SHBA e kishte vetëm me Berishën, por Evropa e ka dhe me PD-në e Berishës 

30 Maj 2022, 19:25Editorial Mero Baze

Të gjithë ata që justifikuan veten brenda Partisë Demokratike se vendimi i SHBA kundër Sali Berishës ishte vendim i lobuar dhe nuk kishte lidhje me Partinë Demokratike, kanë tani shansin të përballen me vendimin kundër Partisë Demokratike, jo më nga SHBA, por nga Partitë Popullore Evropiane.

Vendimi i sotëm që delegacionit të Partisë Demokratike i hiqet e drejta e votimit në Kongresin e Partive Popullore, është hapi i parë i një spiraleje edhe më të rëndë që tani pret Partinë Demokratike për shkak të Sali Berishës.

Nëse vendimi i SHBA kundër Berishës dhe familjes së tij për korrupsion madhor dhe minim të demokracisë, ishte një vendim që prekte vetëm Berishën dhe familjarët e tij, përshkallëzimi që po merr ndëshkimi i PD për shkak të Berishës, është shumë herë më i rëndë se sa vendimi i SHBA.

Një vit pas ndëshkimit amerikan, e vetmja gjë e mirë që ka ndodhur për të shpëtuar Partinë Demokratike, ka qenë vendimi i Lulzim Bashës për të shkëputur fatin e PD nga fati i Sali Berishës.

Duke e ndjerë këtë rrezik, Sali Berisha ngriti në këmbë llumin e PD për të mbajtur peng PD dhe për të mos e lënë të vetëm përballë SHBA, pa mbrojtjen politike të saj.

Kjo ka bërë që pas një viti, përveç Berishës, të kemi të ndëshkuar të madh edhe PD-në.

Tani të gjithë ata që mendonin se po shpetonin PD nga Lulzim Basha, duke ja ofruar Berishëve si robinë, kanë rastin të shikojnë se si po përdhunon Berisha, PD-në, për hallin e tij.

Të deleguarit e tij në Kongresin e Partive Popullore janë sot pa të drejtë vote, ndërkohë që presin vendimin e Gjykatës në Tiranë. Madje dhe më keq akoma për Berishën, deri tani të vetmes që nuk ja kanë revokuar ende votën, duket se është Jorida Tabaku.

Akoma më keq, sipas paralajmërimeve që ka bërë zyrtari më i lartë politik i CDU në raportet me EPP, Gunther Krichbaum, nëse Berisha do të tentojë të mbajë kreun e PD, ajo do të jetë një parti e përjashtuar nga Partitë Popullore dhe izoluar nga çdo partner evropian.

Pra ndëshkimi evropian për Berishën vetëm sa ka filluar dhe është shumë herë më i rëndë se ai amerikan. Është i rëndë dhe i pamëshirshëm, pasi ai nuk ndëshkon vetëm Berishën, por dhe llumin që shkon pas tij dhe që tenton të marrë peng PD.

15 Komente

 1. A
  Analisti

  Ja tani del Scorpioni,me nickun e ndërruar Bardhyli nga Kosova,dhe me 2 faqe gazete broçkulla idiote,të paguara nga të mbyturit,do nxjerë që Rama me Sorosin ka arritur të korruptojë edhe PPE.

  1. A
   Aron

   Nuk u zhgenjeve, e ke me poshte. haha

   1. M
    Mal Cori

    Hooouuu pordhyli nga Kosovi..... E ka të inçizuar si hoxha që e ka vendos altoparlantin maje minare.... dhe tërrci e vërrci, e tërrci e vërrci...

    1. x
     xheJ. eN. Bi.

     O Doktor ( jo Dr.Adhamudh Bërisha)... Po t'i më premtove se do ta shëroje Bardhylin pi Kosove.Po ky sa vete më keq bëhet.Tani ka humbur dhe nocionin e kohës.Pale që Alchemer i ka përparuar shumë .Haron që një koment e ka postuar dhe e poston prapë O Doktor ,mos i ke ngatruar ilaçet dhe prandaj keqësohet nga dita në ditë . ( Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi miku i Bardhylit pi Kosove xheJ eN Bi )

