Ndihma ruse për “armiqtë” e Ballkanit të Hapur 

8 Qershor 2022, 17:59Editorial Mero Baze

Sergei Lavrov, ministri i Jashtëm rus, ka bërë më në fund entuziastë “patriotët shqiptarë. Lavdërimet që ai ka dërguar në adresë të projektit “Ballkani i Hapur”, një ditë para takimit të Ohrit, ku ishte konfirmuar pjesëmarrja e SHBA dhe Bashkimit Europian, u dhanë krah “armiqve” të “Balkanit të Hapur”, duke e konsideruar projektin interes të Rusisë.

Aq qesharak është entuziasmi i tyre, sa edhe prezenca e komisionerit të Bashkimit Europian për Zgjerim, Vahrleyi dhe mbështetja për “Ballkanin e Hapur” në emër të Bashkimit Europian, edhe fjala në takim e të dërguarit special të SHBA, Escobar, që inkurajoi bashkëpunimin ekonomik në rajon përmes këtij procesi, filluan të interpretohen si politikë ruse.

Por kjo është ana folklorike e këtij debati. “Ballkani i Hapur” nuk është një projekt ekzekutiv, që ka një ditë fillimi, një datë mbarimi, një buxhet, apo një kosto të caktuar.

“Ballkani i Hapur” është një proces që synon t’i mbajë vendet e rajonit nën tensionin e bashkëpunimit me njëra- tjetrën dhe jo nën paranojën e luftës me njëra- tjetrën. Në një farë mënyre, është një gjimnastikë kundër nacionalizmit dhe proceseve izoluese në Ballkan.

Nëse “Ballkani i Hapur” nuk do kishte kundërshtarë në Ballkan, ai nuk do ishte i nevojshëm. Ai është i nevojshëm pikërisht pse ka ende probleme që bien ndesh me tendencën e këtij procesi.

Dhe kjo është e gjithë filozofia e këtij procesi, që të fusin në ndërveprim me njëri- tjetrin vendet e Ballkanit perëndimor që kanë probleme të trashëguara nga historia dhe të çlirojnë bashkëpunimin ekonomik, nga këto probleme. 

Por kur Sergei Lavrov e lavdëron “Ballkanin e Hapur”, dy ditë para se BE dhe SHBA ta mbështesë atë në një takim në Ohër, nuk ka parasysh se i duhet “Ballkani i Hapur”, por ka parasysh pikërisht këta idiotët tanë të dobishëm, që të duartrokasin kundër tij. 

Por nga ana tjetër, deklarata e Lavrovit ja ka bërë një shërbim “Ballkanit të Hapur”, pasi ka forcuar vendosmërinë e BE dhe SHBA për të qenë prezentë aty.

I gjithë diversioni i Lavrovit sillet rrotull Serbisë dhe mënyrës se si atë të mos e lënë nën ndikimin perëndimor. Por njësoj janë po kaq të vëmendshëm në këtë pikë dhe Brukseli dhe Uashingtoni.

Nga pikëpamja e rreziqeve apo përftimeve rajonale, natyrisht vende si Serbia, Shqipëria apo Maqedonia e Veriut, e kanë më të lehtë të jenë nismëtarë të këtij procesi, pasi janë përfitues nga bashkëpunimi ekonomik.

Kosova, Bosnja dhe Mal i Zi, kanë probleme vërtet serioze me historinë e tyre në raport me Serbinë, por jo vetëm me historinë. Kosova ka ende probleme komunikimi normal me Serbinë, me një histori të shëmtuar targash në kufij, ku veturat që kalojnë nga Serbia në Kosovë, dhe anasjelltas, maskohen sikur të jenë alienë të zbritur në tokë.

“Ballkani i Hapur” nuk i zgjidh dot të gjitha këto probleme, pasi ato mund të zgjidhen përmes procesesh edhe më të rëndësishme, siç është integrimi në BE, dhe krijimi i standardeve europiane në rajon.

Por “Ballkani i Hapur” nuk i acaron më tej këto probleme, nëse ka vullnet të mirë. Kosova me Serbinë kanë shkëmbime të mëdha tregtare shumë herë më tepër se Shqipëria me Serbinë, dhe në këtë pikë, “Ballkani i Hapur” është kryer me kohë. 

Protagonizmi Albin Kurtit kundër “Ballkanit të Hapur” është politik dhe më shumë se sa më Serbinë, ka lidhje me Shqipërinë. Ai vuan nga ideja fikse se vendimet për botën shqiptare duhet t’i marrë ai dhe fakti që Shqipëria e ka marrë këtë vendim, para atij, e ka bërë atë armik të kësaj nisme. E thënë në mënyrë më banale, ai e ka inatin me Edi Ramën dhe jo me Vuçiqin në këtë histori.

Me atë shkëmbim tregtar dhe kapitalesh që ka Kosova me Serbinë, Shqipëria nuk e arrin dot me “Ballkanin e Hapur” as pas dy dekadash, por nëse “Ballkani i Hapur” funksionon, në të gjithë shtetet e rajonit, shqiptarët e Kosovës, Malit të Zi, Serbisë dhe Maqedonisë, natyrisht do orientohen më tepër drejt Shqipërisë. Kjo gjë ja prish gjakun Albin Kurtit, për shkak të delireve që ka si “Baba i Kombit”. 

Por nuk ka asgjë reale për t’u shqetësuar. Ideja e “Ballkanit të Hapur” bën më shumë punë se vet funksionimi i “Ballkanit të Hapur”. Bën punë pasi identifikon problemet në Ballkan dhe tregon tendencat nga po mban rajoni, nga bashkëpunimi apo konfrontimi. Dhe për kaq ja vlen si nismë lokale. 

