Heshtja si “respekt” për një të vdekur 

23 Maj 2022, 18:23Editorial Mero Baze

Vetshpallja e Sali Berishës kryetar edhe formalisht i Partisë Demokratike, është ngjarja që është shoqëruar me më shumë heshtje në historinë 30- vjeçare të politikës shqiptare. Partia më e rëndësishme e opozitës, është përballur me një mur të frikshëm heshtje nga gjithë partnerët ndërkombëtarë dhe ata vendas, pas këtij vendimi.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të cilat e kanë bërë të qartë qëndrimin edhe në të ardhme për Sali Berishën, nuk kanë ndonjë arsye të reagojnë, pasi kanë reaguar dhe paralajmëruar më parë.

Si demokratët në pushtet, ashtu dhe republikanët, e kanë bërë të qartë që me një person të dizajnuar si “non grata”, SHBA nuk do të vendosin kurrë marrëdhënie.

E vetmja amerikane e gëzuar është një emigrante që Sali Berisha e ka futur në Kryesi të partisë së tij, por dhe ajo më shumë i ka shtuar sherret me gratë e PD, se sa i ka sjellë paqe.

Bashkimi Europian, i cili po përgatit një draft për të njohur vendimet e SHBA për personat e akuzuar për korrupsion domethënës dhe minues të demokracisë, po ashtu e ka injoruar vetshpalljen e Sali Berishës kryetar të Partisë Demokratike.

Dy ditë më pare, deputeti më i rëndësishëm për marrëdhëniet ndërkombëtare i CDU, që mbulon dhe raportet me Partitë Popullore, paralajmëroi se në rast rikthimi të Berishës, CDU por dhe Partitë Popullore do të ndërpresin marrëdhëniet me PD.

Vetshpallja e Berishës si kryetar edhe “de jure” i PD, është shoqëruar me heshtje të thellë dhe nga aleatët rajonal të PD, madje dhe nga aleatët e saj brenda vendit. 

E gjithë kjo ndodh ndërkohë që procesi gjyqësor kundër legjitimitetit të tij në krye të PD vazhdon në Gjykatën e Apelit në Tiranë dhe mund ta përkeqësojë dhe më tej ndarjen.

Heshtja që ka rrethuar rikthimin e Sali Berishës, është një shpërfillje e rëndë e ekzistencës së saj si parti. Heshtja e partnerëve ndërkombëtarë nga SHBA në Europë, heshtja e aleatëve brenda vendit, heshtja dhe e vet mbështetësve të Berishës, heshtja dhe injorimi i kundërshtarëve të tij, është e vetmja gjë me të cilën u përball sot Sali Berisha. 

Partia Demokratike i ngjan një partie që kthehet nga një ceremoni varrimi dhe jo nga një kuvend zgjedhor. Dhe si për çdo të vdekur, heshtja është i vetmi “respekt” për Sali Berishën.

27 Komente

 1. K
  Karaxhiç beri sex me Sheqeren dhe doli KaraSaliu

  Rreshtat e fundit jane per Bardhylken nga Kosova

  1. m
   mirel

   Rahmet mos paçin PeDe-rat

   1. A
    A,

    Ti pine lengun Saleh nongrattes nashi… Me Monstre de Salehu jane ata qe i vejne pas si nje turme e inkriminuar nga krimineli kryesor qe kurse ky shtet egziston!

    1. K
     Koli

     Ti Rrudh trapin Saliut ti dhe Merua

    2. T
     Taulant

     Mbete si ushtaret japonez ne xhungel qe u fshehen per 30 vjet edhe pse lufta kishte perfunduar ne 1945. Lere Berishen se nuk ka me peshe ne vjedhjen qe po i behet vendit por shkruaj dicka per skandalin e koncensionit te Butrintit .

     1. A
      AGUSH

      ORE PO CU BARDHYLKA I KOSOVS QE NA FLISTE PER AJATOLLAH MULLAH ALBINDENOVICI BOTOKSIN . MEGJITHSE DOLI TAULANTI QE MENDON PER BUTRINTIN. SIKUR E KA NXJERE SALEHU NGA HUNDET CDO GJE QE BEN QEVERIA KETA E QUAJME KORRUPSION. PO SE KANE KEQ SE KY EDI EDHE NJE PORDHE PO TE BEJE DO I MARRE DOREN KÈTYRE QE NUK LANE GJE PA PRISHUR. E PA PRIVATIZUAR NGA SHQIPERIA.

