Të ankohesh për një mjek dhe gjeneral, pasi ke emëruar president një kapter

4 Qershor 2022, 19:56Editorial Mero Baze


Zgjedhja e Presidentit të ri të Shqipërisë, ka destabilizuar piskologjikisht Sali Berishën qysh ditën e parë, duke lënë në hije, njeriun që po i lëshon zyrën presidentit të ri, dhe që e ka të shkuarën të pasur me episode të tilla. 
 Së pari e destabilizoi politikisht, duke ja shtuar izolimin brenda PD. Në fillim vendosi të rrinte në sallë dhe akuzoi Partinë Demokratike drejtuar nga Alibej se po bojkotonte, ngaqë nuk mori pazar nga Edi Rama. Pastaj befas ndryshoi qëndrim dhe vendosi të bojkotojë. Para se të merrte këtë vendim, vetë Sali Berisha u bojkotua nga 36 deputetë të PD në mbledhjen që organizoi, që duket se i dha dorën e fundit lëshimit të nervave duke e nxjerrë në origjinë. 
Së dyti, pati një destabilizim të partneritetit të tij me Ilir Metën. Sali Berisha shpresonte se do ta përdorte Ilir Metën siç e ka përdorur shpeshherë këto pesë vite, për bllokime të institucioneve bllokim të zgjedhjeve dhe deri dekretime ministrash. Shpiku se Ilir Meta nuk duhet të dekretojë dorëheqjen e Presidentit të ri nga detyra si Shef i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë.  
Por me sa duket Ilir Meta u bë “besëpreri” i radhës i tij, duke nënshkruar nga Stambolli dorëheqjen, dhe madje duke shënuar një rekord të ri presidencial përveç atij të ç’dekretimit të zgjedhjeve , që tani mund ta quamë “teledekret”. 
Kjo me sa duket ishte një arsye më shumë që Berisha të bojkotonte dhe LSI të qëndronte në sallë, duke ndarë jo vetëm qëndrime, por ndoshta dhe ndonjë votë me shumicën në pushtet. 
Së fundmi pati dhe një destabilzim psikik duke folur për “ditët e zeza” që e presin Shqipërinë tani që në krye të saj u vendos një ushtarak, që Berisha thotë se është fillimi i juntës ushtarake. 
Presidenti i ri në fakt nuk është ushtarak, pavarësisht karrierës në ushtri si mjek. Ai është një mjek si Sali Berisha dhe një ushtarak që ka arritur kulmin e karrierës për shkak të angazhimit të tij në ushtri si mjek dhe drejtues shëndetësie në fushën e mbrojtjes. 
Sali Berisha i ka ofruar Shqipërisë si President, dikë që kulmin e karrierës në ushtri e ka pasur gradën kapter, ndërsa Edi Rama i ka ofruar dikë, që si ushtarak e ka gradën “Gjeneral” dhe ka prekur kulmin e karrierës në ushtri, ndërsa si profesion dhe formim është mjek si Sali Berisha, dhe aty me më shumë përvojë si mjek sesa Sali Berisha. E thënë ndryshe Presidenti i ri, është sa Berisha e Nishani bashkë për nga formimi. Të shpresojmë që të mos mbledhë veset e tyre së bashku. 
Dhe boll u ankuat ndaj dikujt që është dhe mjek dhe gjeneral, disa ditë pas, kur ende nuk u janë tharë lotët duke qarë për dikë që kur u bë president kishte qenë vetëm kapter. Mos na bëni të na duket yll që ditën e parë Bajram Bega. Na lini të na zhgënjejë me atë që do bëjë. 

41 Komente

 1. M
  Miradije Hoti

  Berrisha eshte i mbaruar po i bien breket rruges te analizoshe cfare thote Berrisha eshte humbje kohe .

