Ky Parlament nuk mund të shkojë në gjumë, ka thënë Mateu!

1 Gusht 2022, 15:25Blog Nga Frrok Çupi

Ky Parlament nuk mund të shkojë në gjumë, ka thënë

Nëse ky Parlament shkon në pushime, atëherë nuk ka pse kthehet më.

Duhet të ndërtojë sigurinë, të bëjë ligjet që të rrethojë spiunët dhe të korruptuarit, hajdutët qëmbajnëdrynat e sekreteve…, e pastaj.

Nëse bie në gjumë shteti dhe Parlamenti në këto momente që janë në zgrip, atëherë bëhet më e keqja. Nuk kanë pse kthehen më.

Këtu mund të gjejë njerëz të tjerë, mund të gjejë një shtet tjetër, mund të gjejë ligje të tjera dhe sundues tjetër. Kështu ka ardhur puna, deri në këtë pikë. Dhe kjo ka ndodhur edhe për arsyen se Parlamenti ka fjetur çdo vit; ka fjetur e ka grirë fjalë boshe. Ndërsa djalli nuk ka bërë një sy gjumë.  Dy ‘kompani’ kundër kombit dhe kundër njeriut, Berisha- Meta, kanë mbledhur pasuri të madhe, kanë akaparuar armë dhe të armatosur, kanë rrëmbyer spiunët dhe i kanë bërë ushtarë. Dosjen e presidentit spiun e ka Sali Berisha në folenë e tij. Sa shumë spiunë e sa shumë kocka dhe kriminelë ka në atë ‘katakomb’?

Të zgjedhurit e popullit nuk mund të flenë mbi rrezikun që i kanoset popullit.

Hera e parë që ndodhi kështu në botën e qytetëruar, ka qenë koha kur u kthye Jezusi. ‘Kur ai u kthye, i gjeti apostujt prapë në gjumë. Po flini- u tha- e shikoj në sytë tuaj të rëndë’. (Ungjilli sipas Mathew).

Këta deputetë, mund të mos gjejnë asgjë si më parë.

Atëherë, çfarë do të gjejnë?

Në vend të shtetit të votuar në dritë të diellit, do të gjejnë një ‘shtet’ dosjesh të dalë nga errësira. Spiuni spiunoi spiunin dhe të dy u helmuan…, dikush mbeti, në 30 vjet. Mezini konstatoi spiunin, e fshehu dhe ia dorëzoi Gazidedes; Gazidede e rekrutoi e pastaj ia dorëzoi Berishës. Pastaj u helmua ‘papritur’ Gazidede. I vetmi spiun i lartë që mbeti gjallëështë Meta që u bë president. Në dosjete  tjera pranë dosjes së tij në shtëpinë e Berishës ndodhen dosjet e dëshmitarëve të tjerë: Faik Hoti, Ilir Hoti, AliSpahia, Remzi Hoxha, Ali Uka, PjetërArbnori, SafetZhulali. Këta janë vetëm foto të vjetra dhe kocka, si në thesin e plakës Nicë. I mban Berisha. Duhen sekuestruar urgjentisht, para se të nisin pushimet; aty ndodhet një shtet fantazmë por i rrezikshëm.

Përderisa presidenti dhe kryeministri i Republikës, Berisha, ka mundur që të fusë në shtëpinë e  tij dosjet e spiunëve të Policisë Sekrete, kjo do të thotë se ka në dorë një ushtri me kapuçonë; Parlamenti legal ekziston formalisht. Ushtria e spiunëve të Sigurimit nuk është më aq ‘polite’ sa atëherë kur lulëzonte fushës në diktaturë; tani ushtria e Spiunëve është tmerrësisht e egër dhe mund të shkatërrojë vendin përsëri. Vendin e djegur siatëherë mund të gjejnë deputetët pas gjumit, nëse shkojnë…Matew do t’u konstatojë vetëm sytë e fryrë.

Ushtria e Spiunëve ka gjeneralët më të lartëtë shtetit.

