Shkëlzen Berisha përballë drejtësisë perëndimore dhe asaj shqiptare 

27 Janar 2023, 20:55Editorial Mero Baze

Në vitin 2010 një nga televizionet më të shikuara në botë Al Jazera realizoi një dokumentar mbi tragjedinë e Gërdecit. Ky është dokumentari i parë në një media të njohur botërore që përmend Shkëlzen Berishën si njeriu që qëndron pas biznesit të demontimit në Gërdec. Pasi dokumentari u shfaq, Berisha nisi presionet. Kolegia jonë Ilva Tare që ishte bashkëpunëtorja kryesore e produksionit, u vu nën akuza nga më të pështirat prej vetë Berishës, ndërsa Shkëlzen Berisha përmes një prej studiove më të njohura të avokatisë në Britani të Madhe Old Bailey kërcënoi televizionin Al Jazeera, duke kërkuar dëmshpërblim financiar, kërkim falje, si dhe heqjen e dokumentarit nga website i Al Jazeera-s . 


Avokatët e Aj Jazeera-s e shqyrtuan padinë dhe kuptuan se ai po luan bllofin. Dhe thjesht ju përgjigjën “see you in court” (Shihemi në gjykatë). 
Pas kësaj Shëkzeni dhe avokatët e tij e tërhoqën akuzën . Dokumentari është ende onlinë. 

Një prej prokurorëve me të cilët biseduan gazetarët ishte dhe Altin Dumani, sot drejtues i SPAK. 
Të njëjtën skemë, Shkëlzeni e përdori dhe ndaj botuesve amerikan të librit mbi historinë tjetër korruptive të tij në Gërdec që u shoqërua me vdekjen misterioze të Kosta Trebickës dhe brugosjen e partnerëve të tij amerikanë. Atyre u kërkoi 60 milionë euro, por jo vetëm që humbi gjyqin duke i mbetur të pahedhura poshtë akuzat ndaj tij nga shtypi amerikan, por gjyqi zbuloi dhe dëshmi të reja si ajo e vajzës së Kosta Trebickës që dyshon se babai i saj është zhdukur prej grupit të tij. 
Po e risjell këto dy histori për të treguar standardin perëndimor me të cilën gjykohen Berishët si hajdutë dhe vrasës dhe standardin shqiptar ku janë ende të paprekshëm. 
Me standardin e SHBA atë gjyqësor të privuar nga vet Shkëlzen Berisha, atij i mbeten në kurriz gjithë akuzat që i ka bërë New York Times dhe autori i librit për Gërdecin, të cilët e kanë akuzuar si njeri kryesor pas asaj afere. Me standardin shqiptar ai thirret për herë të parë pas 15 vitesh në gjykatë. 
Me standardin britanik të drejtësisë, ai as guxon të shkojë në gjykatë të mbrohet nga akuzat nga një dokumentar që dëshmon se ai qëndron pas historisë gjakatare të Gërdecit, kurse me standardin shqiptar ai për 15 vite investon paret e vjedhura mes të tjerash dhe në Gërdec dhe i riinveston formalisht në mënyrë cinike në Gërdec afër 26 varreve që ka hapur. 
Do të mjaftonin vetëm këto dy raste të mënyrës se si drejtësia perëndimore sillet me një të inkriminuar si Shkëlzen Berisha dhe mënyrës se si e lë të livadhis drejtësia shqiptare për të kuptuar çfarë ka që është çmendur Sali Berisha këto ditë. Akoma më shumë vlen për tu kuptuar përse berishët janë “a non grata” në SHBA dhe Britani të Madhe. Jo nga lobimi I Gon Nezës por nga përballja me drejtësinë e atyre vendeve, të cilat kanë pas rastin të gjykojnë pse ai nuk mund të jetë i pafajshëm në Gërdec. 
  

29 Komente

 1. J
  Jugu

  Nuk te ngjisin me shkrimet o Mero. Gjigandi eshte ne pozite te veshtire dhe ti na can trapin me Berishet. Shkruaj mo dicka per gjendjen ku eshte katandisur vendi nga keq qeverisja e Rames. Sado te mundohesh nuk numd te besh me tru shpelarje se edhe me i pa arsimuari e kupton tashme qe Rama eshte nje hajdut dhe i pacipe. Fatkeqesi qe do vij Berisha dhe Meta por sic e ka menderosur Rama edhe do vjine.

  1. b
   ben.

