Shqiptarët zgjedhin Turqinë për të pushuar pavarësisht rritjes së çmimeve

13 Qershor 2022, 09:42Turizëm TEMA

Shqiptarët zgjedhin Turqinë për të pushuar pavarësisht

Ku do të shkojmë me pushime? Kjo është tema e çdo bisede, në këtë periudhë. Rritja e çmimeve ka ndikuar dhe në turizëm, por megjithatë qytetarët shqiptarë, I qëndrojnë besnikë, Turqisë.

“Preferohet shumë Turqia, sepse ajo që duan shqiptarët është, pushime komode, ekonomike dhe të garantuara. Në qershor një familje mund të kalojë pushimet 500 euro personi, 2 fëmijët falas, paguajnë vetëm udhëtimin”, tha Aurela Baholli, operator turistik.

Ndërkohë të huajt zgjedhin bregdetin tonë, për të pushuar. Këtë vit surprizë kanë qënë turistët serbë.

“Qytetarët serb kanë filluar të frekuentojnë brigjet e detit, për pushime kryesisht në përudhen e sezonit veror”, u shpreh Rrahaman Kasa, kryetar i Unionit Turistik Shqiptar.

Qëndrimi mbyllur për një kohë të gjatë, ka shtuar dëshirën për të udhëtuar e për të parë vende të reja. Vetëm në muajin Prill të këtij vitit, në Shqipëri kanë hyrë 402.051 të huaj. Krahasuar me Prill 2021, ky numër është rritur me 66,8 %.

5 Komente

 1. P
  Panajot Hasani

  Ta merr mendja. I lidh gjaku arabo turk 70% te skipetareve. Madje keta kopila preferojne t’i shpenzojne parate e krimit dhe droges ne vendin e paraardhesve te vete.

  1. T
   Taulant

   Debil ne Turqi shkon gjith bota. Stambolli u klasifikua si qyteti i preferuar i Turisteve Amerikan ne Evrope.

   1. D
    Detari

    po, ahstu thane gazetat skiptare. pse nuk merrni plackat dhe te zhdukeni ne memedhe, cju duhet Arberia e Kastriotit ju mutlimanve?

   2. R
    Roberto

    Edhe Panajot (grek) edhe Hasan (turk). Po pse mo Joti apo Pano ku te shkojne ne jug ku duhet te te rrjepin te gjalle??? Po atje merr pakete all iinclusive dhe i ke te paguara te gjitha dhe ha c'te duash e nuk ta fut njeri ne fature sic bejne kamarjeret tane. Mos e shikoni turizmin qe ka pak vite qe po lulezon por nese do vazhdohet keshtu me rritje cmimesh dhe abuzime me klientin neser do bjere shume fort ne kurrizin tuaj prandaj mblidhni mendjen.

   3. g
    gjergji

    E qahen shqiptaret e shkrete qe nuk kan lek e jan teper te varfer??????.Jane e kan aq shume pasuri sa zejne vendin e pare ne bote per shpendzime per pushimet verore apo dimrore ne raport me popullsin.Jane aq te pasur sa edhe maqinat e tyre jane nder me te shtrejtat ne Europe i kan vetem per qejfe e tangerllek e jo per pune(si kudo ne bote).Nga mengjezi deri ne mbramje vone militantet e partive,anarshistat e te gjitha formave ankohen apo pellasin se "kemi buk te hajme" ama restorantet te mbushur plote nga mengjezi deri ne darke vone. Tani fillon periudha maksimale e ankimeve e te qarave(do vijne emigrantat per pushime).Nuk e di se si kemi arritur deri ketuqe te jemi kaq mashtruesa e te poshter si e si ti marrim gjithecka e te zhveshim emigrantet e mjere.Si e si ti mashtrojne ato

    Lini një Përgjigje