Më duket se është e kohë e humbur që  të numërohen yjet dhe gradat e gjeneralëve që nuk janë pjesë e Sigurimit; këta janë ‘asgjë’ para gjeneralëve të egër tëPolicisë së diktaturës. Në ato radhe ndodhet njëpresident i Republikës, një kryeministër, një kryetar i Parlamentit, një kryetar partie. Më tëvegjlit nëkupolë janë vrasësit, trafikantët e drogës dhe të qenieve njerëzore, hajdutët, tëkorruptuarit. Këta shembin edhe një perandori të tërë me pasurinë që posedojnë dhe me egërsinë e terrorit që ushtrojnë. Në katakombin e tyre do të gjendet Artan Santo, Fatmir Xhindi, Kosta Trebicka, Sokol Olldashi…

Tani që u zbuluan, vrasësit bëhen më të egër…

E si do të shkojëParlamenti me pushime në këtë moment? Të paktën duhet ngritur ligji që të shpallen dhe rrethohen spiunët, ligji që të dënojë tregtarin e spiunëve, të eliminojëSali Berishën dhe Ilir Metën nga jeta publike e njeriut. Kur zjarrvënësi i Athinës Herostrati dogji tempullin e Artemisës, u dënua që të mos i përmendej më emri.

Pse spiunët dhe tregtari i tyre, u zbuluan pikërisht tani?

Dikush thotë se kjo është në favor të shtetit dhe ligjit. Jo, nuk është. Kjo është në favor të ‘shtetit tëdjajve’; nëse ‘apostujt’ shkojnë në gjumë. Sepse ‘shteti i dosjeve’ u zbulua bash në momentin kur Parlamenti po bënte gati valixhet, euro, hotele, skafe dhe makina…, përtë shkuar në pushime. A nuk iu prek kjo? Atëherë çfarë?… Atëherë shteti i spiunëve mekryeministra dhepresidentë do të dilte menjëherë nga dosjet dhe do t’i gllabëronte të gjitha çfarë ka mbetur. Ka ndodhur që perandori të mëdha kanë rënë pikërisht për shkak tëzhytjes në kënaqësi të oborrit, e jomë një shtet delikat!.

Tani nuk duhet të ketë pushime, ndryshe quhet se e keni lënë popullin nën këmbët e këtyre.

33 Komente

 1. R
  Rrofsh i Nderuar Patriote

  Eshte me se e vertete kjo qe shkruan z.Frrok Cupi . Ktu qendron pikerishte edhe ajo qe shume e quajn Koncepti Shtet ! - Gjermanet kane nji shprehje qe thone : ( Erst das Arbeit dann das Vergnügen !)= Ne fillim punet pastaj Kenaqsite . Si mundet qe qeverria mos te vazhdoj ne menyre intensive e coje aty ku duhet banden e Sopiunave dhe Tradhetareve te ktij Kombi kur nuk ka asgje ne rregull si Shtet ? Eshte absurde te mendosh sot ,ta lesh ne mes punen e nisur dhe shkerdhehesh Plazheve te Botes ! Eshte nji Papergjgjesi e cila ka karakterizuar e vazhdon te jet pjes e Karakterit te Qeverritareve tane ,te cilat nuk kan ala Konceptin e duhur te Shtetarit dhe funskionimit te nji Shteti ! - Kta kan aq shume pune per te ber ne ate Shtet sa duhet te punojne dite e nate papushim , te ratifikojne Ligje te reja qe favorizojne Abuzimet e Politikaneve etj etj dhe per Pushime as qe duhet ti shkoj ne mendje . Pa sakrifica .pa i mohuar dicka kenaqsive personale nuk arrihet sukses ne asnji pune .Ne Shqiperi eshte emergjente krijimi i nji Partie Kombetare me njerez te sprovuar e te paster me i be Opouźiten e vertete ktij Pushteti qe shin me pseduoOpoziten e korrupotuar e antishqiptare . Rrespekt F.C

  1. P
   Pilo Lala

   Jam dakort, por edhe nuk duhet nxituar. Kur nxiton, ben ligje, qe ne vend te heqesh vetullat, nxjerr syte. Me mire ngadale dhe ligje te sakta, peshku eshte ne rrjet.

