Pse Berisha nuk duron dot të flasë drejtësia amerikane? 

2 Shkurt 2023, 18:59Editorial Mero Baze

Sali Berisha dhe disa mbështetës të Partisë Demokratike zyrtare bashkuan sot firmat për ngritjen e një Komisioni Hetimor për kryeministrin Edi Rama, pas përfoljes për lidhjet me ish- zyrtarin e lartë të FBI, Charles McGonigal, ndërkohë që çështja po gjykohet në SHBA dhe është depozituar në SPAK. 

Vendimi pasoi një seancë të lodhshme dhe të degraduar parlamentare, ku shumë deputetë të Foltores, që janë fanatikë të një udhëheqësi “non grata” në SHBA, akuzonin Edi Ramën se po i prish imazhin Shqipërisë në SHBA.

E vetmja që dukej se e kishte revoltën e përligjur ishte Albana Vokshi, pasi ish- zyrtari i lartë i FBI ka qenë vetëm një herë në zyrën e Edi Ramës, për t’i kërkuar që një kompani ruse që kishte përfaqësues në Shqipëri Arian Tartarin, ish- burrin e Albana Vokshit, të mos licencohej. Kjo i ka hequr bukën e fëmijëve dhe ka të drejtë.

Por pse nxiton Sali Berisha dhe të tjerët pas tij të ngrejnë një Komision Hetimor për një çështje që është në duart e drejtësisë më të sigurtë në botë, siç është drejtësia amerikane?

E vërteta është se sa herë që Berisha nuk pret gjë nga drejtësia, përpiqet të krijojë “drejtësinë” e tij. Është pikërisht ajo që bëri më 21 janar. Kur e pa që drejtësia shqiptare po merrte asistencë amerikane për të hetuar vrasjet politike, ai ngriti komision hetimor për të hetuar “puçin’ e Edi Ramës.

Edhe në këtë rast përdori të njëjtën gjuhë. E quajti vizitën e Charles McGonigal si grusht shteti dhe kërkoi “ta hetojë” me komision hetimor parlamentar.

Është për t’u çuditur se disa deputetë që kanë firmosur që çështja të hetohet nga SPAK, kanë firmosur po ashtu dhe për Komision hetimor parlamentar, ndoshta të kompleksuar nga Berisha, që ka gjetur rastin të shfryjë dufin kundër SHBA, duke bërë sikur e mbron nga një ish- zyrtar i korruptuar, i cili ende nuk është gjykuar.

Thënë shkurt, problemi që ka Berisha me këtë histori është se atij nuk i duhet gjyqi i ish- zyrtarit të FBI në SHBA, aq më keq nuk i hyn në punë ndonjë pafajësi e mundshme e tij.

Atij i duhet që këto dhjetë ditë të bëj sikur bën gjyq kundër Edi Ramës. 

Është pikërisht ajo që bëri me Komisionin e 21 janarit, ku shkoi të dëshmonte se ne kishim çadra pistoletë dhe thika me helm nga gjarpërinjtë e Mashkullores, aq sa e habiti  Dash Sulën, i cili ju lut me përgjërime: “Doktor, a do na i sjellësh këto fakte se qenkan interesante”. Dhe ai i tha “është në detyrën e këtij komisioni t’i gjejë faktet, unë thjesht po u sinjalizoj”.

Të njëjtën gjë po bën dhe tani. Ai po përpiqet të vizatojë armikun Edi Rama që ka korruptuar tradhtarin Charles McGonigal dhe nuk pret dot derisa drejtësia amerikane të thotë fjalën e vet, apo SPAK të fillojë hetimet, por duhet të bëjë gjyqin shpejt deri në datë 11 shkurt, se mos i dështon mitingu.

Dhe ka gjithmonë të njëjtin skenar kur nuk ka besim tek drejtësia. Sidomos tek ajo amerikane. Të ngrejë një Komision e të bëjë “drejtësinë”e tij. Të cilën SHBA e ka shpall armik për sigurinë kombëtare të saj.

26 Komente

 1. B
  BABALE i PD

  E thene thjeshte dhe shkurt do te shpetoje koken dhe ata qe i shkojne pas jane te implikuar nuk i intereson Agron Gjekmakaj qe nuk eshte i implikuar ne krime i shikon qesh ngrihet dhe iken te gjithe keta qe berrtasin jane te inkriminuar nuk e bejne per parime opozite apo per te shpetuar PD po thjeshte te shpetojme Xenin , koken se na mori lumi po populli nuk i ha keto peralla alla komuniste te non grataes Berrisha ndersa Rama tallet dhe fiton pike fitone elektorat une personalisht nuk jam i angazhuar po kurre nuk i votoje keta rrugaçe te ish PD

  1. b
   ben.