   2. B
    Bardhyli nga Kosova

    LOJA E RAMËS, PELEGRINËT E MALLKUAR DHE POPI SERB I MANASTIRINT TË DEÇANIT ========================================================== Fundjavën që lamë pas në Manastirin e Deçanit nga Vlora dhe Berati kishin ardhur pelegrin dhe priftërinj të besimit ortodoks. Këta priftërinj të korruptuar dhe pelegrin të manipuluar erdhën për ta gëzuar Popin kriminel serb në Manastirin e Deçanit, që kishte bekuar krimet e ushtrisë serbe në Kosovë. Priftërinjtë nga Vlora dhe Berati kaluan për buzë fushave të tëra me varre shqiptare, që mbajnë vitin e ekzekutimit 1999, por nuk u ndalen të bëjnë një lutje për ta. Të gjitha këto krime dhe kriminelët i bekoi Popi që këta shqiptarë të mjerë ishin dje për ta përgëzuar. Ata jo vetëm që vizituan por edhe bënë lutje të përbashkët në mbrëmje. Pse u lutët? Që zoti të i fal krimet e Popit dhe kriminelëve të bekuar nga ky. Nuk besoj që jeni lutur për shqiptarët e vrarë dhe familjet e tyre që vuajnë për familjaret e tyre. "Ishte më të vërtet një gëzim i madh të presim vëllezërit dhe motrat tona shqiptare dhe të luteshim në mbrëmje me ta”, tha Popi i Manastirit të Deçanit. Manastirit tonë të okupuar nga serbët. Por, çfarë gëzimi ishte për shqiptaret që ky Pop kishte bekuar vrasjen e mbi 1000 fëmijëve shqiptarë, që i kishte vrarë ushtria e tij e bekuar nga ky, kishin vrarë mbi 13.000 shqiptarë të pa fajshëm, kishin dhunuar mbi 20.000 motra tuaja shqiptare, kishin helmuar mbi 4000 nxënës të vëllezërve dhe motrave tuaja shqiptare. Kishin okupuar tokat shqiptare dhe kishat ortodokse shqiptare të cilat i quajnë kisha serbe. Shumë kisha katolike shqiptare i kishin shndërruar në kisha serbe. Pse u gëzua kaq shumë për këtë vizitë  Popi që bekoi kriminelët serbë dhe krimet e tyre në Kosovë? Për vizitën që u erdhi nga Shqipëria ngase në Kosovë, Maqedoni, Mal të Zi dhe Kosovën Lindore nuk kishte gjetur shqiptarë që e përgëzojnë. Këta "shqiptarë" erdhën nga Vlora jonë e Pavarësisë së Shqipërisë dhe nga Berati. Për emrat Vlorë e Berat në kemi vuajtur burgje nga serbët me bekimin e këtyre popëve, spiun të përgatitur nga Rusia. Por ju priftërinjtë shqiptarë për çka gëzoheshit? Ju priftërinj shqiptarë më këtë përgëzim të turpshëm lënduat zemrat tona dhe të çdo shqiptari që e ndjenë veten shqiptarë. Ju dje përgëzuar asimilimin e dhunshëm të shqiptarëve të besimit ortodoks që nga lumi Drina e deri në kufirin e sotëm të Shqipërisë, ju dje mohuat njësoj si popi i përgëzuar nga ju, të gjitha masakrat që serbët i kryen mbi shqiptarët në shumë etapa të kohës, që nga shekulli i XVII dhe në vitet 1998/99. Ju dje përgëzuat Popin për bekimin që u bëri 450 masakrave në Kosovë, në vitin 1999. Ju përgëzuat edhe për gjenocidin mbi vëllezërit dhe motrat tuaja. Ju dje shkelet parimet dhe sakrificën e Anton Zako Çajupit, Konstandin Kristoforidhit, Spiro Dinës, Jani Vretos dhe të gjithë rilindasve shqiptar. Ju dje shkelet parimet e Fan Stilian Nolit dhe Autoqefalinë e Kishës Ortodokse Shqiptare. Ju dje mohuat luftën e Gjergj Kastriotit- Skënderbeut. Darka e juaj në Deçan është darkë e mallkuar. Këtë vizitë ju e bëtë në vigjilje të vizitës së Ministrit të jashtëm të Rusisë, Sergej Llavrov, në Beograd i cili vjen që t'i mohoj krimet në Ukrainë sikur që i mohuan krimet në Kosovë. Kjo vizitë është e mallkuar nga çdo shqiptarë dhe njeri normal që gjykon dhe dënon krimin. Ju na zhgënjyet më këtë vizitë. Derisa ju po putheshit në Manastirin e Deçanit, ne ishim në Varrezat e qytetit të Pejës në përkujtim të pesë martirëve të familjes Kastrati dhe një anëtari të familjes Murataga nga Peja, të vrarë në shtëpinë e tyre nga ushtria serbe më 28 maj 1999. Deri sa ju po festonit me Popin e zi korb, vajza e Valdet Kastratit qante për babanë dhe familjaret e saj të vrarë nga fashistët serb. Ju priftërinj të korruptuar dhe të tjerët si ju paçi mallkimin e popullit shqiptarë dhe të zotit. Amen! (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli.)