   1. V
    Vranakonti

    Zoti Frrok te lumt mendja je njeri brilant dhe lum prinderit qe kane lindur nje njri si ju. Shkrimet e tua jane te vecanta per vertetesine dhe analizen e shkelqyer qe i bene dituates.Respekt,respekt, respekt.

    1. A
     Anna

     Frrokdhe shokut t'Frrokut ,per ty analisti ne Amerike,Syçi (Ilir Demalia) tha se keni qene i rekrutuar nga sigurimi shtetit,me pseudonimin "Llulla".Eshte e vertete?

    2. K
     Kta ja nxin jeten shqiptareve qe ikin

     Ne Shqiperi ,mundet te jetohet ,per shqiptaret flas me mire se ne cdo vend te Botes sepse i ke te gjitha per te ber nji jete te lumtur ,nqs sdo ishin kta bij Kurvash Antishqiptare qe shkaterruan me themel kte vend te Mrekullueshem . - Sot del detyre e cdo familje shqiptare te bashkoj bijt ew saj kunder ksaj Bande Shkerdhatash dhe Zhduke nga faqja e dheut kre fare te ndyre ,sepse rruge tjeter nuk ka dhe s'ka me pas kurre . Politikanet Shqiptare jane te gjithe te Korrurptuar . Ai qe e beri President Spiunin e Trafikantin me te madhe ne Ballkan ,nuk do bej asgje dhe kjo do i kushtoje akoma me keq se me pare Shqiptareve ,sepse kta do pejtesohen ne Politike . Kush ja dha 300.000 vota Spiunit metaj ? Mendoni ju se ka vertet kaq bashkpuntore ? Nji mut ka .I ka vjedhur manipuluar me saliun .Keshtu i bejne deputetet kta . Pra kjo s'eshte Demokraci ,ppor liria e Krimineleve qe ka marr Peng jeten e shqiptareve qe rrijn ala sot e bejne sehir e presin nga kjo Qeverri qe thot: S'duam ne Drejtesi dun Aletatet tane ! O Zot eshte me i ren murit me koke ose merr armet e shko shkerdhejn robt . I tha Gazeta Gjermane Ramos ,kur Europa priste qe Frankenshtajni ilit metas , te arrestohej ju e bet President dhe me te rast humbet perfundimishte shancin per ne BE -sepse gjithe Europa u zhgenjye e para dhe e dyta besoj se te gjitha qeverrite Shqiptare jane pjes e se njejtes Bande si edhe PD LSI dhe asnji nuk do te behet Drejtesi ! - Pra ne kte vend ose do zhduken banda Esadiste ose ata do zhdukin gjithe shqiptaret e largojne nga Shqiperia . Nuk ka me asnji lloj Zgjidhje tjeter ne ate vend . Behuni te gjithe AVNI RUSTEM e vrisni ku ti shikoni Esadistet ,ndryshe prisni fundin

     1. I
      Indinjata

      Kjo thirrje eshte nje pike uji ne shkretetire!Parlamenti i ka punet ne vije,qeveria po ashtu ,drejtesia vazhdon e fle gjume mbi reren e zhuritur nga temperaturat e larta e si bene syri tert!Shqiperia eshte me e begate se kurre z.Frok fale ketyre zhvillimeve.Ambasadorja eshte me e lumtur se kurre ,e ke pare si i shendrin fytyra.E ç'kerkon me o popull?

     2. s
      shijaku

      bravo !...asnje puna ska sukses pa u coptuar dhe pa gjume

     3. N
      Neutrino

      I ke prek në themrën e Akilit parlamentarët tanë. Mezi po presin të shp(k)....lodhen pranë dallgëve të detit. Kanë të drejtë edhe ata të shpenzojnë atë që kanë fituar. Se kështu ndihmojnë edhe ekonominë tonë (të mafies së turizmit). Të paktën ata që do pushojnë në territorin e Shqipërisë. Mos prisni t'i hapin telashe vetes me ligje e stërligje të reja.

