Ktheju vetes o shqiptar! Mjaft ikëm nga ky vend!

5 Gusht 2022, 10:45Blog TEMA
Ktheju vetes o shqiptar! Mjaft ikëm nga ky vend!

 

Nga Besarta Taçi!

Jam larg Shqipërisë në këtë moment por...

Hap telefonin dhe shoh vdekje, përdhunime, ulërima, denoncime, aludime, komente denigruese, të gjithë kundër dikujt, dikush kundër vetes. Ndjej një çoroditje komunitare totale prej shumë vitesh, qytetari mesatar i këtij vendi nuk e ndjen veten që i përket ketij shteti, nuk e ndjen veten të mbështetur, të siguruar të përkrahur nga askush.

Detyrimisht kjo ndikon në marrëdhëniet me njeri- tjetrin me ndjenjën e përgjegjesisë që secili duhet të ketë për veten dhe të tjerë, kjo na bën të jetojmë së bashku në Kkmunitet dhe të identifikohemi me të ose në të kundërt ta godasim atë komunitet.

Arsyet pse në Shqipëri mund të bëhesh vrasës apo viktimë janë të shumta, por në një pikë ngjajnë as i pari as i dyti nuk ndjen që është dikush sipër tij që nëse thyhen rregullat e ndëshkon me drejtësi, dhe i dyti nuk ndjen sigurinë që nëse cënohet, lëndohet apo vritet do tutelohet deri në sekondin e fundit.

Ndjej dhe lexoj në sfond një proces dehumanizimi që ka kohë që ka filluar, është e frikshme se ku po na dergon, fiks në këtë përçarjen që lexoj në komente!

Nevoja për tu distancuar nga ai që gabon, për të ndjerë që jemi ndryshe, tek ne ka dicka të mirë, na ben kanibal ndaj atyre që gabojnë, po ne që heshtim, nuk reagojmë a jemi shumë ndryshe?

Ndërkohë në të kundërtën në keto momente kemi nevoje për solidaritet, bashkim, afërsi, të ulemi e të shprehim merakun, dhimbjen, frikën tonë për të ardhmen, jo në ato panelet televizive sterile ku shpesh edhe më ftojnë, por kemi nevoje të dëgjojmë njeri tjetrin, ti kthehemi humanes, njerëzores brenda nesh, ti japim vlerën e vërtetë njeriut që jemi dhe njerzve që na rrethojnë!

Kemi nevoje të ndiejmë që mund ti përkasim sërish ketij vendi të quajtur jo vetem mëmëdhe vendi ku kam lindur, por Shqipëri vendi ku dua të lind fëmijët e mi, sa larg kësaj jemi, aq rrugë na duhet për të rikrijuar sigurinë në vëndin që po jetojmë çdo ditë!
Mjaft ikëm!

11 Komente

 1. l
  loni

  ti per veten tende ike,mbylle halen te mesosh te tjeret mos te largohen,dhe e dyta,nga momenti qe nuk jeton ne shqiperi dhe nuk paguan takse nuk je ne pozicionin te japesh mend,nuk ke asnje te drejte te na mesosh ne te tjeret,fol atje ku han dhjet dhe punon,shqiperine din vete ta bejme ashtu sic na pelqen neve qe jetojme ketu,ju qe punoni dhe paguani andej nga pidhi i sateme qe jetoni mbylleni halen,nuk kemi nevoje as per moralet e juaja dhe as per mend qe na jepni,ne zgjodhem atdheun,ju zgjodhet uzmiqarin neper bote,keshtu qe nuk keni asgje per te thene per shqiperine,vetem ne qe jetojme dhe punojme ne kete vend kemi te drejten ta gjykojme dhe ta dashurojme kete vend,ju thjesht jeni plerat e ketij vendit qe ne ju perzume,mbeturine jep dhe mend,si pith qenke e mire per tu qire,per mend qe na jep ne nuk kemi nevoje.mbylle halen edhe ti edhe te gjith ju qe jetoni jasht atdheut,se kur shkoni atje ku jeni uzmiqare e shani kete vend me shpirt,mbas kompjutrit na jepni mend.

  1. k
   k

   Ubi bene,ibi patria.Lat. Ku eshte e mira ,aty eshte atdheu.

   1. L
    Lidheni gomarin.

    Sa gojëndyrë, shpirtzi dhe pa edukatê që qënke. Si një gjarpër që vetëm helm di të nxjerrë nga goja. Kontigjent burgu ose lac me zinxhir floriri në qafë! Me një fjalë llum. Do të të duhen 1 000 vjet qê tê bëhesh njeri. E mallkuar familja që tê ka pjellë dhe fatkeqe shoqêria ku plehra si ty marrin frymë. Nxirr tani vrer sa të duash.

   2. l
    loni

    ti per veten tende ike,mbylle halen te mesosh te tjeret mos te largohen,dhe e dyta,nga momenti qe nuk jeton ne shqiperi dhe nuk paguan takse nuk je ne pozicionin te japesh mend,nuk ke asnje te drejte te na mesosh ne te tjeret,fol atje ku han dhjet dhe punon,shqiperine din vete ta bejme ashtu sic na pelqen neve qe jetojme ketu,ju qe punoni dhe paguani andej nga pidhi i sateme qe jetoni mbylleni halen,nuk kemi nevoje as per moralet e juaja dhe as per mend qe na jepni,ne zgjodhem atdheun,ju zgjodhet uzmiqarin neper bote,keshtu qe nuk keni asgje per te thene per shqiperine,vetem ne qe jetojme dhe punojme ne kete vend kemi te drejten ta gjykojme dhe ta dashurojme kete vend,ju thjesht jeni plerat e ketij vendit qe ne ju perzume,mbeturine jep dhe mend,si pith qenke e mire per tu qire,per mend qe na jep ne nuk kemi nevoje.mbylle halen edhe ti edhe te gjith ju qe jetoni jasht atdheut,se kur shkoni atje ku jeni uzmiqare e shani kete vend me shpirt,mbas kompjutrit na jepni mend.

