“Pasqyra” që ja djeg Berishës çdo ide kundër SHBA 

28 Maj 2022, 18:19Editorial Mero Baze

Në mesin e viteve ‘90, Azem Hajdari ishte në stres për të shpikur çdo muaj nga një aksion kundër Sali Berishës. Një herë u përpoq të përdorte gazetën “Koha Jonë”, herën tjetër ish- pronarët, një herë tjetër të persekutuarit, në fund sindikatat... derisa e përjashtuan nga PD.

Spartak Ngjela, që në fakt e frymëzonte për shumicën e këtyre aksioneve, sa herë që dështonte, i thoshte me humor.

-Drejtoi “Pasqyrën” Marshalli, na e dogji anijen.

Ishte fjala për pasqyrën e famshme të Arkimedit për të djegur anijet armike në Sirakuzë ne betejat mes grekëve dhe romakëve për qytetin e Sirakuzës.

Pak a shumë kjo po i ndodh tani Sali Berishës me SHBA. Atë pushtet që ai kishte në atë kohë kundër Azemit ne Shqipëri, SHBA e ka kundër tij ne gjithë boten.

Për të tërhequr vëmendjen e SHBA, për të krijuar një mundësi që dikush ta përfilli qoftë dhe duke e thirrur në telefon, ai po bën sikur po shpik ndonjë politikë të re të jashtme të Shqipërisë. Të fundit që shpiku sot ishte thirrja që “t’i bashkohemi Bruskelit duke braktisur Beogradin.” 

Në fakt, kuptimi i vërtetë shprehjes është si t’i shkëputemi SHBA, por atë nuk e thotë dot. Dhe për këtë, çdo ditë mendon se si të ngrejë ndonjë kurth të vogël që të ketë mundësi të thotë “ja këta nuk janë me Brukselin, janë me Beogradin”. 

Kështu bëri me përpjekjen për “rezolutë” për Srebenicën, me përsëritje të rezolutave për Kosovën në Parlament, duke shtuar një term juridikisht të përkufizuar nga e drejta ndërkombëtare që është “genocidi”, apo me betejën kundër “Ballkanit të Hapur”.

Por siç i ndodhte të ndjerit Azem që sa herë shpikte diçka për t’i tërhequr vëmendjen Berishës, ky i drejtonte pasqyrën dhe ja digjte anijen, ashtu dhe SHBA, sa herë ky përpiqet te bëhet interesant duke shpikur një politikë të re të Shqipërisë, ja djeg letrat duke mbështetur politikën e jashtme të Shqipërisë.

Në ditën që Berisha bënte thirrje të shkëputemi nga Beogradi, gjenerali më i rëndësishëm amerikan në NATO i premtonte Shqipërisë bazën e dytë ushtarake detare në Pashaliman.

Sapo ky e shpalli “Ballkanin e Hapur” projekt të Serbisë, ambasadori amerikan në Kosovë e vlerësoi si projekt të së ardhmes, që ka vlerë të mbështetet nga gjithë vendet e rajonit.

Sa herë ky bën sikur është me Brukselin kundër Beogradit, Brukseli konfirmon mbështetjen e fortë të Shqipërisë dhe kërkon hapjen e negociatave.

Arsyeja është se aleatët që kërkon Sali Berisha kundër Shqipërisë, janë ata që janë kundër Perëndimit dhe në krye të tyre në fakt është Beogradi dhe Rusia. Ndaj dhe përpjekjet e tij janë qesharake, pasi bën sikur lufton atë që në fakt kërkon të jetë me të.

Kjo është arsyeja që nuk po ja del dot të gjejë qoftë dhe një aleat që t’i mbështesë idetë e tij të “reja” për politikë të jashtme të Shqipërisë që janë kundër Perëndimit. Deri tek Tritan Shehu ka sukses. Por dhe ai ngaqë s’ka ndonjë ofertë tjetër.