  1. M
   Maria

   Jo zonja Miradije, Sali Berisha -ky perbindesh i dale nga shpelalt e Vicidolit qe shkaterroi dhe dogji Shqiperine; qe vrau dhe preu djalerine duhet te kalbet ne burg!

   1. K
    K

    Kapterri legen , zbaton urdhërat. Gjenerali JO.

    1. B
     BBC

     Ne fakt ka qene kapiten i pare, gradat e kohes, por nga servilizmi dhe puthja e dores ishte me poshte se kapteri

     1. T
      Taulant

      Te pakten Bujar Nishani ka patur studjuar dhe eshte diplomuar si ushtarak. Presidenti i ri eshte si keta qe kane studjuar mbas 90-tes kane diplome te shkolles se larte por nuk kane bere shkollen e mesme.

     2. S
      Stefani

      Ne opinionin publik ka nje gezim te madh qe me ne fund Kuvendi i dha Shqiperise nje president normal, me reputacion si ne shkencen e mjekesise ashtu dhe ne ste ushtsrake. Dhe gjeja me e bukur se e gjith proçedura shkoi mire e bukur, me solemniretin qe e meriton kjo dite. Shqiperia po ecen mire. Keshtu ka lezet.

      1. S
       Stefan

       Ke harru me shkrujt: te rroje Partia ne fund o Stefano

       1. Q
        Qemali

        Te rroje Partia Socialiste se po te ishte puna per PD-ne e Sali Berishes, qe dogji e shkaterroi Shqiperine, sot do te ishit kthyer perseri neper shpella!

        1. S
         Selman

         Kurse ti qenka akoma ne shpelle o bir! Ata te shpellave kabe problem te kuptojne ate qe lexojne. Se per te menduar pastaj, eshte funksion qe nuk ua merr truri. T'ju rrojne partite zogu!

      2. Mos më mer në qafë !

       Më vjen keq z Berisha , e kam dhëne një here dorëheqjen për Zenin , se bej dot të mos dekretoj dorëheqjen e gjeneralit , mos më mer në qafë , ashtu i kam ca halle ,ja si puna jote , mos më keqkupto s’jam BESPRERË ! Me respekt nga Stambolli i JOTI ILIR META !

       1. 1
        1991

        Ne kuptimin e rendesise politike, te peshes politike apo te imazhit si personalitet, Sali Berisha ka marre fund. Perendimi spastroi cdo qelize te shtetit nga fanatiket dhe tribalet e Berishes. I dogji cdo mundesi qe te mos lere jo vetem trashegimi politike, por as emer. Per se gjalli i beri nje nga gjyqet nderkombetare me te tmerrshem historike dhe politike, duke e cilesuar Jashteqitje, hajdut, halabak, familje hajdutesh dhe mesjetar destabilizues. Realiteti politik, institucjonal dhe shteteror do vazhdoje te ec perpara brenda nje normaliteti te pranuar edhe nga nderkombetaret. Zgjedhja e Presidentit, eshte nje vazhdim normal perfaqsimin serioz dhe konstruktiv, qe permbleth vullnetin e shumices absolute, te Perendimit, te Amerikes ne vecanti, por edhe te gjithe shqiptareve, qe ndihen te mireperfaqsuar nga nje ushtarak i larte i shtetit, ne krahasim me ushtaret e politikes. Ndersa Sali Berisha tashme qe mbyti edhe PDne, eshte ne ditet e fundit. I goditur perfundimisht, i shporrur si horr dhe hajdut, i izoluar maje trungut te kalbur qe po thyhet ne 1000 copa, kerkon protagonizem me armen e tij te 50 vjeteve, perlyerjen e vetes dhe cdo gjeje me jashteqitjet e veta. E vecanta eshte se ky lloj dekompozimi personal makaber, do vazhdoje edhe pas vdekjes se Sali Berishes, me hesapet qe femijet e tij te pasur do te kene me drejtesine, gjaksit dhe shqiptaret, nderkohe qe jeta politike, institucjonale dhe socjale do te rrjedh normalisht per vendin

        1. k
         kiocola

         akoma merreni me debilin sali

         1. M
          Mark

          nuk duam te merremi me Sali Shpellarin, por Edi Rama e do ne Kuvendin e Shqiperise, kur duhej te ishte ne burgun e Recit.