      1. A
       Agushi jam

       Mirë e ke ti or Frrok por sikur janë hapur do llafe se edhe ti "ke gëlltitur dikur një lugë çorbë të prishur....."

       1. ?
        ????

        Lëri pallavrat. Ato që thotë Çupi këtë radhë janë fjalë të arta. Është i vetmi shpëtim për këtë vënd. Nëse parlamentarët shkojnë me pushime para se të kalojnë ligjin për dosjet, skuadronet e Ilir Metës dhe Sali Berishës do kenë mbaruar punë në këtë vënd. Ka vetëm një mënyrë për t'u justifikuar, nëse Meta nxiton dhe bije si peshk vet në rrjetë. Të jetë vallë se i kanë parashikuar dhe po e nxisin qëllimisht të bjerë në rrjetë? Agush bytha, thirri mëndjes para se të kërcënosh!

        1. F
         Fjala ime

         Agush, iliri, ja te besojme ty, kush na ka vjedhur , vrare dhe pushtuar Frroku apo Agushi? Palaço gjallese!

        2. K
         Kujtesa

         Na shkruaj me mire ndonje analize per ato qe po ndodhin ne Kosove. Por ta shkruash ashtu siç di ti, kur e beje ne vitin 1999, kunder nderhyrjes se NATO-s.

         1. K
          Kujtesa

          Na shkruaj me mire ndonje analize per ato qe po ndodhin ne Kosove. Por ta shkruash ashtu siç di ti, kur e beje ne vitin 1999, kunder nderhyrjes se NATO-s.

          1. T
           Trotski

           Respekte Frok.Ulurima jote eshte e Drejte.Parlamentaret tane dhe Politikanet ne Teresi jane te PaPergjegjshem.Duhen marre Masa urgjente qe te Mbrohet Shteti nga Zullumqaret si Like Floriri dhe Sali Kerma.Ata jane gati per Turbullira per te mbuluar enet qe u ka dale Kallaj.

           1. P
            Pilurioti

            Bravo z. Çupi! Meritoni respekt për mendimin dhe guximin tuaj.

            1. L
             Lothar

             Matthäus or taj, Lothar Matthäus ka thene: "Po flini? E shikoj në sytë tuaj të rëndë’.

             1. G
              GEZUAR BAFTAJAR

              ME SHUME SE TE ARTA!!! JANE NJE THIRRJE VENDIMTARE PER FATET E POPULLIT SHQIPETAR JO VETEM TE SHQIPERISE POR TE MBARE KOMBIT SHQIPETAR. POR SIC THUHET TE GJITHE JANE TE PERLYER. PO QE SE EDI RAMA LEJON NDERPREJEN E PUNES PARLAMENTARE AHERE EDHE AI ESHTE I PERLYER. TJETER GJE PO KA MARE POROSI KESHTU NGA NDERKOMBETARE. POR DO TE ISHTE VENDIMTARE NJE LIGJ PER RISHIKIM TE CERTIFIKATE TE PASTERTISE PER ISH DHE ATE AKTUALE TE SHTETIT NE SHTATOR MUND TE BEHET LIGJI PER HAPJEN TOTALE TE DOSJEVE.

              1. G
               GEZUAR BAFTAJAR

               ME SHUME SE TE ARTA!!! JANE NJE THIRRJE VENDIMTARE PER FATET E POPULLIT SHQIPETAR JO VETEM TE SHQIPERISE POR TE MBARE KOMBIT SHQIPETAR. POR SIC THUHET TE GJITHE JANE TE PERLYER. PO QE SE EDI RAMA LEJON NDERPREJEN E PUNES PARLAMENTARE AHERE EDHE AI ESHTE I PERLYER. TJETER GJE PO KA MARE POROSI KESHTU NGA NDERKOMBETARE. POR DO TE ISHTE VENDIMTARE NJE LIGJ PER RISHIKIM TE CERTIFIKATE TE PASTERTISE PER ISH DHE ATE AKTUALE TE SHTETIT NE SHTATOR MUND TE BEHET LIGJI PER HAPJEN TOTALE TE DOSJEVE.

