Përse “ithtarët” e bashkimit të PD, po shqyejnë njëri tjetrin 

1 Qershor 2022, 18:40Editorial Mero Baze

Në partinë e Sali Berishës, e cila ju kundërvu Partisë Demokratike “në emër të bashkimit të demokratëve”, tani nuk gjen dot më dy vetë të bashkuar me njëri- tjetrin. Gjithë njerëzit afër Sali Berishës po sulmojnë njëri- tjetrin, bazuar në dy akuza. E para, tek vjedhja e votës, apo tek votimi fals, çka rrëzon gjithë kauzën e “Foltores”, që gjoja do ridemensiononte Partinë Demokratike, mbështetur mbi votën e lire, dhe së dyti, tek akuzat që të gjithë janë agjentë të dikujt tjetër jashtë PD. Disa dolën dhe agjentë të mi.

Të dy arsyet përse ka nisur ky degradim total i “Foltores”, janë arsye të mjaftueshme për të provuar falsitetin e kauzës së saj, dhe fshehjen e motivit kryesor, betejën me SHBA, maskuar pas betejës ndaj Lulzim Bashës.

Dy sloganet kryesore të “Foltores”, “më të bashkuar” dhe “më të votuar” tani janë kthyer në “më të urryer” dhe “më të përlyer”.

Të gjithë ata që kanë dalë më të votuar po akuzohen nga të tjerët se kanë vjedhur vota dhe kanë deformuar vullnetin e demokratëve. Të gjithë ata që flisnin për bashkim, tani janë në krye të betejë së përbaltjes të çdokujt tjetër që dyshohet se mund të zgjidhet diçka afër Sali Berishës. 

Kokalari, një nga argumentet që përdor kundër Këlliçit është se gazeta TemA e ka sulmuar Kokalarin më shumë se Këlliçin. Kur e mendoj, del se është e vërtetë. Këlliçin e kemi sulmuar më pak. Madje javën e shkuar kemi pas dy- tri shkrime kritike ndaj tij për vizitën në SHBA dhe sidomos pas vizitës qesharake tek “Vatra”, edhe atë dërguar nga njerëz të Kokalarit.

Vetë nuk kemi marr mundimin të merremi me të, pasi nuk e dinim që të dalurit në gazetën TemA, ishte kriter për t’u vlerësuar “foltorist” i vërtetë. Me këtë kriter i bie që kemi punuar më shumë për Kokalarin.

Por përse po ndodh kjo plasaritje e “Foltores” kaq shpejt dhe në mënyrë banale?

Arsyeja kryesore është se “Foltorja” ishte një kauzë e shpikur nga Sali Berisha, e cila kishte nevojë për shumë kamikazë dhe trushpëlarë rrotull tij, të cilët bënin sikur besonin kauzën, por kishin parasysh shpërblimet pas saj.

Duke qenë kauzë e shpikur, ajo e mbaroi misionin e saj, kur Berisha mori formalisht kontrollin dhe u vetëshpall kryetar i partisë së tij. Kaq ishte qëllimi real i “Foltores”. Dhe pasi ky qëllimi u arrit, të gjithë e panë se ishin të tepërt.

Arsyeja e vetme që ata të mbijetojnë tani është t’i turren njëri- tjetrit, së paku për të zënë një vend afër Berishës, dhe të ndjehen të shpërblyer.

Keqkuptimi që ata kishin kur ishin në kulmin e luftës kundër PD, se po bënin diçka historike, që do të shpërbleheshin, tani u është kthyer në urrejtje ndaj njëri- tjetrit dhe i ka dhënë “Foltores” pamjen e një stani me lepuj.

“Foltorja” nuk ka fuqi të bashkojë më askënd, pasi nuk u bë për të bashkuar, por për të përçarë. Ajo po ashtu nuk ka fuqi për të shpërblyer askënd, pasi nuk u bë për të shpërblyer demokratët, por Berishën. Ndaj është normale të shikosh se si të gjithë po duan të shqyejnë të gjithë, përveç Berishës. 

