Debati mbi “Babin e Zenit” provon misionin e “Foltores” 

31 Maj 2022, 18:12Editorial Mero Baze

Gazment Bardhi ka bërë një eksperiment social të suksesshëm, për t’u provuar të gjithëve se çfarë është ajo që tani quhet parti e Sali Berishës, ose mbetje e “Foltores”.

Për këtë, ai ka provuar të sulmojë ashpër Sali Berishën duke e portretizuar si “Babi i Zenit”, një epitet i cili prek plagën më të rëndë, që se ka gërvisht askush brenda PD, simbolin e degradimit të pushtetit të Partisë Demokratike  si një pushtet që sakrifikohet për të mbrojtur fëmijët e kryeministrit të zhytur në afera korruptive, që kanë kushtuar dhe dhjetëra jetë njerëzish.

Eksperimenti i dha frytet e veta.

Shumë personazhe të “Foltores” janë bashkuar më shumë se çdo herë tjetër për t'iu kundërpërgjigjur Gazment Bardhit, me një zell mbresëlënës. Mënyra si reagojnë, dëshira që kanë se kush duhet t’i dëgjojë kur reagojnë dhe mbi të gjitha, kompleksi që kanë për ta trajtuar “Zenin” si të paprekshëm, është radiografia më e mirë e asaj që ka përfunduar nga Partia Demokratike, në kullën e Sali Berishës.

Lakmusi i Gazment Bardhit provon se e gjithë ajo që ka ndodhur nga 19 maji i vitit të kaluar, deri më sot, është pikërisht një përpjekje për të mos prekur plagët e pagërvishtura të historisë së pushtetit të Berishëve në kurriz të Partisë Demokratike. Dhe akoma më shumë tregon arsyen përse Berisha e do një parti si mburojë për vete dhe fëmijët e tij problematikë.

Epiteti i Gazment Bardhit, ”Babi i Zenit”, mund të mos i shqetësonte “foltoristët”, sikur Zeni të ishte ndonjë djalë i suksesshëm, që nuk kishte emër të keq në shoqëri, apo ndonjë jetë private për të pasur zili. Përkundrazi, ishte rasti kur babi mund të mburrej me të birin.

Mënyra se si reagojnë “foltoristët”, tregon se ata jo vetëm janë të ndërgjegjshëm që Zeni i prish punë babit, por mbi të gjitha njohin hallin e babit që ka marrë rrugët në pleqëri, për shkak të hallit të fëmijëve.

Kjo e bën qesharak dhe njëkohësisht mizor gjithë misionin e Sali Berishës. 

E bën qesharak, pasi kur mendon se një minues i demokracisë dhe i akuzuar familjarisht për korrupsion madhor nga SHBA, po përpiqet të kundërpërgjigjet politikisht vetëm që të mos i thonë më “Babi i Zenit”, prapë nuk ja del dot, pasi në fund të gjithë kujtohen që është “Babi i Zenit”. 

Por e bën njëkohësisht dhe mizor si mision, kur mendon se i gjithë “misioni i Foltores” mbeti vetëm shkatërrimi i një partie historike, vetëm për hallin e fëmijëve të tij.

Dhe e keqja është se debati pas kësaj hyn në rrugë pa krye, pasi që “foltoristët” ta fitojnë këtë debat, ose duhet të pranojnë që Berisha nuk është “Babi i Zenit”, ose të pranojnë se Zeni është krenari e tij.

Ata nuk thonë as të parën, as të dytën, por thonë vetëm “Ç’keni me Zenin”. Për këtë është mirë të kalojnë nga varezat e Gërdecit e të pyesin ata që ka dërguar në ferr Zeni dhe shokët e tij, dhe jo Gazment Bardhin.

Ai thjesht po ju kujton, përse po e shkatërrojnë PD-në, për “Babin e Zenit”.