         2. r
          robi

          Sa per Ish presidentin Nishani , tashme i ndjere te gjithe e kane vene re se ai nuk kishte pamjen e nje kryetari shteti si duket dhe vete i dukej i madh ai kostum dhe e shfaqte kudo ne takime kete siklet qe kishte mbi shpine. Pra ai e shfaqte se nuk meritonte ate qe ishte. Cudi e madhe.

          1. K
           Kazani

           As Moisiu, as Nishoni e as Baromi! Nuk i duhet AL një president ushtarak. Jo se thotë kështu Salehu, apo se do Rama. Por bota perëndimore nuk i promovon ushtarakët (jo se ata nuk janë njerëz, të zotët apo të ndershëm) Por nuk i japin republikave (ata që kanë) ngjyra ushtarake... Shqipëria është republikë parlamentare, ( ku de facto, kryeministri bon ligjin, madje dhe na e zgjedh presidentin me 71vota, minimumi që i duhet edhe atij vetë për qeverinë). As USA vetë që ka pas gjeneral me famë si Paton apo Mc Arthur, që po ti futeshin zgjedhjes edhe fitonin, nuk i nxorri njeri si kandidatë. De jure, karrierat ndahen... Shtete të vogla si AL, është mirë që të kenë minimumi konsesus për një figurë honorifike dhe jo me shumë rol. Gjithësi duke qenë se tani është fakt. Ta gëzoni presidentin e ri, dhe do zoti ju del burrë i mirë. Dhe JO Ushtar i bindur i Ramës (si Nishani, Saleh-ut)

           1. D
            Doollapi

            Zotrote mendon se eshte pa bekimin e Amerikes ky president, qe vjen nga radhet e ushtrise???!!!

           2. k
            kthhh

            Urime presidentit te sapozgjedhur.Nje nder dekretet e para qe duhet te beje presidenti i ri eshte te deklasifikoje emrat dhe procedurat e nenshtetesive qe ka dhene Ilir Meta. Baze beri publik skandalin dhe krimet e Metes me pasaportat dhe Meta nxitoi ti klasifikoje si sekret shteteror.Eshte mire qe Begaj ta filloj detyren e re me transparence te plote te zyres qe ai do te drejtoje.

            1. B
             Baba

             Mos u bej kurve mero. Nishani me te vertete ishte varikars por jo kapterr. Ishte oficer ushtrije me grada te ulta oficeri por jo kapterr. Sido qofte Beromi do jete pashtun jo vetem nga pamja

             1. I
              Iliri

              Nje gje eshte e vertete Nishani ishte i shkolluar si ushtarak . Bajrami ushtarak si juristat e plepave! Kjo eshte e verteta!

              1. S
               Shkodrani katolik

               Po kushdo qe te zgjidhej nuk do te ishte injorant e i paafte si Like Mona

               1. T
                Tetari

                Nishanin në daç quajeni kapter të parë, në daçi edhe toger, por fakti që u ngrit nga zyra dhe shkoi për të prishur lodrat e fëmijve tek kodrat e liqenit, tregoi se kishte qenë rreshter.

                1. K
                 Klm

                 Pleqëria, ashtu si fatkeqësia nuk vjen kurrë e vetme....