Siç shihet lehtë dhe nga zhvillimet në Mal të Zi, qëndrimi ndaj kësaj ideje është më shumë qëndrim personal liderash se sa ndonjë interes kombëtar. Dhe në Ballkan, gjithmonë konfliktet kanë qenë interesa personale liderësh se sa interesa kombëtare. Slobodan Milosheviq e shkatërroi interesin serb në Kosovë me protagonizmin e tij dhe vet përfundoi në koshin e historisë me përpjekjen për të futur Ballkanin në luftë.

Imituesit e rinj të tij, do të kenë të njëjtin fat, kudo qofshin, në Serbi, Mal të Zi, Shqipëri apo Kosovë. Dhe në këtë pike, përkrahësit e “Ballkanit të Hapur” mund të mos bëjnë asgjë, por së paku s’do të bëjnë luftë. Kjo nuk është pak në Ballkan. Mbi të gjitha kjo nuk e gëzon Lavrovin.

76 Komente

 1. L
  Lam Karroca

  Me sa shkruan jam dakord,por keta mbeshtetesit e Ballkanit te hapur amerikane e europiane,pse nuk e detyrojne Vucicin qe te njohe Kosoven si shtet. E si mund te marre pjese Kurti pet krah Vucicit,kur ky nuk e njeh ate si shtet me vehte por pjese te Serbise. Kjo eshte tollovi,mire me mua e mire me ty, e fitofte kush eshte me i forti...

  1. O
   O lam treni

   Bolsheviku vetefundosjes antishqiptari kurti nuk eshte i detyruar te aderoje pasi ai eshte ne ballkanin e hapur ka kohe 76% te tregetise me Serbine ndaje shoku akoma nuk i ke njohur koqevaret apo jeton ne shpelle me saliun e sheqeres

   1. A
    Aron

    Ku jeton ti qe thua se Amerika nuk e pyet Serbine te njohi Kosoven? Gjithashtu, edhe je dakord me cfare thote Mero, edhe pastaj thua si te ulet Albini me Vucicin, kur ai ne te vertet ulet sa here ka takime neper Europe, por nuk ulet vetem kur aty merr pjese Shqiperia per ato qe rradhiti Mero.

    1. a
     analisti

     Po edhe Kosova nuk e njeh Sërbinë or ti Lam Karroca.Atëhere pse Sërbia mer pjesë dhe nuk e ka problem pse nuk e njeh Kosova?! Akoma nuk e kuptoni që Sërbia po përpiqet që në njëfarë mënyre ta njohë Kosovën.Dhe me një qëndrim të tillë eajo de fakto po e njeh.

     1. A
      Arjan

      Anal-ist serbia merr pjese sepse e ka planin e saj .

     2. M
      Mondi

      O lam zetori,albin kurti nuk merr pjese per arsye se eshte duke bere tregti me serbine.Ka 30 vjet qe ben.Eshte klienti me I fuqishem I serbise kshuqe nuk I hyn ne pune ballkani I hapur.E perdor per dele si ty .

      1. B
       Bureto

       Lame! Pse nuk bën dhe pyetjen: Pse nuk e njohin Kosovën, Rumania dhe Greqia si vende ballkanike, njëherazi dhe anëtare të BE? Pse nuk i detyron Amerika dhe BE këto si fillim, duke i bërë indirekt presion dhe Serbisë? Nuk po e shtrij këtë më tej te Spanja, Sllovenia dhe Qipro. Të jesh i bindur se nëse një ditë Serbia do e njohë Kosovën, ajo për arsye të brendshme, do jetë e fundit. Për ta kuptuar këtë duhet të njohësh më mirë historinë e Ballkanit. Sa i përket 'Ballkanit të Hapur', si projekt gjithëpërfshirës në rajon, specifikisht në Ballkanin Perëndimor, Kosova ndaj Serbisë nuk është e hapur, por e shqyer! Ndaj Kurti e ka gabim. Për ta kuptuar këtë lexoje pak më me vëmendje shkrimin e Meros. Tung!

       1. A
        Arjan

        Bureto salca keto vende qe ti permend me lart jane antishqiptare,jane vende qe mbeshtesin planet sllave per. zhdukjen e kombit shqiptar.

        1. B
         Bureto

         Or ti @'arian' me gjak blu. Injoranca nuk ka brire! ('ignorantia non est argumentum'). Tani do shpenzoj ca kohe shkurt me ty kokeboshin: -Se pari shko në shkolle dhe meso se cili eshte kuptimi i fjales "bureto". Ani e di qe ti e ngaterron me gjalpin, por... -Se dyti, po marr vetem nje shembull: Sipas teje pse Rumania eshte antishqiptare, kur historikisht, aty ka qene nje nga kolonite shqiptare nga me te shquarat dhe kontribute te spikatura patriotike. Si ka mundesi qe nje vend antishqiptar ta ketë lejuar këtë? -Se treti, dakord Rumania sipas radakes tende ashtu eshte, po ç'ne Sllovakia me Spanjen? Po ti nuk ke se si t'i dish keto. Eshte sport i rende per ti historia dhe politika. Ndaj kur nuk ke gje per të thene më mire hesht, që mos behesh lolo.

        2. A
         Arianit

         Nese Kosova hyn ne Open Ballkan ateher i jep te drejten Serbis te sillet ashtu sic don ajo. Ne e njohim Serbine qe gati 100 vite. Do jemi ne gjendje si Palestina. Mos e lejo vetveten te sillen me ty si deshirojme ata. Por sillu si don ti apo te gjithe kaq. Ju e dini mire se sa her ju ka poshtru Greqia. Edhe e ben ende

        3. p
         populli

         Or Lam po si mund te kete njohje pa u ulur ne tryeze apo pa bere takime dypaleshe apo me gjere!Kush nga Ju ka ndigjuar Vuçiçin te thote qe "Te bejme nje Ballkan te hapur por pa Kosoven"!Bota eshte aq e trazuar sa nuk merret me mend!Mos harroni qe edhe sot e kesaj dite edhe pse mardheniet me fqinjin Grek jane te mira ,Shqiperia dejuro eshte nen nje ligj lufte me Greqine,por marrdheniet sa vijne e permiresohen fale politikave largpamese e jo kushteve jonegociuese se "Po nuk hoqet ligjin e luftes ,ne nuk zhvillojme marrdhenie me ta"! Mero Baze e thote hapur qe:“Ballkanit të Hapur” mund të mos bëjnë asgjë, por së paku s’do të bëjnë luftë. Kjo nuk është pak në Ballkan. Mbi të gjitha kjo nuk e gëzon Lavrovin. Kjo eshte kuptimi i kesaj politike largpamese per ne si Komb,te tjerat vine ne rrjedhen e tyre siç erdhi edhe "Pavaresia e Kosoves"or Lam.

