Pushtimi islamik i Kosovës

14 Gusht 2022, 16:36Blog TEMA

Pushtimi islamik i Kosovës

Nga Ilir Levonja

Kosova e çliruar nuk po di më se çfarë të bëj me lirinë. U ktheva andej me mendjen europiane, ndërsa tani shoh një debat tejet lindor. Një fetar i lartë kërkon publikisht uljen e moshës së mbajtjes së shamisë në kokë, sipas fesë islame etj.

Pra, nga 16 në 11 vjeçe, për femrat. Biles flet për të drejtat e njëriut dhe për gjoja një premtim publik a politik nga qeveria aktuale. Që vendet tona i ka kapluar injoranca fetare kjo nuk ka asnjë dyshim. Sot gjen shqiptarë që shkojnë e vriten në luftën civile të Sirisë.

Madje Tirana i publikon si raste heroizmash qeveritare riatdhesimet bajate nga lufta e ashtuqujtur e shenjtë. Nëse vriten sirianët mes veti për hatër të Bashar al Asadit apo frontit të Nasras, kurdëve arabë etj., është punë e tyre, brenda llojit, llojeve për pushtet, nuk është luftë e shenjtë. Megjithatë, shumë pyesin se çfarë duan shqiptarët në Siri?

E para, eshtë dështimi total i shtetit në demokraci. U ndanë pa fund fonde nga bota islame dhe shtetarët tanë që nuk u hante fare meraku se çfarë përfundimi teologjik fetar do kishin këto investime në raport me çështjen kombëtare?

E dyta, kurrë nuk u ndoq më e mira me pararendësit, qofshin këta katolikë a myslimanë, për më tepër që bota jonë ka kaq shumë martirë nga diktatura e proleteriatit. Përkundrazi ata u harruan dhe sot flasin për besim fetar, për rite, a religjone, më të paarsimuarit. Nuk flasin fetarët shqiptarë, trashëgimtarët e tyre. Por ata nga fushat e rerës së Arabisë. Vetëm kolegjit françeskan të Shkodrës po t'i referohesh, është bastarduar e masakruar një akademi e tërë dhe puro shqiptare.

E njëta gjë edhe me fenë myslimane. Sot kur dëgjon një hajvan që hiqet i ditur dhe flet për të drejtat fetare, me të drejtat e njeriut. Kur ngatërron Kushtetutën e vendit me shaminë e kokës në shkollë..., me gjoja bazë sheriatit, madje kur dëgjon dhe një kryeministër si Albin Kurti, kaq evaziv, broçkullaxhi në lidhje me moshën e sanksionuar 16. Sheriati është kod nderi i një besimi, por jo kodi civil i një vendi. Kaq... Biles në këtë e sipër hedh idenë edhe të uljes së moshës së votimit, rezultati është katastrofik.

Fetari ka hallin e fesë, politikani të votës, për vendin mendojnë hafijet. Po, për çfarë të drejtash të njëriut flet o fetar kungull, për një fëmijë 11 vjeç? Eshtë kryekëput një imponim, një dhunë një sundim total. Madje mbytje me duart e tua. Aq sa të vjen të vjedhësh... Të drejtat e njeriut thotë, kur bëj si të them unë. Se kështu i bie, se, ata apo ato 11 vjeçare nuk besoj se pyeten, bash kur mendësia e tyre është bota sociale, arratia, ëndrrat, filmat, grupet muzikore etj.

Rajoni shqiptar sot është më i përvëluari nga të gjitha kombësitë. Rolin e dasimit e ka luajtur e para Turqia otomane. Nëse sot jemi të ndarë në 5 shtete si komb, pikërisht kjo ka ndodhur për shkak se na kanë konsideruar si vilajete të Turqisë, jo terrritor a truall i shqiptarëve. Por çuditërisht ne prapë andej shtyhemi edhe pse ishte Perëndimi dhe Amerika që na çliruan.

Na mbrojtën nga shpërbërja. Luftuam me flamurin e Perëndimit dhe Amerikës, sot po na mbyt injoranca arabe. Pikërisht deri sot e kësaj dite, një tërësi vendesh të botës islame refuzojnë ta njohin Kosovën si shtet, shqiptarët pavarsisht kësaj atyre anëve shtyhen. Kanë rreth 40% të botës së tyre në emigrim në Perëndim, Zvicër, Gjermani, Itali, Francë, Belgjikë, Angli, Suedi, Amerikë..., dhe, 5% në botën arabe, ky 5% po i mbyt. Kanë hero kombëtar Ibrahim Rugovën, një perëndimor klasi, megjithatë shkojnë e vriten për Bashar al Asadin.

Si ta shpjegosh? Janë pikërisht rezultatet e demokracisë së dështuar që përmendëm në fillim. Besojini islamit, por jo si turqit, jo si arabët, por si shqiptarë. Kaq..., ruajini shkollat laike se është tjetër gjë shkolla qytetare dhe tjetër ajo teologjike. Ruajeni vendin me Kushtetutë dhe të drejtën e shtetit ligjor, jo me sheriatin islamik. Turp ta çosh nëpër mend. 