26 Komente

 1. B
  Bardhyli nga Kosova

  EDVIN K. RAMA, KALORËSI I SLLAVO-ORTODOKSIZMIT FASHIST ======================================================================= Kryeministri tradhtar i Shqipërisë, i cili nuk po heq dorë nga Ballkani i hapur, nuk është thjesht në një betejë personale të tij. Ai është misioni, të cilin e obligon - urdhri i kalorësit të ortodoksisë sllavo-greke. Siç rezulton nga organizimi kishtar ortodoks, ai nuk është vetëm autoqefal brenda shteteve, apo siç pretendohet se ka një piramidë, që ngrihet nga baza kah Patrikana e Stambollit. Në fakt, lidhjen e ortodoksisë në botë e bën, si duket, jo vetëm në mënyrë figurative apo simbolike, por në mënyrë misionare, Patrikana e Kishës Ortodokse e Jerusalemit, e cila dominohet nga priftërinjtë grek. I dekoruari nga ajo e merr përsipër misionin, që ia ngarkon, në këtë rast Patrikana e Kishës Ortodokse e Jerusalemit, e cila dominohet nga priftërinjtë grek. Pranimi i kërkesës-urdhrit të Greqisë, që ia bën Edi Rama, pa kundërshtim, që çështja e delimitimit të kufirit ujor me helenët, të ndahet në një gjykatë arbitrazhi, pavarësisht se kjo mund të bëhej dhe duhet të bëhet nga komisionet dypalëshe, ku shqiptarët nuk mund të humbin territor, dëshmon për misionin e kryeministrit të Shqipërisë, që hapur ka zgjedhur nënshtrimin, dhe favorizimin për Greqinë. Ishte dhjetori i vitit 2015 kur kryeministri i Shqipërisë Edi Toptan Rama, e bëri një udhëtim zyrtar në Izrael. Por, përveç takimeve zyrtare me autoritetet izraelite, ai e kishte mbajtur fshehtë një udhëtim në Jerusalem, qytet i tri besimeve, krishterimit, islamit dhe judaizmit, që gjithashtu konsiderohet edhe si qytet historik i hebrenjve, i përmendur që në Dhiatën e vjetër, librin e shenjtë të Mojsiut (Musait). Aty shalgjati Rama, sipas videove dhe fotove nga ceremonia, u kurorëzua me urdhrin, “Kalorës i Kryqit të Madh, të Urdhrit të Kalorësve të Varrit të Shenjtë”. Në 12 dhjetor 2015, Edi Rama i shoqëruar nga disa ministra të besueshëm që i fyen ditë e natë, që nuk bëjnë zë, bëri një vizitë në Jerusalem dhe gjatë kësaj vizite ata u ndalën në Patriarkanën e Kishës Ortodokse Greke. Kryeministri Rama u betua si Kalorës i Kryqit të Madh, të Urdhrit të Kalorësve të Varrit të Shenjtë. Medaljen dhe vlerësimin që ia varën në qafë Edi Ramës, e kanë marrë dhe politikanë të tjerë të lartë si kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras, Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopulos, ish-kryeministri Jorgo Papandreu, ish-kryeministri Andonis Samaras, kryetari i Republikës së Qipros, Nikos Anastasiadhis, kryetari i Republikës së Ukrainës Petro Poroshenko, kryeministri i Rusisë Dimitri Medvedev, ish-ministri i Jashtëm i Greqisë Dhimitri Drucas, ministri i Jashtëm i Greqisë Nikos Kotzias, ministri i Mbrojtjes Panos Kammenos, kryetari i “Demokracisë së Re”, Qiriakos Micotaqis, Dora Micotaqis-Bakojani, e kështu me radhë. Siç vërehet janë nderuar politikanë ortodoks, punëtor të dalluar të nacionalizmit grek apo sllav. Por, ky titull sot merrë një rëndësi të veçantë, pas luftës që po ndodhë në Ukrainë, pas pushtimit rus. Siç bie në sy, Rama i bie se është në miqësi, sipas ‘gradave’ të Sionit, me ish-presidentin e Rusisë Medvedevin, mbrojtës dhe një i nënshtruar i diktatorit Putin. Serbia nuk po i vë sanksione Rusisë, Greqia, fshehtas bashkëpunon me Rusinë, dhe Edi Rama po e mbron në çdo hap Serbinë, që të mos goditet nga Perëndimi për shkak të sanksioneve. Greqisë i fal detin, ndërsa Kosovës i vë çdo pengesë të mundshme, dhe asnjë fjalë, asnjë presion apo kusht që grekët ta njohin Kosovën. Dihet botërisht se urdhri i lartë i jepet vetëm personaliteteve ortodokse që kanë kontribuar për Kishën Greke. Përveç se me shumë gjasë i kishte shërbyer, ai pra ende është duke shkuar drejt zenitit të shërbimit të ortodoksisë fashiste greko-sllave. Vetë Edi Rama, më 21 dhjetor 2015, e kishte postuar në tviter, një foto nga vizita në Tel Aviv, ku ishte takuar me kryeministrin e asaj kohe të Izraelit, Netanjahun. Vetëm shqiptarët, të cilët formalisht e kanë edhe kishën e tyre autoqefale, lejojnë që ta kenë në krye të shtetit, qeverisë, një njeri me obligime nga një organizim kishtar i huaj, madje armiqësor, siç është treguar kisha greke, po edhe ajo serbe pa dyshim, ndaj shqiptarëve gjatë gjithë historisë së tyre. Sipas të dhënave, Patriarkana Ortodokse Greke e Jerusalemit, që është e njohur gjithashtu si “Kisha Ortodokse Greke e Jerusalemit, dhe nganjëherë e njohur si Kisha e Sionit, është një kishë autoqefale brenda komunitetit më të gjerë të Krishterimit Ortodoks Lindor. Ajo konsiderohet se është themeluar