   Mero Sot eshte e qarte edhe per me delenxhiun e delenxhinjve qe te gjitha keto jane te blera me leket e shqiptareve ,nga rama. Per kete gjyqin me al jazera, nuk kemi degjuar kurre, por per ate gjyqin amerikan po genjen. Sepse e verteta eshte se ai "shkrimtari " amerikan nuk fitoi gjyqin, juria amerikane e ka te shkruar te zeze mbi te bardhe, se mqs shkelzen berisha eshte njeri publik,mund te shkruaje thashetheme gazetash . Sepse ne gjyq u publikua deshmia e Diverolit PARA 1 JURIE AMERIKANE, NEN BETIM QE DEKLARONTE SE NUK E NJIFTE DHE NUK E KISHTE TAKUAR NDONJEHERE SHKELZEN BERISHEN. Mero mjaft eshte mjaft. Mbas publikimit nga mediat e gjithe botes, qe agjentet e FBI po pyesnin deshmimtaret me fotografine e Edi Rames, si 1 kriminel ordiner, si 1 bandit, njelloj si neper filmat qe ka pare Spiropali, duhet te heshtesh ti , dhe Ed Rama nese ka minimumin e burrerise sonte duhet tia heqi vetes si mehmet shehu, sepse realisht eshte "DEAD MAN WOKING"

   1. E
    Emiljano

    O ben or taj shkruhet walking,prandaj rri ke shqipja dhe sa per ramen sa te kete perballe sal gerdecin dhe kok cepshin meta do jete gjithmone ne pushtet.Por mos u merzit se sa te jete Rama ne pushtet nuk i gjen gje dy plehrat e tjere.

    1. R
     Raimond vlonjati

     O Ben. Genjeshtrat e Meros jane genjeshtra provinciali qe i besojne vetem keta budallnjete qe shkruajne ketu Mero ngeli duke uleritur : Shkelzeni, shkelzeni, per te genjyer turmen e budallenjve qe i vene pas, Nderkaq gjithe media Amerikane flet per parate qe njerezit e Rames i kane dhene atij te FBI-se

     1. R
      Raimond bythqiri i Vlores

      Raimind vlonjati , kokra e debilit e mori provimin motra ore ???

      1. k
       kacaku

       E nxore koken ti ore bythqiri i Vlores , ty qe te qi gruan Like hajduti ....

     2. b
      ben kastraveci

      ben ...shume keq qe nuk ke informacione per gjyqin nuk ta paska treguar Xeni i shokut Sali... keq qenka i pa bese nuk te ka thene e kujt shokut ben qe lodhet per babin e Xenit ....

     3. q
      qimi

      Sa te ket perballe Sali gerdecin dhe komentus me tru gamori si ti or ugu Rama osht kryminister gjer nga 2033.

      1. K
       Koli

       Me trute e “jugu” nuk rri asnje dite kryeminister Rama por me VOTEN e soji tat po !

      2. Çapi jugut

       Jugu.... Prindi im ka pasur nje zagar gjuhetie Çapi i therrisnim ( histori e vertete ) kur shkonte per gjah per derra te eger e fuste zagarin ne pylle per te nxjere derrin po nga qe zagari ishte plak gjente nje rreze dielli dhe flinte gjume po njehohesishte lehte shikonte endra me derra , gjuetaret thoshin e nxori derrin Çapi kur shikojne Çapi po flinte gjume dhe enderonte ehh Çapi ishte si ty endero Çapi jugut endero po koha e komunistit non grata Berrisha ka mbaruar ndersa ti shko ne shkolle meso ose shko puno se nuk te paguan kryeministri ne kapitalizen ooo Çapi jugut se po lodhesh cdo dite per Xenin e Saliut o bole ik puno ...

       1. k
        k

        Zoti ja hedhtë në kokë familjeve te kriminelëve me 100 herë më shumë.

        1. h
         h

         Populli i degraduar shqiptar,eshte i aftë të vrasi vëllain e vet ose komshiun për një degë ferre ke gardhi ,por i lëpin bythën një krimineli të njohur shpellar dhe e quan VIP.

        2. L
         L.Xh

         Prit e prit, a ka të sosur, kur ta shohëm Zen Berishën të prangosur ?

         1. M
          Mars

          Z. Mero. Ju lutem botoni komentet e mija! Desha te thosha qe para se te ndertohet shtepia hidhen themelet! Themelet qe u hodhen ne 1992 jane Sali! Le te rre zohet edhe njehere sistemi,por jo si me cekun e bardhe dhe filloni ma kete qenie otomane-komuniste dhe vazhdoni rrugen drejt demokracise dhe sistemit ligjor!

          1. F
           Fatmira

           O Beni nga Jugu. Pse nuk komenton shkrimin , por hidhesh dege me dege? Te gjitha krimet ekonomike dhe njerezore do te zbardhen nga Drejtesia e Re Demokratike e Shqiperise; duke filluar me Sali Berishen e Shkelzen Berishen dhe me tej me Ilir Meten e Edi Ramen. Por le te respektojme radhen e kryerjeve te krimeve...