75 Komente

 1. K
  Kapterri

  Hidhi shqiptarit një kockë. Jepi një ofiq. Bëhet çfarë të duash ti. Edhe alien po deshe

  1. F
   F….ck You skipetare

   Se eshte gjak turku.Ju kane shkerdhyer jeniçeret.Prandaj Ja kam q…nenen atjij vendi te ndyre ne njerez te ndyre dhe skthehena ma.

   1. P
    Po edhe Edi Rama ështe hajdute Turke

    Po edhe, Shqiprine e kontrollone komplet Erdogani Dhe Turqija për veq sigurine komtare që e kontrollone Amerika por Leket dhe Muslimanet i kontrollone Erdogani Dhe Turqija nëperb mjeti klyshve të ti si Edi Rama me shoke. Edhe Edi Rama si Otomane ose si Alibin Kurti kure ishte në Bashki ishte një Evropjane tani në pushtetin ekzkitive ështe bër komplet Lindore Turke Atokrate hajdute

    1. a
     anti25642654censurë

     Po edhe Edi Rama ështe hajdute Turke pra meqënëse dobiçi i burgajetit është bërë vëlla me erdoqënin!? atëherë ti duhet tia kalosh në pisllëk?? o budalla bir bushtre,nëse dikush ha mut!? mos e imito,por kritikoje,shaje,dhe jo të fillosh dhe ti ngërnjen!! rracë debilash,që nuk dini të arsyetoni gomarllëkun tuaj!!

    2. A
     Arnautus Narcos Status LOL

     Komi osman shqpfoles ne dy ant e kufirit, tre, ne fakt!

    3. A
     Aaaaa

     I sakte zoti Levonja!

     1. V
      Vranakonti

      Bravo zoti Levonja.Ke bere nje shkrim te shkelqyer dhe ke respektin tone perparimtar. E ke theksuar shume bukur,fetari mendon per fene,shtetari per voten,per vendin mendojne hafijet. Eshte absurde te nxish jeten e nje femije qe,e ne moshen 11 vjec ta mbulosh me shami,madje te veje edhe ne shkolle.Kjo do te thot te mos jesh me zhvillimi por te ecesh me bythe ,gjithemon mbrapa dhe jo perpara.Turp e faqe e zeze.Feja MYSLIMANE PO MERE MEQAFE NJERZIT SIDOMOS BRESìZIN E RI QE PO E HELMON ME DOGMAT E SAJ ABSURDE.

     2. M
      Mal Cori

      Po prandaj është kaq poshtë kombeve të tjerë kombi shqiptar........... . Sepse në shekuj e kanë shitur vendin e tyre tek të huajt............. .

      1. t
       taras bulba

       Dhe gjuha shkon te dhembi qe dhemb o Mal Cor i llarit ...si per cudi te madhe te gjith ata qe e shiten ne shekuj ishin nga Veriu .....e cuditshme eeee?? Nje keshill , se shikoj sikur llap me teper se sa duhet ....ne shtepine e te varurit nuk zihet ne goje fjala litar ...

      2. U
       Urbani

       AL-BIN DUM-BABA me duke sa ka harruar qe Dardanine e liroi USA. Duhet ma ja kujtu qe "kufirin e ka te thana". E provoi nje here me duke se nuk ka zene mend. Kesaj radhe me duket se e do me thelle se nuk e ka ndjere mire.

       1. T
        Tomi

        Thjesht, paster, bukur! Bravo per shkrimin!

        1. N
         Njera

         I dhe drejtim me kete fare analize,ju ka ngelur mendja ke shamija kokes,a thua se njerzit nuk e shohin realitetin qe jetojme

         1. S
          Shqiptari

          Nuk te pelqeu analiza zotrote. Shqiptaret kane qene per mijera vite pagane, per 1400 - 1700 vite te krishtere, dhe nje perqindje e madhe per 200 - 300 vite myslimane pjesa derrmuese e popullates, por cuditerisht i jemi ngjitur si ferra kesaj te fundit dhe jo patjeter fese por kultures, pse duhet te vishet nje grua myslimane shqiptare si arabet, kur ka veshje shqiptare qe jane modeste (nese nuk jam gabim ne Kuran thuhet vetem qe te vishet ne menyre modeste, keto bishtat e tjere i kane shtuar lloj lloj idiotesh narciziste qe vazhduan linjen e Muhamedit) Ne nje vend qe fizikisht dhe historikisht ka qene dhe eshte ne Europe ne nje nga popujt me te vjeter te ketij rajoni qe pavaresisht se cfare besojme duhet ti qendrojme shume fanatike origjines, traditave shekullore dhe te besh qe nje fe ligj mbi nje popullate qe eshte shquar per harmoni fetare, qe ka fe te ndryshme dhe nejrez qe nuk besojne eshte shkelje me dy kembe e te drejtave te njeriut, lere pastaj shamia 11 vjec, mendon se vajza 11 vjec zgjedh te vere shami apo jo? Shamia nuk eshte kryesorja por ilustron shume mire cfare po ndodh ne Kosove dhe ne gjithe trojet shqiptare

