Për lotët dhe turpin e Sali Berishës në ceremoninë e presidentit 

3 Qershor 2022, 20:01Editorial Mero Baze

Ajo që ndodhi në ceremoninë mortore të presidentit Bujar Nishani, ëshptë ajo që Sali Berisha ka bërë në këtë vend, sa herë që ikin nga kjo botë miqtë dhe armiqtë e tij.

Ai përdhos çdo solemnitet të ceremonive mortore për interesin e tij politik. 

Në rastin konkret, ai është akti i fundit i përdorimit politik që Sali Berisha i ka bërë atij si president.

Akti i heqjes së një kurore lulesh dërguar nga Lulzim Basha nuk është bërë në emër të ndonjë armiqësie që familja Nishani ka me Lulzim Bashën. Është dhe më keq.

Është bërë për të “respektuar” Sali Berishën, i cili nuk mund të shikonte para syve dhe një tufë me lule me emrin e Lulzim Bashës.

Njeriu që shpesh herë u turret njerëzve në emër të kanunit dhe gjakmarrjes, në fakt ka bërë një gjest që as kanuni nuk ta lejon, pasi dhe ai të jep 24 orë kohë të shkosh tek familja e të vrarit.

Bujar Nishani dhe Lulzim Basha as ishin vrarë, as ishin prerë. E vetmja pakënaqësi e Nishanit ka qenë mos futja në listën e deputetëve më 2021, por siç doli, çdo listë, në çdo palë zgjedhjet, e ka bërë në fakt Sali Berisha.

Por dhe sikur ta ketë bërë Lulzim Basha, kjo nuk është një akt lufte i përjetshëm. 

Gjesti i shëmtuar në kufitjë e neverisë në një ceremoni mortore, është identiteti real i Sali Berishës.

Nuk ka lënë njeri që ka vdekur në këtë vend dhe e ka pas kundërshtar, pa e përbaltur.

Dikujt duke i përmendur dashnore, të tjerëve baballarë, nëna e motra.

Bujar Nishanin që e kishte mik, e përdori edhe të vdekur për të sulmuar armikun e tij.

Ky është respekti real që Sali Berisha ka për Bujar Nishanin.

Lotët e tij duke lexuar fjalimin, pasi u shkri së qeshuri me Rexhep Meidanin, janë në fakt makthi që ka për të ardhmen, ku do të ketë gjithnjë e më pak njerëz që mund t’i përdorë, edhe kur ikin nga kjo botë. 

