Të gjithë opozitarët duke përgjuar njëri tjetrin 

5 Qershor 2022, 18:50Editorial Mero Baze


Debati rreth zgjedhjes së Presidentit të ri të Shqipërisë ndoshta nuk do të ishte kaq i zjarrtë, edhe për shkak të profilit të ulët publik të tij, po qe se opozita nuk do ishte kjo që është dhe në luftë të përhershme brenda vetes. 
Debatin kryesor e ka shkaktuar sjellja atipike e Ilir Metës, i cili ndryshe nga sa e ka mësuar opozitën duke gjetur “gjilpërë në kashtë” sa herë që ka pas në dorë të firmosë diçķa, këtë herë bëri të kundërtën . 
Kjo shkaktoi paranojën kryesore të zgjedhjes së presidentit. Nuk i shqetëson emri i tij dhe as profili publik i Presidentit, por gatishmëria e Ilir Metës për ta firmosur dekretin. 
Frika se Ilir Meta po flirton me Edi Ramën, apo më keq akoma që Ilir Meta ka pasur komunikim me Edi Ramën para se ta zgjidhte Presidentin, është paranoja dominuese e këtij debati. 
Sali Berisha duket që është ndjerë i tradhtuar nga Ilir Meta, jo pse dekretoi shkarkimin e gjeneralit, por se beson që Ilir Meta ka pasur informacione për kandidaturën para se të bëhej publik. Dhe kjo e bën Berishën të ndjehet tanimë i izoluar jo vetëm nga SHBA, Evropa, shumica në pushtet, por dhe aleati kryesor i tij. 
Po ashtu opozita formale nën siglën e PD udhëhequr nga Alibej, u fut në këtë proces qysh në fillim e kompleksuar nga Sali Berisha. Sa herë bërtiste Berisha mos bisedoni me Edi Ramën ata tërhiqeshin dhe bënin propozime qesharake siç ishte negociata në transmetime live në televizion, si ato femrat e turpshme që kur dalin në takimin e parë duhet të marrin dhe mamanë me vete. 
Dhe kompleksimi nga Berisha vazhdoi deri në fund, duke deklaruar bojkotin nga seanca nga frika se mos rridhte ndonjë votë dhe Berisha i akuzonte si bashkëpunëtorë. 
Vetë Berisha po ashtu u kompleksua në fund nga gjesti i Ilir Metës dhe ndërsa dy orë më parë akuzonte Alibej pse bojkoton seancën, e bojkotoi vetë dhe atë. 
Opozitarët e tjerë parazitarë të dalë nga listat e PD, po ashtu u mërzitën pse nuk u dha njeri rastin për ndonjë pazar dhe dolën të dëshpëruar. 
I vetmi opozitar që nuk duke i mërzitur nga procesi mbetet Ilir Meta dhe LSI. 
E gjithë kjo turbullirë opozitare, nuk ka lidhje me Presidentin Bajram Begaj dhe as profilin e tij. Ka lidhje me pafuqinë e opozitës për të qenë bashkë dhe e qartë në strategjinë e saj në këtë proces. Dëshpërimi vjen pikërisht nga ky organizim opozitar dhe ngaqë nuk din se ku ta zbrazin inatin, fillojnë e shajnë presidentin e ri.  
Ka boll kohë për të sharë presidentin, pas 24 korrikut, por tani për tani, përpiquni të mos shani njëri tjetrin. Mjafton si hap i parë që të mos dukeni kaq të dëshpëruar si qengjat para Kurban Bajramit. 
 

