Berisha nga ithtar i “bashkimit”, në ithtar i vulës 

1 Shkurt 2023, 19:55Editorial Mero Baze

Sot, kur PD po përballet me problemin ligjor të trashëgimisë juridike të partisë, Sali Berisha nuk i ka dhënë argumente askujt, që e ka bërë PD-në më të madhe dhe e ka bashkuar. 

Sali Berisha nisi betejën kundër Lulzim Bashës në shtator 2022, me premtimin e madh se do ta bënte PD më të madhe, më të bashkuar, më të fortë.

Në emër të këtij slogani, ai në të vërtetë pas një viti e gjysmë e ka bërë PD-në më të vogël, më të përçarë dhe më të dobët. E ka kuptuar dhe vetë dhe e ka ndërruar me sloganin “Shqipëria në rrezik”.

Të gjitha spekulimet se Berisha ka shumicën apo Basha ka pakicën burojnë nga përpjekja e Berishës për t’i imponuar gjykatës me dhunë, dëshirën e tij për të rrëmbyer vulën e PD.

Ky është dhe objektivi i vetëm i protestës së 11 shkurtit.

Tani është krijuar bindja që Berisha nuk ngjall dot shpresa afatgjata në opozitë. 

Nuk ngjall dot shpresa për një mandat qeverisës. 

Nuk ngjall dot shpresa qoftë dhe për një vit të suksesshëm opozitar dhe ka filluar të ngjallë shpresa javore. 

Herë pas here, një herë në tre muaj, lajmëron një miting “që do të jetë më i madhi në histori” dhe që “do përmbysë qeverinë”. Zakonisht i njofton dhjetë ditë para. Ato dhjetë ditë janë dhjetë ditët e shpresës së opozitës.

Pastaj ndodh protesta, shfryet entuziasmi dhe dy protestat e tjera më pas dështojnë, pasi nuk i mblidhen as sa Këshilli Kombëtar.

Kjo është hera e tretë që Berisha “ngjall shpresë” në opozitë në periudhën kohore të një viti, me tre mitingje, atë të korrikut, atë të dhjetorit, që përfundoi me 1 mijë vetë dhe një grusht turinjve nga një i çmendur, dhe ky i 11 shkurtit.

Kaq është i gjithë kontributi opozitar i Sali Berishës qyshkur ka nisur procesin e përçarjes së PD.

Tani nëse gjykata do shqyrtojë aktet ligjore, natyrisht që PD i takon Lulzim Bashës. Por dhe nëse do shikojë kontributet opozitare, akoma më keq për Berishën.

Kontributi i tij i vetëm për një vit e gjysmë është se ka përçarë PD-në dhe e ka bërë më të dobët, më të përçarë dhe më të vogël. Madje me këtë që ka bërë, dhe sikur t’i takonte vula këtij dhe jo Lulit, këtij nuk i duhej dhënë nëse do niseshin nga kontributi opozitar. 

Ndaj dhe protesta e 11 shkurtit, është  një protestë që kërkon të trembë Gjykatën e Tiranës dhe t’i imponohet asaj me dhunë për t’i marrë vulën e PD. 

Nuk e di ç’mund të bëjë gjykata, por Berishës nuk i takon as me letra, as me vepra. Në të dy rastet ai e ka shkatërruar PD. E ka bërë siç i duhet Edi Ramës. 

E të mendosh tani, që ky kur nisi betejën, gjoja donte  ta bashkonte PD-në, kurse në fund të betejës, pasi e bëri copë copë Partinë Demokratike, do vetëm vulën. Atë për të cilën nisi realisht betejën. 

18 Komente

 1. S
  Shote Galica

  Shikoni dhe mesoni ju dobicat e edi rames se cdo te thote te jesh burrshtetas si Albin Kurti dhe ta duash atdheun tend...edi juaj i qurravitet vucicit dhe micotaqit madje ben edhe avokatin e tyre ndersa Albini per hir te interesave kombetare guxon dhe i thote nje 'JO' me plote goje USA dhe BE...pra qe te jesh nje lider i vertete nuk duhet te jesh i gjate si gjigand por duhet te kesh zemer te madhe ose bole i themi ne nga Republika e Kosoves. Ja hongshi karin Albin Kurtit.

  1. M
   Miradije Hoti

   Bole fishkur ke ngateruar adrese ketu nuk flitet per koqevarin por per Shqiperine ti je kokra e bolshevikut nje enverist i piste nje udbash qe komentone me pseudo te ndyshem je analfabet kokrra e rrockes

   1. T
    Taulant

    sa budalle qe qenke. Sa per karin, ai nuk ka ! Ja kane prere serbet. Po i boka karshillek amerikoneve, atyre qe krijuan shtetin e Kosoves. Ik ore gjej bilen e Albinit ti ate bej, laskar!

   2. R
    Rrushja

    Hallall i qofte Albin Kurtit. Burre me bole jo si kta plerat shipeca qe paguajne per nje foto me dylberat e Amelikes dhe hapen bythesh kot dhe perfundojne si shkerdhate neper burgje. Shiko ku eshte Hashimi me kompani.