      1. T
       Taulant

       Ku merr vesh nga Butrinti po ik ha nje pjate fasule .

      2. A
       AGUSH

       ORE PO CU BARDHYLKA I KOSOVS QE NA FLISTE PER AJATOLLAH MULLAH ALBINDENOVICI BOTOKSIN . MEGJITHSE DOLI TAULANTI QE MENDON PER BUTRINTIN. SIKUR E KA NXJERE SALEHU NGA HUNDET CDO GJE QE BEN QEVERIA KETA E QUAJME KORRUPSION. PO SE KANE KEQ SE KY EDI EDHE NJE PORDHE PO TE BEJE DO I MARRE DOREN KÈTYRE QE NUK LANE GJE PA PRISHUR. E PA PRIVATIZUAR NGA SHQIPERIA.

       1. A
        AGUSH

        ORE PO CU BARDHYLKA I KOSOVS QE NA FLISTE PER AJATOLLAH MULLAH ALBINDENOVICI BOTOKSIN . MEGJITHSE DOLI TAULANTI QE MENDON PER BUTRINTIN. SIKUR E KA NXJERE SALEHU NGA HUNDET CDO GJE QE BEN QEVERIA KETA E QUAJME KORRUPSION. PO SE KANE KEQ SE KY EDI EDHE NJE PORDHE PO TE BEJE DO I MARRE DOREN KÈTYRE QE NUK LANE GJE PA PRISHUR. E PA PRIVATIZUAR NGA SHQIPERIA.

        1. A
         AGUSH

         ORE PO CU BARDHYLKA I KOSOVS QE NA FLISTE PER AJATOLLAH MULLAH ALBINDENOVICI BOTOKSIN . MEGJITHSE DOLI TAULANTI QE MENDON PER BUTRINTIN. SIKUR E KA NXJERE SALEHU NGA HUNDET CDO GJE QE BEN QEVERIA KETA E QUAJME KORRUPSION. PO SE KANE KEQ SE KY EDI EDHE NJE PORDHE PO TE BEJE DO I MARRE DOREN KÈTYRE QE NUK LANE GJE PA PRISHUR. E PA PRIVATIZUAR NGA SHQIPERIA.

         1. L
          Lenci bira

          Salih bin laden e uroi sot terroristi me fame ne bote ne lindje te mesme Ky kamikaz perpelitet dhe eshte ne fund

          1. L
           Labi

           Ore a jeni ne mendte e kokes o milet apo ju ka pjerdh ne tru propaganda e Meros!! U votua me 40 mije vota Sala per kryetar te PD-se .!! Mbaroi votimi “U KRY “ A jeni ne kte realitet apo akoma me “ jo po se Basha ka 95 % te Demokrateve me vete , jo po alibeu e ka cu padine ne Apel jo po Ngjela , jo po frroku , jo po Pata !! Na pelqe a jo ky eshte realiteti , vetem te “ VDEKUR” nuk ka ketu !!!

          2. © KENDVESHTRIM TJETER ©

           Berisha zhvilloi dhe fitoi zgjedhjet e partisë së rithemelimit ! Me "dyzet"mij petritat të besës,ai ka partinë më të fortë nder partitë e sapo formuara . Grupi i rithemelimit zhvilloi zgjedhjet formale,me kryetarin me 99.9% të votave. Berisha ka qenë kryetar i padiskutueshëm, kur Basha punonte si administrator,ai militoi si qytetar dixhital në vend të SPAK, por pa shqetësuar militantët e tij.

           1. P
            Polici

            Ne shqiperi heshtin se kane frike.. disa frike nga Saliu, disa nga pislleqet qe kane bere vete dhe disa se jane budallenj nuk dine cfare te thone.

            1. N
             Një qytetar

             Mero, duket se ngatrron heshtjen me përbuzjen. Ndonëse ato ngjajnë si formë, për nga madhësia e forcës që reflektojnë ndryshojnë shumë. Pjesa e shëndoshë e shoqërisë ndjejnë përbuzje dhe neveri për gjithçka bënë Sali Berisha, pasi ju kujton sistemin e urryer komunist. Berisha është përfaqësuesi autentik i gjithçkaje të keqe që kish ai sistem.

