Berisha, “i treti i vërteti” 

29 Maj 2022, 19:04Editorial Mero Baze


Të gjithë ata që prisnin që Sali Berisha herën e tretë të nusërimit të tij në krye të partisë së tij, të ndryshonte dhe të reformohej, kanë shansin të shikojnë se ai është “i treti i vërteti”. Kryesia e re, e dalë nga partia e Berishës, është një provë e gjallë se ai në “shansin” e tij të tretë, ka shkuar tek Sali Berisha i vërtetë, mosbesues, paranojak, mediokër, i mbyllur në guaskë të vet, me besnikë të pështirë dhe pa dilemën më të vogël për të ndjekur atë. 
Të gjithë ata që përdori në foltore, të gjithë ata që u bën urë për ta rikthyer dhe një herë atë në krye të partisë së tyre, patën rastin dje të shikonin çfarë donte dhe çfarë arriti në të vërtet Sali Berisha. 
Identiteti i përbashkët i gjithë të zgjedhurve në kryesinë e tij, është prova që janë besnikë pa dilema për të, një ekip truprojash, që kanë hequr dorë nga të menduarit dhe ruajnë vetëm shqisën e dëgjimit. 
Kjo është lista më mediokre dhe më pa personalitete që PD ka pasur ndonjëherë në historinë e saj, edhe pse për fat nuk është listë e PD, por e partisë së Berishës. Dhe për ta kuptuar se sa e pështirë është si listë, nuk duhen para ata që kanë hyrë, por duhen parë ata që nuk kanë hyrë në atë listë. 
Ata që nuk kanë hyrë, janë më të njohur si servilë dhe jokurrizorë se këta që kanë hyrë, por ndryshe nga këta, kanë pasur herë pas here në jetën e tyre politike oshilime dhe shkuarje sa andej këtej. 
Edhe pse janë po kaq qesharakë dhe ndoshta dhe më tepër se këta ndonjëherë, ata janë jashtë liste si njerëz që ndonjë herë mund të “çmenden’ dhe të tradhtojnë. 
Ky kriter ka djegur Genc Pollon, njeriun që bëri gjithçka që Berisha të triumfonte përballë PD, Tritan Shehun, i cili përdori gjithçka nga të qenit i paturp për këtë ditë, Ben Imamin, që kur u duhet e thërrasin si tankist, e kur nuk u duhet i kujtojnë tankun, madje dhe Kleves Balliun, që mendonte se ja kishte fajin vota e lirë dhe jo çmimi i lirë i tij. Dhe kur mendon që as Kokalari e cila mendonte se ishte krahu i djathtë i Doktorit, befas e pa veten në krah të Garos jashtë liste, situata bëhet dhe më tragjikomike.  
Janë pikërisht këta që nuk janë zgjedhur që e bëjnë dhe më të banale, më të neveritshme listën e fituesve. Pasi tani ata që kanë “fituar” kanë me se krahasohen. Dmth janë dhe më të devotshëm dhe më pa shtyllë kurrizore se këta që nuk kanë fituar të cilët, dhe ashtu ishin pjesa më vulgare e gjithë “Foltores”, ne ndryshimin se kanë dhënë prova që dhe tradhtojnë ndonjëherë.. 
Për herë të tretë ne kemi shansin të shikojmë Berishën e vërtetë, atë që kemi njohur tridhjetë vjet, por tani pa stërmundimin për tu dukur ndryshe. Është kohë e vështirë për të dhe i duhen thjesht disa qen gjahu, dhe jo gjahtarë për t'i nisur në luftë. Ka bërë një kryesi për ta mbrojtur veten dhe jo për të mundur kundërshtarin. Dhe kjo është e vetmja gjë e vërtetë e “Foltores” së tij. 
 
 

29 Komente

 1. T
  Taulant

  Genc Pollo Arben Imami dhe sidomos Tritan Shehu jane nder politikanet me te ndyre ne Shqiperi.

  1. S
   Shpresa

   Lenia jashte e ketyre te treve eshte veprimi me i zgjuar i Osmanit te madherishem Sali Berisha.