               1. G
                GEZUAR BAFTAJAR

                ME SHUME SE TE ARTA!!! JANE NJE THIRRJE VENDIMTARE PER FATET E POPULLIT SHQIPETAR JO VETEM TE SHQIPERISE POR TE MBARE KOMBIT SHQIPETAR. POR SIC THUHET TE GJITHE JANE TE PERLYER. PO QE SE EDI RAMA LEJON NDERPREJEN E PUNES PARLAMENTARE AHERE EDHE AI ESHTE I PERLYER. TJETER GJE PO KA MARE POROSI KESHTU NGA NDERKOMBETARE. POR DO TE ISHTE VENDIMTARE NJE LIGJ PER RISHIKIM TE CERTIFIKATE TE PASTERTISE PER ISH DHE ATE AKTUALE TE SHTETIT NE SHTATOR MUND TE BEHET LIGJI PER HAPJEN TOTALE TE DOSJEVE.

                1. G
                 GEZUAR BAFTAJAR

                 ME SHUME SE TE ARTA!!! JANE NJE THIRRJE VENDIMTARE PER FATET E POPULLIT SHQIPETAR JO VETEM TE SHQIPERISE POR TE MBARE KOMBIT SHQIPETAR. POR SIC THUHET TE GJITHE JANE TE PERLYER. PO QE SE EDI RAMA LEJON NDERPREJEN E PUNES PARLAMENTARE AHERE EDHE AI ESHTE I PERLYER. TJETER GJE PO KA MARE POROSI KESHTU NGA NDERKOMBETARE. POR DO TE ISHTE VENDIMTARE NJE LIGJ PER RISHIKIM TE CERTIFIKATE TE PASTERTISE PER ISH DHE ATE AKTUALE TE SHTETIT NE SHTATOR MUND TE BEHET LIGJI PER HAPJEN TOTALE TE DOSJEVE.

                 1. G
                  GEZUAR BAFTAJAR

                  ME SHUME SE TE ARTA!!! JANE NJE THIRRJE VENDIMTARE PER FATET E POPULLIT SHQIPETAR JO VETEM TE SHQIPERISE POR TE MBARE KOMBIT SHQIPETAR. POR SIC THUHET TE GJITHE JANE TE PERLYER. PO QE SE EDI RAMA LEJON NDERPREJEN E PUNES PARLAMENTARE AHERE EDHE AI ESHTE I PERLYER. TJETER GJE PO KA MARE POROSI KESHTU NGA NDERKOMBETARE. POR DO TE ISHTE VENDIMTARE NJE LIGJ PER RISHIKIM TE CERTIFIKATE TE PASTERTISE PER ISH DHE ATE AKTUALE TE SHTETIT NE SHTATOR MUND TE BEHET LIGJI PER HAPJEN TOTALE TE DOSJEVE.

                  1. s
                   sapa

                   Se mos i vrasesh ne ndergjegje o Frrok!se po vjen edhe shtatori i rrezikshem!Po mire o Frrok beson megjithe mend qe ne kete vend ka elemente pozitive qe do bejne vendin?ti qenke injorant!po te kishte nje shumice pozitive ne kete vend nuk do lejonte kete katastrofe por eshte shumica negative qe tall bythen me nje pakice pozitive te paperfillshme ne numer!

                   1. Z
                    Zagali

                    Sapa! Te gjithe e lavderojne Frrokun,kurse ti e quan injorant. Kjo tregon se ti nuk e kupton ate per ç'ka thot,ose je bythelepirsi i Metes dhe Berishes.

                    1. Z
                     Zagali

                     Sapa! Te gjithe e lavderojne Frrokun,kurse ti e quan injorant. Kjo tregon se ti nuk e kupton ate per ç'ka thot,ose je bythelepirsi i Metes dhe Berishes.