        4. T
         Taulant

         Po mos te kishte bllokuar Bullgaria dhe Maqdeonia e Veriut hyrjen ne hapesiren ajrore Min.Jashtem Rus Lavrov sot krimineli i Ukraines do festonte ne Beograd me kriminelet e Beogradit. Ballkani i Hapur eshte nje instrument Serb per te kontrolluar boten Serbe ne Ballkan. Kerrici i Vucicit Rama nuk ka dinjitet . Ne samitin e Natos ne Bruksel habiti te gjithe kur mbrojti Serbin e cila nuk aprovonnte paketen e saksioneve ndaj Rusise. Kryeministri Kroat u befasua me kerricin e Vucicit. Ne shtypin Kroat deklaroi qe kerkova anetaresimin e Kosoves ne Nato por kryeministri Rama punonte ne samit per te ndihmuar Serbin prej izolimit. Ky eshte Rama ....

         1. A
          Aron

          Ore trap, edhe Shqiperia e ndaloi te kalonte.

         2. B
          Bardhyli nga Kosova

          O SHQIPT(K)ARË! ============================================= Tregoni aftësinë tuaj mbrojtëse (luftarake) sepse fqinjët tuaj dhe e gjithë bota po tallet me ju se përgjithësisht nuk jeni guximtarë dhe të zgjuar por burra të feminizuar. Hiqni dorë nga besimi mendor se jeni shumë të dobët. Jini vigjilent dhe aktiv dhe tregoni një lloj të ri guximi. Duhet të kundërshtojmë fuqishëm ndikimin e viruseve serbe, greke dhe ruse në Shqipëri nëpërmjet këtij diktatori autokratik shqipfolës që mbi të gjitha urren shqiptarët me të cilët padyshim nuk ka asnjë lidhje gjenetike. Serbia dhe Rusia tashmë po përpiqen të shkatërrojnë vendin tonë dhe identitetin tonë kombëtar përmes “Open Bythës”. Kjo sepse Shqipëria është një fëmijë jetim, s`ka kush ta mbrojë nga rrugaçët e egër. Kanë mbetur vetëm të moshuarit. S`ka kush të mbrojë territoret tokësore dhe detare, qendrat arkeologjike pellazge-ilire-arbërore dhe popullsinë indiferente. Të rinjtë pervers, qyqarë e skandaloz janë shumë të zënë në paketimin e valixheve për ta braktisur atdheun, por edhe në luftërat e përgjakshme që zhvillohen në një shtëpi televizive ku “Për’Puthen”. Sipas Artit Luftarak, qasja më e mirë për veprim në luftën kundër kundërshtarit të dobët (siç është Shqipëria në raport me Serbinë) është të marrësh një shtet pa e prekur atë. Për të fituar mbi armikun pa përdorimin e forcës është kulmi i aftësive. Kushdo që mbështet tradhtarët, ose qëndron indiferent në këto çaste shumë të rrezikshme për Vendin dhe Kombin Shqiptar kërcënon unitetin, sovranitetin dhe integritetin territorial të Shqipërisë. Të gjithë shqiptarët: të shtetit amë, Kosovës, FYROM-it, Malit të Zi, Luginës së Preshevës, Çamërisë dhe diasporës duhet urgjentisht të përgatiten për të bërë diçka së bashku. Të jemi të gatshëm për të kryer ndonjë veprimtari të domosdoshme për të penguar realizimin e agjendave serbo-ruse. Veprimtaritë armiqësore që “rilindësit” e Kuvendit me disa dylberë (ish anëtarë të PD) kryejnë kundër Shqipërisë, shtetit amë të të gjithë shqiptarëve, duhet ndaluar. Patjetër. Kaq mjafton. Shkelësit e Ligjit të tërhiqen zvarrë jashtë Kuvendit dhe drejtë në koshin e plehrave. Ka pak gjëra në botë aq të rrezikshme sa një tufë gjumashe. Shqiptarët kokëtul lejojnë që një nudist pervers e i droguar, një këlysh manipulues dhe mashtrues si Edvin Toptan Rama Lukashenko Bis– të shes vendin dhe shkatërroj identitetin tonë kombëtar. Bastard, a ke thënë gjë deri tani dhe nuk ke gënjyer? Pikat kryesore të "Open Bythës" në Ohër janë: TURIZMIi- okupimi i bregdetit shqiptarë me KULTURË- të popujve sllavë. Atë që donte ta bënte Millosheviqi me luftë për bashkimin e serbëve në një shtet, e bën Aleksandar Vuçiqi me "Open Bythën". Derisa Millosheviqi bëri luftë për të okupuar Kosovën, Vuçiqi me "Bythën e Hapur" doli më i mençur, ai jo që nuk e jep Kosovën, por me "Open Bythëb" e hapur mori edhe tërë Shqipërinë. Me "Bythën e Hapur", Vuçiqi tërë trojet shqiptare i futi nën Serbi. Kuptohet me ndihmën e tradhtarit të kombit - kryeqenit Edvin Toptan Rama Lukashenko Bis. Duke mos njohur dhe banalizuar me tallje e nënqeshje, gjenocidin dhe masakrat ndaj qindra e mijëra boshnjakëve, kroatëve, malazezëve e vëllezërve tanë në Kosovë, viktima të spastrimit etnik serb, kryeqeni Rama dëshmon një mungesë respekti jashtë çdo imagjinate ndaj të shkuarës tragjike të Ballkanit. Mohimi i gjenocidit dënohet me ligj ndërkombëtar. Edi Toptan Rama, me këto deklarata imorale i bashkohet dyshes Vuçiq-Dodik dhe bëhet pjesë me dashje, të asaj çka është një tentativë rishkruarje të historisë me qëllimin e vetëm për të lehtësuar pozicionin e Serbisë në kontekstin e projektit serbo-rus të "Bythës së Hapur". Refuzimi i dyfishtë i kryeqenit Rama për të votuar në Parlamentin Shqiptar dy rezoluta që dënojnë gjenocidin në Bosnje dhe atë në Kosovë, është prova e dyfishtë se Edi Toptan Rama po i shërben në mënyrë të verbër një projekti serbo-rus, antishqiptar. Poshtë "Open Bytha" dhe tradhtarët - Liri kombit! (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli.)