   1. T
    Taulant

    Berishen dhe politikanet e tjere Shqiptar mos i krahaso me Osmanet. Ata krijuan perandori qe mbijetoj per 600 vjet. Keta nuk ndertojn dot nje kasolle.

  2. B
   Bardhyli nga Kosova

   "OPEN BYTHA" E EDVIN VUČIĆ RAMËS DHE TRADHTIA NDAJ KOSOVËS ========================================= Edi Rama e fton Kosovën që t’i bashkangjitet nismës shqiptaro-sllave "Open Bytha" sikur Kosova të ishte krahinë e Serbisë apo e Shqipërisë, duke injoruar kështu faktin se Kosova është shtet sovran dhe i pavarur por i panjohur nga Serbia. E para njëherë Edvin K Ramës nuk i ka deleguar askush nga Kosova të drejtën për të folur dhe për të mos e përfillur Kosovën dhe institucionet e saj, siç ka dëshirë të dalë si mbipolitikan dhe njëfarë presidenti për të dy shtetet. Me të drejtë tani opinioni këtë aventurë të esadistit Toptan Rama e quan tradhti ndaj Kosovës, por çështja është se kjo aventurë e këtij tradhtari bie ndesh edhe me aspiraten e Shqipërisë dhe të të gjithë shqiptarëve të cilët duan integrimin në BE, dhe jo në një “Open Bytha" që ka në qëndër Beogradin dhe interesat e Serbisë. Sipas kësaj del sikur rruga e integrimit të Shqipërisë duhet të kalojë nga Beogradi. Shqipërisë, vetë asaj nuk ka se çfarë i duhet një marrëveshje e tillë dhe nuk ka asnjë interes për një marrëveshje me serbo-sllavët. Akoma më keq për qeverinë dhe Ramën i cili hyn në këtë aventurë kur Serbia nuk e njeh shtetin e Kosovës, por e quan territor të saj; aq më keq kur Serbia akoma nuk njeh simbolet e Kosovës, deri as targat e makinave. Madje, Serbia edhe vazhdon ta kërcënojë ushtarakisht Kosovën. Edi Toptan Rama duhet t’i kishte bërë presion dhe t’i kishte vënë kushte Serbisë se nëse do të kishte një "Ballkan të Hapur" gjëja e parë që duhet të bënte Serbia do ishte njohja e shtetit të Kosovës. Mirëpo Edvin K Rama bën atë që vetëm tradhti e ka emrin, për pushtet nuk pyet për Kosovën por as për interesin e Shqipërisë, pasi një aventurë e tillë bie ndesh me aspiratat e vetë Shqipërisë e jo më që t’i interesojë atij Kosova. Nuk e di se a ka ndjesi ky tradhtar i kombit për atë se cfarë krimesh e gjenocidi ka ushtruar Serbia mbi shqiptarët e  Kosovës, aq më tepër kur Serbia fashiste mohon krimet e gjenocidin dhe as nuk ka kërkuar falje. "Open Bytha" është qartësisht për Edi Toptan Ramën skenë e dhuruar nga Vuçiç që një i shitur si Edi Rama të luajë dramën e tradhtisë së vet. Tradhtia është vendosur si shumëkëmbësh në mes të skenës që tradhtari Rama të luajë përqark saj vallën e zezë të tradhtisë. Tradhti ndaj Kosovës të cilën Rama e urren e stigmatizon e përçmon dhe i fut thika pas shpine, gjë që nuk e ka bërë kurrë asnjë shqiptar tjetër qoftë ky lider apo qytetar i thjeshtë. Tradhti ndaj Shqipërisë, të cilës ja shet falas interesat ekonomike dhe gjeostrategjike në këmbim të dashurisë për Vuçiçin dhe interesave të Serbisë. Tradhti ndaj integrimit europian të Shqipërisë, duke nxitur e provokuar urrejtjen ndaj Bashkimit Europian, duke mos përmbushur asnjë kusht për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE, duke