                     1. s
                      sapa

                      Injorant eshte perderisa nuk e kupton qe nje shumice e ketij vendi eshte e korruptuar dhe hajdute.Sa per bythelepires une i deshiroj te gjithe me Sali ,Mete dhe pastaj edhe "reformatorin"Rama ne burg!Nuk luftohen maskarenjte ne shqiperi as me hartime as me sharje!Duhet veprim dhe kush nuk e ben kete eshte bashkepunetor i tyre dhe ketu futet edhe Rama.More vesh Zagari?

                    2. V
                     Vranakonti

                     Zoti Frrok! Si te paska gatuar perendia ty,nje njeri,vertete njeri me nje mendje brilante qe mendon per popullin tend. Mendoj se babaj dhe ajo nene qe te ka lindur te kane bekuar dhe je mburrja e tyre.Kame lexuar gjthemon shkrimet e tua dhe me kane lene pershypje te madhe mendja jote e holle. Shkrimi i sotem qe beni ju eshte nje thirrje jo vetem parlamentit por i gjithe popullit shqipetar,t'i vene gishtin kokes se po ngjallet mafja famekeqe e Sali Berishes dhe Ilir Metes. Keta dy jane krijesa per te keqen e vendit dhe po kercenohet seriozisht. Amerika dhe Evropa duhet sa me pare te marin masa per te zhdukur pergjithemon kete fare te keqe.

                     1. M
                      Malo Pirgu

                      Bravo z. Cupi! Kjo do te thote t’u japesh spiuneve nje muaj kohe, pra 30 dite per te bere plane ogurzeza per Shqiperine dhe shqiptaret! Kane qene, jane dhe do te jene te rrezikshem per fatin e Shqiperise! Ata jane gati ta djegin Shqiperine si ne 1997! Po shteti? Ka shkuar me pushime! Turp per shtetin! Saliu dhe Iliri nuk fkene kurre: Uji fle, por hasmi kurre! Ka ardhur koha qe shteti te tregohet shtet!

                      1. B
                       Bubulina

                       " ka ndodhur që perandori të mëdha kane rënë për shkak të zhytjes ne qejfet e oborrit..." Profesor Çupi, dikush duhet ti paralajmeronte. Ju e bëtë me shumë fisnikëri. Shigjeta doli nga shtiza. Faleminderit

                       1. B
                        Bujar Kanapari

                        Kesaj radhe, edhe une jam me Frrokun, te hapen dosjet. Por Frroku dhe ca tjere, nuk e dine se nga anon peshorja. Bashkepunetore te sigurimit ka ne te tre krahe, PD, PS dhe shtresa e te persekutuarve. Nje pyetje kam une per Frrokun dhe frrokerit. Kur te hapen dosjet, PS si parti ne pushtet, qe do kete meriten per hapjen e dosjeve, ne zgjedhjet e ardhshme, do te votohet me shume, apo do te marre nje kosto te larte politike. Votuesit socialiste qe do te penalizohen nga hapja dosjeve, me siguri do te shkojne shume te entuziazmuar ne zgjedhjet e ardhshme, nga gezimi se i doli emri si agjente sigurimi.

                        1. D
                         Demagogu

                         Me ngadalë o Frok se nga e bëre artistin si Mathew. Do konstatojë sytee fryra të këtyre! Ata nuk bëjnë dot as shurrën oa dijeninë dhe lejen e artistit. E kam thënë përsëri. Këtë do t'a gjej si Nolin. (Zogu me Karragjeorgjeviçët, me mercenarë po sulmonin) Noli i binte pianos.... Kështu dhe ky "Mathew" yt do jetë duke bërë skica... Sa për ato që thua po të kujtoj se: Për Olldashin ishte ky Mathew yt mbulesa dhe koopertura që të paraqitej ashtu siç. Madje nuk u hetua asnjë pistë tjetër përveç aksidentit...! Dhe pse kishte dëshmitarë që panë ca gjëra... Si duket ky ishte "nder" që ju bëri Mathew atyre kuptohet për interesin e vetë të mëpasëm