22 Komente

 1. B
  Bardhyli nga Kosova

  FILOSERBI EDVIN TOPTAN LUKASHENKO BIS RAMA ========================================= Se kryeqeni i Shqipërisë, Edi Toptan Rama, është lloji i politikanëve hipokrit u pa, u dëgjua dhe u vërejt edhe gjatë fjalimit të tij në detyrën e Presidentit të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, që me rastin e viktimave dhe gjenocideve serbe në Srebrenicë të Bosnjë-Hercegovinës dhe të 20 mijë grave të dhunuara nga serbët në Kosovë kërkoi vepra juridike e jo fjalë të kota ndaj këtyre viktimave. Po të analizojmë veprimet dhe fjalët e Edi Toptan Ramës në lidhje me gjenocidet në Srebrenicë dhe Kosovë do vërejmë se kryeqeni i Shqipërisë përdor fjalë hipokritësh i cili në parlamentin e Shqipërisë voton kundër gjenocidit serb ndaj civilëve boshnjakë në Srebrenicë, kurse në Këshillin e Sigurimit kërkon vepra e jo fjalë. Pra kryeqeni Rama ndryshe flet, ndryshe vepron e ndryshe punon dhe se këto tre veti i kanë vetëm hipokritët politikë e askush tjetër, hipokritët s'kanë asfarë koordinimesh gjatë të folurit, mendimeve e veprimeve. Në Këshillin e Sigurimit bëhet i drejtë e pohues ndaj viktimave në Srebrenicë e Kosovë, kurse me deputetët e tij në Parlamentin e Shqipërisë bëhet i padrejtë e mohues i viktimave në Bosnjë dhe Kosovë. Edi Toptan Rama herë bëhet tradhtar, herë patriot, herë dashuror e herë kozmopolit. Me presidentin e Serbisë bëhet dashuror, me Kosovën e Albin Kurtit tradhtar, me Ballkanin e hapur mbahet patriot ndaj partisë së tij socialiste serbe (PS), kurse kozmopolit në krye të Këshillit të Sigurisë së OKB-së. Marrja e Presidencës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së nga Edi Toptan Rama më shumë ka gëzuar dashnorin e tij presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiqin, sesa Kosovën e Vjosa Osmanit dhe të Albin Kurtit. Edi Toptan  Rama në Këshillin e Sigurimit më shumë do bëhet zëdhënës i Serbisë sesa shërbyes i popullit të vetë shqiptarë në Kosovë. Kur i lexon fjalët e kryeqenit Rama në Këshillin e Sigurimit thua është shumë e guximshme për të qenë e vërtetë, është shumë e bukur për të qenë e vërtetë. Kjo oratori të frymëzon e të lë pa frymë por harrojmë se është në stilin internacionalist të mos përputhet e thëna me të verën, të mos jenë njëlloj fjale me vepre. Fjalë të arta kishte edhe Enver Hoxha, por punë të zeza kishte e bënte. Për të është më i keq Sali Berisha se sa presidenti serb Vuçiq pasi Rama nuk votoi dënimin e masakrës së Srebenicës me gjithë parlamentin që ai udhëheq për inat të Sali Berishës duke treguar se ai politiken kombëtare e ka punë qejfi dhe jo obligim kombëtar. Dhe e dyta, ai shfaqet me prift se Papa dhe këmbëngul në Open Bythën edhe pse nuk do Kosova edhe pse nuk i bjen mirë as Kosovës as shqiptarëve. Por Edi Toptan Rama i beson vetes së tij dhe nuk i intereson gjë tjetër veç të hyjë në histori si lideri shqiptar që luftoi të pajtojë serbët e shqiptarët në dëm të shqiptarëve. Këndej është për Open Bythën ku fitojnë serbët e jo shqiptarët, këndej nuk miraton rezolutën për dënimin e krimeve serbe në Srebenicë, këndej reciton avokati për të masakruarit në Srebenicë e përdhunimet në Kosovë. Cilit Edi  Toptan Ramë duhet t’i besohet se ai është me disa shfaqje e disa plane. Nëse u detyrohesh viktimave serbe në Kosovë cfarë bëre për to, çfarë padie bëre kundër Serbisë si shtet shqiptar, çfarë përkrahje i dhe Kosovës si shtet shqiptar? E gjitha hipokrizi me duket derisa nuk veprohet për të dënuar krimet, por bëhet retorikë për televizione e pallavra patriotike. Deri më tani Shqipëria e dhjerë ka pasur shumë kryesime në organizata të ndryshme ndërkombëtare, por realisht asgjë nuk i ka sjell kjo çështje Kosovës, edhe tani nuk mund të pritet asgjë nga Shqipëria e Edi Toptan Ramës. Kosova dhe Shqipëria realisht po tregohet se kanë interesa të ndara, Kosova në forcimin e shtetësisë e Shqipëria në forcimin e marrëdhënieve me Serbinë. Këto veprime të tanishme të Shqipërisë së narkomanit Rama nuk janë asgjë më shumë se sa lloji i politikës pro-serbe dhe kundër Kosovës që ka ndjekur komunisti Enver Hoxha dhe gjitha qeveritë tjera që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë, përjashto atë të Ismajl Qemajlit dhe Rexhep Mitrovicës. Shqipëria realisht është duke e kundërshtuar Kosovën më shumë se Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut, pra po e luan rolin për të plotësuar dëshirat e Serbisë. Duke u nisur nga këto fakte atëherë nuk mund të presim që Shqipëria e Zografit Rama do ta ndihmojë Kosovën në arenën ndërkombëtare e aq më pak ta bëjë temë në OKB gjenocidin e bërë nga Serbia në Kosovë. Për momentin Kosova ka vetëm një aleat i cili nuk e lejon dështimin e Kosovës si shtet, dhe ai është SHBA-ja, të gjitha të tjerat, përfshirë edhe Shqipërinë e kryeqenit Rama, e konsiderojnë Kosovën si një kompromis të mundshëm në çdo variant për interesat e tyre shtetërore dhe personale. (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli.)