folur 24 orë në ditë për një hiçgjë si "Open Bytha", thjesht për të relativizuar integrimin në BE dhe për të realizuar alibinë për orientimin drejt Lindjes. Tradhti ndaj interesave të përditshme të shqiptarëve, duke i bishtnuar zgjidhjes së problemeve kritike të ekonomisë së vendit dhe ekonomisë familjare të shqiptarëve dhe duke u përdredhur e bërë lozonjarin me Vuçiçin në kurriz të interesave të shqiptarëve duke u bërë shërbim interesave ekonomike dhe gjeopolitike të Serbisë. Sa herë që "Open Bytha" shfaqet është e qartë për këdo që Toptan Rama ka gatuar tradhtinë e radhës. Te gjithat spërdredhjet prostitutive para kamerave të Ramës për "Open Bytha" s’janë gjë tjetër veçse konfirmime të reja të njëpasnjëshme të një tradhtie, që vetëm thellohet. Për Shqipërinë ka vetëm një rrugë, që meriton çdo sakrificë dhe ajo është integrimi në Bashkimin Europian. Plotësimi i kushteve është Road Map-i për të arritur në BE, në këtë destinacion integrues prosperues dhe shumëdimensional. Shqiptarët kanë vetëm një aspiratë: Shqipëria si gjithë Europa dhe jo Shqipëria si Serbia. Nëse e gjithë bota demokratike ia kanë kthyer shpinën Rusisë, përveç Serbisë, atëherë si është e mundur që Edi Toptan Rama të përkrahë Serbinë, e cila ka mbetur si delja e zezë në mes të Evropës në përkrahje të luftës së Rusisë në Ukrainë. Kjo tregon se Partia Serbe (PS-ja) e tij është vazhdimësi e Partisë së Punës së Hoxhës, i cili la mënjanë gjysmën e shqiptarëve në Jugosllavinë e Titos duke shprehur dashuri të madhe ndaj Leninit dhe Stalinit njësoj sikurse Edi Rama që për shkak të dashurisë së madhe ndaj Vuçiqit ka lënë mënjanë Kosovën e shqiptarëve të tij. Si është e mundur që Edi Rama mos ta kuptonte se "Open Bytha" i Vuçiqit do ta dërgojë në greminë politike jo Shqipërinë, por vetveten. Si është e mundur Edi K Rama mos ta kuptonte se për shkak të  "Open Bythes" serbo-ruse, Shqipëria nuk mund të anëtarësohet në BE deri në momentin kur qeveria e tij do t’i kthehet projektit ekonomik, tregtar e politikë të Berlinit. Si nuk mund ta kuptonte Toptan Rama, se me përkrahjen e Serbisë ruse do të pësojë vetë ai sikurse ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, që ishte në pajtim me Vuçiqin për ndarjen e Kosovës. E keqja më e madhe e kryeministrit pervers të Shqipërisë, Edi Toptan Rama, është se qëllimisht shkon përshëndetet dhe selfijoset me Vuçiqin e Dodikun, vetëm për të provokuar e rebeluar dy popujt e masakruar, boshnjakët e Bosnjës dhe shqiptarët e Kosovës nga kriminelët kanibalistë serbë. Toptan Rama ka hyrë në një lojë të keqe politike me serbomadhin, Aleksandar Vuҫiq, i cili nuk po i ndalë pretendimet territoriale të Serbisë, edhe pse ky shtet e humbi luftën në Kosovë, në vitin 1999. Nuk bën të kalohet, e mos me ia përmendur edhe kësaj radhe Edi K Ramës, se i ka futur veshët në lesh, ndaj gjenocidit serb në Kosovë, ku protagonist i saj ishte edhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuҫiqi me të cilin ka bërë jarani shumë të madhe. Përkrahja për "Open Bytha" në kohë të pa kohë, kur