Betejat e Berishës për "përfillje” aksidentale

27 Maj 2022, 19:07Editorial Mero Baze

Gazmend Bardhi ka të drejtë për atë që ka ndodhur sot në Komisionin e Ligjeve në Parlament, ku socialistët kanë votuar Simon Mirakaj për  anëtar të Autoritetit për të Drejtën e Informimit mbi Dokumentet e ish- Sigurimit të Shtetit. 

Kryeministri Edi Rama ka një qëndrim publik ndaj propozimeve që vijnë nga Sali Berisha, duke e konsideruar atë të “vdekur”. Të njëjtën gjë ka përsëritur dhe Taulant Balla, në cilësinë e kryetarit të grupit parlamentar.

Simon Mirakaj mund të jetë anëtar i atij bordi pasi ka qenë dhe më parë, dhe ky nuk është një sulm ndaj tij personalisht. Por ai nuk mund të jetë aty i propozuari i Sali Berishës. Problemi është që socialistët duhet t’i përmbahen standardeve që deklarojnë, në raport me Sali Berishën. 

Në disa raste Sali Berisha është përpjekur javët e fundit të faktorizohet duke bërë propozime që të pranohen nga Kuvendi i Shqipërisë. Në disa raste ka bërë manovra duke deklaruar publikisht kërkesa dhe duke mos i firmosur ato, kur shkojnë në Kuvend.

Ky është një rast, kur ai e ka firmosur këtë kërkesë dhe kjo duhet të kthehej mbrapsht. Meqë Komisioni i Ligjeve nuk e ka bërë, atëherë duhet ta bëjë me votë Kuvendi i Shqipërisë dhe duhet ta rrëzojë.

Distanca ndaj Sali Berishës nuk është persekutim politik, por distancë nga një standard i vendosur nga SHBA, si certifikuesja më e lartë e standardeve të demokracisë në botë, me të cilën ne jemi në aleancë strategjike si komb.

Shqipëria nuk ka luksin të zgjedhë mes Sali Berishës dhe SHBA. Ai po përpiqet me aq fuqi sa ka, të krijojë një Shqipëri anti-amerikane, në krye të së cilës të sundojë këtë vend, por nuk do ta arrijë kurrë.

Çdo përfillje e tij është një cenim i standardeve të demokracisë në vend, pasi respekton një minues të demokracisë, një njeri të përfshirë familjarisht në korrupsion madhor dhe shantazhues të drejtësisë.

Në këtë rast, qoftë dhe një lëshim i vogël si ky i sotmi, qoftë dhe nga pakujdesi proceduriale, duhet të korrigjohet me votë të deklaruar në Parlament, kundër çdo kandidature që ka mbështetjen e tij. 

Sali Berisha është i kujdesshëm dhe nuk lë rast pa sulmuar çdo gjë amerikane në vend, që nga projekte kulturore si Butrinti, projekte energjitike si Skavica, projekte si ai i TEC të Vlorës etj. Madje ai dhe kur “ngushëllon” për viktimat e masakrës së Teksasit, gati sa nuk thotë që i ka vrarë presidenti Biden, i lidhur me Edi Ramën. 

Në një tjetër truk banal, Sali Berisha ka përgatitur një “aktivitet” rreth 15- vjetorit të vizitës së presidentit Bush në Shqipëri, madje ka urdhëruar dhe ambasadoren Yuri Kim të shkojë të mbajë fjalim.

Natyrisht që nuk do t’i shkojë njeri, por ai, me stilin e tij si me atë “rezolutën e Srebrenicës”, do akuzojë pastaj ambasadoren amerikane, që është anti-amerikane, se nuk respekton  vizitën e presidentit Bush.

Por në fakt shpresa e tij e fshehtë është se mos dikush se ka mendjen dhe shkon i jep dorën. Siç kanë bërë socialistët sot.

Mungesa e vëmendjes ndaj trukeve të tij për t’u dukur i përfillur para trushpëlarëve të vet, është gabim i rëndë politik, i cili duhet korrigjuar një orë e më parë, që askujt të mos i shkojë mendja se atij do t’i zgjatet ndonjëherë dora në këtë vend.

29 Komente

 1. M
  M.B

  Po Z.RAMA eshte me Sali berishen dhe Ilir meteno zoti Baze.

  1. A
   Analisti

   Socialistët janë vetëm ca fëndanikë! E gjithë social demokracia në Evropë,në fakt,ka qënë dhe është vetëm një fëndë!

   1. J
    J.M

    Kur kane nje qen roje si puna jote apo me mire me thene nje zagar ere,socialistat jane te sigurt.