          1. M
           Mario

           Pirdh, pirdh se lirohesh.

            1. x
             xheJ. eN. Bi.

             O Bardhyl pi Kosove ,këto që shkruan më poshzë nuk qëndrojnë. "Serbia dhe Rusia tashmë po përpiqen të shkatërrojnë vendin tonë dhe identitetin tonë kombëtar përmes “Open Bythës”. Kjo sepse Shqipëria është një fëmijë jetim, s`ka kush ta mbrojë nga rrugaçët e egër. Kanë mbetur vetëm të moshuarit. S`ka kush të mbrojë territoret tokësore dhe detare...." O Bardh pi Kosove ,po pse mo derrëzi Baba Saliun përse e kemi ?E vummë në kkrye të Partisë ta udhëheqë vëndin nga fitorja në fitore siç e di vetë ai. Po pse thua që kanë ngelur vetëm pleq ,po Zeni ,Armina,Ardita ,Malltezi,Super mbesa janë të plakur ?

            2. M
             Mitrovicë

             Hapja e Shqiperise ndaj Serbise. Por cka ka per te hapur kjo cope Shqipnije para Serbise, pervec kembeve?

             1. M
              Mitroleshi

              O idiot krahina e kosoves ka kohe qe eshte ne ballkanin e hapur e hapur me Serbin ku 75 % te tregetise e bene me Serbin linja ajrore hekurudhore Prishtine Belgrade levizje lire per Serbi. Ne fillim kam qen partizane per bashkim po me kalimin e kohes po e njohim mire krahinen multi-etnike Serbe Kosovo sa te pa zvilluar jan njerzit atje . Qendroni aty te getoizuar si majmuni ne kopeshtin zoologjik njerez primitive dhe besoje qe nuk je koqevar vetem pseudon ke te tille koqevare i lindur

              1. T
               Trepça

               Mitro edhe lesh, Republika e Kosoves eshte shtet i pavarur i ngulitur thelle ne shpirtin e cdo shqiptari ( per atyre qe vetem shkruajn shqip) dhe i njohur nga shtetet me te fuqishme te botes. Ty partizane qe po shkruan shqip, merre vedh se udhehrqrdit e shqiperise londinexd shpallen vetem by..en tle vet shtet. Shpallen vetem ate cope shipnie duke braktisur jasht me shume se dy shqiperi te tjera. Dhe, ti partizane qe shkruan ne shqip, merre vesh se politikanet e shqiperise londineze aq keq e trajtuan, duke e vjehur e tradhtuar ate cope shqiperie, derisa e sollen ne piken kur duhet te futet nen Serbi.E shqiptarve te asaj shqiperie londineze ia shkaterruan dinjitetin e is prishen arsyen sa te mos dalloj me mikun nga armiku.

               1. T
                Trepça

                Mitro edhe lesh, Republika e Kosoves eshte shtet i pavarur i ngulitur thelle ne shpirtin e cdo shqiptari ( per atyre qe vetem shkruajn shqip) dhe i njohur nga shtetet me te fuqishme te botes. Ty partizane qe po shkruan shqip, merre vedh se udhehrqrdit e shqiperise londinexd shpallen vetem by..en tle vet shtet. Shpallen vetem ate cope shipnie duke braktisur jasht me shume se dy shqiperi te tjera. Dhe, ti partizane qe shkruan ne shqip, merre vesh se politikanet e shqiperise londineze aq keq e trajtuan, duke e vjehur e tradhtuar ate cope shqiperie, derisa e sollen ne piken kur duhet te futet nen Serbi.E shqiptarve te asaj shqiperie londineze ia shkaterruan dinjitetin e is prishen arsyen sa te mos dalloj me mikun nga armiku.

                1. B
                 Br

                 o ti leshi qe shkruan shqip, kur kane dale shqiptaret e Kosoves ne evrope e amerike...ti ke qene duke prashit kodrat e asaj cope shipnije. krshtu sic po thua de kosova eshte krahin, kur te shkojsh ne Serbi kane per te shperblyer me dy here, larte e me larte!

                 1. a
                  analist I sali albinit

                  Or bythqire Serb ,nuk I thone "shipni "nenes sone por Shqiperi o t qifte gamori katunit tim robt.Edhe keni surrat te shani shqiptaret ju qe flisni gjysem serbisht.

                  1. B
                   Br

                   o ti (k)analist, kur nena behet kurve dhe shkon ne shtrat me Serbine duke braktisur edhe femijet e vet, patjeter qe do ta quajme me emrin qe meriton. (K)analist, se.ti nuk.i dine punet e shqiptarve as zakonet, te ne shqiptaret tradhti e vertet quhet kur robi i shpise shkon e bene gjume te hasmi. Po neve po na ndodh edhe me rene: nena shqiperi, perkunder britjes e kundershtimit te femijve te saj, Nenat kurva qe braktisin femijet na shkoj ne shtrat me Serbine. Jane gjera te pakuptueshme keto per ty (k)analist.