ende nuk është tharë gjaku i mijëra shqiptarëve të vrarë dhe të masakruar në ҫdo të cep të Kosovës, nga regjimi kriminal i Milloshiviqit. I ka hy kësaj rruge qorre, në kohën kur Serbia nuk po e pranon pavarësinë e Kosovës, dhe as nuk po e bën një kërkim falje të vetme për gjenocid. Ka këtu edhe shumëçka tjetër që e dinë mirë esadisti Rama, por që nuk po ndalet duke e luajtur vallen e djallit ndaj interesave të shqiptarëve në Ballkan. Nuk ju ndëgju zëri në Samitin e NATO-s për Kosovën, aty ku ishte dashur t’i ndëgjohet. Ai pikërisht si Vuҫiqi po luan në dy karta me BE-në gjoja në njërën anë dhe me Rusinë dhe Serbinë në anën tjetër. Asnjë fjalë për invazionin rus në Ukrainë, asnjë fjalë për kërcënimet permanente serbe që me luftë të aneksohet veriu i Kosovës. Asnjë fjalë se dëgjuam deri më sot për të pagjeturit shqiptarë të luftës, të bartur diku në Serbi, me heqje organesh pët t’i transplantuar, dhe shumëҫka tjetër po e heshtë. Po vijnë në shprehje pikëpamjet e tija ideologjike, e jo çështja madhore kombëtare. Kryetari i Partisë Serbe (PS), Edi Toptan Rama nuk po i bashkëngjitet botës demokratike për t’i vënë sanksione të dyfishta Rusisë në njërën anë, dhe Serbisë në anën tjetër. Turpi i Toptan Ramës nuk ka brirë. Futet në mes të dy armiqve të përbetuar të shqiptarëve. Më mik po i bëhen nongratat Dodik dhe Vuҫiqi se sa non grata i shpallur nga ai dhe nga Sorosi, ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, për inat të të cilit nuk e votojë në parlament as rezolutën për gjenocid të Serbisë në Srebrenicë, ku u mbyten në mënyrën më mizore afër 8,000 myslimanë të Bosnjës, e të cilën masakër e ka dënuar mbarë bota demokratike. Rama është duke i bërë argatin më të mirë idesë serbomadhe të botës serbe. Këtë ide dhe idenë e "Open Bytha" e ka hedhur poshtë dhe njëherë tjetër gjatë vizitës në Prishtinë, në mënyrë gjentlemene presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviqi, duke i hedhur poshtë edhe deklaratat përkrahëse të kryeministrit të sapo emëruar të këtij shteti, Dritan Abaz Vičit. Sidoqoftë, shfaqja hapur e qëndrimit të tij pro-serb është një ndihmesë e madhe për opinionin publik, për të kuptuar se Shqipëria dhe ekzekutivi i saj drejtohet nga element anti-shqiptar e pro-serb. Duke kuptuar këtë fakt, shqiptarët mund të arsyetojnë edhe shkakun pse vendi është në prag të humnerës. Pse ky vend është i vjedhur përveçse i tradhtuar? Pse Shqipëria është degraduar në atë pikë sa ta mallkojnë shqiptarët? Pse kjo po ndodhë për herë të parë në historinë e saj!? Të gjitha këto dilema shpjegohen me faktin se kryeministri esadist i Shqipërisë nuk punon për vendin e tij, por për armiqtë e vendit të tij. Kaq e thjeshtë është. Duhet ta shtojmë edhe këtë, nëse interesat e shtetit të Kosovës tradhtohen edhe nga Dritan Abaz Viči, sikur që janë tradhtuar vazhdimisht nga argati i përbetuar i Serbisë Edi Toptan Rama, atëherë vaj halli për një komb, siç janë shqiptarët, të cilët po tradhëtohen dhe robërohen nga vetëvetja. (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli.)