    1. i
     iku per lesh

     socialisttet e bythes...nje tufe kurvash e teveqele me ne krye nje funderine

    2. V
     Vari kkkk marredhieve strategjike..

     Po cfare....aleance strategjike leshi....Athina po te merr Detin tend ne menyre flagrande....dhe SHBA rrine e bejn "sehir"......se ndoshta ashtu ju intereson.....Shqiperia merr nga SHBA. .fjalet e bukura....kurse Greqia merr...vepra....kushtu ka qene dhe keshtu do te jete....mos na genjej mendja se jemi te rendesishem per SHBA....gjithe jetes "bedel" ne shqiptaret....

     1. T
      Teksas Citizen

      Akoma me Ameriken e Bidese dhe Blink Blink-ut ?! Ata akoma smbushen me fryme nga vrapi qe bene ne Afganistan tju shpetonin talebaneve.

      1. N
       NYC

       shko ore rrot kari se ti as qe ke idene cfare ndodh neper bote

       1. H
        Hajdarovski

        Te Berisha punon ti? Kamuflim i keq shume. Te paguakan shume pak.

      2. G
       Goditje nga large

       Zgjuarsia eshte te kuptoshe cfare fshihet mbrapa qe eshte me te futur nga Rama nuk diskutohet po ku e ka goditjen levizjen pokerin .nese dikush e shpjegon i them bravo

       1. B
        Bardhyli nga Kosova

        KOSOVËN E TRADHTOI EDVIN TOPTAN RAMA, VËLLAI I FASHISTIT VUČIĆ ====================================== Numri i hyrjeve të shtetasve kosovarë në Shqipëri gjatë muajit prill ka shënuar rënie për 21 për qind krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të shkuar, ka bërë të ditur INSTAT-i të enjten. Ky është treguesi i parë i zemërimit të kosovarëve me tradhtinë që po i bën Kosovës esadisti Edvin Toptan Rama. Unë i ftoj të gjithë vëllezërit kosovarë që derisa të jetë në  pushtet Partia Serbe (PS) e tradhtarit Rama të mos e shkelin as tranzit Shqipërinë e shpërfytyruar kombëtarisht. Nuk e meriton paranë e kosovarëve ky shtet i shkërdhyer serbçe. Nuk i meriton Shqipëria esadiste e serbofile kosovarët, ajkën e kombit, të trimërisë dhe shqiptarizmës - heronjt që ngriten flamurin në Vlorë dhe e bën mëmë Shqipërinë shtet. Partia Serbe (PS) e Ramës është mizore. As më pak, as më shumë. Turp i madh i Shqipërisë. Dhe ky turp do të vazhdojë për aq kohë sa nuk rebelohet krenaria qytetare shqiptare kundër kësaj kaste kusarësh. Për aq kohë sa Kosova nuk intervenon ushtarakisht për ta tërhequr zvarrë nga qeveria esadistin Edvin Zograf Vuçiqin dhe shpurën e tij. Haram ju qoftë gjaku për liri i kosovarëve. (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli.)

        1. C
         Cane

         Po dukesh që qënke gomar ti Bardhuli nga Kosova. Bën thirrje që Kosova të intervenojë në Shqipëri??? Pu Pu sa koqe gomari! I thuaj burgut hapi. Këtu duket se funksionon ose jo SPAK-u.

         1. B
          Bardhyli nga Kosova je palloshe

          Bardhyle je vella i karrit nuk e rruan njeri per krahimen multi etnike Serbe kosovo mos u lodhe shume o i semure psiqike nuk po na rruhet palla per serbofilet e koqevarise , koqevaret o debile njeri u lodhe nuk funksionone ketu o i mare

          1. H
           Hajdarovski

           Bardhylo kur populli shqiptar linte lesht ne izolim 45 vjet ju bridhnit boten me pashaporta jugosllave. Edhe tani dukeni qe jeni me mire se ne. Mos na bo patriotin e madh me leke ne xhep. Ne kemi 77 vjet qe na mbyt serbi. Ti na can trapin me fjale te medha. Ajka e kombit. Ik aman se duam pune dhe minimumin jetik qe e ka gjithe bota. Patriotizmat mbaji per vete.

          2. E
           Emiljano

           Ik e mo na ca karin rotkari

          3. B
           Berisha-Monument kulture i mbrojtur nga SPAKU-i i

           Ka te drejte Mero Bazja! Humbi dynjaja qe socialistet te votojne ne komisionin e ligjeve nje kandidature te Berishes?Cfare rendesie ka fakti se ka qene edhe me pare apo jo! Edhe Alibeaj drejt e ka.Kjo kandidature nuk duhet te kaloje,nese ato qe thone per djallin e personifikuar ne figuren e urryer kriminale te Berishovicit jane te verteta.Jo dy standarte per te njejtin person.Ne njeren ane eshte "i vdekur" e i pakallur e nga ana tjeter emrat e tij,pavaresisht me apo pa firmen e tij,duhen kundershtuar,sepse i gjithe konstruksioni i ndertuar prej tij qe e quajne dhe rithemelim ose foltore eshte njesoj.Edhe ata qe e rrethojne ate jane miniatura te vogla,jane Salinj te vegjel,te rritur ne preherin e tij dhe kane te njejten botkuptim me te,jane po aq te rreikshem sa ai!