         2. A
          Altini kunder ekstremizmit

          Krejtesisht e drejte. Na mbyti extremizmi myslyman qe eshte nje pakice dhe I inponohet shumices. Hoxha na kendon me artopolanta ne nje gjuhe qe askush nuk e kupton ne vende publike te rendesishem si sheshi Skanderbej dite e nate sa te ben te mbyllesh veshet dhe shan Hoxhen me librin e shtepise. Cfar lidhje kemi ne me gjuhen arabe. Ku eshte gjuha jone e bukur??? Pse leme arabet te na marrin dinjitetin, krenarine dhe kulturen tone te lashte? Parlamenti nuk nxjerre dote nje ligje qe te ndaloje kete veprimtari te cmendur ne vende publike. Te behet vetem brenda nderteses se kultit. Xhamijat mbijne si kerpudhat, i ndertojne ca organizata fantazem nga lindja e mesme pa ja kerkuar kerkush. Shamijat e zeza mbijne si kerpudhat te cilat inkurajohen dhe financohen nga keto organizata teper te dyshimta. Kur do te zgjohemi nga gjumi thelle qe na ka zene.

          1. D
           Dakord

           Altin une kam vite qe them pse lejohet hoxha te gerthase me altoparlant ne 4 te mengjesit dhe pse shteti nuk e quan kete prishje te rendit e qetesise publike??? Sa per shamiat ne koke nuk shqetesohem hiç. Disa shkojne ne plazhe me bikini e disa mbulohen nga koka ne kembe, te gjithe kane te drejte te vishen si te duan, por femijet nuk duhen perfshire fare ne kete debat. Kush perfshin femijet 16 apo 11 vjeç eshte thjesht kafshe. Shteti dhe kushtetuta e çdo vendi te lire e ka nje percaktim se kur quhesh i rritur dhe kjo nuk mund te cenohet nga askush.

          2. k
           kasemi

           Keni te drejte Z. Levonja.

           1. S
            S.Krasniqi

            Çfarë pritet nga politikan të tillë që për çdo palë zgjedhjesh shkojnë tek klerikët dhe kërkojnë vota nga gjemati i tyre. Na ka mbuluar leshi o lali.

            1. B
             Bato

             Llogjik e forte, argumente qe carmatosin ne cast langot e politikes tone nga dy krahet, sidomos Kosoves; ua perplas ne fytyre te verteten injoranve fetare qe sundojne injorantet popull!

             1. G
              Genti

              Është e turpshme që në zemër të Evropës, në shekullin e 21-të dhe në kombin e Gjergj Kastriotit ka akoma mjekërqelbur,pantallona treçereksh e politikanë qelbësira që duan të na vënë sërish festen dhe shaminë në kokë që të dukemi si arabë e si terroristë islamikë. Në një vend ku fondacionet e vendeve islamike mbushin vendin me xhami e minare që duken si stacione rraketash që i drejtohen Perëndimit dhe ku 5 herë në ditë pëllitet arabisht për të kërcënuar Evropën e qafirëve. Dhe kjo ndodh në vendin e Kastriotit që luftoi heroikusht 25 vjet ndaj mënxyrës turko-islamike që na masakroi,na shpërnguli nga toka jonë,na futi në gjak helmin e përçarjes përmes islamizimit,na la 500 vjet pas fqinjëve në injorancë e varfëri pa gjuhë e shkollë shqipe dhe na mbuloi kokë e këmbë me feste e ferxhe. E në fund kur Perandoria Osmane theu qafën na shiti pjesë pjesë te fqinjët si plaçkë lufte ne "vëllezërve" arnautë që lamë brekët shkretëtirave për cacaspra e ca ofiqe në perandori. Mirë të na bëhet për atë që bëmë. Po sot që nuk kemi as sulltan e as jatagan mbi kokë kush na detyron që të bëjmë duanë e turkut ndërkohë që hamë bukën e frëngut dhe jetojmë si evropianë aty ku e kemi vendin dhe rrënjët ?

              1. A
               Adi

               Nuk mund te isha me shume dakord, sikur ta kisha shkriar vete

              2. S
               Sigmund

               Ki për kryeministër një gorille autokrat të angazhuar në promovimin e një modeli të caktuar deri në anti-shqiptarizëm dhe nuk e sheh fare? Rri anash cilësdo lufte se ti s'ia ke idenë se për çka lufton. Por së paku bëju një favor shqiptarëve të Kosovës dhe quaji kosovar.

