Euro 2024, mediat ukrainase akuzojnë: Ëndrra e Ceferin është realizuar

21 Nëntor 2023, 09:49Sport TEMA

Euro 2024, mediat ukrainase akuzojnë: Ëndrra e Ceferin është


Janë ngritur tonet në mediat ukrainase për penalltinë e padhënë, gjithmonë sipas tyre, ndaj Mudryk në fundin e ndeshjes Ukrainë-Itali.

Në Sport.ua, edicioni online i një prej gazetave kryesore sportive të vendit, lexohet një referencë për fjalët e Aleksandr Ceferin, i cili në tetor e kishte cilësuar Italinë si "shumë të rëndësishme" për Euro 2024.

"Kishte një rast për penallti pas një rrëzimi të Mudryk, por arbitri nuk e dhai. Madje nuk e mori mundimin për ta riparë,  - thuhet në artikull-. Në fund ëndrra e Ceferin u bë realitet: Italia u kualifikua në Kampionatin Evropian falë barazimit 0-0”.

Rebrov: Ishte një faull, por VAR... -  "Për mua, faulli i Cristante ndaj Mudryk ishte aty, por ka VAR dhe nuk jemi ne ata që vendosim. Arbitri në fushë nuk u thirr për të verifikuar atë që ndodhi. Për mua ishte një penallti, por VAR nuk e mori parasysh. Është e përshtatshme për të thirrur arbitrin përpara ekranit”. Kështu tha trajneri i Ukrainës, Rebrov.

"Ishte një ndeshje e vështirë që në fillim - shtoi ai -. Në pjesën e parë punuam kryesisht në fazën e mbrojtjes, ndërsa në pjesën e dytë filluam të shtynim dhe të riniseshim. Djemtë në dhomat e zhveshjes ishin të trishtuar, fola me ata, por ne bëmë një garë të mirë”.

4 Komente

 1. R
  Raimond vlonjati

  Gjynaf Ukraina lozi shume mire kunder Italise, e mbyti ne porte

  1. d
   dsa

   Po keta kane dezertuar nga lufta me Rusisne?

   1. V
    Vollodymyr

    Ukraina ndihma ka vetem per materiale dhe paisje ushtareke qe kane shkuar per lesh k... apo si mish per top me Rsine, per te tjerat kane Noc Rrokun qe e kujton shpesh Ed Droga.

    1. l
     lenci

     Nje sqarim. Emri kexohet Volodimir. Ne Ukraine keshtu thirret emri Vladimir. Volodymyr e shkruajne francezet. Ata zanoren i ruse ( ne rusisht shkruhet u) e lexojne i. Te gjithe vijne nga qe gazetaret tane perkthejne nga frengjishtja ose gjuhet europianoperendimore ku i shkruhet y. Jam jashte kontekstit por me vret veshin Volodymyr.

     Lini një Përgjigje