Alibia ligjore që Berisha po kërkon për të mos hyrë në zgjedhjet e 14 majit 

4 Shkurt 2023, 19:51Editorial Mero Baze

Sali Berisha po përgatitet të paraqesë mos hyrjen në zgjedhje. Për këtë nuk vlejnë vetëm deklarata e tij, por dhe mungesa e përgatitjeve për zgjedhje. Dhe pse kandidatët e tij janë zgjedhur përmes “primareve” qysh vitin e kaluar, askush prej tyre nuk është shfaqur në fushatë. 

Madje po të shikosh dhe sjelljen politike të Berishës, ai duket sikur po përgatit partinë e tij për revolta dhe jo për zgjedhje lokale.

Në fjalorin e tyre ka thirrje për përmbysje, revolucion, ikje të Edi Ramës etj, ndërkohë që gara të cilën kanë përpara, sipas gjithë sondazheve, vë në pikëpyetje vetëm fatin e bashkive të Tropojës, Hasit e Kukësit.

Duke dështuar në përpjekjet për të bashkuar PD dhe duke e kthyer betejën për bashkim në betejë për vulën e PD, tani Berisha po e deklaron me zë dhe figurë mundësinë e bojkotit të zgjedhjeve të 14 majit, por me një arsyetim të ri, që nuk e kanë përdorur më parë.

Bojkotin e zgjedhjeve të 14 majit Berisha do ta justifikojë si përjashtim nga zgjedhjet, meqë Gjykata nuk do t’i japë vulën e PD.

Deklarata e tij, të qarat se pa vulë nuk hyn në zgjedhje, flasin qartë se ai ka përgatitur arsyetimin e bojkotit, për të mos ngjarë si bojkoti i vitit 2019.

Pra thjesht ka gjetur një mënyrë të re për të përsëritur një histori të vjetër, e cila praktikisht i lë tërësisht pa rrënjë demokratët në pushtet, në Shqipëri.

Por kjo nuk ka shumë rëndësi për Berishën. Bojkoti i 14 majit i jep Berishës mundësi të gjënjejë edhe dy vjet të tjera demokratët me betimin për përmbysje të Edi Ramës, me shpresë se ai do të dobësohet deri më 2025, kur Berisha është 81 vjeç.

Duke mos marrë pjesë në zgjedhjet e 14 majit, Berisha nuk ka mundësi t’i “zhgënjejë” demokratët si humbës i madh.

Humbja e Berishës më 14 maj do të jetë kombëtare nga Jugu në Veri, dhe do të jetë humbja më e thellë që opozita do të pësojë ndonjëherë në këtë vend në pushtet lokal. Dhe Berisha nuk ka fuqi ta përballojë këtë bilanc. 

Plani i tij është më praktik. Ai do ta konsiderojë mos marrjen e vulës nga Gjykata si përjashtim nga zgjedhjet, dhe do vazhdojë thirrjet për revolucion.

KQZ po e ndihmon në këtë aspekt. Celibashi edhe pse është kryetar teknik i KQZ, sillet si president i vendit dhe flet për nevojën e zgjidhjes së konfliktit brenda opozitës, a thua është “pajtues gjaqesh”, duke i dhënë oksigjen Berishës të thotë se po nuk mora vulën, nuk hyj në zgjedhje.

Se i vetmi armik real i Berishës, është të provohet në zgjedhje. Dhe ai nuk ka ndërmend të përballet me këtë armik.

28 Komente

 1. F
  Flutura

  Celibashi eshte socialist dhe burre, qe nuk sperdridhet me sa e njoh une.

  1. N
   Nul Moka

   Po ç'mut socialist është kunati i Fatmir Mediut....

   1. g
    grida

    Fluturo o Flutura,fluturo.Celibashi socialist ha ha ha ha ha !Kur u bene anetaret e partise demografike me socialistet moj Flutura (Th)açka!

    1. D
     Draper dhe Çekan

     Ska dale akoma ai shqiptar qe nuk sperdridhet....... o flutura ne kabinen time. 30 vjet shkerdhatokraci dhe ti akoma si shkodranet qe jane ne lufte me komunizmin . Apo si thote merua si tropoja hasi dhe kukesi ne sherbim te antishqiptarise moterqirit me te madh qe ka nxjerre kjo demokraci fallco, mashtrusit dhe te pabesit nr 1 sali karakurva. Shiko ramen per shembull sa del nje skandal mjafton te nxjerr nje video te sali moterqirit dhe skandali humb vleren sa del fytyra e moterqirit sali. Shkurt te gjithe perdridhen sipas interesit.

     1. b
      ben.