             1. G
              Gjeramadhi

              Uno generale per esercito sepolto sale karaxhici Sali o rezil e katil Budalla kaba Terhiqesh zvarre si gjarper Tebtil baterma I vdekur i pa tretur I peshtire bakllama Karaxhic pizeveng Tradhtar sakllama Po vjen tufan rrekelime Maskara turfunda Kopil edepses i zi Kudermon trapanda Noli i ri

              1. R
               Rubrika e Antenës.

               Për çfarë heshtje e ke fjalën Mero djali. Mos përto, nesër do të lexojë Muli tërë telegramet e urimit nga Partitë motra M-L, hidhu një sy. Do botohen tek rubrika Antena e gazetës Tema.

               1. P
                Pidhi nones nga vici pordhi

                Votuan 40 mije thon pa llogarisni sa ka marre per cdo qender votimi dalin korespodon shuma?

                1. B
                 Bardhyli nga Kosova

                 TRADHTIA KA EMËR - EDVIN TOPTAN RAMA DHE DRITAN ABAZ VIÇI ===================================== Shqiptarët ka disa muaj që po mundohen ta gjejnë shpirtin e tyre të lartësuar duke kërkuar në gjithë rruzullin vlera referente, për tu krenuar me vetveten, para botës dhe madje edhe para atyre shqiptarëve kritik, e pesimistëve, që kalojnë në nihilizëm duke mohuar çdo gjë shqiptare. Pas zgjedhjes së Dritan Abaz Viçit kryeministër në Mal të Zi, filluan shkrime dhe reagime të panumërta, se koha e shqiptarëve më në fund po vjen, se kanë tre kryeministra në Ballkan dhe se i katërti po vjen. Duke e menduar pritjen për një kryeministër në Maqedoni, ndodhi befasia. U zbulua se kandidati për kryeministër i Australisë nga partia laburistë Antoni Albaneze, kishte origjinë arbërore. Ishin grekët, që sapo shqiptarët e kishin shpallur në media se Albaneze është me origjinë shqiptare, që u munduan menjëherë ta shpallnin grek. Ndoshta disa me apo pa qëllim, edhe mund të jenë lajthitur nga prania e madhe arvanitase në Greqi, rreth 5 milionë. Emri Arvanit konsiderohet trajta greke për emrin Arbëresh. Por, si duket kësaj dileme i ka dhënë vulën, gazetari i CNN, Andrew Kaczynski, i cili duke e shpërndarë një postim të Kos-data, ka shkruar thjesht, Albaneze është shqiptar me origjinë nga Italia, sikurse edhe vetë ai, një arbëresh. “Ai është shqiptar i Italisë. Mbiemri i tij është Albanese. Ai është Arberesh sikur edhe unë”, shkroi ai. Pra, gazetari i njohur i CNN Kaczynski ka përdorur trajtën e saktë të shkrimit të emrit Arbëresh, si i themi ne në gjuhë letrare, dhe jo si i referohen të huajt shqiptarëve dhe arbëreshëve, me albanez. "Dua të drejtoj një qeveri që ka të njëjtën ndjenjë optimizmi dhe shprese që mendoj se përcakton popullin australian", ka thënë Albanese të hënën në vendlindjen e tij në Sidnei të Australisë, përpara se ta jepte betimin në kryeqytetin në Canberra. Ngjashëm është betuar edhe Dritani, thuajse pa fjalë dhe premtime për shqiptarët, edhe pse të paktën zyrtarisht 5% e banorëve që jetojnë aty janë shqiptarë. Por, derisa shqiptarët sikur po bëheshin gati të festonin kryeministrin e katërt shqiptarë në botë, papritmas ndodhi një thyerje, e kësaj atmosfere