.

             I rruhet shume bitha per shqiptaret Edi Rames...Kush e krun me shqiptaret Edi i ban per 'Incenerator' ose nderton Port ne Durres, per inat.... = lol .

             Lini një Përgjigje