33 Komente

  1. B
   Bardhyli nga Kosova

   MISIONI ANTISHQIPTAR I ZYRËS SË "MIQËSISË SHQIPTARO-SERBE" TË EDVIN TOPTAN RAMËS ============================================================================ Të dielën e shkuar udhëtuan për në Manastirin e Deçanit shumë pelegrinë të Beratit dhe Vlorës të udhëhequr nga priftërinj shqiptarë. Këtë manastir e kishte vizituar edhe presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, para pak vitesh dhe pati tentativa që të vihej një shenjë barazimi midis pelegrinazhistëve të sotëm me vizitën e kreut të shtetit shqiptar. Nuk dua ta paragjykoj vizitën e tij asokohe. Dhe jam i bindur se presidenti Meta ka dashur të japë mesazh me atë vizitë, mesazh që kurrsesi nuk mund të krahasohet me atë të së dielës. Motivet e asaj vizite dhe motivet e pelegrinazhit të së dielës janë krejt të ndryshme. Që në fillim dua të them se në kryeministrinë e shtetit shqiptar është ngritur një zyrë e posaçme për të promovuar "miqësinë shqiptaro-serbe"! Kjo zyrë programon gjithçka që shkon në dobi të interesave të Serbisë në Kosovë, në Shqipëri e në Ballkan. Në këtë zyrë punojnë specialistë nga Tirana dhe nga Beogradi. Aty jepen dhe aplikohen në letër ide, projekte, veprimtari, marrëveshje, si dhe deklarimet politike. Skema e kësaj zyre ka një moto: "Asgjë kundër Serbisë, asgjë jashtë marrëdhënieve miqësore me Serbinë, gjithçka brenda interesave të saj". Është pikërisht zyra e piarit të marrëdhënieve dhe promovimit të Serbisë ajo që projektoi vizitën e pelegrinëve dhe priftërinjve shqiptarë të Beratit e Vlorës në Manastirin e Deçanit. Në parim nuk ka asgjë jashtë logjikës. Madje, ata që nuk i njohin rrethanat e sotme të zhvillimeve në Kosovë kanë të drejtë të më kundërshtojnë ashpër për këtë kritikë timen. Gjithçka motivohet me "pajtimin" midis të dy popujve. Por ky lloj pajtimi është i pamoralshëm, jo korrekt dhe i pabesë. Ta zëmë se dikush i ka marrë jetën djalit të vëllait. Dhe vëllai, pra xhaxhi i viktimës, pa lejen e pra vëllait tjetër, shkon e miqësohet me vrasësin e nipit të vet. Vëllai mund t'i lutej vëllait të viktimizuar për pajtim, por në traditën njerëzore, jo vetëm shqiptare, nuk mundet që të miqësohet me vrasësin e djalit të vëllait! Kjo është tradhti ndaj vëllait. Është imoralitet dhe si i tillë ky akt do të dënohej nga gjithkush. Kësisoj ka ndodhur me Edi Ramën. Motrat dhe vëllezërit tanë në Kosovë u masakruan, u dhunuan, u përdhunuan, u përvëluan nga serbët, ku rol aktiv kishte edhe Aleksandër Vuçiq. Dhe vjen një ditë kur "vëllai i madh", pra Edi Rama, pa pyetur dhe pa kurrfarë keqardhje për "vëllain e vogël", Kosovën, shkoi dhe u pajtua, u miqësua, u përqafua, u puth dhe tani thur intriga bashkë me presidentin e Serbisë kundër "vëllait të vogël" të gjenociduar, Kosovës. Pikërisht kjo po ndodh në marrëdhëniet midis Tiranës zyrtare dhe Beogradit. Dhe kjo skemë po elaborohet sipas projekteve serbe të Çubrilloviçit, Andriçit e madje edhe të Vladan Gjorgjeviçit në zyrën e "miqësisë shqiptaro-serbe" në selinë e kryeministrit shqiptar. Gjithçka e bëjnë "në emër të promovimit të paqes". Në fakt provokojnë luftën. Pse po provokojnë luftën? Sepse po mbajnë anë në konfliktin midis Kosovës e Serbisë. Edhe në këtë rast ata po mbajnë anën e Beogradit, të agresorit e dhunuesit. Le ta sqarojmë. Ka disa muaj që qeveria e Kosovës është vënë nën presion të madh që t'i japë manastirit të Deçanit 24 hektarë tokë si pronë të saj dhe ky territor më pas të shpallet si ekstra-territor serb, pra i pakontrolluar nga shteti e institucionet e Kosovës, si kusht për "paqe me Serbinë"! Vuçiq e përmend këtë fakt çdo ditë dhe ka mundur të fajësojë në sytë e perëndimorëve qeverinë Kurti. Me qëllim që Vuçiq të ketë mbështetje dhe argumente shtesë në ankesat e tij përpara përfaqësuesve amerikanë e europianë, Rama urdhëroi vizitën e pelegrinëve dhe priftërinjve shqiptarë në këtë manastir. Kjo ngjarje shërben njëkohësisht si arsyetim i Beogradit për të arrit "pavarësinë territoriale" të manastirit nga shteti i Kosovës. D.m.th që varësia e tij të jetë direkt në Beograd. Pikërisht këtij qëllimi i ka shërbyer dhe i shërben loja me pelegrinë e Edi Ramës dhe Aleksandër Vuçiq. Të dy ata janë të kënaqur tej mase me këtë provokim djallëzor kundër institucioneve dhe sovranitetit territorial të Kosovës. Fantazia e intrigave të zyrës serbo-shqiptare në godinën kryeministrore të Tiranës nuk dihet se deri ku do të shkojë. Por ditë të mira dhe paqe në Kosovë e në rajon nuk mund të ketë, sa kohë që në vend të ballafaqimit me të vërtetën Kosova dhe shqiptarët do të ballafaqohen me intriga dhe pabesi. (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli.)