mitizuese. Ishte vetë kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, që u përkujdes ta bëjë këtë. Si gjithmonë festat dhe gazmendet familjare, i prish djali plëngprishës. Këtë di të bëjë dhe e bëri Rama. Ai tha se kishte gjak italian, por se a është ashtu, Zoti e di më së miri, por gjyshja ashtu i kishte treguar: “Unë kam shpirt italian. Gjyshja ime kishte gjak venecian dhe falë saj kam mësuar edhe gjuhën tuaj. Për mua, italianët janë shqiptarë të veshur me Versace. Jemi shumë të ngjashëm në kulturë dhe mentalitet”. Si një i shfrenuar në veprime kombëtare, në retorikë, ec e kuptoje tash, nëse italianët janë shqiptarë (me versaçe) apo ky është venecian italian, pa versaçe. Venetët në gjithë historinë e lashtësisë, nuk kanë qenë pjesë e popullit latin. Përkundrazi ata mendoheshin si një popull ilir, apo edhe një popull i pavarur, që kishte afri të mëdha me shqiptarët. Ndoshta edhe qëllimisht e ka bërë këtë veçim, pra për të mos thënë apo pranuar se ka gjak italian. Por, meqë fjalët e tij janë të lidhura më shumë me shpirtin se me gjakun, bazuar në vendimet e tij, ai shumë më pak ngjan me shpirt shqiptar, se sa me shpirtin sllav apo të ndonjë fqinji tjetër. Nëse një shpirt fle në trupin tuaj (z.Rama), ai është serb, grek me bollëk, e madje edhe turk, e çfarëdo, por vështirë po e gjejmë shpirtin tonë tek ti. Më e mira do të ishte që ju të paktën tani, ti kishit ruajtur edhe pak nervat, dhe të mos e nxirrnit shpirtin tuaj edhe njëherë në “Pazar”. Ti rri me Vuçiqin më mirë se me këdo, nga shqiptarët e pushtetshëm. Përveç raporteve të mira që kishe me ish-presidentin Hashim Thaçi, por si duket më shumë i kishit ndërtuar ato nëpërmjet raporteve me liderin serb, se sa me interesat tuaja e tona. Ti ishe në një mendje me Thaçin për ndarjen e Kosovës. Tani je në një mendje me Dendiasin për dhënien e detit Greqisë. Bile kur jemi tek Greqia, pavarësisht që me të pushtetshmit grek nuk ke vëllazëri e miqësi të dukshme, atyre ju bindesh si nxënës! Pra, në vend që të reagosh, siç ju reagon shqiptarëve, me arrogancë, agresivitet dhe paskrupullësi, t’i heshte, kur Dendias, të tha të mos bëzash për asgjë, sepse Greqia do t’i vë veto anëtarësimit të Shqipërisë në BE! Si e lejove ti dhe ministrja Xhaçka, shantazhin publik, me të vërteta absolute, si gjenocidi dhe etnocidi grek ndaj çamëve. Po, pse nuk i thoshe atij përfaqësuesi të Megalidesë greke, që kërkon ta marrë edhe tërë jugun, se duhet të na ktheni Korfuzin! Se duhet t’ua njihni çdo të drejtë qytetare dhe etnike, arvanitasve. Se atje nuk janë 40 mijë çamër, por janë 4-5 milionë arvanitas dhe një milion shqiptarë të rinjë, të pranuar tashmë atje nga hapja e Shqipërisë më 1990. Këta fqinjët tanë si në jug, si në veri, nuk ndalen, po nuk ua përplase në fytyrë krimet dhe të vërtetat! Gjenocidin çam, duhej, t’i thoshit do e lëmë për fund, krejt për fund, atëherë kur ne të jemi mbi 10 milionë shqiptarë së bashku në Ballkan. Por, ti se bën dot, sepse shpirti yt është atashuar tek ai serb. (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli.)

