Konferenca antikorrupsion, si një përpjekje për ti nxjerrë frikën vetes 

14 Qershor 2022, 19:49Editorial Mero Baze

Konferencat antikorrupsion kanë plot vend për humor, sidomos në një vend ku korrupsioni është një bimë që mbin ngado. Fatos Nano dhe Sali Berisha po ashtu kanë mbajtur konferenca antikorrupsion në mandatet e tyre.

Kur i degjon fjalimet e ministrave apo zyrtarëve të qeverisë, ndryshe nga herët e tjera, e vetmja gjë që kupton, është se kanë një lloj frike kur flasin për korrupsionin.

Nëse më parë për korrupsionin flitej në vetën e tretë dhe premtohej se ai do të luftohej, nëse i i shikon me vëmendje fjalimet e mërzitshme të konferencës së tanishme, e kanë një dimension që të ngjall kuriozitet dhe kjo ka të bëjë me frikën që endet mes rreshtave, me reagimin e drejtësisë ndaj tyre.

Ka disa fjalime që përpiqen të tregojnë se drejtësia po vepron vetëm mbi zyrtarë të qeverisë, ka fjalime të tjera patetike, që duan të tregojnë se korrupsioni nuk është ashtu siç duket, është më i mirë, por tek të gjithë ka një ndjenjë pasigurie kur flasin për raportet e drejtësisë me korrupsionin në këtë periudhë.

Ky nuk është një element që shkakton humor tek pjesëmarrësit. Është një element që shkakton frikë.

Për herë të parë për 31 vite, pushteti në Shqipëri është nën goditjen e pamëshirshme të drejtësisë, ku ministra dhe deputetë janë në burg, dhjetëra të tjerë në hetim, dhe përballë tyre një opozitë në shumicë e korruptuar dhe pa gjykuar, bën sikur është skeptike ndaj kësaj beteje. Në fakt është po kaq e frikësuar, në mos më shumë, se mos kjo është betejë e vërtetë dhe i vë përpara dhe ata.

Edhe kur përpiqen të sulmojnë ambasadoren amerikane si pjesëmarrëse në takim, edhe kur përpiqen të thumbojnë duke përmendur personazhe të korruptuar të pushtetit, në fakt edhe ata si shumica e zyrtarëve të qeverisë, frikën e kanë se mos drejtësia vërtet funksionin dhe i përballë ata me prangat.

Frika nga drejtësia e re është i vetmi element që e bën historike këtë konferencën antikorrupsion. 

Dhe mirë apo keq, me të drejtë apo pa të drejtë, këtë frikë nuk e lidhin aq shumë me fuqinë e drejtësisë, se sa me praninë e ambasadores së SHBA në atë sale, që inkurajon drejtësinë të jetë dhe më e ashpër dhe të ndryshojë historinë e këtij vendi. 

Në një vend ku për 30 vite korrupsioni nuk është ndëshkuar, kthimi i frikës nga ndëshkimi është vërtet një histori e re. Një histori e re që i tremb të dy palët, dhe ata që po ndëshkohen në pushtet, dhe ata që presin të ndëshkohen në opozitë. 

Ndaj nuk është dhe aq për të qeshur kur e shikon konferencën dhe pjesëmarrësit që flasin. Nëse i shikoni me kujdes, ndonjë mund të duket qesharak, por kurrsesi askujt si vjen për të qeshur. As këtyre të opozitës që duan të bëjnë sikur tallen. Thjesht i nxjerrin frikën vetes se mos e kanë seriozisht.

10 Komente

 1. m
  mos qeshni po mundet

  Nuk ka patur Korrupsion ne 'Shqiperine qe duam' nga 2013 der sot, Fare! E shumta eshte vetem rasti i asaj ish zv.ministres me ryshfet nje arke peshq e nje Cel. ...dhe deri tek ish Ministri i Brendeshem (ai me i suksesshmi e me jetgjati ne detyre i Rames) i regjistruar ne Librin Guinness si i vetmi Minister i Brendeshem ne glob i denuar "per bashkepunim me grupe kriminale" !!