                  2. K
                   Keshille per koqevarin brrr brr perrrr

                   Br Br Prrrrrrrt kosova eshte krahine multi-etnike Serbe nen rrezoluten 1244 nga OKB eshte krahine e banuar nga Shqipfoles Boshnjake Serbe Turqe Malazeze Ashkalinje Gorane Egjiptien Rome dreqi me te birin dhe ne langage politike ka shpallur pamvarsine unilaterale do te thote e veteshpallur por nuk do te thote qe eshte shtete mos u genjeni nga propoganda e politikarve koqevare nese nuk te njohim 5 fuqite e medha antare te perhershme ne OKB dhe Serbia qe me ane te nje referendumi popullore ku te pyetet populli nese jane dakorde qe kosova te shkeputet Serbise nuk ka kosove shtete mos u beni qesharske so bolsheviku vetefundosjes te do bente bashkim po kur erdhi ne Lezhe u kujtua qe nuk lejohet . Deshira eshte e madhe qe kosova te shkeputet po a te lejojne 8 milione Serbe ti coptoshe vendin .????

                   1. D
                    Dardani

                    Ti me mendje serbe qe pretendon. me japesh keshilla per shqiptaret, mos u lodh kot. Edhe, mos u nis per ne kufirin e Republikes se Kosoves pa te leshuar ekstaza se po spate dokumente dhe po tregove sjellje te çoroditura mund te ju kthejm mbrapa e mbetesh pa shku ne Serbi. Kalo Serbia

                    1. A
                     Arianit

                     Po ti tek je serb bythqir. Si erdhe ketu more bir kurvo serbe

                   2. P
                    Prizreni

                    oj partizane leshi, ja pafsh hajrin serbise. aq te mjere paskeshit qene sa te futeni nen serbi. po kush tjeter e pranon nje shtet si ju ku qeni nuk njeh te zotin. E ligrsuat shtetin deri aty sa tia dorzoni Serbise

                    1. P
                     Prizreni

                     oj partizane leshi, ja pafsh hajrin serbise. aq te mjere paskeshit qene sa te futeni nen serbi. po kush tjeter e pranon nje shtet si ju ku qeni nuk njeh te zotin. E ligrsuat shtetin deri aty sa tia dorzoni Serbise

                    2. P
                     Po

                     Shqiperia eshte mbushur me turista nga Serbia dhe vetem per 3 muaj i ka shit Serbit kete vit 50 milione euro prodhime bujqesore.. sa ta marresh vesh ti o idiot i dobishem sa larg gjuan Shqiperia do jet bere leshi i kembeve pyll. Ju idiotet e Kosoves aq kapacitet keni.

                     1. V
                      Vlora

                      po po! Larg e gjuajti kete cope Shqiperie kasta juaj politike grabitqare. E gjuajti larg deri ne preherin e shkjaut. Vendin e vet. Pijne droge dhe vijn e lavdrojne shkjaun qe i mbajka me grure. Trushperlare!

                    3. B
                     Bravo Rama

                     Ballkani hapur eshte Benelux i djeshem qe me vone u transformua ne Schengen njerzit qe nuk pranojne ballkanin e hapur jane njerzit me ide bolshevike qe nuk pranojne hapje jane fikse si enver hoxha po fatmiresishte koha e tyre ka mbaruar dhe mbeturina te tipit Berrisha Bushati Kurti krahines se koqevarise do kete gjithmone bravo Rama vazhdo puna jote po na bene krenare

                     1. T
                      Trepça

                      Bravo Rama, paske shkru shqip he bir shkine. Kosova eshte shtet e jo krahin, e ti shkja qe shkrun shqip e dine kete siç e dine edhe serbia. Shqiptaret me koqe jetojnrle ne Kosove dhe jashte asaj cope shipnije. Dhe heren tjeter shkruaj ne gjuhen tende, shkja muti.

                      1. O
                       O koqevare i trepickes

                       Kari jam 100 % shqipo o idiot i lindur kosova nuk eshte shtete eshte nen rrezoluten 1244 territore Serbe eshte tjeter qe ne na pelqene te jete e pamvarur o kari koqevarise ti thoshe vetes jam shtete nuk do te thote qe je shtete ka rregulla loja o idiot i lindur

                       1. D
                        Dardania

                        Ti "O koqevare i trepickes" Republika e Kosovrs edhte shtet i pavarur. Provo ti edhe serbi te hyni pa kaluar kufirin e pastaj ua tregojme ne rezolutata. Te fala asaj cope Shipnije.

                      2. T
                       Trepça

                       Bravo Rama, paske shkru shqip he bir shkine. Kosova eshte shtet e jo krahin, e ti shkja qe shkrun shqip e dine kete siç e dine edhe serbia. Shqiptaret me koqe jetojnrle ne Kosove dhe jashte asaj cope shipnije. Dhe heren tjeter shkruaj ne gjuhen tende, shkja muti.

                       1. A
                        Arjan

                        Brovo Rama thote ky syleshi i ripjelljes ,por ne shqipot sikur u nisem per europe BE ,por kur nuk mberritem dot mberritem ne jugosllavi.HAAAA Tallet rahmuti me kete milet qe shitet per nje thes me miell.

                       2. B
                        Br

                        Shipnija ka me u zhvillu shuuume nga kembet tani qe iu hap Serbise!

                        1. S
                         Skenderbegasi

                         A e dini ku eshte ndryshimi midis Edit dhe Albinit: Edi eshte inteligjente e mendon ne menyre strategjike, por vepron ne menyre taktike. Ndersa Albini me keqardhje nuk mendon as ne te madhe e nuk vepron as ne te vogel. Kjo eshte te gjenerosh mykosjen e Kosoves. Gabon me pak ai qe vepron, se ai qe bishton.