   Mero me kete bisnesin e ish burit te albana vokshit, ke bere prape autogol, sepse ai zoteria Robert Nowikovsky, eshte qytetar austriak dhe as sot nuk eshte ne listen e departamentit amerikan te shtetit, dmth e gjitha eshte prape genjeshter per te mbuluar ca genjeshtra te tjera qe lideri global te vjedhi akoma. Pra lideri global ka mashtruar dhe vjedhur duke i hequr licencen 1 bisnesmeni austriak dhe ja ka dhene 1 njeriu qe ka qene qe ne vitin 2017 ne listen e sanksioneve te dash. Mero e kupton edhe bufi qe rama eshte i mbaruar, publikimi i dosjes me kerkesen e grand yuri ne amerike ku kerkohet qe te vihen ne dispozicion te gjitha komunikimet e km te shqiperise edi rama( kjo e shkruar e zeze mbi te bardhe) nga dt 1 prill 2017 perfshire dhe gjithe personat e afert me te, tregon qe amerikanet po e trajtojne edi ramen, km e shqiperise si 1 bandit. Po ti shtosh kesaj shkuarjen e agjenteve te FBI ne shtepine e ish te dashures se agjentit me fotografine e ed rames, pjesen tjeter te akuzes ku prokuroria amerikane takimet private te McGonigal me km e shqiperise i quajne te papareshtatshme, e kupton se ky njeri eshte i mbaruar. Rendja jote e KARlos dhe ca te tjereve per ti dale ne mbrojtje rames ,kujtojne ata militantet e enverit qe donin te rivinin bustin e tij, pra eshte qesharake. E fundit mero, sot ne gazeten tende botove lajmin qe greqia do beje autostraden janine kakavije me 4.5 milione euro per km. Nese krahasaon nivelin e jetes se greqise pagat e puntoreve te ndertimit, materialeve te para e kupton se km i shqiperise ed rama ju vjedh shqiptareve minimumi 15 milione euro per km. Per te pakten 100 km te tenderuara me kete cmim ed rama , vetem nga rruget ju ka vjedhur shqiptareve te pakten 1.5 miliarde euro. Pa llogaritur ketu portin e durresit, taksen e karburanteve , inceneratoret etj etj etj, grabitja qe ky njeri i ka bere ketij vendi shkon ne miliarda euro. Kuptohet qe nga keto dalin leket edhe per mediat qe e mbrojne edhe per McGonigal et e tij. Mero e rendesishme eshte te kuptosh deri ku e ke hapin ,ku eshte fillimi dhe fundi, se nese nuk i kupton keto ose behesh karagjoz, ose perfundon ne burg, si do perfundoje ed rama. Ka kaq shume ministra e drejtore qe do i bejne shoqeri sa nuk mendoj se do i mungosh ti mero.

   1. D
    Dante

    Bravo te qofte. I peshtirosur nga lepirja kaq e neveritshme qe Mero i ben rames, u nisa te beja dicka te ngjashme me kete qe ke shkruajtur ti Ben. Por i ke thene te tera. Nuk ke cfare i shton e i heq asaj qe ke thene. Rama eshte thjeshte i tmerruar se nuk e kontrollon dot me kete ceshtje!

   2. F
    Fisniku i Freskut

    Si gjithmone Sali Berisha sulmon per t'u mbrojtur nga hetimet e SPAK-ut per masakrat e Gerdecit dhe 21 Janarit 2011. Kreu i agjenturse serbo0ruse ne Shqiperi, kryekrimineli dhe kryehajduti, Sali Sheqere Vuk Berisha pandeh se eshte akoma ne ditet e mbreterimit te tij despotik.

    1. k
     k

     I çmenduri non grata,do hajë edhe mutin e vet ne parlament vetëm të shpëtojë gjënë e vjedhur popullit.Eshtë misioni i vetëm që ka për zemër,pasi "i dha demokracinë botës". Po ndjen se nuk eshte e mundur dhe se ato gërdallat duhet te dorëzojnë gjithshka.

    2. F
     Fadil

     Po ti perse ske duruar te flase drejtesia per Berishen o Kurva e Zerit te Popullit.

     1. F
      Fadil te keqen nena

      Fadil te keqe mami zeri popullit je ti une ai ajo jemi ne o trapi per nongraten nuk ka nevoje te flasi drejtesia se e kemi jetuar per ameriken te flasi amerika se nuk jemi amerikano ne o katundari nuk merakoseni per rruget urryt shkollat spitalet po merakoseni per nongraten popull idiot

     2. A
      Alfred

      Nje pyetje idiote qe ne titull!!! Perse u dashka qe ne, shqiptaret,( s'eshte halli I Berishes) te presim sesa thelle do e nxjerre te perlyer nje proces gjyqesor ne ShBA Edi Ramen? Ka zhytur vetem kembet, apo eshte zhytur gjer ne gryke, cfare ndryshon? Edi Rama nuk eshte nje koleg, I nje zyre homologe me MCGONIGAL! Eshte kryeminister! Edhe po te ishte nhe hetues I thjeshte I BKH-se shqiptare, do duhej te dorehiqej e te hetohej! Nuk u mjafton rasti Tahiri si reference? Kujtojeni per nje cast dhe do kuptoni se kjo e Rames eshte perpjekjeve deshperuar per ta kapercyer si pa gje kete afere!...Nuk do shpetoje!!!!