23 Komente

 1. B
  Bardhyli nga Kosova

  PELA E PARTISË SERBE (PS) RRESHTOHET NË KRAH TË KRIMINELËVE SERBË KUNDËR REZOLUTËS PËR KOSOVËN ========================================= Ditët e fundit kemi tri realitete në raportet me Kosovën. Nëse i vendosim këto tri realitete në brinjët e një trekëndëshi, atëherë do duhej të ndiqnim këtë rend: Në këndin e parë vendosim projekt-rezolutën që opozita shqiptare ka paraqitur në kryesinë e parlamentit, për dënimin e gjenocidit serb në Kosovë. Kjo projekt-rezolutë pret të diskutohet në një nga seancat e parlamentit për t’u miratuar ose jo. Por kryeministri dhe një nga zërat e tij në Partinë Socialiste, Ermonela Felaj, bënë me dije se ajo nuk do të votohet, pra se do të përmbyset. Njësoj si rezoluta për masakrën e Srebrenicës! Zonja Felaj vendosi diçka tjetër ne brinjën e dytë të këtij trekëndëshit: - Open Bytha. Pra, në vijim të Rezolutës për dënimin e gjenocidit serb në Kosovë e përballë tij ajo vendos Ballkanin i Hapur. Sipas saj ky asociacion nuk na lejon të dënojmë krimet gjenocidale të Serbisë në Kosovë. Shkurt, të vërtetën e Kosovës edhe kësaj radhe do ta mbulojë bashkëpunimi i ngushtë midis Tiranës zyrtare dhe Beogradit. Deputetja e PS-së, zonja Felaj, duhet falënderuar për sinqeritetin e saj. Sepse në fakt kjo është arsyeja pse qeveria shqiptare është kundër dënimit të çdo gjenocidi serb në Kosovë, BH e gjetkë në Ballkan. Në brinjën e tretë të trekëndëshit u var, ndoshta pa dëshirën e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Ramës, betimi që bëri me 31 maj presidenti serb, Vuçiq, kur përdori formulën e nacionalistëve serbë të Milosheviçit e Çubrilloviçit për mbrojtjen e tërësisë territoriale të Serbisë, përfshirë „Kosovën dhe Metohinë“. Kështu plotësohet mozaiku i gjithë asaj që ndodh rreth Kosovës. Pra Vuçiq kërkon që të ruajë sovranitetin e Serbisë në Kosovë. Madje betohet për këtë! Po si do ta bëjë? Me luftë? Askush nuk e beson këtë. Atëherë i mbetet ta realizojë këtë sovranitet të humbur përmes Open Balkan. Presidenti i Serbisë ka deklaruar gjithashtu se në vendet ku drejtojnë miqtë e tij nuk do të ketë rezultat për dënimin e gjenocidit serb në Srebrenicë dhe në Kosovë. Ai është i bindur në këtë deklaratë. Por opozita e re e shqiptarëve në Shqipëri pasi paraqiti rezolutën e njohjes së gjenocidit serb në Srebrenisë, ka depozituar në kryesinë e Kuvendit të Shqipërisë një rezolutë tjetër për të dënuar gjenocidin e Serbisë në Kosovë. Në këtë rezolutë janë shënuar një e për një të gjitha krimet gjenocidale që regjimi i Milosheviçit ka kryer kundër shqiptarëve. Qëllimi i opozitës është që deri më 12 qershor, ditën e çlirimit të Kosovës nga pushtimi dhe sundimi i Serbisë, kjo rezolutë të kalojë në parlamentin shqiptar. Por ku qëndron në këto dy qasje Edi Toptan Rama? Qartësisht e saktësisht ai qëndron pro-Serbisë dhe presidentit të saj, Aleksandër Vuçiq. Ai vijon ta mbrojë Open Bythën edhe pse Vuciq betohet se nuk do të lejojë shtetësinë dhe pavarësinë e Kosovës. Ndërkaq presidenti i Serbisë pranon që ka investuar që Shqipëria dhe vendet e tjera të mos njohin gjenocidin serb në luftërat që Beogradi shkaktoi gjatë viteve 1990. Dhe Edi Rama pranon de facto këtë të vërtetë kur kundërshton miratimin në parlament të rezolutës së opozitës për dënimin e gjenocidit të Serbisë së Milosheviçit dhe Vuçiqit në Kosovë. Ky qëndrim i kryeministrit të Shqipërisë ndaj rezolutës së lartpërmendur dhe mungesa e reagimeve të tij për betimin e presidentit të Serbisë, si dhe mbrojtja vetëmohuese që ai i bën Open Bythës e rrjeshton atë përkrah Serbisë kundër Kosovës. Ky qëndrim e bën Edi Ramën, mazhorancën e tij në parlamentin e Shqipërisë dhe qeverinë shqiptare subjekt anti-human. Dhe një subjekt që rreshtohet në krah të kriminelëve serbë, duke mos pranuar ndëshkimin e krimeve kundër njerëzimit dhe gjenocidit, në një farë mënyre bëhet subjekt kriminal. Por ky qëndrim ka edhe dimensionin kombëtar. Shqiptarët mund të përcaktojnë qëndrimin e tyre bazuar në kodin moral të tyre kur bëhet fjalë për sjelljen, qëndrimet dhe përkrahjen që Edi Rama i bën Aleksandër Vuçiq dhe projektit të tij serb të Ballkanit të Hapur. Refuzimi për ta votuar rezolutën e opozitës shqiptare për dënimin e gjenocidit serb në Kosovë nuk mund të justifikohet me asgjë. Edhe nëse Serbia do t’i shpallte luftë Shqipërisë pse ajo do miratonte një rezolutë të tillë, kjo rezolutë do të duhej të kalonte në parlamentin shqiptar. Asgjë, asgjë nuk mund ta pengojë këtë rezolutë. Aq më pak Open Bytha, ky projekt serb që shkatërron shtetësinë e Kosovës dhe projekton prezencën ruse në rajonin tonë. Nëse vërtet Edi Toptan Rama do ta bllokojë këtë rezolutë, atëherë shqiptarët do të duhet që kryeministrin e Shqipërisë ta trajtojnë njësoj si edhe Aleksandër Vuçiq-in. Kosova, njësoj siç bllokon presidentin e Serbisë për të hyrë në territorin e saj, po ashtu duhet të vendosë të njëjtin standard për kryeministrin e Shqipërisë. Sa kohë që Rama trajtohet ndryshe nga Vuçiq, ai do të vazhdojë të bashkëpunojë me Beogradin kundër Kosovës e madje edhe kundër Shqipërisë. (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli.)

  1. A
   Ai qe te ben nene

   Byrdhyl ti nuk ke asnje lidhje me Kosovën por je nje nga bythecet e Sali Gerdallës . Masakra ne Srebrenicë dhe Reçak ka ndodhur para se qeni plak Sali të behej 8 vjet kryeministeri Kaq shume e donte Kosovon ky distributori serb sa u mbushte depozitet tankeve.për vrarë popullin e Kosovës. 8 vjet në pushtet qeni pa dhëmbë Sali Vuçidoli nuk lehu asnjëher për genocidin serb jo më ta dënonte sepse si vrases i popullit kosovar eshte damkosur vetem Saliqiri yt. Kurse Ballkani i hapur eshte një aset shumë i rendesishem per kombet.që nuk kanë asnje armiqesi me njeri tjetrin të levizin lirshem dhe të shesin dhe blejnë lirshëm. Kurse Kosova e e Bin Kurit ka zgjedhur rrugën e izolimit për tjerët se vetë ha dhe ushqehet me buken dhe produktet e Serbisë. Nese vazhdoni kështu kurrë nuk do ju nxjerr Europa nga vatha e izolimit. Bardhyl ti je nje shpellar Shqiperie që irritur me ariun elektriçist dhe gomarin mesues te verbon sytë Shqiperia e ndryshura dhe Europiane dhe ben patriotin neper fb si qytetari dixhitali i non grates ose vellait të Dodikut

   1. m
    mirel

    Bardh-ysh o dreq, ysh se na cmende...