    1. D
     Doda

     Jam dakort qe duhet ti kerkojm shtetit te ver rregull dhe te nxieri para pergjegjsis fajtorin dhe shkelesin e ligjit , por me habit fakti se dalin ne shesh nje turm njerzish per te kerkuar siguri , por shikojm njerez qe therrasin posht qeveria , Ed Rama ik posht komunistat do ju terheqim xvarr dhe lloj lloj sharje sharlatanesh dhe femradh pa kultur , ksaj i thon te djegesh jorganinper nje plesht , te rrexosh shtetin se ashtu i leverdis ksaj turme qe gjen sebep dhe çfrytezon fatkeqsin e ksaj vajze , kjo esht e tmerrshme shokuse , shikon lloj lloj krimineli qe nuk len dhe nuk kan len njeri pa vrar ne kte vend dhe ben sikur ka humbur njeriun e familjes , thjesht qe gjoia te rendojn fajin e shtetit , sa aksidente ndodhin ne bot , personi qe shkel ligjin shkon para drejtesis dhe korigjohen gabimet kaq,dhe te therrasin ne Suedi Danimar aNorvegji hyqmila , por ktu tek ne kriminelet e pushtetit vet ministra te Saliut dhe familja keyeministrit hodhen ne er 300 shtepi dhe vran 32 njerez e u plagosen 400 te tjer , ku ishin kta zuzar ne at koh pse nuk u ngriten per te rrexuar qeverin , por nuk u denua askush sot e ksaj dite , pse su ngriten se e kishin te veten dhe kur jan vet kta bastard ne pushtet bombardojn dhe vloren hapin depot dhe vrasin dhe gjysmen e shqiperis , te vrasin duke ber dhe xhiro ne bulevard dhe kur behet fjala per drejtesi vet ish sharlatani kryeminister saliu qe ishte prekur nga aksidenti , ne vend qe te çonte ne gjyq vrasesit i tha kurv rrugesh kryeprokurores se republikes , pra djajt kan filluar te dalin ne mbrojtie te engjejve , jo se jan prekur por se duan te mashtrojn shqiptaret , sa te jet ky lloj llumi Sali Berisha dhe PDja ky vend nuk do gjej kurr qetesi se kta jan antishteti antishqiptaret hajdutet mashtrudit te pa aftet e kriminelet qe mbajn peg shqiptaret kan 30 vjet , ky esht realiteti shqiptar , ktu kriminelet jan leshuar nga zinxhiri dhe kan veshur kostum politikani OJQje Analisti e gazetari prandaj ky vend keshtu do jet pergjithmon.

     1. V
      Vlora

      Znj. Rezart. Te jeni e bindur qe realiteti eshte shume me ndryshe nga cfare ju degjoni ne Tv, cdo dite dhe ore, nga nje grusht analistesh. Nuk po them qe nuk ka probleme, por vendi ka ndryshuar shume per mire. Ne cdo vend te botes ka probleme. Vete kam jetuar 4 vite ne Gjermani dhe Austri. Ne ate periudhe probkem ishte rrembiki i femijve te vegjel dhe krime te tjera. Nuk degjova ne asnje raste se faji eshte i qeverise, apo policise.

      1. P
       Partia e lirise

       Ri se je mire aty dhe mos hajde se do mallkosh veten.

       1. V
        Virusi

        Ok. Kthehu dhe luftojme se bashku. Mos i beso medias se eshte teresisht jashte realitetit. As atyre qe bertasin neper media mos u beso. Eshte nje grup qe nuk flet, nuk ankohe, po punon. Si gjithmone, ata jane palca e vendit. Jo ata qe ikin, as ata qe vetem shajne e qahen.

        1. s
         selfo zeneli

         Nderrohemi bashke dhe mos na ca sh bythen. Moral nga Toronto! Ju nga jashte qe beni moral nuk duroheni fare si Kreshnik Spahiu me shoke ku je dhe ti brenda.......Ik futi nje berdaf qe pastaj te vish te lindesh ketu te materniteti te stacioni trenit.

         1. E
          Eja ne Shqiperi

          Mjafte iken mbasi ti ike dmth ( après moi le déluge ) apo shenje xhelozir ktheu ne shqiperi cfare pret ? do beje mire para se te frymezoheshe me energji negative lexo sa eshte indice krimit ne shqiperi dhe mos degjo Sandrin e klanit apo Fevziun mesoje jemi ne mezin e tabeles europiene me mire se Franca ku indici eshte 3.17 dhe shqiperia 3.07 vendi me indice krimi me te larte Lettonie 6.5 dhe vendi me pak krime gjermani itali 0.6 .Eja ne Shqiperi te protestojm paea spak perse spiuni I.M dhe krimineli Berrisha destabilizojn vendin perse nuk arrestohen eja ne Shqiperi bol duke dhene mendje

          1. B
           Balo

           Besarta, po të doje të kisha qi për nji orë të mirë! Varja gazetarisë,grahi asaj që të ka dhënë natyra...

           Lini një Përgjigje