                 1. K
                  Kritiku

                  Meso se si te shkruash nje shkrim pa gabime drejteshkrimore dhe llogjike, o Mero djali. Nuk mesove nje here se si te shkruash! Nuk je ne katundin tend nga ke ardhur por ke kaq vjet ne Tirane dhe nuk u qyteterove nje here. Mbete ashtu si Saliu ne vendnumero! Kur te japim mend katundaret me mire thua "hapu dhe...". Ti Mero kujton se te gjithe jane analfabete funksionale si shumica e komentatoreve qe i ke ketu perdite dhe nuk ka rendesi se çfare qualiteti gazetarie ti sjell? Ju akoma i kemi te hapura gazetat sepse nuk kemi nje organ kontrollues ashtu siç duhet, qe tjua hiqte vijen e ujit. Me kete qualitet te gazetarise qe kemi ne Shqiperi duhet te ishin mbyllur te gjitha Gazetat dhe Televizionet, pa perjashtim.

                  1. T
                   Tironsi

                   O idiot; ti që na qënke i ditur për punë shkrimi, na thuaj se çfarë do të thotë kjo fjala "qualitet", që e ke shkruar disa herë. Tregohu me i thjeshtë o trap se nuk të ka hije. Kungull!!!!

                   1. L
                    Luli

                    O TIRONSI ! Fjala qualitet do thote ne rastin tat , TRAP , kurse te tjeret skan nevoje tjua sqarosh !!

                   2. V
                    Violeta

                    Mero Baze eshte Mjeshter i Madh i Gazetarise Demokratike Shqiptare, nuk ehste korrektor si puna jote.

                   3. G
                    Gallate

                    O Mero,nuk lejohet te jene gabim te dyja palet? Mashtrues ordiner.

                    1. R
                     RETROSPEKTIVE

                     Mba ca frena dore Mero, se edhe 5 vite me pare kur Rama zgjodhi per President ate qe perdori si sebep per 21 janarin 2011, u entuziazmove e u lumturove...

                     1. P
                      Poli

                      Mero Kellira...pse meresh me te vdekurit? Turp....Nishani nuk ishte kapterr...deri sa e zhveshen ne 98 ishte kolonel bile per inatin tend njeri I Amerikaneve bile me zyre ne Pentagon 2 vjet...si asnje...plere madhtrus burre...faj kemi ne qe te lexojme...kjo per sqarim se nuk jam politikusht me Nushanin...por jam njeri....

                      1. K
                       Koli

                       Bujar Mahmutaj alias Nishani ishte jashteqitje e Shkolles se Bashkuar "Enver Hoxha", me te cilen Perindeshi i Vicidolit e qelbi anembane Shqiperine.

                      2. D
                       Detari

                       gezuar bajrom kurbanin e ramazonit sunita

                       1. M
                        M

                        Sa për zgjedhjen e presidentit të 8_të ,grupi i " foltores" me Salihun ( Salih Ram Berisha),nuk qëndron se ishte kundra personit për profesionin dhe formimin si mjek dhe as si ushtarak ,se( 1) nuk do t'a dekoronin e ti jipnin gradën " Gjeneralmajor"dhe po ti qëndronin asaj që të mernin pjesë në votim kundër ,vetëm (a)për t'ju kundërvënë grupit të vulës që kishin qëndrim t'a bojkotonin (b)mbështesnin personin,por kishin frikë se po të mernin pjesë në votim do "digjej)si rasti i atij të persekutuarit për dosjet e sigurimit të shtetit e mos rridhnin vota ,ashtu siç ndodhi dhe ai (A)JO vetëm nga goditja që mori nga Amerika,por edhe nga(B) botëkuptimi bolshevik për të paktën 25 vjet ,është i brumosur me "luftën"ndajë rrezikut amerikan,mori qëndrimin tjetër qe ti bojkotojë ,jo se ishte një ushtarak i lartëdhe as se ju bashkua grupit të vulës,por pse vinte si pro amerikan.( Pas vizitës në SHBA) Ndërsa ortaku ( Meta) nuk është se pati krisje me"non grata"por përveç se ishte lobimi më i mirë( pas deponimit të Dumanit )si porositës për vrasje, nga frika e arrestimit pa mbushur 72 orë,u detyrua të nënshkruaj dorëheqjen nga Stambolli me "teledekret". Dhe për faktin se ai 1)e ka dekoruar ,(2) për të qëndruar deri në fund në atë post dhe(3)për të hequr dyshimet e frikës për arest, i bëri urime presidentit të Ri. Sa për grupet e tjera të PD_së ,si ata të vulës edhe ata që nuk dinë nga t'ja mbajnë e bojkotuan se(1)nuk u a mban ti dalin kundra Amerikës,(2)ti dalin kundra "foltores"vendosën të bojkotojnë zgjedhjen e presidentit me arsyen se qe farsë nga ana e mazhorancës për të zgjedhur një që përfaqëson unitetin e popullit . Po t'a propozonin ata do përfaqësonte gjithë popullin se ata janë shumicë!( që nuk bëheshin dot bashkë për të siguruar 20 firmëtar) por edhe të ishte kështu ata që përfaqësojnë të majtën prapë nuk e përfaqësonte .prandaj duhej angazhim dhe konsensus.