24 Komente

 1. B
  Bardhyli nga Kosova

  TITISTI ABAZ VIÇI NË KURTHIN VUČIĆ-RAMA ====================================== Forca politike e Dritan Abaz Vičit, anipse është kryeministër me vetëm katër deputetë të partisë së tij, është shumë e vogël apo gati shpërfillëse. Abaz Viči nuk e ka fuqinë politike të vendos për projekte të mëdha për vendin. Pjesëmarrja e tij në "Ballkanin e hapur" të vëllezërve fashist VučićRama është i pamundur, anipse që nga ardhja e tij si kryeministër i Malit të Zi  Rama dhe Vuçiq po i vardisen për t'u bërë pjesë e "Bythës së llkanit të hapur" , që tashmë është inekzistent. Titisti Abaz Viči  nuk mund të vendos se a do të shkojë në "Ballkanin e hapur" apo jo. Për punë të mëdha për Malin e Zi vendos dikush tjetër me forcë shumëfish më të madhe se sa Abaz  Viči, e ky është Milo Gjukanoviq, me meritat e të cilit Mali i Zi u bë i pavarur nga Serbia. Kjo do të thotë se Abaz-o-Vič le të pallohet sa të dojë me Vučićin e Ramën por për asgjë nuk mund të vendos pa pëlqimin e Milo Gjukanoviqit, artitektit të Malit te Zi, sepse tek e fundit ardhja e Driton Abaz Vičit në postin e kryeministër është meritë e Gjukanoviqit. E Milo Gjukanoviq me kohë është deklaruar se Mali i Zi nuk bëhët pjesë e hegjemonizmit serb përmes një projektit hibrid siç është "Ballkani i hapur”  i cili nuk përkrahet nga BE por këto ditë as nga G7 (shtat vendet më të fuqishme të botës e hodhën poshtë). Pra, projekti fashizoid "Bytha e hapur" Vuçiq - Rama do shkojë në plehrat e historisë si një paçavurë e ndyrë, së bashku me ideatorëtve tij. Aq më tepër kur numri i hyrjeve të shtetasve kosovarë në Shqipëri gjatë muajit prill ka shënuar rënie për 21 për qind krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të shkuar, ka bërë të ditur INSTAT-i të enjten. Ky është treguesi i parë i zemërimit të kosovarëve me tradhtinë që po i bën Kosovës esadisti Edvin Toptan Rama. Unë i ftoj të gjithë vëllezërit kosovarë që derisa të jetë në  pushtet Partia Serbe (PS) e tradhtarit Rama të mos e shkelin as tranzit Shqipërinë e shpërfytyruar kombëtarisht. Nuk e meriton paranë e kosovarëve ky shtet i shkërdhyer serbçe. Nuk i meriton Shqipëria esadiste e serbofile kosovarët, ajkën e kombit, të trimërisë dhe shqiptarizmës - heronjt që ngriten flamurin në Vlorë dhe e bën mëmë Shqipërinë shtet. Partia Serbe (PS) e Ramës është mizore. As më pak, as më shumë. Turp i madh i Shqipërisë. Dhe ky turp do të vazhdojë për aq kohë sa nuk rebelohet krenaria qytetare shqiptare kundër kësaj kaste kusarësh e tradhtarësh. (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli.)

  1. D
   Deda

   Ha ha se ngopesh vet ngop dhe saliun

   1. I
    Ibrahimoviq

    Je i madh bardho, nje mencuran i munguar ne ato troje inteligjentesh! ????????????

    1. Z
     Zeqo Pilafi

     Bardhyl, shkruaj çdo ditë o shpirt, dhe më gjatë, më gjatë, jo kaq shkurt. Zbërtheje deri në detaj gjithçka, se po na hap sytë, gjë që nuk e paskemi ditur se jemi miop. Ajo e mirë që po na bënë ti o xhan, kur kemi sot një lehtësim në zbrazjen e zorrës së trashë, e cila na jep një kënaqësi të parrëfyer, nuk blihet me para. Kjo është vlera më e madhe e komenteve të tua brilante.

     1. V
      Vranakonti

      Komentit të këtij lloj bardhyli nuk ka hedh syt fare se e di që shkruan kolloqifte me rigon.

     2. S
      Shqiptari i Ilirisë

      Ti mender me thën Bardhyli nga Kosova,pasi të përfunduan në qenef gjithë mender "analizat" e tua deri me 25 Prill 2021,që i zhgarravitje nën nick name Scorpion,ke filluar të qelbësh përsëri faqen e Tema-s me qenef analizat.Ke ndërruar vetëm nick name,e ke bërë Bardhyli nga Kosova. Por,sado të fshihesh,e ke kot.Të tradhëton era e njëjtë e qelbur e kufomës Berishiste që kudërbon nga dekompozimi që ka shumë vite që ka filluar dhe që është në fund.Sëbashku me ty dhe fekalet si ty që i shkojnë pas deri sa të përfundoni në gropën e qenefit ku keni vendin dhe të shpëtojë Shqipëria.

      1. A
       AX

       Shko mer LOQE

       1. B
        Babale

        Bardhyl të qifte Berisha gruan

        1. Z
         Zada

         me kete gjuhe dhe mendesi si eshte e mundur o Bardhyl qe shprehja e Likes "me qetesi,me drejtesi, me dashuri, me buzeqeshje e lumturi i juaji bardhyli" eshte nje injorance dhe idiotesi e Saliut! Kur Shqiperia do te shpetoje nga keta lloj injorantesh dinake!