    1. E
     Erla Mehili gazetare e varur pa haaaa

     Po cfare thua o Mero ai ka hallin e familje i ka stampuar DASH tatuazhin ( Made in non grata ) familje kriminale po i rruhet per PD ai ka hallin e burgut sekuestrimit ju flisni per PD ajo qe une nuk kuptoje jane kazanet tv aspak profesionel apo turma bythelepirese e anal- isteve si Shkullaku Fevziu Bushati Lubonja Zheji Duma Milori Mehilli Rakipi Babaramo Peka Cani Hoxha Krasta Simjani Abilekaj gjithe plehrat e mbremjes ne sherbim te familjes kriminale Berrisha ku shiten per nje cope buke turpe turpe

     1. L
      L.Xh

      Ka pas qenë Doktor Sali Berisha, mbasi njerëzia kishin shpresë nga besimi qe ai jepte. Tashti i kanl hequr Doktorin, ka ngelur vetëm Sali Berisha, mbasi ai edhe te gjallët i vdes, e jo më të ngjallë të vdekurit….. Ku nuk ka shpresë, ka vetem ngordhje si qëntë.

      1. P
       P

       Robqimi Mero ne sherbim tw Rames. Por çe do Rama ilu per lesh

       1. V
        Vranakonti

        Sali Berisha,qe, kure u be kryetar i foltores ka patur rezultate te mira ne drejtimin e Partise se themelimit. Fitoret me te spikatuar jane: Zvogelimi dhe perçarja e PD-ke, tre protesta me xero rezultat, thyerjen e dyereve te blinduara me varre,qysqi,matrapik dhe fitorja e trete, ishte ajo me brilantja,nje grusht i rende ne hunden e Saliu nga nje njeri i çmendur. Rrenoft Sali Berisha.

        1. A
         Artemis

         Vërtetë i madh Albin Kurti. I ka poshtëruar militantët e pedes dhe ps-s që hiqen si patriotë dhe pastaj justifikojnë çdo tradhëti kombëtare të idhujve të tyre dhe nuk guxojnë të pipëtijnë lidhur me vasalitetin e hapur dhe të pështirë të çdo qeveritari të lartë shqiptar me homologët grekë e serbë... Ama po k'to vemje Albinin e akuzojnë për spiun serb! Nuk ka fjalë për t'ë përshkruar pështirësinë e tyre!

         1. N
          Nje shok qe ta do te miren

          Sille perdridhe o i mbaruar. Po si mund ta shesi njeriu bythen si ty sa te njeri te tjetri o merhum. Kujdes se mos te te dali emri te ajo dosja? E di vet ti!!!

          1. G
           Gerdeci

           O "Shote", te paskan shku trute skiç, i themi ne nga kjo ane e kombit. Ç'lidhje ka pislleku qe ke źhgarravitur me kete artikull? Dhe shiko te shkosh ne shkolle qe te pastrosh gjuhen dhe trute.

           1. m
            maks

            E hodhe nje kunj kunder Rames dje me editorialin per Ben Blushin, sot prap i lepihesh Rames me shpresen se mos te merr dhe ty fotograf si Benin ne avionin personal gjate harlisjeve aeronautike.

            1. b
             bjeri drejt se ke lehtesira

             PD qe i duhej Rames nuk eshte kjo qe ka bere Saliu, por ajo qe beri Lyl Basha. Ajo i duhej Rames qe i mbeti ne goje "Basha fle gjume"...e pra, kush pushtet tjeter nuk do ta kishte zili nje opozite QE FLE si ajo per te cilen ka llomotitur Rama e ka zhgarravitur Baze plot 9 vite te drejtimit PD nga Basha?...meqe ra fjala : A e ke me ate Antenen brenda brekeve te Kunatit te Bashes o Mero?

             1. x
              xheJ. eN. Bi.

              bjeri drejt,po bën zikzake... O ç'më kënaqe...Luli flinte gjum ,kurse Sali ri zgjusr 24 orë... Po kjo e Saliut i duhet Ramës që të fitojë edhe zhjedhjet e 2025- ës.Edhe vet Saliu nuk do pushtet prandaj i fuhet kjo Ramës,po sa ta kuptoni ju jan bërë dhe zgjedhjet e 25- ës.

              1. s
               shpopullimi i Shqiperise si strategji pushteti

               Sipas statistikave zyrtare britanike te emigracionit perditesuar nga mediat britanike, ne periudhen 9-mujore Janar-Shtator 2022 kane kerkuar Azil ne Britani 13 000 shqiptare, nga te cilet 11000 kane kaluar La Manshin me gomone. DHE Azilkerkuesit ndryshojne nga Emigrantet qe ikin per arsye pune, sepse motivi per Azil gjithmone bazohet ne faktin se ne vendin nga ikin ndjehen te Persekutuar per arsye te ndryshme. (...tani vazhdo aty ku e ke o Mero, tek vula e Saliut...)

               1. T
                Tirona

                ikin maloket o koqe dhe mire bejne se pastrohet shqiperia Shkojne ne Angli duke sajuar cdo lloj genjeshtere per te perfituar azilin dhe pastaj fillojne krimin Anglia ben mire qe filloj ti perzeje keta cecene te piset Saliut nuk i plas per asnje pervec lekures vet dhe familjes tij non grata

               2. T
                Tirona

                ky cecen Vucidoli do nga nje grusht cdo dite te rri urte

                1. m
                 meshirojeni ushtarucin Mero

                 I shkreti Mero! E nisi gazetarine duke lavderuar Saliun e i rane floket e po del ne pension po me te Saliut ne goje.

                 Lini një Përgjigje