               1. H
                Himarioti

                Kombi i ynë nuk ka qënë kurrë më në rrezik dhe, ky rrezik vjen nga politikanët tonë shqipfolës, antishqiptarë. Treshja Berisha, Meta, Kurti, janë njerëzit më të rrezikshëm për kombin tonë. Edhe Vjosa Osmani është pjesë e kësaj treshje antikombëtare.

                1. V
                 Vunojoti

                 Me gjithe Vjosa Osmanin nuk eshte treshe or rrote, po behet katershe. Po Edvin Bythen perse e ke harruar, apo se behet pesçe?

                 1. a
                  anti25642654censurë

                  Vunojoti himarioti i sheh gjërat me syrin "me xham",me atë pa xham nuk shikon!!

                2. I
                 Injoranti me kobure

                 Turp për çfar dëgjojmë .Si mundet të ngatërrohet shteti me fenë,kur janë dy gjëra të ndryshme që asnjëherë nuk kanë qenë në të njejtën linjë .Prandaj janë në vend numëro kosovarët dhe nuk janë në gjendje të ecin përpara se e kanë mendjen te shamia e grave ,kur të mbulohen 11 apo 16 vjeç dhe jo të civilizohen si të gjithë popujt europjane. Albinin ka për t'a dënuar vetë koha për prapambetjen që po mbjell në popull. Kosovarët o zhvillohen dhe dalin lakuriq (si pseudo këngëtarët ) ose mbulohen me shamia.Nga ekstremi në ekstrem. Hajde civilizim hajde.Shekulli 2021 për të vënë duart në kokë. !!!!!!!

                 1. H
                  Hermes

                  Nje shkrum shume i mire!!!!

                  1. B
                   Bardhyli nga Kosova

                   Më 24 qershor 1988, Gjykata e Lartë hodhi poshtë kërkesën e të afërmve të poetit disident Havzi Nela për t’i falur jetën dhe ai u dënua me vdekje me varje. Dënimi me vdekje u miratua nga Ramiz Alia, kryetari i presidiumit të Kuvendit Popullor, parlamenti i kohës komuniste. Nela u var në orët e para të 10 gushtit 1988, në mes të qytetit të Kukësit. Trupi i tij u la jashtë për pjesën tjetër të ditës dhe banorët vendas u tronditën kur e panë të varur atje. Më pas ai u varros vertikalisht në një vrimë të krijuar duke hequr një shtyllë. Mënyra se si u varros, pa dinjitet, ishte një tjetër fyerje nga shteti. Përpara se Nela të ekzekutohej, kur të afërmit e tij kërkuan t’i falej jeta, një komision shqyrtoi çështjen e tij dhe vendosi të mos e linte të jetonte. Një nga personat në komision ishte Kristaq Rama, babai i kryeministrit aktual të Shqipërisë Edi Rama. I pyetur për këtë në vitin 2020, Edi Rama tha se “nuk ishte i bindur për nënshkrimin” në dokumentin e miratimit të ekzekutimit. Që nga rënia e regjimit komunist në Shqipëri në vitin 1991, asnjë që ka kryer krime gjatë kohës që ishte në pushtet në atë kohë nuk është ndjekur penalisht. (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

                   1. Nuk janë te gjithe shpellare

                    Ky Nela vrau nje polic dhe plagosi nje tjeter. Ata ishin ne krye te detyres dhe punonin per nje roge qe te ushqenin femijet Ne asnjë vend te botes qyteteruar nuk tolerohet vrasja e zbatuesvet te ligjit, bile dhe kanuni nuk e lejon Nuk e kuptoj pse nuk flasin familjarët e policeve .

                    1. A
                     AX

                     Fakt i pavertete ose e vertete alternative sipas Trump, Saleh

                     1. T
                      TT

                      Shume mire ja ben . Te qifsha rropt ty e havzi Turk nelah. Ik ore bythqire

                      1. R
                       Rastesisht

                       Ku eshte lidhja me artikullin e mesiperm tek komenti juaj? Apo ju jeni me parimin le te flasim kodra pas bregut,vetem te flasim? Apo jeni i pavemendshem? Here tjeter mendjen ne mesim Bardhyl qe nuk je nga Kosova.Tung

                       1. F
                        FCB

                        Na keni çare karin me kete MALOKUN evgjit Havzi Nela, malok muti ka qene, pis dhe i pa bese si Sali Hale Berisha, dhe si "Bardhyli nga Kosova"

                        1. G
                         Gjykatësi i diktaturës

                         Na thuaj të lutem pse u dënua me varje? Në atë kohë nuk dënoheshe me varje për agjitacion e propagandë e as për arratisje.

                         1. x
                          xx

                          O HAJVAN: TJETER gje po diskutohet ne artikull ,megjithate po te jap nje pergjigje E PARA nuk varej nga KRISTAQ RAMA ne se do vritej apo jo maskarai Nela sepse vendimin e kish marre gjykata. Se dyti,nuk pergjigjet njeri per veprimet e tjetrit, jo se Rama ishte teper i ri dhe nuk mund te ndikonte tek i jati por per faktin se vetem ne komunizem denohej gjithe familja.Ake tru ta kuptosh? POe vrisni NELEN ,PO E SHTRYDHNI,PO E MILNI,E BETE LECKE O FARE E KEQE.Shiko atje grate kosovare te mbuluara me carcaf.TI DO serbin te te haje koken se me ne ske pune.