          2. d
           dumani do i japi dum

           futja pordhes e gri sallat i thone kesaj pune se me prokuror si llallat e arbena e dumana trapajane,nuk e gjene gje shkerdhen sypeshkaqenin.dum dum dumani per hir te amerikes po ben nje perpjekje per ti hedh hi syve si neve dhe amerijes,dhe ne fund do e nxjer te paster kristal.dhe ky do jete nje tjeter poshtrim i ketij populli koqe si te gjitha poshtrimet e ketyre 30 vjeteve nga kjo klas hajdute e kriminelesh qe jane vetquajtur demokrat.

           1. J
            Jorgo

            po c'lidhje keni u rajaja e Turinise me ata qe detyruan Mbretin te nenshkruante 'Magna Carta"-n 6 shekuj me pare o shok?!!!

            1. I
             Ilir

             Standardet e drejtësisë në USA apo UK nuk janë të njëjta me këto të drejtësisë shqiptare. Ashtu si dhe standardet e shoqërisë shqiptare që nuk janë të njëjta me ato të shoqërisë amerikane apo angleze. Duke pasur standarde të ndryshme kemi edhe reagime të ndryshme. Berishët duke qenë mjeshtër në manipulimin e opinionit publik po bëjnë çdo përpjekje për manipulimin e medieve dhe opinionit publik. Nga drejtësia u ka hyrë frika se Zeni u thirr në SPAK,prandaj do bëjnë çdo përpjekje që ta manipulojnë në favor të tyre. Dhe intuita dhe paratë nuk i lënë në baltë. Përderisa e ndoqën nga pas në foltore kur u shpall "non grata",përse të mos i ndjekin edhe tani. Pra reagimi i shoqërisë shqiptare është i ndryshëm nga ai i shoqërisë amerikane. Edhe reagimi i drejtësisë pasqyron reagimin e shoqërisë. Në këtë kuptim duke pasur mbështetje Berisha tregon nivelin e shoqërisë sonë. Megjithëse Amerika e Qeveria britanike e kanë shpallur "non grata", ne ju kërkojmë prova atyre, thua se ata kanë standarde për ta shpallur pa prova. Dhe kur drejtësia shqiptare fillon të mbledhë prova Berisha fillon shantazhe me revolta me revolucion për të tërhequr sa më shumë përkrahës, që ti bëjë presion qeverisë, drejtësisë për tu faktorizuar. Por e ka kot. Me vonesë por, po i vjen fundi atij dhe manipulimeve të tij, ka ardhur koha që dhe ne të kemi të njëjtat standarde si shoqëritë e zhvilluara. SPAK e dha sinjalin, shpresojmë ta çojë deri në fund.

             1. Q
              Qerexhiu nga Qyteti

              Mero këtej e tutje duhet ti filloshe artikujt me këngën e Elita 5 " Fol vetëm fol, .....se askush nuk të dëgjonë". Gykata do t'a kapi lepurin me qerre...Mere kohë qerja të vejë të lepuri. Por ka një të mirë kur flet që degjone Ambasada US dhe kupton populli prapaskenat e politikës.

              1. K
               Komunisti

               Po i njëjti njeri, Komunist në Komunizëm dhe Demokrat në Demokraci, Hymni i tijë është: Ne jemi komunista, shokë të Enverit, Partia na kaliti besnik në roje të nderit. Ka marë mësimet e xhaxhit dhe nuk e fusni dote në burgë, sepse i praktikon në jetë mësimet e xhaxhit ai.

               1. D
                Drejtesi

                Faleminderit qe Na tregon historine e vertete sr sot pak e dine cfare ka qene Gerdeci…… Shpresoj ta kete pare edhe Armina Shkelzenit se ka qene adolishente atehere

                1. S
                 Selim Rroshi

                 Mblidh leckat e ik Mero mbaroi loja. Je pergjegjes per mbrojten e diktatures se Rames. Berisha plak jau futi te gjithve.

                 1. N
                  Nje shok qe te do te miren

                  Ore lere Zenin se nuk se rruhet njeriu se ca ndodh me ate. Po andej nga ndermarja thuaj.. si po shkojne punet se kendej nga USA qe ti ben sikur e njeh mir po ziejn gjerat

                  1. T
                   Trotski

                   Shkrim Mbreselenes.Jepi O Mero me trimeri .Po te ndjek Populli dhe Nena Shqiperi!!!

                   1. M
                    Mero, sa të paguan Rama?

                    https://www.syri.net/politike/566275/syri-tv-gazetari-i-famshem-amerikan-dan-bongino-mcgonigal-punoi-per-narrativen-politike-te-rames/ https://www.syri.net/politike/566277/skandali-mcgonigal-gazetari-amerikan-rama-i-lidhur-me-kartelin-sinaloa-ja-pse-nuk-ben-asgje-biden/

                    1. S
                     Sqarim

                     O i shkreti mero ! Shkelzeni me drejtesine perendimore i ka mbyll hesapet! Me drejtesine shqiptare te shofim !