   1. S
    Salikari

    Ik mor rrot kari...mor pall, si nuk lodhesh duke llapaqenur mor idiot

    1. M
     Malesori

     Hajde malukat hajde. Po qenke koke bole ti more koqevar. Shko futi nje tasqebab se te qeteson gishtin e vogel te kembes.

     1. R
      Realiteti

      Shum mirë e ke po kujt i thua se këtyre derave të ripjellës komuniste që edhe mut do hanë vetëm edi der kafshën ta kenë

      1. V
       Vlonjati 12

       Emrin e ke te bukur , po qenke eksiq nga trute . Si nuk perton or budalla qe shkruan aq gjate e te gjitha broçkulla qe nuk i lexon askush ? Me siguri te eshte mbushur mendja qe je analist dhe pene e forte . Te ka shkuar mendja per lesh ????

     2. A
      Analisti

      Ja se del e sqaron Scorpioni Bardhyli nga Kosova tani këyë luftën civile brenda foltores,ku si shkak ka bashkëpunimin e Ramës me Vuçiçin. Ajde o Bole nga Kosova,fillo romanin tani.hahahahh...

      1. N
       Nari

       Mero i ke thene te gjitha dhe i ke rene pikes.Problemi eshte se mire e tha,po kujt ja tha.

       1. D
        Drejtësia

        Zoti Mero, pse nuk e thoni troc: PD-në nuk e shpeton dot "Foltorja". Pse? Sepse PD u sajua si "force demokratike" nga Ramiz Alia pikerisht per te mos iu dhene mundesi demokratëve historikë të identifikoheshin si forcë politike. Ne PD u antarësuan djalli me te birin, komunistet dhe kusaret, bordellot dhe vrasesit, por jo demokratët historikë. Prandaj, PD-ne nuk e shpeton dot "Foltorja", por thjesht nevojtorja. KY ESHTE FATI NATYRAL I NJE KRIJESE ARTIFICIALE: NEVOJTORJA.

        1. V
         Vati leshte ka thene D.

         Analiste! Bardhyli eshte pjese e Familjes. Ndoshta Q. Peka. Si analiste shih diabolizmin e tij sllavo- ish UDB! Pse mo's te mendojme se Jane shkrime te porositura? Injorimi eshte menyra e cvleresimit te Bardhylit Deges nga " Kosova".

         1. L
          Luli

          Vazhdo ha mut Mero !!! Alibeu me gazen dhe dy tre qe i shkojne pas do ikin te Basha !!! Kaq

          1. r
           real

           Vota e lirë, vota lirë Sala dhe këto budallejt që i shkojnë nga mbrapa, duke përfshirë edhe Zidhylin nga Kosova, e besonin vërtetë.

           1. S
            Shqiperia pertej qymezit 'Made in Rama'

            Fale trashegimise politike si fillimisht Parti Komuniste, me pas Parti e Punes e tashme Parti Socialiste, andej nga stani Rilindja nuk ka kurrfare perplasje politike! Gjithcka vuloset nga Kryetari e me pas heshtje totale...sic ka ne Varreza!

            1. r
             realist

             Partia socialiste i ka punet mire , sepse ne grupin e saj parlamentar dhe ne udheheqje nuk ka asnje ish komunist , ja tregoj vendin te gjitheve .

             1. r
              redaktori

              Per te qene realist - Partia Socialiste ka sot e kesaj dite gazeten 80-vjecare ZERI I POPULLIT qe ka patur ajo Parti Komuniste me pas Parti e Punes e kjo vlen sa tere komunistet baashke.

              1. p
               patrioti

               Redattori i bythes , gazeta Zeri i Popullit , ka mbi 10 vjet qe eshte mbyllur dhe nuk gjendet as ne kioska e as online ne internet . Nga cili Planet shkruan zotrote ?

               1. r
                redaktori

                Patrioti i sumes, ke gazete ka Partia Rama sot apo Borban e Vucicit ne kuader te bythes shqyer ballkanike (Open Ballkan)?