                         1. E
                          Emigranti

                          Edhe nje here si nje here i nderuari dhe mendjehapuri e i mencmi Frrok Cupi ne kohen e duhur jep alarmin per rrezikun qe i kanoset vendit e popullit tone nga toleranca e shtetit dhe e politikaneve tane ndaj spiuneve,agjenteve te deklaruar apo te fshehur,duke marre shkas nga rasti apo nga bomba qe eshte hedhur ne shtyp nga autoriteti i dosjeve se personi i katapultuar ne te gjitha postet me te larta te ketij shteti,Ilir Meta-j paska qene agjent i sigurimit te dikurshem te shtetit!Respekt per Frrok Cupin,i cili pavaresisht se me shume se njehere edhe i eshte rrezikuar jeta nga padrinot e krimit e korrupsionit ne kete vend,vazhdon me kurajo e vetmohim te denoncoje keta elefante te krimit e te korrupsionit.Akuzat e ndryshme ndaj tij,qe behen per ta frenuar e mposhtur,per ti mbyllur gojen e bejne ate edhe me te guximshem,pasi ai ka ne krah te gjithe shqiptaret e ndershem,ka te verteten dhe ka aftesine e kulturen e duhur qe te ekspozoje e te denoncoje publikisht keta bastarde te ketij kombi,keta oktapode te degjeneruar,qe fatkeqersisht i kemi midis nesh edhe sot,pasi kane 30 vjete qe kane vjedhur,kane shantazhuar,kane blere e vrare me qellim qe te mbijetojne e te rrine si cekic varur ne qafen e ketij shteti e te ketij populli.Respekt te vecante dhe mirenjohje per perkushtueshmerine e zotit Cupi ndaj gazetarise per mbrojtjen e popullit dhe shtetit te brishte shqiptar! Eshte AKSIOME qe situata te vecanta e urgjente duan dhe veprime drastike e urgjente.Etja e dyshes Like- Berisha dhe qellimi i tyre 30 vjecar per rrenimin e perdhosjen e shtetit eshte kaq e madhe saqe,pavaresisht se ne cfare pozicioni jane,ata mobilizohen e punojne non stop qe te bllokojne cdo veprim kunder tyre.Dhe kjo eshte provuar keto 30 vjete.U pa dhe me gjykaten kushtetuese kur mendohej se ai kishte vetem S.Bejten apo Xhaferllarin dhe doli se pothuaj te gjithe e mbeshteten dhe u vertetua dhe profecia e tij shprehur live ne TV se 1-shit po ti shtosh disa zero... dhe Like Floriri i la pendet Edi Rames,PS-se dhe shqiptareve qe e mendonin te sigurt shkarkimin e tij nga GJK ! Kuptohet qe edhe gishti i zonjes Tushe,me mandat te mbaruar,por te papermendur nga Likja...?!lozi rolin e saj.Kjo eshte e shkruar dhe e rregjistruar! Kjo po duket dhe me vendimi shume te vonuar te GJ.APELIT per PD-ne?!!!,qe po e lejon banditin vicidolas te demtoje sa me shume jo vetem partine e opoziten por edhe politiken ne pergjithesi e vendin tone ne teresi!Edhe tani te kapur me presh ne dore,te alarmuar ata jane bere me te rrerzikshem.Dhe ata nuk mund te ndalen e te neutralizohen nese politika shqiptare apo dhe qeverria vazhdojne qetesisht e normalisht aktivitetin e tyre e shkojne me pushime!Ndaj eshte akute qe parlamenti shqiptar,te mos shkoje per te fjetur gjume e deputetet te zhgrryhen ne rere brenda e jashte vendit,duke pritur te qete shtatorin,kur nderkohe Meta-j non stop nuk fle e vepron si vemje ne erresire,diten e naten te permbyse situaten.Nisma e PS-se apo ajo e zotit Alibeaj jane gati,edhe kryeministri u shpreh se duhet te ndihmohet autoriteti i dosjeve ne kerkesen e tij.Kaq e zorshme eshte te thirret URGJENTISHT