“Racizëm dhe paragjykime”, Katari shpërthen ndaj kritikave

19 Nëntor 2022, 10:07Sport TEMA

“Racizëm dhe paragjykime”, Katari shpërthen ndaj kritikave

Sekretari i Përgjithshëm i “Katar 2022”, Hassan Al Thawadi, lëshoi ​​një deklaratë të ashpër në të cilën akuzon ata që kanë qenë kritikë ndaj Katarit dhe fton edhe një herë të gjithë tifozët në mbarë botën të shijojnë turneun, i pari në Lindjen e Mesme.

“Të dielën mbrëma, në Al Khor (Katar), një moment historik në botën arabe do të shkruhet në histori, kur Katari dhe Ekuadori do të hapin Kupën e Botës. Ceremonia e hapjes dhe nisja e turneut do t’i japë fund një rruge të gjatë dhe ndonjëherë të mundimshme 12-vjeçare, që kur na u dha e drejta për të organizuar ngjarjen më të madhe në botë për herë të parë në rajonin tonë”, nis komunikata e Sekretarit të Përgjithshëm të Botërorit.

“Ky Botëror është ndoshta më i komentuari, edhe para se të nisë të luhet topi. Është për të ardhur keq që shumica e këtyre komenteve ka devijuar drejt përqafimit të dezinformatave, duke hedhur poshtë përmbajtjen dhe shpesh duke u mbështetur në racizëm të bazuar në stereotipe dhe paragjykime të vjetra për Lindjen e Mesme dhe botën arabe”, shpjegon ai me një ton shumë të zjarrtë ndaj kritikëve.

Komunikata e ashpër vijon: “Kjo nuk do të thotë se ne refuzojmë kritikat konstruktive. Ne jemi të angazhuar drejtpërdrejt dhe marrim parasysh çdo fjalë. Ne kemi siguruar që ky turne të jetë një fener progresi, duke kontribuar në reformat e punës të njohura ndërkombëtarisht në vendin tonë. Vizioni ynë për këtë turne ishte se ai duhet të shërbente si një platformë për të ndërtuar një urë midis Lindjes dhe Perëndimit, duke pranuar dallimet tona dhe duke festuar humanizmin tonë të përbashkët përmes pasionit që na bashkon: futbollit. Në klimën aktuale globale, ne duhet t’i vlerësojmë këto mundësi të rralla për t’u bashkuar. Bukuria e Kupës së Botës është se tërheq njerëz nga të gjitha anët e tokës, nga të gjitha sferat e jetës dhe lë një trashëgimi miqësie dhe mirëkuptimi që eliminon keqkuptimet, paragjykimet dhe stereotipet”.

Hassan Al Thawadi gjithashtu nxjerr në pah bashkimin që ka sjellë ky Botëror në botën arabe: “Kjo është shumë e rëndësishme për 450 milionë njerëzit në rajonin tonë që jetojnë dhe marrin frymë me futboll. Popujt tanë i bashkon historia, gjuha, kultura dhe feja. Vende të ndryshme ruajnë veçoritë e tyre. Ajo që është e padiskutueshme është se, nga Algjeria në Katar, futbolli është pasioni ynë i përbashkët. Që nga viti 1930, ne kemi qenë dëshmitarë të krijimit të historisë në çdo kontinent gjatë Kupës së Botës. Dhe këtë herë na takon neve që historia të shkruhet në tokën tonë.

Pavarësisht atyre që besojnë se Katari dhe bota arabe janë të papërshtatshme ose të padenjë për të pritur Botërorin, faktet sugjerojnë se njerëzit nuk janë dakord: 97% e biletave janë shitur. Mbretëria e Bashkuar është në pesë tregjet kryesore për ato shitje. Ne jemi të ngazëllyer të mirëpresim njerëzit dhe të ndajmë kulturën e mikpritjes që ne e çmojmë si Katar. Ne jemi krenarë për atë që jemi dhe për vlerat që mbrojmë. Ne jemi një komb që gjithmonë kemi mbrojtur hapjen, dialogun mes popujve dhe bashkimin e njerëzve. Ato vlera janë thelbi i Kupës së Botës”.

1 Komente

  1. t
    tifozi

    Lenia e organizimit te evenimentit me popullor te planetit tone ne doren e nje shteti ekstremist fetar eshte gabimi i pare i madh i FIFAs. I dyti do jete nese tifoze nga cdo vend i botes shkojne ne Katar. Nese ky aktivitet do bojkotohej nga te tera federatat dhe publiku i botes se qyteteruar, FIFA do merrte nje mesazh te forte se koha e manipulimeve per te mbushur xhepat e funksionareve te korruptuar te ketij organizmi ka mbaruar.

    Lini një Përgjigje