                        1. timo

                         Zoti Begaj mund të jetë një president shumë i mirë mund të jetë dhe shumë i keq. Këtë do ta tregojë koha në vazhdim. Unë veç një gjë nuk arrij të kuptoj, se si një mjek ushtarak, edhe shumë i mirë, mund të jetë Shef i ShtabIt të Përgjithëshëm të Ushtrisë, pa kryer studimet në një Shkollë Ushtarake.

                         1. T
                          Taulant

                          Po prandaj u katandis Shqiperia ne kete gjendje.

                         2. s
                          sapa

                          Pse i bejne keq shqiperise akademiket ne krye te shtetit?duhej patjeter ushtarak?vasalet e rilindjes!

                          1. t
                           te na rroje bajromi, ramazoni dhe edi-romi

                           e shkreta shqiperi, e te shkretet shqiptare, qe nuk do te kene shpetim nga karakteri i tyre "gdhe" dhe "te pangopur". nje parlament plot me shqiptare, qe shkuan si dele pas bojaxhiut Mister Rama! plot parlamentar te PS apo ri-vdekjes, qe, me plan, benin kot ham-ham, dhe vjen Edi me emrin ne xhep. gjithe bota, e mbi te gjitha teknikat e drejtimit te nje vendi, tregojne-sygjerojne-kerkojne nje profesion ekonomist / jurist ne sektoret e shtetit. injorantet-babezinjt-koke gdhe-mafjozet-hiçët e shqiperise vazhdojne dhe ja fusin kot, këtu e 30 vjet. vend dhe popull halabak, qe duhet te marri "pergjigjen perfundimtare" nga koha dhe historia; duhet te perfundoje ajo çka nisen vendet e medha qe ne 1908-1912, pasi "nuk mban me uje pilafi". Shqiperia, aktualisht, nje vend i qelbur, i korruptuar qe nga kopshtet, dhe pa asnje alternative per te ardhmen, e qe eshte 30 min fluturim larg ndaj cdo vendi te zhvilluar evropjan, ka 30 vjet qe s'ha pyk, jemi bere si qent e rrugeve ne mes te evropes brilante.

                           1. D
                            Detari

                            amin kot lodhemi ai vend nuk behet me popull per perzier osmano-gabel-sllav.

                           2. L
                            Leci

                            Vazhdo keshtu Mero ,se nje dite me siguri do ja dalesh te zbulosh ngjyren e PORDHES se Berishes !!! Mos u dorzo se je gazetar njish !!!

                            1. S
                             Stefan

                             Editoriali ka vetem 1 fjali. Te fundit. Ajo i thote te gjitha. Mjerisht shof qe vetem ndonjeri e ka kuptuar editorialin. Zakoni i shqipove. Jane bere te gjithe si Fevziu. Flasin por nuk degjojne. Shkruajne po nuk lexojne. Ah, perplasin edhe duart per partite ????

                             Lini një Përgjigje