  1. A
   Artur

   Pseudonimin e ke Bardhyl, por duket se je vetë Zeni i Sali qënit.

   1. O’ Bardhyl deshiroj qe me qe te si,drejtesi,me buzeqeshje dhe lumtur i ti hash m…n,Edi Rames.

    1. N
     Nari

     Po si nuk ju vjen turp kur beni moral dhe flisni per patriotizem, ju qe i keni abandonuar dhe haruar ne burgun e Hages gjithe drejtuesit UCK,te cilet rrezikuan jeten e tyre dhe te familjeve te tyre per lirine dhe pavaresine e Kosoves,ndersa ju horrat e Kosoves bridhnit neper mejhanet dhe bordellot e Europes.Ishte Thaci me shoket e tij qe mori armet kunder Milloshevicit,ndersa ju perkulnit kurrizin, i benit temena dhe ishit gati ti lepinit bythen dhe tani merni pozat e patrioteve te medhenj.Jeni patriote te pules e te pilafit,njerez te ndyre e te neveritshem.

     1. F
      Flora

      Ai popull qe nuk di te respektoje heronjte e vete te vdekur apo te gjalle, eshte i destinuar te mos bej prokopi, se le te brezat e rinj nje edukate te mosrespektimit te vlerave dhe te heronjve..As u ben pershtypje kosocareve qe atje ku kane vendin ata qe bene genocid ne Kosove jane jashte dhe uDC heheqsit dhe heronjte jane turperuar dhe mbyllur burgjeve.

     2. T
      Tarrasi

      Bardhyl me vjen keq per ty, ta paskan shplare trurin! Gjynaf per ty

     3. l
      lenci bira

      Bardhyl kosovovic ik qiju patriotizmin tuaj kosovar e pame qe ne momentin kur gjithe zinxhiri qe firmosi pavarsin e kisoves i derguat ne hag Kjo me mbushe mendjen se ju ishit mire me regjimin e Millosheviqit,tani ti bardhyl meqe kjo gazet ka vend dhe per serb si puna e jote per te shprehur dufin per shtetin shqipetar vazhdo Por mire eshte qe keto mendime shprehi per klasen politike kosovare qe po ju bejne xhemen Edi Rama o ardhyl karuci ka 1 miljon vota 100% shqipetare Kaq per sonte

      1. P
       Psikjatrio

       O të shkërdheftë qeni shiko të marrësh ndonjë mjekim psikiatrik se po lehë nëpër rrugë vend e pa vend dhe mblidhe mëndjen n.q.se të ka ngelur sado pak se ai është kryeministri i Shqipërisë dhe foli Albinit të përfaqësojë Kosovën denjësisht dhe këta të çakërdisurit e të çartosurit s'din çfarë bëjnë e ku gjenden. Hajd pra çap e mos e zgjatë ..kafshë e trashë.