         1. A
          Ajeti

          Bardhyli na paska ngel pa lek, si duket kerkon kohen e lales(sales) qe te beje pak kontrabante nafte me vllaun serb,por bardhyli paska dhe nje hall tjeter si komunisti xhaverr deva qe ju bashku luftes (l.a.n.c) dmth bardhyli jo vetem nuk arsim as kurs nga kto te sales si vitrina apo kristali apo ajo e plepave,por bardhyli qenka nje lloj lale(sale) qe luan si ti leverdisi se keshtu po ben dhelala(sala) m.gj.ate bardhyli jo vetem nuk don bashkimin,por don ta coptoj ket vend dhe ta beje sic ka bere lala(sala) me ligjin7501 qe po i varros shqiptaret cdo dite,ky bardhyli jo vetem s.eshte shqiptar por me ckuptoj nga kto karagjozlleqe qe shkruan mund te paguhet dhe mund te jete fare serbi nacionalist i semure,ju qe lexoni mos u merni me bardhylin sepse kemi plot bardhyla ktu ne shqipnine ton te vogel.

         2. A
          Arber iliri

          Nuk duhen djeg idetë gjasme të Saliut,duhet djeg vetë Saliu.

          1. C
           Cufi

           Prape ky B(K)ardhyli?!......

           1. Q
            Qivaçpahatër

            ????

            1. T
             Taras Bulba

             Te na rruash trapin or ti Koqevar ,sa do qe shani Ramen ,aq me shume ju urejne Shqiptaret juve kurtizane e osmane ,paskeni qene race muti

             1. d
              dantes

              bravo mero,gjigand

              1. U
               Ulu ne Beth by Jozi

               Ky Bardhin me ngjan si llapaqen! Deformon termat apo fjalet si Berisha! Duket si budalla kembengules!

               1. B
                Bardha

                Jepni hapesire ketij trapit koqovare me nder bardhkoqe e nuk na jepni ne me duket se ne redaksin e meros jane infiltru dhe ca agjent te Karaxhixh sheqere te vicidolit

                1. i
                 ilash

                 Nafte serbi jam DHA Edi Rama,kosoven po' kerkoj ta ndaje Edi Rama,etj etj Sali RAM Berisha eshte birre i mire,sepse genjen Edhe kur han bike.eshte mjeshter i shpifjeve,mjeshter i manipulimeve,eshte dittatore me veshje demokratike.kete e tregoj Edhe sot qe:Bardha Kadillin,Kullurin dhe Ibsen Elezin etj kritike te tije. I zgjofhi.

                 1. A
                  Andi

                  ????????????????????????????????????

                 2. U
                  Ubama, i paguari i SHÇUPIT

                  Rrofte Sali Sulltan Alimahmutin Berisha, pronari i vertet i tan shçiptarvet.

                  1. A
                   ANKETUESI

                   Disa here kam lexue shkrimet e vllaut tone mendje -´ ndritur ‘ -prej Kosove - Bardhyli nga Kosova - dhe me te thane te drejten mu kujtu Rexhep Qosja ,mendimtari gjigandi i letrave,atdhetar dhe patriot qe sa here shkruan nuk abuzon me lirin e fjales,nuk fyen askend dhe ato qe shkruan na frymezojne neve shqiptareve kudo qe jemi te bashkojme te gjitha forcat per arritjen e fitores se madhe bashkimin e shqiptareve ne Ballkan ne nje Komb dhe ne nje Shtet…..Te shkollohesh dhe te kulturohesh jane dy gjera te ndryshme dhe ketu qendron ndryshimi ndermjet Dyrdulit te Kosoves dhe profesorit te ndritur Rexhep Qosja , i pari shqip foles qe leh ne bace te gjitonit , qe pellet dhe nuk di cfare thote , i dyti atdhetar,patriot,shqiptare i vertete,profesor i ndritur qe per ato qe shkruan e thote i frymezon shqiptaret te ndjekin udheheqesit e tyre qe punojne per bashkim e shqiptareve,Amanetin e te Pareve ,ashtu sic e ka thene i madhi zot se ate nuk e Tret Dheu.

                   1. U
                    U

                    Mero, faqen e Temes e ke ibret. Nuk lexohet, nuk komentohet dot ne cel. Ibret jevgjish

                    1. S
                     Skenderbegasi

                     Mos ja vini re Bardhyl k nuk ka ekuiliber mendor, ka shume pak kohe I ngritur mbi gjymtyret e mbrapem.

                     1. P
                      PD

                      Ore nuk ju pelqejne komentet kunder Salihit o Mero djali

                      Lini një Përgjigje