                 1. g
                  gjergji

                  Do ishte e arsyeshme qe edhe ambasada amerikane te paralajmeronte se: cdo perkrahes,bashkepuntor,bile edhe ato te rrethit familjar e bashkepuntor te afert te Sali Berishes(e kjo eshte e nevojshme) do kene pasoja, ti monoritojne apo ti "skanoj" e rrjedhimisht ti afishoj personat e kesaj bande antiamerikane ne lista te posacme e natyrisht te marrin ato qe i takon. E kto jane "tropojanet" e fuqishem te Tiranes.Kryesisht ish nenpunes te larte te policis shtetit,organe te drejtesis,prokuror e gjykates tropojan e natyrisht lloji i ndyre i drejtuesve doganor po nga kjo treve.Duke filluar nga KOLICAJ e mbaruar tek isprokurorja IMERI. Per te miren e shtetit e shqiptaris

                  1. P
                   Pa emër

                   Nga të gjithë komentuesit ti je më loqja dhe fiton titullin "LOQJA 2 "se LOQJA 1 është Mero Gelbaze

                  2. m
                   meshirojeni ushtarucin Mero

                   Behu nje here burre or Meraq Mavria, mos shih nga PD por hidh sy nga Shqiperia / Se pastaj fort mire ke per te kuptuar, se kush eshte "i vdekuri" nese je i zgjuar / Eshte kjo Shqiperi e mbytur ne Fukarallek, qe nuk mbulohet dot me Media-Maskarallek / Se po vdes perdite nga virus-Rilindja kjo Shqiperi, ndaj po largohet perdite mbare e jona Rini / Shqiperia nen varferi nga kjo Rilindje-Vdekje lengon, Meraq langaraqi ben sikur nuk e shikon /

                   1. T
                    Tahiri (jo ministri i suksesshem)

                    HESHTJA SI RESPEKT PER NJE te vdekur ( TE VRARE ) nga Mero Baze - Mbreme nje efektiv i "Policise qe duam", krrut i ri me 1 vit pune, vret me arme ne Tirane kolegun e tij polic me 20 vite ne Polici! Kete e percuan te gjithe mediat, me perjashtim te asaj te Mero Bazes qe mba zi e heshtje ...per te vrarin a per Policine, kjo eshte ca e pa qarte!

                    1. S
                     Shqiperia Etnike

                     Mero keni marre fund qe te gjithe! Po dekompozohet i bashkarisht me nje kerme si Sali Berisha. Vazhdoni e merreni si hijena histerike me intrigat dhe shqyerjet tuaja, nderkohe qe ministri i nje vendi fqinj, kercenon Shqiperine nga Tirana. Shtypi shqiptar i gjithe i shitur. Ne vend te trajtojne viziten e shemtuar, mesazhet e luftes dhe shantazhit grek, paguhen nga kanalet e erreta greke qe te narkotizojne trurin e opinjonit publik me sherre qelebesirash. Ministri i jashtem i Greqise pervec rrugacerise greke te maskuar me sheqerosje, beri edhe nje deklarata mjaft problematike. Ngarkoi me pergjegjesi cuditerisht edhe Shqiperine ne heqjen e ligjit te luftes, qe mbahet ne kembe prej gjysem shekullit ne menyre te njeanshme vetem nga kultura shteterore klerikalofashiste greke. Pra shantazhoi Shqiperine, qe nese do qe Greqia te heqe Ligjin e Luftes, duhet te shese patjeter dicka nga sovraniteti i saj, perndryshe.... Edhe shantazhi mbi fshirjen e nje komuniteti dhe te drejtave te tij, jane reminishenca nazifashiste. Greqia duhet te denazifikohet, si Ukrahina. Dhe nese nuk jemi ne gjendje ta bejme as me ushtri, as me Perendimin e krimbur, duhet ta bejme ne heshtje permes nje procesi te gjate qe synon shkaterrimit gradual te cdo infrastrukture socjale, kulturore, shteterore, politike greke qe perben kercenon per Shqiperine. Duhet te identifikojme dhe punojme ne te gjithe ato pika nevralgjike greke ku vullneti i tyre, parja dhe diplomacia perendimore jane te pafuqishme. Duhet ti gerryejme deri ne shembje.

                     1. J
                      Jimi

                      I lehte qofte dheu dhe i perjetshem kujtim i saj !

                      1. S
                       Skenderbegasi

                       Komentues idiota te NON GRATES mos u perpiqni te beni te zgjuarin, se behet shume e veshtire te gjesh tek ju, budallain autentik.

                       1. B
                        Bardhyli nga Kosova

                        Non grata eshte shefi i nje grupi debilash si ujku Cerrikut ujku Fierit ujku Vores Arjan Cani Bushati Fevziu Lubonja dhe nje gruoe pleqesh enveriste Eshte gje e bukur kur shikone nje komuniste si non grata qe bertet dhe thote poshte komunistet dhe turma debile berrtete uraaaaa estrade fare humore portokalli. Kur u ndryshua sistemi dilnin disa pleqe dhe me fotot e enverit e njejta histori po perseritet mbas 32 vitesh kjo eshte pseudo opozita Shqiptare vszhdoni se me non grata fiton Bardhyle nga kosova nje debile i lindur

                        Lini një Përgjigje