       1. S
        Shqiptari i Ilirisë

        Mos shani kosovarët duke u nisur nga fekalet që dhjet nga goja ky Bardhyli nga Kosova.Sepse ai nuk është kosovar.Mos bini në kurthin e këtij copës së m...t.E nxjer gjithë këtë diare sepse nga që dështoi 5 vjet t'a diskreditonte Ramën për qeverisjen brenda vendit me nick name Scorpioni,tani po menderoset nga goja për ta ndyrë Ramën në raport me kosovarët. Lereni të dhjesë e hajë atë që dhjet vetë.Se pastaj do e ndërrojë edhe nick-un e Bardhyl karit që ka vënë.

        1. Parti BABALESH .

         Parti BABALESH e SKUTHASH , ku t’ë gjejnë të bëjnë ndonjë BABALIZËM , tashti s’ju ka mbetur gjë tjetër , vetëm t’ja futin njëri tjerit !

         1. I
          Ili

          Shko pirdhuni mjeran.

          1. T
           Taku Nga banaku

           O bardhy te qifte kina nanen ty dhe hape ma shume gojen qe te dhjesi Edi cdo mengjes. O ropqim shkerdhate.

           1. L
            Leci

            Meroja i ka vene qellim vetes ze zbuloje patjeter “ ngjyren e PORDHES se Beridhes !! Priteni kur tjua thote !!!

            1. T
             Taulant

             Po kerrici i Vucicit pse nuk i kerkon ndonje avion Vucicit sepse po digjet Sazani. Ndyresir kryeminister shkaterroi gjithcka. Miliarda euro per koncensione asnje lek per te mbrojtur vendin nga zjarret . Mbase digjesh edhe ti plehr njeri i ndyre qe mendon vetem per te vjedhur.

             1. s
              siringa

              si qengjat para Kurban Bajramit. ????????????????????

              1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

               Komandanti Meta u gëzua kur mësoi se shefi shtabit do t'a zëvendësojë në postin e Presidentit! E kishte dekretuar një herë, ishte mat. Opozita nuk pati mundësi të tregojë se ishte e zonja të mblidhte 20 firma. Ajo është në pikën më të ulët të aktivitetit të saj.

               1. F
                Flora

                Jane te dy nga Skrapari dhe miq familje.

               2. R
                Ramalluku i Surrelit

                Mos na lente zoti pa Gamor Ramen, qe ketij mileti ti shkordheje nonen / me Fukarallekun dhe Varferine, zhyt e permbyt mbare Shqiperine / Rinia mbare po iken, Ekonomia po shkaterrohet, Si gjeli maj plehu Ramushka lavderohet / Del e trego perralla tregon dhe barzaleta, pret ti thone njeresit "Rama tungjatjeta" / Pellet perdite e llap per gjithcke, vec per Ekonomi te flase bytha nuk ja mba / Aq sa di gjo Gamori nga Poezia, aq kupto dhe Rama nga Ekonomia /

                1. V
                 Velo

                 Bardhylit i kanë bërë njo operacion në zorrë. Gabimisht i kanë lidhur zorrën e bythës nga goja, prandaj i ndodh kjo. Mos ia vini re, nuk ka faj ai i shkreti, doktori ia ka bërë këtë të keqe.

                 1. E
                  EdiRamaTallaVa (ERTV)

                  "Suksesi" i rradhes i RTSH i vetquajtur "publik" por qe publik ka vetem mbledhjen e takses vjetore nga tere shqiptaret! Ndeshja e ekipit kombetar sonte ashtu si dhe Finalja e Kupes Konference League luajtur ne mes Tiranes, nuk do transmetohen nga ky Turp i vendit me emer RTSH.

                  1. K
                   KORÇARI

                   Kurvën ne pidh ju o skllevrit e temes me gjith meron....mos e botoni eshte per ju njeres te shitur

                   1. a
                    al

                    Mero po ti ke pergjoje kur ishe aty?

                    Lini një Përgjigje