      1. A
       Alfred bitha

       Alfredo lere Ramen shiko 1997 dhe krimet e tjera nga non grata ne qe i kemi jetuar ndoshta ti do kesh qene te spermatozoïde dhe nuk e di gje pyete mamin te te tregoje mos u merakos per Ramen nese ka shkelur ligjet nuk te fale amerika o bole po deri ne keto momente eshte 100 % i paster

      2. L
       L.Xh

       E thotë mirë ky “Babale i PD”. Pikës i ka rënë. Mero Baze dhe ky “Babale i PD”, kanë sintetizuar në mënyrë të qartë, këtë parti, tashmë të përdhunuar e të ç’virgjeruar nga manjakët seksualë dhe homoseksualë….

       1. S
        Shkrimtari

        Rames vetem i rriten votat sa here keta idiotet e Saliut dalin ne ekran. Do shkoj 900 mij vota PS ne zgjedhje lokale. Keta loqet e PD tek 25% do ngelin, llumi i shoqerise aty e kane bazen.

        1. p
         plazhisti

         E sakt "shkrimtar"!Keta mezi presin te dale Luizi kumarxhiu dhe papagalli nga BBVip 2 ,qe ti perfaqesoje si konsull ku kesaj radhe jo si dhender i Xhozit por si fitues i BBRyp2! I hi,hi ,hi, hi, hi! Thirrja e tij per nje 2 Prill 91 ose 21 Janar ku kete radhe te kete rolin e opozi.ari ,me 11 shkurt ne fakt duhet ta reduktonte ne 4 shkurt si fashist e poliagjent qe eshte.

        2. G
         Gjeli

         Pd fundi kazanit qe e grryen muli me paloqen dhe sale shpellari

         1. f
          fiu

          Edo ,karvani I zhvillimit ekonomik te Shqiperise te eci perpara ,qente le te lehin.Rama kryeminister deri ne 2029,lali Eri kryetar I Tirones.

          1. J
           Jugu

           Mero nuk te ngjisin me shkrimet me Berishen. Peshorja po kalon negative ne anen e Rames tani. Ai eshte ne hall te madhe dhe ti thjesht e diskretiton me mbrojtjen tende qe i ben. Edhe sarkazma qe perdor ne shkrip eshte zero me bishte. Nje KM qe ka frike te shkoj ne parlament dhe ka shumicen atje. E kupton ku ka arritur? Po perpiqet te qetesoj ujrat po nuk mundet se Berisha, edhe pse ka sa e sa gjynahe, nuk ka per ta len rehat. Vetem Berisha po e rrezoj ate, dhe me protesta, se po qe me vote, Rama qendron me gjate se Enveri. Tani edhe populli po rri asnjeanes se e shikon qe Rama jo nuk eshte me i mire se Berisha por eshte edhe me i keq. E fukarallosi vendin, hajdutosi me te tijet sa deshen, dhe tani ka frike deri ne palce.

           1. t
            trimi

            O jugu nga tropoja sales ja di gjith shqiperia pislliqet që nga prishja e gjith industrisë ne 90 dhe shitjes uzinave e fabrikave me letrat me vlerë. Por vlerën e kishin për ata që i blen se populli mori nocrrokun. Firmat piramidale hapja e depove të armëve për të sulmuar jugun nga je dhe ti e shum të tjera prandaj thirri menjes

           2. R
            Redaktori

            E pe skenderbeun me grida dumen ? Ishte per te ardhur keq. Gjynah I shkreti, me erdhi keq. Kujdes Mero se do te te qin ty dhe kta zarat qe mban per redaktor

            1. S
             Sara

             Sa mirë vepron Berisha, kërkon që mos të ulet imazhi i USA, pasi mendon se e ka korruptuar Rama. Ai përpiqet që të ndihmojë Amerikën se ju dogj barku për të....

             1. K
              Koment socialisti

              Një “qeveri” tirane nuk është me të vërtetë qeveri, por një bandë kriminale e maskuar si qeveri dhe prandaj nuk ka të drejtë të kërkojë bindjen që qeveritë (e quajtura kështu me të drejtë) mund të pretendojnë të marrin. Parimi i sundimit të ligjit nënkupton të drejtën për rebelim.