ne seance plenare komisioni i lgjeve dhe parlamenti e te votohen ndryshimet e propozuara,qe te shpetoje njehere e mire populli e shteti shqiptar nga keta gaxhgaune kriminale politike te degjeneruar qe ne veze? perse duhet pritur shtatori,kur miliona shqiptare e fillojne diten duke ndjekur lajmet ne TV,duke lexuar gazetat apo duke u futur ne Internet per te pare me ankth se cfare do behet me spiunin e fshehur,agjentin e sigurimit e veglen 30 vjecare te Berishovicit brenda partise socialist (qysh pas revoltes se Policanit...!),arkives se dosjeve te krimit e te korrupsionit ne kete vend? Po ku ka gje me urgjente ne politiken shqiptare se sa kjo,qe cuditerisht e per turpin e tyre ,drejtuesit e parlamentit qe kane te drejten e vendimit e sidomos kryesia e PS-se,si grupi me i madh parlamentar dhe vete zoti Rama si kryetar i partise e kryeminister,pergjegjesi kryesor per kete shtet,popull e per kete parti qe te perballohet e shihet si gje normale e te shkohet me pushime?Cfare pushimesh? URGJENTISHT te mblidhet parlamenti e te pritet zorra e kerthizes qe lidh Meten apo Metajn me politiken e po keshtu dhe kryebanditin 24 karatesh Sali Berisha! Kjo eshte kerkesa urgjente e zotit Frrok Cupi! Kjo eshte kerkesa e cdo shqiptari te ndershem,i cili aspiron nje vend te pastruar nga kriminele e bandite te tipit Meta-j e Berisha.Ka mundesi qe te pakten nje here te vetme zoti Rama ta marre parasysh kete kerkese e te veproje ne perputhje me pulswin e shqiptareve te ndershem qe presin prej 30 vjetesh nje gje te tille? Ky eshte nje APEL per te!Ka mundesi qe zonja e nderuar ,Lindita Nikolla,te veproje urgjentisht,ashtu sic eshte dhe ceshtja,urgjente dhe piser si Ilir Metaj,qe guxojne ta tallin e ta ofendojne publikisht si rrugacer ordinere te perjashtohen nga jeta politike????Eshte emergjente qe zonja Nikolla te therrase parlamentin jo me ne shtator,duke e lene Agushin e Cepanit te veproje nen rrogoz per te sabotuar parlamentin e bleje apo percaje deputetet si dhe te elektrizoje situaten,por keto dite,ne mes te gushtit,te urdheroje mbledhjen URGJENTE te parlamentit e te vendoset pa medyshje per kete teme te nxehte qe ka 30 vjete qe zvarritet qellimisht nga ata qe e kane mizen nen kesule dhe i djeg dhe mbeshtetet dhe nga te tjere oportuniste e liberale qe duan te duken "te moderuar e luajaliste"? Pilafi nuk mban me uje dhe gota eshte derdhur e vazhdon te derdhet.Topi eshte ne duart e Edi Rames e te Lindita Nikolles.Ne te kundert,po priten shtatorin,do e fillojne lojen 0-5 ne favor te Ilir Dallkaukut spiun dhe rezultati do te jete i veshtire per tu ndryshuar! Thirrja e AUTORITETIT TE DOSJEVE eshte URGJENTE,NUK PRET per ne shtator!Kush nuk e kjupton kete,e ben qellimisht!

                          1. a
                           alphade

                           Dikur nje miku im ndjese paste me thoshte: Nga kafaz ne Paris arriti deri ne Ambasador i RPS te Shqiperise ! Tash thoshte Ai : “Me rrofshi strufen” ! Se cdo te thoshte me kete fjale “strufe” as sot nuk ia di permbajtjen….! Any Way ! Edhe puna I.M. i ka kaluar te gjitha: nga kryetar Partie deri ne Minister, kryeminister, president…… Tash rruani “strufen” !!!

                           Lini një Përgjigje