  1. P
   Prind

   Eshte njesoj si te te mbaje leksione virgjerie nje pronare kuplaraje ????

  2. G
   Gezim Ajazi

   Nje pershkrim i vertete?

   1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

    Korupsioni në Shqipëri ndahet në atë të qeveritarëve aktual dhe atyre që e kanë "kaluar" lumin, ish pushtetarët! Korupsioni nuk mund të luftohet me konferenca,me temë "Unë jam i korruptuar" as dhe " Unë nuk jam i korruptuar,mbas tre mandateve " ! Të luftosh korupsionin , këtë të padukshëm, nuk është e lehtë dhe për shtetet më të fuqishme. Ata grupohen rreth pushtetit si më të talentuar,atyre nuk u kërkohet dipllom apo master shkencor.

    1. M
     Mjerimi i gazetarisë

     "Ka të drejtë Meroja". Por Rama

     1. N
      Niku

      Vendosja e Arben Hametaj ne krah te Ambasadores Amerikane ishte qershia mbi torte e konferences.Apo do na thuash qe eshte i ndershem Hametaj Mero.Se te ka plasur cipa dhe ty.

      1. H
       Hanxhari

       Konferenca Antikorrupsion duhet te zhvillohet vetem ne dallen e gjyqit ku te japin llogari te gjithe kreret e politikes se ketyre 32 vjeteve! Ndryshe i bie qe Hajduti therret KAPENI HAJDUTIN!

       1. G
        Gazetari nafte

        Je deri ku arrin servilizmi i paguar i Meros, inxhinierit gjeolog që hiqet si gazetar! Propagandë për korrupsionin e Ramës.

        1. T
         Taulant

         Hajdutet nuk mund te luftojn hajdutet. Duhet nje gjyq tip Nurembergu per te derguar ne giotin eliten politike dhe juridike ne Shqiperi.