në mesin e shekullit të pestë si një nga patrikanat më të vjetra. Ajo e ka selinë në Kishën e Varrit të Shenjtë në Jerusalem dhe aktualisht udhëhiqet nga Patriarku i Jerusalemit, Theophilos III. Juridiksioni kishtar i Patrikanës përfshin afërsisht 200,000 deri në 500,000 të krishterë ortodoksë në të gjithë "Tokën e Shenjtë" të Izraelit, Palestinës dhe Jordanisë. Kjo kishë e kremton liturgjinë e saj në ritin e lashtë bizantin – gjuha e shenjtë e të cilit, greqishtja koine, është gjuha origjinale e Dhiatës së Re – dhe ndjek vitin e saj liturgjik sipas kalendarit Julian. Lojën e fshehtë të Ramës me Greqinë, të paktën publikisht e kanë denoncuar edhe Ilir Meta dhe Sali Berisha, i pari në një takim me gazetarë, dhe i dyti në Kuvendin e Shqipërisë, në seancë parlamentare. "Presidenti nuk është në dijeni nëse mes dy qeverive është rënë dakord me ndonjë akt për të ndërprerë negociatat. Nuk jam informuar nga qeveria se me çfarë akti ka kaluar në zhvillime negociatash për këtë çështje. Rama dhe asnjë zyrtar tjetër i qeverisë nuk është pajisur me autorizim nga presidenti për të negociuar apo diskutuar me Greqinë. Aq më pak për të vendosur nëse kjo çështje do të shkojë në palët ndërkombëtare. Sovraniteti territorial i Shqipërisë i përket popullit shqiptar. Presidenti vlerëson se Kuvendi duhet të informohet dhe të vendosë në lidhje me zgjidhjen që ofron çështja. Kushtetuta aktet ndërkombëtare të nënshkruara ndër shekuj. Ritheksoj se jo vetëm deri në 24 korrik por edhe pas kësaj date do të jetë i hapur të bashkëpunojë në mënyrë transparente." Sipas Sali Berishës është e papranueshme, që kryeministri i Shqipërisë, në një mënyrë e padit presidentin e shtetit tek autoritetet greke, në këtë rast tek ministri i Jashtëm i Greqisë, që në këtë rast është një autoritet më i ulët se kryeministri. “Di që akti i padisë së presidentit të Republikës tek një i huaj, në një kohë që nuk i ke dërguar asnjë kërkesë për autorizim, përbën një akt të ulët, në ultësinë më të madhe, përbën një akt të cilin e denoncoj këtu me forcën më të madhe. A mund të ecet kështu, a mund të ecet me një njeri që fut thika, mashtron pa skrupull. Nëse presidenti nuk do e firmoste, duhej të njoftonte popullin shqiptar, e jo të ankohej tek ministri tjetër". Tani mbetet për t’u zbuluar kontributi i vyer që ka dhënë Edi Rama për Kishën e Greqisë që të meritonte medaljen? Pra, siç theksuam në fillim, Rama kishte marrë përsipër një mision, ta ndihmonte qarkun e krishterë ortodoks ballkanik, duke sakrifikuar interesat e shqiptarëve, për grekët dhe serbët në vazhdimësi. Shqiptarët pa dyshim që janë viktima të dhunës së vendimeve politike ndërkombëtare, në Greqi, në emër të ringjalljes së një civilizimi të shkuar para dy mijë vitesh. Të vërtetën politika ndoshta nuk do ta lejojë kurrë që të zbardhet deri në fund, por sipas shumë autoriteteve të shkencave si të historisë, arkeologjisë, folklorit dhe të tjerave, shqiptarët ishin aty në Greqinë e sotme para se të vinin ata që sot i quajmë grekë. Në tokën e tyre prej dhjetëra-mijëra vitesh. Pra, edhe deti, si toka, e lumenjtë, ishin trashëgimi shqiptare, sikurse edhe kostumet – veshjet kombëtare. Armëtarët dhe të krishterët grekë të punësuar si roje-policore, madje edhe në More, vishnin gjithashtu fustanellë; por ishte fama e shqiptarëve – për reputacionin ushtarak në rënie të armëtarëve atëherë, dhe atij të Suliotëve në ngjitje – e cili i nxiti grekët modernë për ta miratuar fustanellën shqiptare si kostumin e tyre kombëtar. Si pasojë e këtij admirimi të Shqiptarizmit, oborri i Mbretit Otho mori aspektin e tij melo-dramatik, dhe ndriti nën një imitacion veshje të pavlerë xhinglash të pasura dhe të shkëlqyera, që tërhoqën vëmendjen e Çajld Haroldit në galeritë e kështjellës së Tepelenës; por fustanella e basmës varet rreth këmbëve të grekëve si një këmishë nate prej letre, ndërsa fustanella e bardhë e Toskëve, e bërë nga një produkt i fortë amtar tezgjahu, bie si përthyerje e këndshme e një cohe antike. Ministri i Jashtëm i Greqisë me gjuhë kërcënuese tha se, "kishte udhëtuar drejt Tiranës edhe për t'i komunikuar kryeministrit Edi Rama vendimin e Athinës zyrtare për përcjelljen e çështjes së delimitimit të zonave detare dhe të shelfit kontinental në Hagë. Në të njëjtën kohë ai refuzoi diskutimin për Çamët, ndryshe paralajmëroi 'pasoja për Shqipërinë'. Dhe për të vazhduar me talljen tragjikomike, në FB publikohen me delir harta të vjetra të Ballkanit, por Butrinti jepet me qira. Derisa  qeneferia Rama ngulmon për "Open Bythën" e Vučićit, shqiptarët po ikin kah sytë këmbët. (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli.)