                         1. M
                          M

                          Z .Lam .Çdo memorandum që merret në "Ballkan Open"në fund firmoset nga perfaqsuesit të çdo shteti.p.sh ndërmjet Shqipërisë dhe Serbisë firmosin Kryeministri i Rep.Shqipërisë E.Rama dhe për Serbinë Pres.A.Vuçiç ,nuk të thotë gjë midisë Serbisë dhe Kosovës gjithmon n.q.se merte pjesë firmos kryeministri i Rep.Kosovës A. Kurti ose Pres. e Rep. Kosovës V.Osmani Kjo si do quhej : Serbia dejuro nuk njeh Rep. e Kosovës por defakto e njeh.........

                          1. M
                           Mondi

                           Pse ta njohe.Tregtine po e ben si ia do qejfi.Ajo I duhet .Te tjerat jane pallavra per serbine.It's economy you stupid.

                           1. P
                            Progoni

                            PO, or M, por ka një POR këtu Në nënshkrimet bilaterale Serbia do zbulonte e përdorte , sipas zakonit, ndonjë verigë nasradini dhe do ta stërgjaste punën ku do ndëhynin "ndërkombëtarët" e do ia vinin Dardanisë këmbën edhe më fortë në fyt TY, Ramës dhe ramicëve, aliteveqelistëve, abazovicëve se PËR CFARË ARSYE i THURREN ELOZHE Ramës më së shumti nga qarqet nacionalshoveniste serbe pikërisht lidhur me "BAKLLAVANË OPEN" ? Miku i madh i Serbisë, sipas tyre !

                           2. P
                            Po

                            Fatkqesisht ka shume idiote te dobishem ne Kosove. Edhe sikur mos te ekzistonte ballkani i hapur do gjenin menyra te tjera te ishin te dobishem. Hane e pijne me Serbet ne Prishtine, i kane ne parlament e ne qeveri edhe nga ana tjeter bejne si nacionalista. 90% te mallrave i kane Serbe ne supermarket dhe shkon ne 500 milione euro ne vit tregtia me Serbine. Keto jane para qe populli i Kosoves ja jep Serbise cdo vit ndersa per nje 5 euro tarife per rrugen e kombit nuk duan ta paguajne kur vijne ne Shqiperi. Takohet Albini me Vucic ne Bruksel ashtu sic takohen ministrat e qeverive kosovare e serbe cdo muaj dhe askush nga shqiperia nuk ju thote perse takohen me Serbet. Jane njerez hipokrit e te peshtire dhe mbi te gjitha mosmirenjohes te Evropes dhe Amerikes qe ju dhane lirine. Per Shqiperine nuk ju ha meraku fort, ngelen duke sharre e nxjerre vrere neper media sociale. Njerez te neveritshem!

                            1. R
                             Republika e Kosoves

                             Shiqoni shqiptar: serbia nuk e pranon kosoven si te barabarte ne ballkanin e hapur. Kete perse Rama nuk ua thot e dine ai me se miri. Por kete do te duhej tua thoshte edhe Tema.

                             1. m
                              mb

                              Ju disa qe flitni per Kosoven nuk e njifni Serbin. A i interesonin Rusise ligjet dhe normat nderkombetare kur sulmoj Ukrainen?Serbia gjate historisr se saj I ka shkel agresivisht keto norma. Ja shiqo politiken e Beogradit dot! Po mos te ishte NATO ata kishin nderhyr ne Kosove moti.

                              1. G
                               Gjakova

                               O Enver Hoxha, te vraft zoti qe nuk ua paske mesuar historine shqiptarve te asaj cope shqiperie.

                               1. l
                                lenci bira

                                Mb Se di por se si flisni ju eshte mire tu bllokojme dhe qaf morinin nga ne,bllokim nga serbia,nga mali zi, pastaj thithni rroten e albinit e cicen e osmanit Jeni komplet jashte orbite,nuk keni hall te serbis por mosmarrveshjet me ahqiperin ik qijuni se nuk kemi kohe te humbim Ballkani i hapur i shkelqyer Bravo rama vucic

                                1. P
                                 Prishtina

                                 Do te turperohesha. Ne vend qe te hyni ne evrope ju u futet nen Serbi. E ne Evrope hyhet me pune, jo me droge, prostitucion e plaqkitje.

                                 1. S
                                  Shala e Bajgores

                                  Rama genjen kur thot se e do Kosoven ne Ballkanin e hapur. Do te bindeni shume shpejt. Serbia nuk e pranon kosoven si te barabarte ne ballkanin e hapur. Kete perse Rama nuk ua thot e dine ai me se miri. Por kete do te duhej tua thoshte edhe Tema.

                                  1. M
                                   Mitrovica

                                   Republika e Kosoves, Serbise ia ofron Shqiperine administrative ne kembim te njohjes. Marrveshja perfundimtare gjitheperfshirse do te perfundonte me njohje reciproke ne mes te Serbise dhe Kosoves. Ju shkoft gjate jaranija serbi dhe shipni.

                                   1. b
                                    brace

                                    analize origjinale dhe e patemete.Te falenderoj Baze,qe je aq i drejtperdrejt dhe percjell edhe mendimet tona.

                                    1. P
                                     Pogradec

                                     Kosovokaret njerez pa emancippim te trashe anadollake bejne gjoja sikur urrejne Serbine keta primitive kane krejt inatin me Shqiperine se e shikojne qe jane 100 vjet mbrapa Shqiperise nga cdo gje. Kosovaret e kane inatin me EDI RAMEN me Shqiperine !!!! Jo me Serbine sepse keta turq te ardhur nga anadolli nen hijen e Serbise jetojne cdo mall nga Serbia e marrin koqevaret vetem Mut ne WC prodhojne . tjeter gje jo.!!

                                     1. A
                                      Arjan

                                      Pogradec ndihem i turperuar nga ty si shqiptar qe je ,dhe inteligjencen qe ke .Ti mut muti te thuash 1000 here faleminderit kosoves se po te mos ishte kosova si pjese e trungut shqiptar serbi do ishte duke te palluar ty dhe cfare ke ti mbas.