                1. p
                 patrioti

                 PS-ja nuk ka asnje gazete , gazetat partiake jane te gjitha te mbyllura , me perjashtim te demokareve te folnevojtores , qe kane akoma Rilindjen Demokartike . Ti je loqe i teri , sic jini te gjithe plehrat , qe nuk dini c'behet ne dynja , pervec pordheve te Sali Nongrates neper folnevojtoret , ku mblidhet i gjithe llumi i Shqiperise , si punta jote .

                 1. r
                  redaktori

                  partioti , hiqi loqet nga goja mor budall e shko meso te shkruash.. o analfabeti "si punta jote" !

               1. L
                Luli

                Po mer toc , pi pordhet e Meros ti se te cojne ne ekstaze !! Partia socialiste komplet antikomuniste !!!! Po me qe hoqi edhe Rucin !! Hajde kar ( sory po e meriton ) haje !! Tani ANTIKOMUNISTI Rama , i biri i Kristaqit dhe nipi SPIROS , per ta luftuar edhe me komunizmin po mendon te zgjedhe DVORANIN President !!

              2. J
               Je gazete varri leshin

               Bardhyli nga kosova eshte pjese e gazetes tema . Mero loze me dy porta nje porte perdore me Skypion , Bardhyli nga kosova per te goditur Ramen dhe tjetren porte godite Berrishan per dy aresye personale e politike me goditjen e Berrishes do clikime me Ramen do goditje politike por qe me keta Bardhylet apo dylberet po i shtone me shume mbeshtetje Rames

               1. B
                Bravo

                Ti po qe e zgjidhe konspiracionin ! Po ti qenke per SPAK !!

                1. P
                 Po cfare bravo

                 Cfare ka per SPAK o gomar nuk e kuptone lojen e Mero Baze nese eshte gazete serioze nuk botohet ky Bardhyli nga kosova qe nuk eshte nga kosova e di ti qe cfare ai shkruan nese une i dergoje nje message prokurorise ai denohet o qorre ky rrugace bene thirrje per lufte e denushme deri ne dy vjet burge ky njeri shpife fute percarje kombetare fetare antishqiptare o palloshe interneti fjala e lire ka limite

                 1. B
                  Bravo

                  Moos moreeee !! Po se thash kot une qe ti qenke per SPAK ! Do ja kapje Bardhylit edhe do e denoje per …. E per ato qe ke rrjeshtuar ti !!!!

                  1. O
                   O bravo

                   Vogelush interneti beje kujdes se ke nje ( IP ) mos mendo qe je inconnu

               2. L
                L

                Moe Mero qeni more bire kurve shkruej nje analize pzr betimin e Vucicit . Shkruej nje analize per rezoluten e genocudit ne Bosnje e ne Kosove qe spiuni dhe trathetari Rama nuk i miraton. Lene pradhat me Alibeaj e Gaz idiotat se nuk i shpeton dot. Pot ta bante Berisha kundershtine e rezolutave do kishe lehe si qeni dite nate pa pushim. Shkruej more qen per trathetine Rames

                1. L
                 L

                 Moe Mero qeni more bire kurve shkruej nje analize pzr betimin e Vucicit . Shkruej nje analize per rezoluten e genocudit ne Bosnje e ne Kosove qe spiuni dhe trathetari Rama nuk i miraton. Lene pradhat me Alibeaj e Gaz idiotat se nuk i shpeton dot. Pot ta bante Berisha kundershtine e rezolutave do kishe lehe si qeni dite nate pa pushim. Shkruej more qen per trathetine Rames

                 1. S
                  Sok. Karaudhi

                  L=leshe qime... E ke mbaruar filloren apo t'i hëngri libraz dhia ? Si shpegohet që të gjithë berishistët jeni analfabet dhe nuk keni mbaruar as filloren.

                 2. L
                  L

                  Moe Mero qeni more bire kurve shkruej nje analize pzr betimin e Vucicit . Shkruej nje analize per rezoluten e genocudit ne Bosnje e ne Kosove qe spiuni dhe trathetari Rama nuk i miraton. Lene pradhat me Alibeaj e Gaz idiotat se nuk i shpeton dot. Pot ta bante Berisha kundershtine e rezolutave do kishe lehe si qeni dite nate pa pushim. Shkruej more qen per trathetine Rames

                  1. S
                   Shoku Bardhylit nga koqevaria

                   Uuuuu nga je ti shoku qe te shqehtesone shume Vucici c" lidhje ke ti me Serbin Bosnie o gomare deti c'lidhje ke ti me krahinen e kosoves . Na ke kenaq me komentin gjysem shqip kjovtregon qe je analfabete je shoku Bardhyli nga kosova haaaaaa sa budalkenje ka vendi

                  2. V
                   Velo

                   Foltore = gojore = nevojtore...

                   1. F
                    Flamuri

                    E ke qarë me lot

                    Lini një Përgjigje