      Une mendoj qe meqense lideri global ka plot halle dhe gripra te llojit FBI mbi shpine, dhe meqense Merua e ka vendosur qe vetem 3 bashki edhe mund te diskutohen, mos te beje fare zgjedhje, eshte humbje kohe dhe energjie dhe per adminitraten, qe me zor i mbledhin drejtoret ato 600 mije euro, te rine te cajne drasa e te harxhojne ndonje leke. Ja pershembull, mund te gjejne qytetaret e tiranes nje njeri te ndershem si erion veliaj. Puntor Po, mamin pastruse Po, ju fshin quret ndonjehere delenxhinjve ne kuriz Po, magjistar Po ( ne letra dhe leket jane paguar per inceneratorin e Tiranes, por e shohin vetem ata qe do erioni ose lideri global, ne te tjeret ncuqu), gruan nikoqire qe cfare i shef syri ja ben dora Po, policia bashkiake ne lartesine e detyres, po pate makine legene nen 10 mije euro duhet te pagush gjobe parkimi mbi 10 i ke harxhuar njehere leket jane dashamires. Ose ose rregullon ti ndonje dritare te prishur te kundondodhur policet e embrion veliajt, por ama po shtove 14 kate pa leje le te te kete para dritares se zyres ,nuk te sheh. Prandaj mendoj qe kot shpenzon kohen e tij te cmuar per te miren e njerezimit lideri global, bile ka nga ata rilindas qe jane te merzitur se mund ti bjeri pasuria nen 3 miliarde euro nga ky gripi i FBI. Duhet te behemi grusht rreth partise dhe liderit qe te bejme 1 peticion te anullohen keto zgjedhjet.

      1. k
       k

       Kush i sherben "non gratës për korrupsion të lartë familjarisht dhe minim të demokracisë" është absolutisht me të meta mendore.

      2. H
       HOMERI

       Kryetari I kqz ka humbur orientimin me dashje

       1. R
        Rorirota

        Celibashi të bëjë detyrën si kryetar I komisionit të zgjedhjeve, jo të bëjë qoka si dhëndri i Mediut, e dimë që ka stomak të fortë ( dini besoj kur përdoret kjo shprehje) por ta mbajë për vete, jo në detyrën që ka marrë. Ai të përgatisë zgjedhjet, duhet të bënte diçka për votën e emigrantëve, e të jetë neutral. Vetëm kështu bëhet i besueshëm. Sa për Berishën, le të bojkotojë, ai e di se s’fiton as në Shkodër, jo më në të tjerat. Non grata ka mbaruar, KA MBARUAR.

        1. f
         fiu

         dhiz iz a mirakull ov fridhem.

         1. E
          Ermal

          Po edhe të futet dhe të mos futet humbjen e ka në xhep...Pinokut po i kuptohen gënjeshtrat...

          1. N
           Neri

           Jo po te thoje qe ka monizem.Per Ramen me mire te mos marre pjese qe bashkite te jene nen huqmin e tij edhe nje sezon tjeter.

          2. S
           SALIVIRUSI PPSH

           Qe Berrisha eshte i semure psiqik diagnoza skizofren dihet nuk eshte secrète dhe normale njeriu semuret dikush nga hipertension dikush nga canceri por me te semure jane ata qe i shkojne pas te ashtuquajtur gazetar .Ndersa per zgjedhjet nuk ka asnje interes humbet fitome interesi tije eshte si ti shpetoje tatuazhit ( Made in non grata )minues i demokracise bashkpuntor ne groupe kriminale familje kriminale ndaje ngeli cdo dite te javes ne studiot kazan duke paguar cash ne euro Bushatin Fevziun Shkullaku Mehillin Duma me kompani ngeli duke ju lutur Rames nga ecranet kazan ju lutem me ndihmo ju lutem lutje te dukeshme pa asnje finesse . Rama eshte animal politique eshte i ftohte te vret pa meshire .......saga non grata vazhdone kenaqesi kur shikon nje kriminel qe vuane krimet e tije jo ne qeli por i lire rrugeve si zagare eshte denim me i rende denim morale se sa ai ne qeli .. i kallur i pa vdekur

           1. A
            Aleanca për mbrojtjen e tallashit

            Mero djali, nga ky teatër i pështirë përfitojnë të gjithë: Maxhoranca,për sa kohë krijesa me inicialet S.B.(Populli thotë mos e përmend mutin,se të vjen goja erë)konsumon oksigjen,e përdorin atë si dordolec, po nuk na zgjodhët ne,erdhi lugati. "AI" vet,për sa koh është Edi në pushtet,S B.-së nuk i hyn gjemb në këmbë. Mero djali,derri do plumb,dhe për hir të së vërtetës,s'ka asnjë shqiptar bythë ta arrestoj S.B.-në. I takon atij që na i bëri peshqesh,dajo Samiut,ti japi drejtim kësaj pune. Sistemi që "AI" krijoi është fashizëm pur,një popull i tërë që dridhet kur dëgjon emrin qoftlargut. PS:Më duhet t'i kërkoj falje atij djalit nga Tepelena,Gerdit,respekt për aktin që kreu!

            1. T
             Tate

             Ne doni te kuptoni sjelljen e Saliut lexoni Meron. Me mire se ai nuk e kupton kerrkush cfare ka ndermend ai te bej.

             1. S
              Shefik Ormëni

              Kjo është krejtësisht llogjike po të mos i jepet vula. Por nga e di Mero që nuk do t'i jepet vula? Se, po aq sa mund të mos i jepet, e njëjta mundësi është dhe ti jepet, kjo do të mësohet pas vendimit të gjykatës. Atëhere mund të pyetet: ku qëndron arsyeja që Mero bënë një analizë mbi situatë krejt hipotetike?Si e tillë, gjithçka thuhet në editorial është thjesht propagandë.