                          1. c
                           c..

                           MJAFT O PERBINDESH .TE KA MARRE MALLI PER SERBIN SE ME BE NUK AFROHENI,AS VIZA NUK JU JAPIN

                           1. X
                            Xoni prej Tirone

                            O pordhyli nga koqesova, vaxhdo bjeri fyellit ne nje vrime, jane vrare me shume bij nenash ne demokraci, e ti po na i ben kete Hallvziun qe as e njohim fare si pordhet, desha te them poet, sikur eshte Shekspiri! Ti e perdor fatkeqesine e atij vetem per te sulmuar edi ramen dhe jo se te plas shume per ate qyqarin!

                            1. a
                             anti25642654censurë

                             Bardhyli nga Kosova,njeriu mund të replikojë sa të duash për këtë që ke shkruar! një rroman të tërë,po pati kohë! unë po i bie shkurt,shkurt për të të thënë atë që meriton!! TË QIFSHA ROBT KU I KE E NUK I KE!! robt e tu nuk kanë asnnjë faj ndoshta,por thjeshtë për të të thënë se meriton maksimumin e përçmimit!! çpidhin e satëme ka lidhje avzi nela,vrasës i një punonjsi të shtetit,me ndyrësinë e albin taip kurtit???

                            2. Çekiçi

                             Mjerani Albin Kurtoviq muti dhe mjeranja Vjosa Osmanovska mutajka per nji grusht vota po mundohen më e arabizu Kosoven Shamija dhe veshja arabe janë te kultures arabe nuk kanë te bëjnë fare më fe Albini dhe Vjosa mund te jenë serb arab apo turq vetem shqiptarë nuk janë Nuk kan as kulturë as traditë as edukatë shqiptare Familjaret e tyre kanë qënë bashkpuntorë te UDB Jugosllave dhe nga ta kan trashigu kulturen edukaten dhe traditen serbe Janë rritë dhe

                             1. a
                              accidentally_genius

                              edhe ketu paske komentuar o bolelepires i edkurves... o qe kam me ti qire te vdekurt edhe ne varre skam asnj dyshim,, por do vije minuti ,,o sperm serbi ,, u shurre e huaj ,,, po ngele duke lepire bolee edkurves dhe e erjon pederastit mo te qifsha cte mban pragu

                             2. L
                              L.Xh.

                              Të lumtë Levonja.

                              1. S
                               Stenip i SKEDERBEUT

                               Bravo ai eshte gjaku i te madhit SKENDER BE

                              2. x
                               xx

                               CFARE DMTH LUFTE ESHENJTE? nje hyjnizim i shpifur i genjeshtert ashu si propaganda qe kurani ka zbritur nga qielli .Si ti marresh per normal ketanjerez qe e besojne dhe si kane guxim ta thone kete emisaret e fese. UNE SHPARTALLOHEM KUR E DEGJOJ KETE PRETENDIM .Historia njeh se fiset arabe luftonin mes tyre per interesa. Muhameti u perpoq ti bashkonte disa prej tyre duke kerkuar fronin e fese.Me perendite luftuan keta qe qenka e shenjte,ne se vertet ka perendi dhe qe luftojne biles. Nese lufte te shenjte islami quan luftrat midis tyre dhe e shenjte qe per fitimtarin.ahere jam dakort ashtu sic do thoshnin shqiptaret per luften NAC-CL.Ajo qe te habit me teper eshte se KURANI U Zbriti nga qielli.Ketu nuk do vazhdoj me se do me duket vehtja naiv i cmendur ose budalla.Shoqeria kosovare eshte e pa pjekur,i ka pllakosur nuk e di cfare,varesia,injoranca? Dhe aq shume revoltohem me kete gjendje sa per fat te keq them,e po mire ua bene serbet se vertet i moren per budallenj.;se nuk e kuptuan dhe spo e kuptojne akoma se hoxhallaret jane te shitur,ahere tek serbet sot tek arabet. PO QE SE shteti do perulet para mesjetes ne djallte shkoni .AS viza sju jep njeri.

                               1. M
                                Miradije Hoti

                                O bythqpum serborusogrek ja hangsh karrin katerqysheli Albin Kurtit edhe mutin Vjosa Osmanit. Rrnoft sa malet Albin Mreti edhe Vjosa Mretnesha te kombi shqipetar.

                                1. I
                                 I paduruari

                                 Cudi si ke shpetuar gjalle ti o Bardhyl nga Kosova ,me tere ate helm te zi qe mban brenda vehtes ! Ke mbi vehte ,jo vetem mallkimin tim,por edhe te shume shqiptareve te tjere. Tu thafte ajo gjuhe e helmatisur.