  1. l
   lenci bira

   Pse na e hidhni komentin e ketij hale kosoves ne mos motren gruan ose te dyja se bashku nuk e lexoj komentin se me ben k.....n me te vjella

   1. m
    mirel

    Blackdhyli koqevar, mblidh kallabelluken sa nuk eshte vone.

    1. K
     Kosova

     Bardhyl, qe nuk je nga KOSOVA, dukesh qarte, nga fjalori qe perdor, se je nga LGBTq. Nuk eshte turp, por mos ua vish kosovareve kete perkatesi.

     1. x
      xheJ. eN. Bi.

      O Doktor ( jo Dr.Adhamudh Bërisha)... Po t'i më premtove se do ta shëroje Bardhylin pi Kosove.Po ky sa vete më keq bëhet.Tani ka humbur dhe nocionin e kohës.Pale që Alchemer i ka përparuar shumë .Haron që një koment e ka postuar dhe e poston prapë O Doktor ,mos i ke ngatruar ilaçet dhe prandaj keqësohet nga dita në ditë . Meqënëse edhe unë komentin tim e bëj copy paste si " miku im Bardhyli pi Kosove do ta bëj sa ta lexosh Doktor dhe të marësh masa për shërimim e Bardhylit pi Kosove( Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi miku i Bardhylit pi Kosove xheJ eN Bi )

      1. B
       Beni

       Ti qenke nje rrote kari mor...te qifshin qente cfsre te mban pragu i shtepise or pis... Rama ti dhjeu Beidhe qenin dhe gjithe hajdutet dhe te korruptuarit qe i shkojne nga mbrapa.

       1. s
        shqiptar

        O kari akoma se ke kuptuar omidiot serb qe se rrun kush trapin te lexoje raportet e pergatitura nga spiunazhi serb,Ptu jashteqitje kombetare

        1. s
         serbski vs bardhyli

         zoti bardhyl, Ta qift serbia nonen dhe krejt robt e shpis.

         1. timo

          Bardhyl djali, unë të lexoj aq herë sa ti shkruan, madje, me qetësi dhe dashuri veç, më vjen keq për ty sepse e lodh veten kot për babin e Zenit. Ai ka kohë që ka "marë rrugën për Janinë". Mundet ta kem gabim. Mbase ti nuk lodhesh kot!!! Nejse, çdo njeri e sgjedh vetë se si duhet ta fitojë bukën e gojës!!! Të uroj suksese në jetë.