   1. Q
    Qemali

    O koqe kandari?!..

    1. I
     Intelektuali

     O Bardhyli nga Kosova, as nuk marr mundimin qe te te lexoj tere budallalleqet qe ke shkruar se eshte humbje kohe. Mjaftojne vetem 3 rreshtat e para....!!!! Nderro mallin qe po pi vlla se je "out" komplet!!!! Kalofsh bukur me "endrrat" dhe "imagjinatat" e tua!!!

    2. K
     Kaceli

     Ej milet binomi “ BERISHA - MERO “ i pandare !!!

     1. P
      PeDe-ja e Salih-ut

      I 3-ti ("I vërteti") në bronx ! (Soon)

      1. G
       GEZUAR BAFTAJAR

       JE I MADH MERO BAZE !!!!! BEJA GROPEN SA ME TE THELLE KUFOMES.

       1. L
        Leci

        O rote Kari Merua ska as koqe as tager ti beje gropen Berishes !! Ai po i ben reklamen me te mire te mundshme duke shkruar CDO DITE per te dhe me e forta se ai e konsideron Berishen KUFOME . Po si duket e ben kete qe me shkrimet e tij te masturboje Soji yt !!!

       2. G
        GEZUAR BAFTAJAR

        JE I MADH MERO BAZE !!!!! BEJA GROPEN SA ME TE THELLE KUFOMES.

        1. K
         Karrjera e nje rrotekari

         Nje rrotkari komunist, qe kur u shemb partia meme u shnderrua ne nje rrotkari antikomunis dhe kur plasi haleja u ngrit nje cope muti, qe qeverisi si nje shpellar rrotkari dhe tani po ngryset si nje moterqir rrotkari, qe perlyhet me jashteqitjen e veta, i perbuzur si hajdut rrotkari nga gjithe bota e civilizuar.

         1. M
          Mimi

          Ta paska PJERDH trurin Merua me CO!!

         2. B
          Bardhyli nga Kosova

          Berrisha eshte natyre e trashe nuk dallohet per intelegjence menyra se si ecen duke anuar nga njera ane tregone mos funksionim e cerveaux arrière tani imagjinoni ata qe e rrethojne mua me kujtone Arjan Cani me ujqerit e Cerrikut Fierit Vores njeri me trap se tjetri te njejte jane dhe ata te komunistit Berrisha

          1. S
           Sale treshi

           Sala ka fituar te tretin,gishti i mesit,sido qe ta numrosh,del i treti,sala ka fituar,nder tre,me te gjatin,vete sala eshte i treti

           1. I
            I kalluci

            Pyet një shok shokun e tijë ku ishe Isha në gara çiklzmi Po si dole po mirë shumë dola Ç vënd zure i tha shku Të Tretin i tha shoku Po sa veta ishit Po tre bre ishim

           2. G
            Geshask

            I Rashid Mero kinda this

            1. "
             "BOHOTINA"

             Ti Mero je i vertete dhe vertet pena e djallit siç te kane cilesuar. Çdo fjali te ngulet si syngji... Bukur.

             1. P
              Patronazhisti

              U lodhe Merobazetar ne nje vrimë i bie pirdh e pirdh e slirohesh dot. Kaq je, më shumë sbëhesh dot. ADN katundari. Mëso që është art më vete që të shesësh, pa pasur gjë për të shitur. Duhet të kesh bole dhe lesh. Ske as njërën as tjetrën. Vetëm teserën e sigurimit të shtetit. Spiun vullnetar.

             2. © KENDVESHTRIM TJETER ©

              Ka ndërtuar një PD,"as mish as peshk" , por të bindur që të vazhdojë qëndrimin antiamerikan. Niveli intelektual nuk ka rëndësi,këta vetëm do bëjnë sikur dëgjojnë,numërimi i votave do bëhet nga grupi që nuk di tabelën e shumzimit. Në partinë e rithemelimit do flasë dhe vendos Berisha, të tjerët do duartrokasin !

              1. A
               Artibr

               He MO Mero kryesi olimpike me harac e me kerbac me hare e me vare me leshe edhe me presh me hice dhe me kric. Me kujtohet debati I markut me belinde kricit qe thoshte perse mos ta perdorim berishen per te heqor bashen po ju jeni budallenj i Tha marku ju mendoni se do perdorni berishen po ai ju perdor te gjith juve ô krica garo balliu dhe fariu gamari I madh me kricin e ti.