                                 1. F
                                  Fahri gomari

                                  I paduruari nuk eshte nga kosova ky mo po eshte pace pilaf ka pas mbajt pseudo skypion eshte spiuni gazetari i PPSHt bashkpuntori nongratas Fahri Balliu

                                 2. D
                                  Detari

                                  bravo per shkrimin por duhet vepruar kunder islamit, jemi ne lufte dhe fleme gjume

                                  1. D
                                   Duhet ti thrasin mendjes sa nuke ështe shume vone

                                   Edhe Shqiprine që pase arrdhjes së Edi Rames në pushtet si asnjë her tjeter Shqiprine e Ka kaplue islamizimi dhe Turqizimi të gjith ekonomine Shqiptare e kontrollone hajdute e Turqise dhe të Erdoganit bashke me hajdute e politikes dhe të pushteti në Shqiprie prandaje Jem Ku jemi sote me korrupsjonin. Sa Xhami Ka ndertue Edi Rama dhe njerzit e ti asnjë tjeter se Ka bër në historie e Shqiprise. Jo vet Kosova por i gjith kombi Shqiptare ështe në një rruge pa Krye. Në çdo shtet Ku Ka islame dhe islimiket nuke Ka jet nuke Ka lir nuke Ka demokraci po që se je nën dikimin e islamit je kote si të ishe nën ndikimin e komunizmit

                                   1. I
                                    Ipokriti (jo Ipokrati)

                                    Analize e shkelqyer! Por, le t'i leme politikanet ne mjerimin e tyre moral. Po "intelektualet", qe sot perfaqesohen nga nje armate e panumert gjoja-profesoresh e gjoja-doktoresh te mirepaguar, cfare bejne? A ka prej tyre ndonje "trim" qe te trajtoje me shqetesimin e guximin e z. Levonja temen e sekularizmit te shtetit, te shkolles e te shoqerise shqiptare, qe Rilindasit tane e konsideronin "arsyen e te qenit" te kombit e te shtetit shqiptar? Asnje, per bese. Edhe me "i zgjuari" prej tyre (te pakten keshtu e mban veten), na doli nje dite prej ditesh ne mbrojte te idese se cmendur te nje gjoja-politikani, i cili shpalli inisiativen obskurantiste per futjen e mesimit te fese ne shkolle. Pashko Vasa e Sami Frasheri me siguri do kishin kryer vetevrasje, ne qofte se do te kishin qene gjalle!

                                    1. Çekiçi

                                     Vjosa dhe Abini dy faqezi Kosoven per nji grusht vota po mundohen më e bë Arabi

                                     1. P
                                      Paul Saddy

                                      Mbuloini, mbuloini po pra se prap ato do te lindin ashtu lloj luftetaresh te civet mbushin legjonet romake ku aftesia e tyre ishte aq e madhe sa ju more dhe front perandorake.Ato linden luftetar qe u ngriten per lirin e Kosoves dhe do te lindi te tjere luftetar qe do çlirojne Kosoven nga bashkepuntoret e te gjitha spiunazheve te haja me ne krye ate sllav.

                                      1. S
                                       Shqiptari nga Gjilani

                                       Në Dardani egzistojn tri lloje të ,,Besimtarve Mysliman“ 1.Besimtaret tradicional formal,liberal(75% e popullsis) fen e‘kan të trasheguar nga pushtimi otoman. Kjo pjes e shoqëris-shumica është indiferent ndaj ritualeve Islame. 2.Erdoganistat-neootomanet-një kopje e shëmtuar e Turkut të parsimuar. 3.Sekti Vehabi,Terrorristë,origjina dhe financimi nga vendet e Shkretires Arabe.

                                       1. F
                                        Fatosi-kosove

                                        Nuk eshte Hera e pare qe "perfaqesues" te popullit angazhohen per poshtersi te tIlla edhe ne kohen e titos kur kosova u aneksua nga serbosllavia u gjeten disa sahanlepirsa si tash osmanka dhe qenefi VV-C qe i shperndane neper kosove duke i pyetur qytetaret se doni shkolle kombetare si shqiptaret ne shqiperi qe eshte antifetare apo shkolle fetare me imam te sjellur nga rusia,dhe quditrisht shume nga qytetaret zgjodhen shkolle fetare me imam rus dhe proserb qe kur gjinden sot merreni me mend se sa kishte ateher,dhe vet fakti se sot dikush guxon te propozon pisllaqe te tilla ska dyshim se eshte nje fitore e serbise sepse ky edhe ishte qellimi i saj qe mjerisht sot ne heshtje mbeshtetet nga politika dhe pushteti ne kosove, por ama se do vie nje dite ne shekullin 21 qe shqiptaret ta kerkojne shamine vertet pak kush e ka menduar,por ja qe per nje fotele pushteti mender me thane presednike osmanka dhe qenefi kurrci i VV-CES jane ne gjendje te bejne çdo gje, kurse shqiptaret shkojne sikur te ishin te lidhur ne grazhd dhe pertypen !