    1. A
     Astrit

     Pergezime Dylber per gjuhen shqipe pa gabime. Per te tjerat,te fala bej Sale Plehut

     1. v
      vang

      Rama dhe socialistet te firmosin Rezoluta nga ata qe thyen embargon? Ne asnje menyre.Te kerkoje falje boterisht Berisha njehere. Sa per solidaritet me Kosoven dhe demaskimin e Serbise,Rama e beri edhe pardje ne kryesine e KESHILLIT TE Sigurimit

      1. B
       BABALE i PD

       Bardhyli nga kosova qe nuk eshte nga kosova eshte ushtari Mero Baze nje felliqsire e komunistit Berrisha

      2. S
       Shkullaku qe lahet nje here ne vit

       Shikoni arshiven kur u varrose Arben Broci shkone Saliu te shtepia e te ndjerit dhe i thote : Jam i lumtur qe mare pjese ne varrimin e djslit tuaje........ mbase kesaj fraze une kam thene ky eshte debile dhe per 30 vite nuk e kam ndryshuar mendimin dhe Berrisha eshte fikse Bardhyli nga kosova .

       1. E
        Ernesti

        Kjo eshte e vertete. Shume e turpshme. Interesant, keta berishistet jane nje sekt i rrezikshem qe deri sa te zhduken nuk heqin dore nga sjellja e pazakonte e tyre, e pa mbeshtetur ne asnje norme morale.

        1. T
         Tony

         Ore Bardhul I kosoves po pse behesh Gomar me pahir lo

        2. A
         AX

         Doganier Mejdani

         1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

          Berisha e përdori ceremoninë mortore për t'ju thënë Amerikës se ky që ngushëlloni është miku im, është si unë. Unë përlotetm përpara tij. Aktrim brilant me lotimin !

          1. V
           Vranakonti

           Sali Berisha është malok dhe si i til,malokut nuk i bëhet gjë,nuk u vjen keq kure u vdes njeri në shtëpi.Ata e ndjejn sikur ka ngordhur ndonjë mace. Prandaj mos prisni ndjenja njerëzore nga Saliu. Ai është vampir.

           1. P
            Pa dinjitet dhe respekt

            Neveritese, turp oer familjen. E ndoten ceremonine e percjelljes ne momentet e fundit. Pa pike respekti dhe dinjiteti

            1. K
             Kujtesa

             Mero. Fjala ishte për ish presidentin Bujar Nishani apo jo?

             1. m
              meshirojeni ushtarucin Mero

              Lotim i turpshem e qesharak i Mero Bazes per kuroren e Lyl Bashes mbi te cilin ka hedhur tonelata sharjesh e fyerjesh...por sipas situates ka "harruar" tashme dhe objektivin e tij kryesor mediatik pas Berishes, ate Kunatin e famshem te Lylit!

              1. K
               Koli

               O Mero tani fillo analizo ngjyren e pordhes se Sales se duke shkruar perdite ,e per gjithcka ben a nuk ben ai , ste ka mbetur material me!

               1. K
                Karaxhici

                O barr-lul nga Serbia,tu qiftë nana dhe bija,e na i rruf te tria,se e qelbe vendin me këto kakerdhia,po si s,te vjen turp mor laskar,qe ofendon nje popull,duke tregu broçkulla per nje kriminel,qe i shkerdhyn nanen serbet,dhe ty bashke me te,qe hiqesh si anal-list ti hale,ti pederast,

                1. A
                 AGUSH

                 nuk eri dot BARDHYLKA e koqoves pa' FUTUR fecken QE jà ka bere dhurate salehpleh kufoma me Albindenovicin

                 1. A
                  AGUSH

                  nuk eri dot BARDHYLKA e koqoves pa' FUTUR fecken QE jà ka bere dhurate salehpleh kufoma me Albindenovicin

                  1. A
                   AGUSH

                   nuk eri dot BARDHYLKA e koqoves pa' FUTUR fecken QE jà ka bere dhurate salehpleh kufoma me Albindenovicin

                   1. A
                    AGUSH

                    nuk eri dot BARDHYLKA e koqoves pa' FUTUR fecken QE jà ka bere dhurate salehpleh kufoma me Albindenovicin

                    1. g
                     gjergji thimio

                     pse si lejoni komentet KURVA mavi

                     1. T
                      Trotski

                      Liri e Tepert Shtypi .Nuk Lihet nje Shkerdhate Saliste te nxije faqet e Gazetes Tema.!!!!Ky BardhQyli duket se eshte nje nga Bashkepuntoret e zellshem te Sali Kermes.Hiqe Mor Legen fjalen "Nga Kosova" sepse e Ndyn ate Truall Arberor,.

                      Lini një Përgjigje