               1. U
                US

                Bota ka ikur larg. Shqiptaret gjithashtu me aspiratat, emancipimin dhe nevojat e tyre per politikane te afte ne lartesine e sfidave te se ardhmes, kane iku gjithashtu shume larg. Berishistet kane ngelur aty ku kane qene gjithmone. Ne mesjete. Pasi humben totalisht mbeshtetjen e Perendimit dhe te shqiptareve tani kane humbur perfundimisht edhe PDne. E mbyten, perpara se te gremiseshin vete. Gjate 30 vjeteve perfaqsuan luften mesjetare te minoraces me injorante, me tribale, me fshatarake, me te prapambetur te shoqerise, ne raport me te ardhmen dhe me maxhorancen me te qyteteruar dhe europjane te shoqerise, qe jo domosdoshmerisht perfaqsohet nga PSja qe kaleron pushtetin. Ndersa per Berishen, problemet sapo kane filluar. Deri tani pergjegjesite e veta i shkarkoi mbi humnerat qe hodhi Shqiperine, shtetin dhe ne fund edhe PDne, sot qe edhe PD vdiq, injoranca e deshperuar qe e rrethon nuk e ndihmon dot me. Me shpejtesi sketerre po afron dita qe Sali Berisha te paguaj me lekuren e familjes se tij. Nga cdo qelize e shtetit amerikanet e shporren si horr. Ne histori i lane vendin e hajdutit, te nje familje te degjeneruar hajdutesh ne nje liste nderkombetare turpi dhe te nje haxhiqamilisti destabilizues fshatarak. Nderkohe u kujdesen qe krahas drejtesise qe po ja ngushtojne si lak ne fyt, te ruanin dhe ushqenin nder vite edhe te gjithe gjaksit e Sali Berishes, qe pergjojne me durim te thyhet dega e kalbur qe e mban. Ndersa te gjitha gjerat ecin perpara, Sali Berisha aty do vazhdoje te ngele. U kujdes e gjithe bota qe e vetmja gje qe e vetmja gje qe Sali Berisha mund te prodhoje, te jete teatri makaber i ngordhjes se tij

                1. R
                 Rrespekt per patriotin Mero Baze.

                 Per ju z.Mero Baze, rrespektin më të madh. Ju z.Mero Baze, jeni zëri i miljona Shqiptarve që askush nuk i ka degjuar dhe nuk i degjon sot. Mero Baze, me gazeten e tij ka zgjedhur krahun e Kombit dhe të popullit të varfer dhe pa zë. Mero Baze ka refuzuar, shkelur dhe dhier copat e byrekut me lakra Serbie që ja ofronte Sali Viçidol tradhetari. -----Kurse ty Bardhyl Kosov Viçidoli, ti shkerdheftë krejt Serbia devojkat e rracës----.

                 1. H
                  Ha ha

                  Pse ja han Meros ti mer Jo zeri i MILIONAVE , ndor e ke thuaj i MILIARDAVE , ste kundershton njeri !!

                 2. P
                  PD IST ,JO BERISHIST

                  https://www.facebook.com/syrimedia/videos/717107699600614/?sfnsn=wa

                  1. N
                   NjeQytetarOptimist

                   Kokalari, where did you go “sexy” babes.. Ohhh Mini Trump used you. ?!?! What else is new ?!?! Budallaqe femer.. Saliu fluturon si Pitkini jashte me urdher Gjykate..

                   1. E
                    Ejjj

                    Edhe nje shembull sesi propaganda e ndricon aq shume njeriun sa ja djeg fare trurin !!! Gjykata do i marre 44 mije demokratet nga Berisha dhe do i urdheroi te shkojne te Alibeu !!! !!!! !!!!! Vazhdo opiumosu!!

                    1. N
                     NjeQytetarOptimist

                     Ja numuroj Liria ato vota ?!?! Karagjoz..

                   2. S
                    Stape Pashi

                    Kjo zgjedhje e Sa-lehit në krye të Pe-De-së është fiks si zgjedhja e tij president gjatë gjendjes së jashtzakonshme në vitin 1997. Presidencë që e shijoi vetëm disa muaj.

                    Lini një Përgjigje