                                        1. D
                                         Drini

                                         Bravo Levonja. Ka akoma Shqiptaria intelektual dhe patriot qe u dhimbset kombi.

                                         1. D
                                          Drini

                                          Bravo Levonja. Ka akoma Shqiptaria intelektual dhe patriot qe u dhimbset kombi.

                                          1. D
                                           Drini

                                           Bravo Levonja. Ka akoma Shqiptaria intelektual dhe patriot qe u dhimbset kombi.

                                           1. m
                                            mario

                                            te lumte zoteri se ke shkruar shume drejt,na mbyti ky kancer boteror qe vjen nga shpellat arabe qe ka 500 vjet qe veq fukarallek e ndasi e pisllik ka sjell

                                            1. V
                                             Vajmedet

                                             E gjora kosove! U cliru nga serbi per te shku ne perendim. Albin koqa po e con ne lindje.

                                             1. d
                                              dauti

                                              Osmani Kurti jane dy plerat e kombit...

                                              1. T
                                               TERRORISTET ISLAMIK JANE NE SHQIPERI DHE KOSOVE.

                                               SHQIPETARET po behen ISLAMIK edhe ne Shqiperi. Keshtu duan Serbet dhe Armiqt e shqipetareve te cilet nepermjet Bab Erdoganit dhe tradhetarit Edvin Rama po maskrojne edhe ate qe mbijetoi 500 vjet sundim. FLINI GJUME FLINI SE ARABISHT DO FLITET NE TROJET SHQIPTARE.

                                               1. G
                                                Gjakui skenerbeut

                                                Eshte nje veprim qe duhet mbeshtetur nga ne te gjithe dhe mendoj se ai person eshte me te vertete pasardhesi me i denotshem i te madhit SKENDERBE

                                                1. M
                                                 Myslimani.

                                                 Mbulesa e gruas eshte porosi nga Zoti. Pastaj kush do e mban e kush do nuk e mban. Jemi qenie te krijuara nga Zoti me vullnet te lire. Pastaj puna e politikes dihet. Duan te na paraqesin si turq ose arabe per interesat e popujve komshinj. Qe ne te mos ngreme koke kurre. Per te gjithe ata qe nuk e dine. Eshte nje Zot nje Fe. Islami eshte feja e vertete. Te gjithe profetet ishin myslimane. Abrahami Moisiu Solomoni Jezusi Muhamedi.Por profetet nuk ishin te gjithe arabe ose turq. Nuk ka lidhje feja me kombesine. Mund te jesh shqiptar dhe mysliman. Por njerezit ne pergjithesi e teprojne me veshje te stilit arab etj etj. Paqja qofte me te Derguarit e Zotit. Lavdi Zotit.

                                                 1. a
                                                  anti25642654censurë

                                                  mysli je shumënë kontraditë me veten! pra çorbë që ndoshta as vetë nuk e kupton!! "Eshte nje Zot nje Fe. Islami eshte feja e vertete." pra sipas teje,"ty ta ka thënë zoti"vetëm ajo që beson ti është e vërteta!kujton se ata të tjerët nuk mendojnë të njëjtën gjë,por në trurin tënd vendos ti të jesh ti ai që beson në të vërtetën!! e më pas ja fut pordhës si në harados"Te gjithe profetet ishin myslimane. Abrahami Moisiu Solomoni Jezusi Muhamedi."!!mund të thuash se të gjithë ishin hebrej,por jo myslymanë!!sepse myslaman nga këta që përmënd ti!?është vetëm muhameti!! të tjerët nuk ja kishin idenë e islamit që do sillte si të vërtetë muhameti!!i fundit kishte 6 shekuj që kishte vdekur!

                                                 2. S
                                                  Shtriga

                                                  Turp të flasim për këtë temë në 2022 në mes të Europës. Kush do le të marrë leckat e të vejë ta vërë ferexhenë atje në shkretëtirë.

                                                  1. S
                                                   Suk Korriku

                                                   Çfar pret prej tyre. Vjosa Osmani vjen jo rralle here ne plazhin e Durresit dhe akomodohet tek ish blloku. E dini si futet ne det; me roba banjo nga koka tek fundi i kembeve, si myslimanet e thekura. Dhe prisni qe kjo te zgjidhe punen e shamive tek femijet ? Pastaj çuditen pse nuk u japin levizjen e lire.

                                                   1. K
                                                    Koqevari europian

                                                    Kosova nuk po islamizohet, ajo ka qene gjithmone islamike

                                                    1. B
                                                     Buckethead

                                                     Feja islamike eshte e keqja me e madhe e kombit tone.

                                                     1. l
                                                      lislum

                                                      Pershendetje,mbesave te Nene Terezes albini po i thote se munde te mbajne shami edhe ne shkolla. shpresojm te jet i shituri fundit.