              1. L
               Luiz Ejli

               Albini nuk eshte kunder Amerikes apo Europes, por eshte ne krye te detyres ne mbrojtje te Kosoves e cila sot kercenohet me shume se kurre nga copetimi. Perendimi ne kete rast kerkon stabilitet ne rajon, por i zene me luften ne Ukraine, megjithese e sheh qarte se Serbia eshte ajo qe i shkakton trazirat, e nxitur nga Rusia dhe megalomania per Serbine e Madhe , kujton se mund ta qetesoje ate duke i dhuruar territore si nepermjet ndertimit te kishave e manastireve serbe te miratuara ne 1992 nga Miloshevici qe do te jene si gozhda e Nastradinit ne Kosove, dhe zbatimi i fazes se dyte qe do te jete shkeputja e ketyre territoreve nga Kosova. eshte hapi i pare per shkeputjen e Veriut nga trungu i Kosoves. Historia po perseritet. Ashtu si dikur Perandoria Otomane dhuronte territore shqiptare fqinjeve tane sa here humbte ndonje lufte ne Dardanele me Rusine, me miratim edhe te fuqive perendimore, e njejta gje eshte duke ndodhur sot. Por me nje ndryshim te madh, pasi kemi fatin te kemi institucione shteterore qe nuk i kishim atehere dhe nje burreshtetas si Albin Kurti. Eshte momenti qe te gjithe shqiptaret, ne Kosove e Shqiperi, perfshire opoziten ne Kosove dhe sidomos qeverine e Tiranes, te pakten per kete problem te mbeshtesin qeverine Kurti. Nonen n'pidh Amelikes, rrofte Kosova. Ja hangshi bolet Albin Kurtit.

               1. S
                Shote Galica

                Hallall i qofte Albin Kurtit. Burre me bole jo si kta plerat dobica te partise socialiste serbe te shqiperise qe paguajne per nje foto me dylberat e Amerikakes dhe hapen bythesh kot dhe perfundojne si shkerdhata neper burgje. Shikoni ku eshte hashim zajednica me kompani. Ja hongshi karin Albin Kurtit.

                1. F
                 FCB

                 More fund plaku Merre , me tespi e Tosun Ram .:))

                 1. J
                  Jarani

                  Erdhen votimet sa do te marrin keta trimat e pd se po na bejne te ndershmin sikur nuk i njohim kush jane , kush therret me shume eshte me i poshtri . Saliu ka hallin e familjes se tij po keta qorrat c’kane

                  1. K
                   Kosovë

                   Gazeta Tema i nje mire te dy Presidentet Bush ( babbe bir). Ata ishin perkrahes te medhenj te shqiptarve. Bushi i pare(babai) i vuri vijat e kuqe Serbise per Kosoven. Bushi tjeter te cilin Berisha e kishte mik shpie dhe Berisha e solli ne Kruje. Bushi i ri (djali) nga Kruja tha: Kosova eshte shtet. Prandaj, nuk duhet t shahet Berisha ne anerike. Berishen dhe cilindo mund ta shani brenda Shqiperise por jo te dilni neper bote e te shani njeri tjetrin. Kjo qe ka bere Rama eshte shume e turpshme dhe i qet hije te zeze gjithe krerve politikan shqiptar. Kjo pafytyresi ndodh vetem ne Shqiperi. Tani ne Shqiperi le ta kuptojn get perse Rama mbronte Vucicin imik te rusise.

                   1. r
                    raul

                    Pas deklarates qe beri dje Hu Xhintao i foltores se vicidolit se Edi Rama ka kercenuar rende sigurine e aleatit tone pertej atlantikut pritet qe perbindeshi i vicidolit ti propozoje Natos te kaloje ne gadishmeri nr.1 per mbrojtjen e kufijve te USA nga ndonje sulm me dron i Edi Rames ne drejtimin e Usa. Tani bota nuk do merret me me Ukrainen por me pordhesten e 11 shkurtit ku spiuni Agush kokeducja dhe perbindeshi i vicidolit do fillojne revolucionin leninist qe do perfshije gjithe Europen me moton : Proletare te te gjitha vendeve bashkohuni_ ne lufte kunder Edi Rames. Dhe pastaj revolucionaret do nisen drejt Europes per te bere te njejten gje dhe atje.

                    1. C
                     Cen durimmadhi

                     Eh sa do kishte duruar Timonieri Rama sikur ate McGonigalin e FBI te mberthyer tashme per afera me ruset ta kishte pritur ne Tirane vete Sali Berisha. Sikur ta kishte shoqeruar e dekoruar atje ne Tropoje jo Damian Gjiknuri por ndonje Flamur Noke! Nuk do te bezante fare-fare pra Timonieri Rama! Do te ishte fshehur njesoj si tani e nuk do sokellinte fare kunder Saliut por do duronte pra edhe me shume si i shume-duruar qe eshte...

                     Lini një Përgjigje