         2. G
          GEZUAR BAFTAJAR

          SHKO PYET AJATOLLAH MULLAH ALBINDENOVICI BOTOKSI DHE DOSA OSMANIVICIN . MOS E KRUAJ ME EDI RAMEN O YLBERI I KOSOVES. KE HALLIN E AJATOLLAHUT QE ZIHET ME SHQIPETARET PER TI CUAR NEN SERBI POR MOS HARRONI SE TANI ESHTE AMERICA AJO QE VENDOS PER TE GJITHE SHQIPETARET DHE HAJDAR AJATOLLAH MULLAH ALBINDENOVICI BOTOKSI DHE DOSA OSMANIVICIT JANE ME SHUME SE TE VDEKUR SI SALI KUFOMA E ILIRMUTIT BILE MERNI EDHE BASHOVICIN. PSE JO EDHE NIPIN E ISA TOSKES(ALIBEU)

          1. G
           GEZUAR BAFTAJAR

           SHKO PYET AJATOLLAH MULLAH ALBINDENOVICI BOTOKSI DHE DOSA OSMANIVICIN . MOS E KRUAJ ME EDI RAMEN O YLBERI I KOSOVES. KE HALLIN E AJATOLLAHUT QE ZIHET ME SHQIPETARET PER TI CUAR NEN SERBI POR MOS HARRONI SE TANI ESHTE AMERICA AJO QE VENDOS PER TE GJITHE SHQIPETARET DHE HAJDAR AJATOLLAH MULLAH ALBINDENOVICI BOTOKSI DHE DOSA OSMANIVICIT JANE ME SHUME SE TE VDEKUR SI SALI KUFOMA E ILIRMUTIT BILE MERNI EDHE BASHOVICIN. PSE JO EDHE NIPIN E ISA TOSKES(ALIBEU)

           1. G
            GEZUAR BAFTAJAR

            SHKO PYET AJATOLLAH MULLAH ALBINDENOVICI BOTOKSI DHE DOSA OSMANIVICIN . MOS E KRUAJ ME EDI RAMEN O YLBERI I KOSOVES. KE HALLIN E AJATOLLAHUT QE ZIHET ME SHQIPETARET PER TI CUAR NEN SERBI POR MOS HARRONI SE TANI ESHTE AMERICA AJO QE VENDOS PER TE GJITHE SHQIPETARET DHE HAJDAR AJATOLLAH MULLAH ALBINDENOVICI BOTOKSI DHE DOSA OSMANIVICIT JANE ME SHUME SE TE VDEKUR SI SALI KUFOMA E ILIRMUTIT BILE MERNI EDHE BASHOVICIN. PSE JO EDHE NIPIN E ISA TOSKES(ALIBEU)

            1. M
             Mero Baze

             O Mero po bllokoje kete psikopatin me pseudonimin Bardhyli nga kosova mos e degjenero gazeten me budallenje te tille

             1. N
              Ne

              Ceshte ky psikopat nga kosova?

              1. N
               Ne

               Ceshte ky psikopat nga kosova?

               1. N
                Ne

                Ceshte ky psikopat nga kosova?

                1. B
                 Bardha

                 Bardhyli nuk do bllokohet ai ashte antena e e dyte e kesaj gazeta e dyta me shqeteson se nuk dihet vendi i lindjes te ketij lloj spesice te idioteve te kafsheve

                 1. A
                  Arber iliri

                  Saliu vërtet nuk është babai biologjik i Zenit,ashtu si ai nuk biri biologjik i Ramë Berishës.

                  1. 1
                   1

                   Kur thuhet babai zeniit eshte njelloj si te themi hasan pordha qe epiteti nuk u zhduk kure.Saliu do mbahet mend si babai i zenit te gerdecit

                   1. B
                    Bardha

                    Babaj i Zenit thone se ashte nje Alushan kete konfirmonje gojet e Liga

                    1. R
                     Ruci

                     Ehe e dha suksesin eksperimenti i Bardhit !! Po mire more Mero plehu , a nuk ishit ti dhe soji yt qe dekaruat ku Basha e perjashtoi Salen nga PD - ja , se ishte vendimi me i fuqishem , me guximtar , me …me…! Kjo ishte goditja perfundimtare per Berishen .. etj .. etj .!! Po te dhjefsha trute , ku e ka Bashen tani !!! Po ik o njeri e merr mjekimin te psikiatri se te ka kap keq Salifobia !!!

                     1. c
                      cipini

                      Bardhyli nga Kosova apo Bledar Koka, cilin do qe te zgjidhni do jete i njejti m..t. Mos u merrni me te se eshte humbje kohe. Mero Baze je i pa pare me kete analize, respekte.

                      1. p
                       ppa

                       I ke rene pikes - ky do jete pseudonimi i Bledar Koka.

                      2. B
                       Bardhyli nga Kosova

                       Mero, po pres shkrimin tënd të radhës. Komentin e kam gatuar taze. Jam në pritje për ta hedhur. Jepi.(Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli.)

                       1. V
                        Velo

                        Foltore = gojore

                        Lini një Përgjigje