                                                      1. M
                                                       Mos u mashtroni

                                                       Mendjen në kokë se kjo është lojë e dyshes Kurti - Osmani për të larguar vëmendjen nga problemet e shumta sociale - krizës së thelle në të cilën na kanë zhyt vetë fundosja dhe tash u duhet të na frikës nga revolta popullore që pritet të ndodh duan të tërheqin vëmendjen prandaj bëjnë loj me fjalë të kota që të mapiluojnë opinioni me frike dhe droje nga sllavo ortodokse dhe turko arabet.

                                                       1. l
                                                        lis lum

                                                        kujt i intereson muslimanizimi i Kosoves?

                                                        1. f
                                                         faikonica

                                                         Po pse nuk e ndihmoni ju kuvendin franceskan te Shkodres,,....meqe kam studiuar edhe une aty

                                                         1. A
                                                          Agim

                                                          Me vjen keq per ato vajza kosovare qe detyrohen te mbulohen me Shami ne nje kohe qe kosovaret meshkuj kane dashnore dhe pijne birra, alkol dhe hajne pica me mish derri neper europe dhe amerike. Edhe kembanat e kishave dhe bertitjet e hoxheve jane te ndaluara ne perendim. Per 10milion$ ndihme qe dha turqia u lejuam te hapen 30 xhami te reja.

                                                          1. D
                                                           Durimi kosovar

                                                           Durimi -kosovar Per temat tabu , (besimi, diversiteti fetar te Ne, liria fetare etj e te ngjashme) na duhet debat i cilter, pa i ngaterruar me ngjurime politike a partiake. Nje gje duhet te jete e qarte: Asnje kompromis ne dem te shtetit laik nuk ben te leviz. Ceshtja e Shamise, e besimit, simbolet identitare te besimit jane zgjedhje dhe liri individuale te secilit shteas te cilitdo religjion ne Republiken e Kosoves. Krejt ky "Debat Shamie" me behet se eshte nje pretekst per perfitime elektorale dhe per para te pista. Nje si bycim mesele, se roberia shekullore le vrage e behane te thella ne mednje e shpirt, edhet sot degjohet ne Odat e Kosoves per Mustafa Qemalin (Ataturkun). Dikush nga Komisioni nderkombetar e thote se Stambolli gjithehere ka qene i kasketave e jo i fesit te kuq. Ky fare argument e bezdis fort Ataturkun. Ulemate, hoxhallare, myderiz efendi e sehirxhi ngulin kembe se nuk e heqin fesin e shamine Zoti na ruejt!!. Mustafa Qemali i thote Parise e xhematit te zgjedhur: -Bani dua me qytape e kuran ne dore e fikni dritat e ketij Konaku! -Jo behet jo s"behet, Ataturku jep urdher te prere: qe neser populli ne Stamboll do te vere kasketa ne vend te Fesit te kuq. Kish pase nxjerr koburen nga brezi dhe ja fut llampadarit. Pllakos terri i zi. Ulema e hoxhallare me te shpejt shperndajne urdherin: Kasketa ne vend te fesit. Me gjase nga kjo mesele ka dicka qe flet per fillimin e laicizmit ne Turqi, E shih absurdin, Ne sot merremi me Shami e Shallvare!!! Te nderojme e respektojme Ligjin, kushtetuten, laicitetin e institucioneve te shtetit! Te bejme kujdes per besimin e njeri-tjetrit se Paraja e huaj dhe Mashtrimi nukj njeh as Atdhe as Fe! Pacin drite gjyshet e gjysherit tane qe na e ruajten Shamine e plisin e bardhe Shqiptar! Le te veje kush do Shamine kuqezi dhe plis bardh si bora, por ne kishe e xhami, teqe e manastir. Ne Shkolle uniforma si kudo ne Evrope e vende ku vepron shteti ligjor.

                                                           1. J
                                                            Jhon USA

                                                            Bravo Levonja Disa nga komentuesit mund te shkruajnë si levonj. Edhe z.Mero duhet te bej te pamundurën qe te shkruaj per te sensibilizuar gjthe shqiptarët kudo qe jane se cfar politikanesh idjot ka ne gjith trojet shqiptare

                                                            1. K
                                                             Kristi

                                                             Shume sakte.Bravo. Shania,...jo vetem 16,apo cmendurisht ta mendohet 11 vjec,...por duhet te lejohet vetem 18 vjec. Faljet me kohe e pa kohe,..apo me sakte ta shprehim ,me altoparlante ne mjedise jashte neper xhamisja duhet te ndalohet. Myslimanet jane me aq kulture e edukate sa te respektojne..dhe te tjeret..qe nuk I bejne faljet apo ritualet me artopalante.

                                                             1. T
                                                              Te tille jini , sa here qe hapni gojen !

                                                              I di Osmanllesha me mire keto pune , sebashku me AL - Bin _ Laden - Kurtin qe e kane shaluar kalin mbrapsht !

                                                              Lini një Përgjigje