                                     2. O
                                      Open Ballkan ose New Yugoslavia

                                      Lavrov deklaron qarte se Open Ballkan eshte nisme serbe qe ka mbeshtetjen e Rusise. Kjo e fut ne siklet Mero Bazen qe per te gelqerosur Ramen aty poshte shaleve te Vucicit detyrohet te perdore furce Varhelyi ate Komisioner Zgjerimi te BE qe as ka vullnetin minimal per Zgjerim. Open Ballkan apo New Yugoslavia eshte po aq qesharak sa ato tryezat koti Serbi-Kosove ku e para nuk ja njeh te dytes pavaresine e shtetformimin !!

                                      1. B
                                       Bajge Berrishiane

                                       Qorri pa sy mesoje pamvarsishte qe i sherbene dhendrit te Serbise Berrisha ...viti 2000 muaji Shtator Sorosi , ekipi i tije ka projektuar ballkanin e hapur pasi procesi Berlinit nuk po funksiononte dhe Gjermania po privilegjinte Serbine . Ju jeni thjeshte bajga antishqiptare be sherbime te Rusise

                                       1. h
                                        hani mut por mos hani shume se te ben zullum

                                        Qorra me sy ne balle nuk duan te shohin se Serbise i sherben Rama tek Open Ballkan aty poshte shaleve te Vucicit. Nderkohe mbllacisin akoma neper goje bajgat me dhenderr Serbie.

                                      2. T
                                       Taulant

                                       Disa komentues qe shajn Kosoven vuajn nga sindroma e Stokholmit. Jane disa plehra qe kur shkojn ne Athin apo Beograd nuk flasin as Shqip. Shkojn mbas Rames kerricit te Vucicit qe e shkaterroi me keq Shqiperin .

                                       1. T
                                        Tao Tao TAULANTI

                                        Tao Tao je shume i pa zhvilluar kam pershtypjen qe nuk e ke mbaruar filloren ose je déficient mentale je thjeshte nje rrefugjat i pa pune qe kalone diten me koqevaret duke pire caj ose ( koka kolla ) e diskutuar per trimerit e enderuara o Tao Tao Tao ktheu ne toke ose prane familjes se te paka ikur petulla

                                       2. (
                                        ( Kosovo centriste autonomi brenda Serbis)

                                        O Mero nuk i njohe kush jane re zgjedhurit e krahines Serbe kosovo por jam kurrioze te di si e ka emrin ai qe qe do bente bashkime kombetar po kur erdhi ne Lezhe u kujtua qe nuk lejohet.....ndersa per ballkanin e hapur krahina kosovo perfaqesohet nga Serbia ku 75 % e tregetise me nene Serbi po jam kurrioze si e ka emrin ai qe erdhi ne Lezhe se nuk me kujtohet

                                        1. D
                                         Dinjiteti

                                         Çfare njerzish, dje hyne ne union me Serbine dhe menjehere filluan ta quajn Republiken e Kosoves krahine serbe! U bene me serb se serbet! Zoti na ruajte prej njerzve te tille.

                                         1. T
                                          Taulant

                                          Ka plehra qe vuajn nga sindroma e Stokholmit. Ke plot bastard sa dalin nga Shqiperia nuk flasin me as Shqip. Qe tek kerrici i Vucicit qe thote se gjyshen e ka Veneciane prandaj flet mire Italisht.

                                         2. q
                                          qeveria e zhytur ne llumin e deshtimit

                                          Fale Bordit te famshem te Rames, nafta kap cmimin rekord ne Europe - 258 leke litri! Tani vazhdoni aty ku eshte vemendja e Rames der te Mero, tek Ballkani hapur...

                                          1. X
                                           Xhaxhi

                                           Eshte e vertet politikanet dhe shumica e medias sot ne Kosove jane hipokrite, primitive dhe budallenj. Mire ju thua o Mero Baze, jane idiote te dobishem. Mjafton nje deklarate e Lavrov dhe Vucic dhe mbyten ne nje got uji. Nderkohe Serbia e mbush Kosoven me mallra Serbe dhe fiton qindra miliona euro cdo vit. Ndersa ne Mitrovicen e Veriut nuk ekziston shteti kosovar fare. Serbet ne Kosove jane ne qeveri, parlament dhe levizin lirisht pa viza neper Evrope dhe Amerike. As energjine elektrike nuk e paguajne dhe marrin pension nga Serbia e Kosova bashke. Idiotet e dobishem te Kosoves ende shikojne endrra me lufte dhe mallkojne e shajne Shqiperine ne vende qe te nxjerrin Kosoven nga vrima e zeze e Evropes. Askush nuk i do me, as Amerika me BE dhe per kete fajin jua ka Rama me Vucic. Budallenj!

                                           1. T
                                            Taulant

                                            Ti nuk do veten debil jo te duash Kosoven. Nga Shqiperia po ikin me kuc e me mac bastard. Mos u jep mend Kosovareve i zgjidhin vete problemet. Shko lyp grure ne Serbi se atje ka shkuar puna .

                                           2. E
                                            Enveristet

                                            Nga dikur ne kohe te Enverit - Vellezerit kineze dhe miqte nga Kosova! Tashme ne kohe te Edverit ndryshimi qendron vetem ne zevendesimin e kinezeve me Sander Vucic.

                                            1. A
                                             Arjan

                                             rahmuti e ka ngrene mutin serb ,por me e lezecme eshte ai po mundohet qe kete mut serb tua shese shqiptareve per kek.

                                             1. D
                                              Drita

                                              Hipokrizia e ndyer e nje kaste te peshtire politike te nje Shqiperie te zene peng. Tokat djerrine, uzurpojnr kush çka mundet bashk me pushtetin e kadastrin e shtetit, mbjellin gjitheandej kanabise e pastaj lavdrojne shkjaun qe i mbane me grure. Po mos shpresoni te plaqkitni ne serbi sepse serbet jane te varfer e grabitqar po aq grabitqaret e kesaj Shqiperie te mbetur. Edhe, mos brohoritni kaq shume se late nam te femijet e juaj. Ne Serbi keni hyre, jo ne Evrope! Fale u qofte serborusia, kaq ju takon!