    1. L
     Lenci bira

     Bardhyl kosova largo urgjen jastekun e gurit dhe perdor nje me te but Salih bin laden mor bardhyl bythqiri qe nuk e kuptoj se cfare kerkon ne kete forum apo vetem per te ngrene mut Nese ky asortiment te mungon ne kosove per nje kohe te shkurter te furnizon sali terroristi dhe like hajduti Ik o bytheqire se me shpenzove kohen

     1. A
      AX

      Ti je Lyl Xhike Salehu nga Skrapari. Ç’bardhyl thua??

     2. 1
      1

      Percaktori LLUM qe u behet anetareve te foltores eshte gjetja e duhur

      1. B
       Brryli Momes

       Sa fitoj Trump, ta shohin qe nga Binken e deri te PPE-ja. Te gjthe “firmetaret” e gojtores te peticionit kunder Ambasadores, do shpallen Herojte Anti Soros dhe do kene vende nderi ne Senatin e US. Vete Doktori munet me e bo zvPresident.

       1. V
        Velo

        Foltorja (gojorja) e Saliut vajti per lesh. Ivajti dem 9 muaj gojore...

        1. S
         Sy Qorri dhe Tufa

         PEKA! Lot per ke karin nga Kosova dhe ca kan i menje me ket . “PPE ka mbajtur qëndrim neutral lidhur me situatën në PD, në mënyrë që demokratët ta zgjidhin vetë çështjen. "Mediat e Ramës dolën blof, “Tabaku nuk vjen në PPE me të drejtë vote, por vjen si delegate nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës” Kujdes: “Deri në zgjidhjen e çështjes tonë ligjore është kërkuar që PD të mos jetë e përfaqësuar” “Në mbledhjen e parë tre orëshe nuk ka qenë i pranishëm asnjë nga ne”! Dhe : “Ditën e nesërme do të ketë disa panele, jam i ftuar në orën 11:00 ku do të flitet për Ballkanin,(Vokshi), do të jetë gjithashtu me mua. Nuk ka asnjë përjashtim, asnjë pezull të PD, por ka një vullnet të PPE për të mos ndërhyrë në punët e brendshme të PD dhe për t'i lënë demokratët që ta zgjidhin vetë këtë çështje", u shpreh ( Bobi) Këlliçi. Me qesh me lot, jo me hajdaret po ata qe i mbushin mendjen vetes se eshte e vertet. Me ju or primitiv, jo Rama po edhe i biri, jo i tij po i Balles behet kryeminister ….

         1. B
          Bardhyli nga Kosova

          E vertete mediat e Rames ne kazanet e mbremjes te perfaqauar nga Ujku Cerrikut Arjan Cani , Shkullaku qe lahet nje here ne dy vjet , Zheji qe bene shuren te cepi pallatit , Bushati i gjyshit Hysni qe e ka bere Rama budalla i Qimi Peka dashnorja e Xen Qoses, Rakipkaret dhe Rakipllaret Babaleshet deri te homosexuelle Fevziu po e mbylle me kaq se nuk mbarojne pabuksat e komunisit Berrisha megjithmende media eshte e kapur nga Rama per ta besuar duhet te jesh pjese e grupit komuniste foltore-nevojtore i juaji Bardhyli nga kosova

         2. N
          NjeQytetarOptimist

          Ore Belind Kellici shiko sa qesharak je. Ti more trasten me vete per ne takimet e PPE-ve ne Rotterdam dhe perfundove ne nje cheap hotel te beje tek Sypeshkaqeni nje intervist. Saliu per mos te turperuar ja delegon Qim Talibanit, por qoftja skuptoj gje.. Dhe insiston si gomar per Tabakun kur ajo pranohet nga ato parti, ti e refuzon si kur je shefi i saj. Alibeaj, degjon qe ke nje medioker pa arsye perpara dhe nje plak te lodhur qe sdi se ku eshte ?!?!

          1. F
           FCB

           E kujt po i rruhet ,populli voton Sali Berishen .

           1. C
            Cuni

            Hoo E leshoi ushqimin e perditshem per fansat e tij Merua “ NJE PORDHE TE MADHE “ Oreks te mire !!

            Lini një Përgjigje