         1. B
          Bardhyli nga Kosova

          TRADHTIA KOMBËTARE E KA EMRIN EDVIN TOPTAN RAMA ============================================ Albin Kurti, kryeministri i Kosovës, këshillat e piktorit Edi Toptan Rama, kryeqenit të Shqipërisë, mund t’i përdor vetëm si letër toaleti. Edi Rama piktori, kryeqeni tradhtar i Shqipërisë dhe i kombit shqiptar, e ka të cekët zgjuarësinë dhe aftësinë, saqë nuk është në gjendje ta kuptojë lojën e rrezikshme që ia ka amputuar në kokë krimineli Aleksadnër Vuçiq. Kryeqenit të Shqipërisë së Partisë Serbe (PS), i duket arritje e madhe që krimineli serb Vuçiq paska rënë dakord të ulet më të në tavolinë dhe e paska pranuar lëvizjen e lirë të njerëzve, si pjesë e Bythës së Hapur. Edi Toptan Rama piktori, kryeministër tradhtar i Shqipërisë dhe i kombit shqiptar, ende s'e ka kuptuar thënien filozofike të popullit “Ja afër detit, ja afër mbretit’, që do të thotë se Shqipëria që e ka detin, e ka para tërë botën, se Shqipëria me detin është shumë më e fuqishme dhe me mundësi zhvillimi miliona herë më të mëdha se Serbia që Edi Toptan Rama e ka aq për zemër. Rama Lukashenko Bis akoma nuk e kupton se Serbia e ka mashtruar në palcë, sepse ajo pa detin e Shqipërisë as nuk mund të merr frymë.  Nuk i dëgjon as këshillat e ekspertëve shqiptarë të ekonomisë, të cilët me fakte argumentojnë se nga Bytha e Hapur fitojnë vetëm Serbia dhe Maqedonia e Veriut, sepse Serbia eksporton në Shqipëri 5 herë më shumë mallra se Shqipëria që eksporton në Serbi. Se Maqedonia e Veriut eksporton në Shqipërii 3 herë më shumë se Shqipëria që eksporton në Maqedoninë e veriut. Edi Toptan Rama, kryeqen i Shqipërisë serbe nuk po e kupton se pse Albin Kurti Kryeministër i Kosovës nuk e pranon Bythën e Hapur, këtë mashtrim tinëzar të Vuçiq fashistit. Ballkani i Hapur mund të realizohet vetëm atëherë kur Serbia e njeh Kosovën shtet të pavarur e sovran, atëherë kur Serbia e pranon gjenocidin e kryer në Kosovë, atëherë kur Serbia t’i nxjerr para drejtësisë kriminelët serbë dhe atëherë kur Serbia t’i paguajë Kosovës reparacionet e agresionit gjenocidal, që e kreu në vitët 1998/99. Piktori Edi Toptan Rama, kryeqeni i Shqipërisë ripjerdhëse e injoron thënia filozofike të popullit tonë “kadal Beg se ka hendek”. Por Kosova do t'iu mbetet në fyt kryeqenit Rama dhe fashistit Vuçiq. Këtyre bajgave ballkanase që marrin yrysh t’i dalin para edhe Procesit të Berlinit dhe BE-së, edhepse e dinë shumë mirë se karshi kësaj nisme duken si dy karkaleca të mpirë. Edi Toptan Rama gënjen se kinse Kosova dëshiron të ndikojë në politikën e jashtme të Shqipërisë. E vërteta është se Edi Toptan Rama sëbashku me udbashin Baton Stanišič ka vite që fusin hundët e flliqura në Kosovë për interesa të Serbisë. Albin Kurti, Kryeministri fuqiplotë i Kosovës dhe Qeveria e tij erdhën në pushtet pas fitores së pastër plebishitare në zjedhjet e 14 shkurtit 2021. Albin Kurti, kryeministër i të gjithë shqiptarëve, është atdhetar i dëshmuar, është i pakompromituar, burrështetas i sinqertë, guximtar i pakompromis dhe vizionar gjeni që di t’i dal për zot Kosovës. Pastaj , Kryeministri Albin Kurti është shumë më i përgatitur se Edi Toptan Rama në të gjitha aspektet. Rrumpalla gjatallan i Partisë Serbe (PS) është vetëm një piktor i dështuar mediokër. Është vetëm një kopil i Dušan Mugošës e Milladin Popovičit. Kryeministri i të gjithë shqiptarëve, Albin Kurti nuk ka nevojë për këshillat dashakeqe e djallëzore të Edi Toptan Ramës. Këshillat eventuale të Ramës, Kurti mund t’i përdorë vetëm si letër toaleti. Kosova dhe Albin Kurti me Qeverinë e tij do ta ballafaqojnë Serbinë me të kaluarën gjenocidale kundër shqiptarëve në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë për Krimet e Luftës. Piktori deshtak Edi Toptan Rama, kryqeni  tradhtar e Shqipërisë ripjerdhëse është fatkeqësia e Shqipërisë dhe e kombit shqiptar. Anash malokëria analfabete, por e patolerueshme si kanë lejuar ntelektualët  shqiptarë në Shqipëri që për të tretën herë të zgjidhet kryeqen një piktor mjeran dhe antikombëtar. Një drogmen që asnjëherë nuk tha një të vetme fjalë për Çështjen Çame në Greqi, por i dhuroi Greqisë 12 milje të detit shqiptar. Shqiptarët e kudondodhur nuk ia kanë nevojën Edi Toptan Ramës, sepse çdo veprimi të tij i vie era tradhti. Pseudoatdhetari i shtirur Ramziu vazhdon të bëjë pazar me trojet shqiptare dhe me gjakun e të rënëve në Kosovë. Andaj, le ta dijë mirë çdo shqiptar i Kosovës e çdo shqiptar tjetër kudo që jeton e ndodhet se Edi Toptan Rama dhe Baton Stanišiči janë tradhëtarët e gjithë shqiptarëve, janë pazarxhinjtë e trojeve tona. Janë ata të cilët me pazaret e tyre me Vuçiçin dhe Beogradin i kanë bërë dëmin më të madhë të ardhmes së Kosovës. Zoti e bekoftë Shqipërinë, zoti e ekoftë Kosovën dhe gjithë shqiptarët kudo janë. Poshtë tradhtarët. (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli.)

          Lini një Përgjigje