                                              1. A
                                               Arjan

                                               kur degjon kryeministrin tend se nuk ka grure dhe ska energji elektrike ,por ne jemi te sigurte se kemi serbine se na ndihmon edhe kur bien zjarret kesaj i thone neshtrim.Ate qe milloshevici se arriti dot me lufte me kosoven po e arrin nxenesi i tij vucici me ballkanin e hapur.

                                               1. A
                                                Arjan

                                                Jam shume i gezum qe xhaxhi rahmut na beri pjese se jugosllavise .kesaj i thone te shkosh si chapi tek kasapi.

                                                1. U
                                                 USA

                                                 Çka i duhet gruri serb kesaj Shqiperie kur ka mjafte kanabis ne tokat e veta dhe "miell" te kolumbise ne portine e Durtesit?!

                                                 1. P
                                                  Patrioti

                                                  Respekte Z.Mero je shume i qart, po kujt i thuaj degjon sali kremineli me Ilir meten dy kreminelat e ceshtjes Shqipetare. Kurse me gjithe dashuine qe kame per Kosoven, politikanet Kosovar nuk i kam marr seriozishte asnjeher.Ndersa albin kurti kuptohet let se kujt i sherben perderisa vjene ne Shqiperi dhe takon dy armiqet e Shqiperise sali berishen dhe Ilir meten nuk do mend the kalem. Edhe nje here respekte pa fund Mero Bazes.

                                                  1. B
                                                   Balo

                                                   O ti gazetari Merrenëgojë Baze! Open Balkan do të thotë Serbia në BE,investime për Serbinë nga BE, Serbia me port në Shqipëri, Serbia të merr ujin e pijshëm,kromin,Serbia me akses në turizmin shqiptar, dhe Shqipëria që merr nga Serbia bukë,vaj dhe fasule,energji elektrike dhe prodhime industriale... Tani nuk rron Stalini që të dënojë Titon,nuk ka më Nako Spiru për t'u vetëvrarë,nuk ka më Koçi Xoxe për t'u pushkatuar! Tani gjithë Bota ,Lindje dhe Perëndim janë dakord që dembelët shqiptarë ,ti mbajë me bukë pa punuar ... Kaq o spermdashës!

                                                   1. M
                                                    Mediali

                                                    Askush nuk bënë pyetje pse u zgjodh KM Kurti dhe Presidente Osmanka dhe u burgosën liderët ë sollën lirn dhe pavrësinë. Këta tashmit janë aëeta ruso serbo frencez fh kjo ëshstë lijë për të mbet Kosova e izoluar dhe koloni e Serbisë. A nuk fletë mjaftë kjo nga ardhja VV në pushtet. Ka të drejt z. znj. Mitroleshi që se Kosova prej se kanë ardh ekëta VV në pushtet e kanë; " Ballkanin e hapur e hapur me Serbin ku 75 % te tregetise e bene me Serbin linja ajrore hekurudhore Prishtine Belgrade levizje lire per Serbi" do të shtoja se shumica fimavetregatre, ndërtimore, naftëtarëve dhe tjera jnaë bashkvllazërore me të Serbisë. Me mos pjesmarrjen e Ballknain Hapur /që edhe unë medoj se ka interesa Rusija dhe Eerbia/ nuk fiton kosova por mafija e saj trashigimatre e pansllavizmit, prandaj hilen duhet kërkuar tek Kurti dheOsmani e jo te tjerët. qofsha mallkuar nëse nuk është kështu sepse shumlkushne di si punohet në Kosovë dhe ksuh e çka bëjnç dhe mbrojnë krmin e konomik e politik.Serbët në veri bëjë punë ndërlidhje dhe larjen parave kurse luftëtarët vetë vratet për shkak të mos të trahrimit mizor kurse të rinjët oi ikin në kola të pafund për shkak lorrupcionit dhe nepotizmit shtetëro. TURP.

                                                    1. A
                                                     Arjan

                                                     Ska gezim me te madh qe shqiptaret te udhehequr nga legjendari timonier rahmut e kane siguruar grurin energjine elektrike dhe mbrojtjen nga zjarret nga serbia jone e dashur Te rroje miqesia serbi-rahmut.

                                                     1. D
                                                      Drini Plak

                                                      Ngadale,ngadale!Edhe Titua me Enverin keshtu e filluan,me entuziazem e me vone e kafshuan ne zverk njeri-tjetrin. MOS HARONI! Nga ky idil dashurie e ka pesuar gjithmone Kosova

                                                      1. R
                                                       Romioi filohelen alla TurkoPontos

                                                       Serbia ka toka te pushtuara te banuara me Shqiptar ne luginen, pazarin e ri dhe Arbanasin ne Nish qe eshte sa nje kosov tjeter Pazari i Ri eshte pothuajse i assimiluar ne boshnjak Arbana ne prokuplje afer Nishit eshte boshatisur dhe lugina po zvoglohet dhe pa perfaqsues ne parliamentin serb Shqipria dhe Kosova ne kete gjendje ekonomike nuk iu pregjigjen dot dispores Dhe diaspora me e madhe dhe e rëndësishme ne turqi jan ber gjysem turq dhe po humbasin identitetin Shqiptar. Shqiptaret ne shqipri e kosov skan luks te akuzojn njri tjetrin per nenshtrim te vucici por te bashkpunojn dhe te rrisin gjendjen ekonomike ne tregun me te madh qe te thithi investime te huaja se vet skan capital per investim Shiqtaret qe kufizojn njeri tjetrin te ndar te shtetet e ballkanit kan nevoj per treg me te madh dhe per kordinim midis njeri tjetrit dhe jo akuzime. Ballkani i hapur eshte shanc per Shqipri te madhe pa luft qe serbi e ka makth

                                                       Lini një Përgjigje