                     1. Z
                      Zina sallaksja gjyqtare e ndershme

                      Ta shikojme si do vazhdoje historia. Une nuk jam besim te kjo drejtesi. Po ta gjykoja une do vendosja drejtesi absolute per Shkelzenin dhe Saliun. Se ashtu e kam vendosur gjithe jeten time ku isha gjyqtare. Me ktheni ne sistem dhe do ta shikoni si do gjykoj. Aman ju lutem.

                      1. B
                       Bardhyli nga Kosova

                       Karma eshte kurve, tha Edi Rama, duke dashur ta poshteroje presedenten e Parlamentit Europian, gjate nje samiti ne Davos.Por skandali dhe afra korruptive e kryeministrit shqiptar dhe ish-nje prej shefave te rendesishem te ketij sherbimi amerikan deshmuan se "karma eshte kurve" edhe per Edi Ramen. Ishte fundi i vitit 2018 kur Edi Rama iu drejtua liderit historik te Partise Demokratike "Sali, a mund ta kalosh Oqeanin Paqesor"! Duke u thene shqiptareve se Berisha ishte i padeshirueshem ne SHBA! Ne fakt, qe atehere ai kishte pergatitur kurthin per kundershtarin e tij politik, me qellim asgjesimin politik te tij e njekohesisht edhe te opozites shqiptare! Ia tha kete Doktorit pasi Edi Rama kishte pergatit terrenin me shefin e zbulimit te FBE-se, McGonigal, duke e paguar ate per sherbimin qe do te bente ne funksion te qellimeve anti-demokratike te Edi Rames, per shuarjen e opozites dhe opozitarizmit, thene shkurt per rikthimin e shtetit monist e diktatorial ne Shqiperi. Ne fakt Rama ka "lene lesht" edhe me aktore te tjere lobiste ne SHBA per kete qellim, perfshire ambasadoren Kim! FBI duhet te hetoje gjithcka, nese deshiron te dale e paster nga ky skandal! Nese ju kujtohet, ate moment kur leshonte kumtin e "ndeshkimit" te Sali Berishes nga podiumi (jo foltorja) e parlamentit, Edi Rama dukej se ishte ne ekstaze. Po konsumonte nje lloj triumfalizmi hektorian mbi kundershtarin e vet ne betejen epike e politike njekohesisht! I dukej ne fytyre entusiazmi i madh per "rrenimin" e paraardhesit te tij dhe gati sa nuk i nxirrnin syte xixa prej gezimit, se "tashme nuk kishte asnje pengese per te mbetur ne histori, si me i madhi prej krejtve" ne punet kryeministrore te Shqiperise. Cinik, i pashpirt, i papermbajtur, manifestativisht Rama konsumoi drogen e lavdise se vet dhe jo pak shqiptare e konsideruan kete si "zotesi te jashtezakonshme te kryeministrit"! Sidomos kur miqte e Rames e shpallen Sali Berishen non-grata ne SHBA! Atehere shumekush tha se "Rama nuk permbahet, eshte i "pamposhturi"! Ishte e cuditshme se per kete u gezuan dhe disa demoktate, te cilet prej kohesh i benin argatin Edi Rames per asgjesimin e partise se tyre! Por Karma eshte kurve, tha para dy javesh vete Rama dhe ja ku e po e provon ne lekuren e vet pasojen e kesaj karme! Tashme nuk eshte me Sali Berisha non-grata ne SHBA! I tille eshte de facto Edi Rama. Ai perfundimisht dhe publikisht ka hyre ne listen e zeze te Shteteve te Bashkuara te Amerikes. Sepse hyri ne oborrin amerikan nga dritarja dhe jo nga portat e Shtepise se Bardhe, sic kishte hyre Berisha! Dhe nese themi "Karma eshte kurve", kete mund ta perkthejme edhe me ate shprehjen e jashtezakonshme "Zoti eshte i madh"! Sepse djallezia, intriga, hileja, e keqja, varri qe perpiqesh t'ia besh tjetrit behet varr per ty! Kjo me ndihmen e Zotit te Madh! Sepse nje marredhenie e tille korruptive me eksponente te FBI-se zor se do te ishte zbuluar, nese e dashura e McGonigal nuk do t'i kishte shkruar drejtorit te Pergjithshem te FBI-se! Megjithate, cdo e keqe e ka nje te mire: - Edi Rama prej tash do te kurseje parate per t'i goditur nen brez Sali Berishes! Sepse eshte ne fundin e vet te palavdishem, te palumtur e madje te turpshem jo vetem per ate, por edhe per historine e Shqiperise. (Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edvuçin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Poshtë tradhtarët. Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

                       1. e
                        emigranti

                        mos u merzisni ka leke xeni

                        Lini një Përgjigje