              1. S
               S

               Ka hmbe njrerzin Mero Baze pasteje gjykatat e Ramsit te terbuar ndaje PD ,se shumices dhe me Cilibashin si Kqaz .po udheqin P Rilindja bizarre komuniste S Kolloni Pz .

               1. V
                Vranakonti

                Kryetari i KQZ Celibashi eshte njeri korrekt dhe zbaton me perpikmeri ligjin. Ate qe thot zoti Mero,eshte shume e vertete dhe e pranueshme,eshte llogjike. Sali Berisha, po e ndjen gjall deshtimin e tij te madh ne 14 maj dhe po hedh vickla si gomari per te bojkotuar zgjedhjet. Ai e sheh se nuk i fiton dot dhe bene thirrje per revolucion per te rrezuar Ramen. T'I HAJ KOQEN E MUTIT.. Berisha do turperohet ne faqe te demokrateve dhe gjithe popullit ne 14 Maj.. Fatkeqesi qe demokratet e mençem i binden budalleqeve te Saliut se ata budallenj dihet, ikin sipas berihajt.

                1. F
                 Faruk Myrta

                 Poshte Doktori, rrofte Mero Baze.

                 1. h
                  hajduti

                  Ne tere kete qelbesirllek te Sali Berishes, une nuk kuptoj se pse Shkelzeni dhe shkerdhata nuk jane arratisur akoma nga Shqiperia. Kush do i mbroje keta sypeskaqene, kur Saliu te vdes? Po Saliu qe eshte burre me eksperience, pse nuk ju thote te shesin sa te mundin dhe te arratisen ne Zelanden e Re, ku te gezojne pasurite e vjedhura dhe grabitura me dhune? Me sa duket mosha ka bere e veten de edhe Saliu eshte bere nje trap, apo si themi ne hajdutet ai di te vjedhi por nuk di te fshehi...

                  1. k
                   kok

                   na falni po sna rruhet shume se sdo me hy non grata nzgjedhje.

                   1. m
                    meshirojeni ushtarucin Mero

                    Alibine qesharake te Meros e rrezon gjykata e apelit qe me urdher nga lart heziton ti njohe Sali Berishes drejtimin e partise sic e ka vendosur gjykata e shkalles pare. PD me kete zvarritje aq qesharake sa te turpshme te vendimit te gjykates e ka sot te pamundur rregjistrimin ne zgjedhje, pa e lodhur fare Mero Bazen te sajoje alibi me bojkote imagjinare te tyre.

                    1. A
                     Arbeni

                     Po kujt i plasi bytha pse nuk merr pjesë në zgjedhjet lokale sali rrumpalla.Më keq do jetë për veten e tij.Karvani ecën përoara dhe qentë le të lehin.

                     1. H
                      H.Berisha

                      Vec surrati i shkruesit te artikullit tregon cdo gje!!!

                      1. G
                       God bless America

                       Ku i dihet, keshtu si e ka nis Shkurtin ne ilegalitet ndoshta nuk do marre Rama pjese ne ato zgjedhjet e Majit...

                       1. P
                        Poshte banditet

                        Sokol Olldashi eshte gjalle, Ai flet dite per dite. Doflasi edhe me hapur. Ai eshte me i forte se Berisha-Mediu-ÇÇelibashi.....eeeee....Ka Çeçua biçak apo jo.....i di edhe autombulanca ca gjera...

                        1. M
                         Monda

                         Per mendimin tim Foltorja nuk duhet te futet ne zgjedhje. Nuk ka nevoje. Ajo me fitue nuk mundet edhe per 300 qind vjet. Atehere te prese zgjedhjet e vitit 2323. Deri atehere azht pjeke edhe Berisha.

                         1. F
                          FAZLLIQ-qires i familjes Berisha

                          30 vjet kAmentues hiçi,apo koqe krriçi...!? Qe mos rrime shtrember po drejt si nje QI RI Tani s'meret me vesh kush eshte zagare kush FEV ZI! Qe ta merni vesh gjithe kjo TALLAVA 'SS'-Sali Serbi eshte krriminel por aspak BUDALLA! Ndoshta nga te paktit nga kjo ' P O L I T I QI Qe s'mund te kete 'zgjeb ne 14 Maj ne ish SHQIPERI S'mund te kete 'Zgjedhje' ne nje vend pa SHTET 'Shprehje gjeografike' kalifat,pa popull,pa MBRET!

                          1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

                           Berisha mund të futet në zgjedhje si subjekt me emrin "Foltorja" , duke plotësuar dekumetat. Nostalgjia e marrjes së pushtetit si në 90-ën,ka përfunduar me kohë. Ai e di që nuk ka vota, prandaj kërkon fitore me "revolucion" ! Bllokimi që i ka bërë grupi i Alibeajt e ka lënë jashtë lojra.

                           Lini një Përgjigje