           1. B
            Benet Beci

            Pirdh kapter Ymeri pirdh.

            1. M
             Mandi

             te erdhi era ty o pederast?

            2. n
             nafta

             Qenkan leshuar kokeloqet komentues te saliut kunder rames ,sidomos sumshpuari bardhyl fazlliqi millosheviqi .Natyrisht qe 1 milion shuplakat e PS dhe rames nuk I pjerdhin keta lloj mbeturinash .

             1. H
              Hajdarovski

              Te qifsha Ramen dhe Berishen bashke. Kokeloqe akoma se moret vesh qe jane bashke? Jane kelyshet e enver pleres . 77 vjet.

             2. N
              NON - GRATA

              Mero si gjithmone ti je brilant ne shkrimet e tua.. Dhe ketu nuk ke cfare te shkruash me shume per te thene mjaft ne kuvendin e Shqiperise me vote qe te korigjohet gabimi i komisionite te ligjeve.. Tani i bie si detyre Taulant Balles ( te cilin e ke mik dhe darkoni shpesh ) si kryetar grupi ta rregulloj kete GAFE pasi para disa ditesh cirrej te Fevziu ku duke ju drejtuar kameres tha qe nuk do votohej kurre nji emer i propozuar nga non grata. i bie qe te tallet Balla me njerezit ose dikush duhet te jete duke u tallur me autoritetin e Taulantit.

              1. D
               Drejtesia

               Shume te drejte keni Z. Baze. Jam dakord me gjithcka shkruan. Socialistet duhet ti vene gishtin kokes me keto gjera qe po bejne, duke lepire ate qe peshtyjne. Keshtu do i vene njerezit kunder. Akoma do degjojne Saliun keta???

               1. N
                NjeQytetarOptimist

                Te krruen te krruen me Saliun, se bien nga shkallet njesoj si ai..

                1. b
                 bardhi

                 Rama pat deklaruar se nqs Berisha zgjidhet kryetar i PD, mozhoranca do nderpresë çdo marrëdhënie me te. Berisha u zgjodh kryetar dhe Rama si duket e harroi atë që tha.

                 1. N
                  NON GRATA

                  Cfare te shqetesoj Mero qe nuk e nxore komentin tim apo nuk te pelqeu

                  1. A
                   AX

                   Sali non gratta niset nga fakti qe ambasadorja Kim shkoi tek zijafeti fallco i Ilir Xhike kandidat per non-gratta dhe shtrengoi duart me kete te korruptuar e hajdut te shqiptareve. E mira do ishte te shpallej non grata pa dale nga zyra e presidences ne menyre qe asnje i korruptuar antishqipetar te mos guxoje me te shkoje apo te emerohet ne ate detyre. Ardhja e Bush ne shqiperi nuk ka asnje lidhje me Sali non graten. Do kishte ndodhur kushdo te ishte kryeminister pasi qellimi ishte dhe eshte gjeostrategjik. Zgjerimi i Natos dhe pavaresia e Kosoves. Te tjerat jane brrockulla te te korruptuarve mafioze shqiptare.

                   1. B
                    Baci

                    Vazhdon binomi MERO - BERISHA ! Po nuk pate nje dite te vetme nje shkrim te Meros kunder Berishes dijeni qe Merua ka ngordh !!!

                    1. D
                     DEMOKRATI

                     KOMUNISTET NE DITET E VESHTIRA JANE BASHKE ME NJERI - TJETRIN. KUR KOMUNISTI SALI U BE DEMOKRAT I KRIJOJ FAVORE KOMUNISTEVE DHE I BERI ME PRONA DHE BISNESE PRANDAJ RAMA E MBRON SALIUN DHE TE DY JANE BASHKE.

                     1. H
                      Hajdarovski

                      ????????????????????

                     2. I
                      Ish - i persekutuari

                      Mire bejme qe komentojme por a thua do e degjoj Rama kerkesen shume te drejte dhe serioze te Bazes qe te jape shembullin duke e rrezu non graten Mirakaj. Kujtohuni pak gjate foltoreve te nongrates nje nip i Simonit erdhi nga USA per ti dhene mbeshtetje njesoj si kokpalarja Salehut. Te tjerat kuptohen pastaj. Nese kalon i bie qe te kene ngrem m.. kot dhe se dhe Rama jo se nashkepunon por e drejto dhe dirigjo SALIH RAM BERISHA. Mbetet per tu pare

                      Lini një Përgjigje