Rekrutimi i shqiptarëve në Siri, mbyllen hetimet për të akuzuarit për nxitje dhe pjesëmarrje në organizatë terroriste

20 Shtator 2023, 14:48Kronika TEMA

Rekrutimi i shqiptarëve në Siri, mbyllen hetimet për të

Prokuroria ka mbyllur hetimet për 4 ekstremistët që akuzohen për nxitje dhe pjesëmarrje në organizatë terroriste dhe çon për gjykim dosjen.

Ka shkuar për gjykim dosja për; Almir Dacin, Shkëlzen Dumanin, Mehdi Manallarin dhe Shyqyri Kacën, edhe pse në mungesë.

Në seancë kanë marrë pjesë edhe disa gra që kanë qenë në Siri, të cilave i është komunikuar akuza.

Almir Dacit, Shkelzen Dumanit, Mehdi Manallarit dhe Shyqyri Kaca akuzohen se rekrutonin luftëtarë për në Siri. E teksa tashmë nis gjyqi për personat në fjalë, mediat pak vite më parë kanë raportuar se Shkëlzen Dumani dhe Almir Dazi janë vrarë në Siri, por gjykata dhe prokuroria nuk kanë akt-vdekje, e për këtë arsye merren të pandehur.

Shkëlzen Dumani u vra në luftë në Siri. Në Siri ai mori me vete dhe fëmijët e tij Endri Dumanin dhe Eva. Vogëlushi Endri Dumani arriti të shpëtohej dhe të kthehej në Shqipëri nga riatdhetësimi i mundësuar nga Shqipëria, ndërsa nuk dihet shumë për fatin e Evës.

Po ashtu Almir Daci, ish-imami i xhamisë në Leshnicë të Pogradecit, është vrarë gjatë luftimeve në Siri.

Kujtojmë që në lidhje me këtë grup që rekurtonte qytetarë drejt Sirisë, hetimet nisën vite më parë nga Prokuroria e Krimeve të Rënda. Kujtojmë që në krye të grupit që rekurtonin luftëtarë për në Siri. Në krye të këtij grupi qëndroni imamët Genci Balla dhe Bujar Hysa. Imamët e vetëshpallur, Genci Balla dhe Bujar Hysa, të cilët janë arrestuar që në mars të 2014 akuzohen për rekrutim të luftëtarëve për t’i dërguar në Siri.

 

Rekrutimi i shqiptarëve në Siri, mbyllen hetimet për të

11 Komente

 1. k
  k

  Drejtësia e “fortë” shqiptare, të vobektit dhe injorantët i kap shumë shpejt, hajdutët drogaxhijtë dhe super të korruptuarit i ka lene për kalendat greke.

  1. K
   Klaus

   Cfare te ben injoranca!

   1. "
    "....nese gervish sadopak nje myslimon shqipfoles

    Geni arab, nuk ka te bej fare me injorancen. E them kete pasi jo vetem nje leshqen i palare,injorant e i pa shkolle etj por edhe nje sunit or shiit shqipfoles i shkolluar,i lare,koke rruar ,i ber synet,me kollaro,me mercedes,i pasur,lindur ne tirone, pristine,shkup,france,itali,gjermani,zvicer, Holland,ameriki, Australia etj eshte i njejti kallep me keta njethundrake: kriminel o terrorist, bishti i qenit mbetet bisht qeni. Pra kjo tregon genin DNA e muslimon brother's turkoshqipfoles. Nga ki fakt doli dhe perfundimi magjik se:"...nese gervish sado pak nje muslimon shqipfoles do te zbulosh arabin qe ai fsheh mes veti..." thene kjo nga nje gazetar po myslimon. Fatkeqesi per vatanin qe 90% e popullit i perket kesaj rrace perverse sunite.... fataleeeeeeee!

    1. L
     LONDON BOY

     O te shkerthevt kina farefisin. Po pse amerikanet, anglezet apo francezet qe kane vrare neper bote gra dhe femije a feja krishtere duhet ofenduar . Juve jeni nje grek I fllyqur qe te shkon Sherratt prej turkt more mother qire

   2. N
    Ne pidh te motrave shkofshin ata dhe kush..

    ..deklaron myslyman.10 dite qendrova ne shqiperi me familjen dhe nuk gjera qetesi nga ulurimat kafshetore nga xhamite qe ne 4 te mengjexit e deri ne 9 e gjysem te darkes .kafshaaaaa

    1. L
     London boy

     Tu qyfte nana dhe farefisi betez,pas brevity ore greker muti se ne angli çdo 500 metre eshte nje xhami. Ne Oxford Street kendohet kuran ose predikusit e bibles dhe nuk ankohet as dhe nje njeri I vetem . Juve jeni greker dhe serb te flliqur

    2. K
     Kaonia

     Lahuni se nuk u ben reaksion uji ???????? .

     1. e
      eedogani birazeri i rames dhe kusheriri i salehut

      arabi turqi =qeneri.

      1. A
       AC/DC

       Race ariane! Keta jane nderi i kombit. Pellazget qe e nderojne vendine tyre. 80-90% e albanistansve enderrojne te jene si keta.

       1. S
        Spiromilo Archigos

        Pellazgo-ilir, turko mongol, pasqyra kristale e alvanistanit

        1. s
         shqip

         Këta kanë pësuar tredhje truri. Do kontriboja po të më jepej mundësia. Paguaj vetëm që kjo farë e ndyrë të largohen me kuç e me maç nga Shqipëria. Po duhet pranuar se këta primitivë u çfaqën pas epokës "së lavdishme" të një njeriu të madh. Duhet ta vija në thonjëza, por nuk më kthehet llogaria. Ishte vërtetë i madh, E. H, pasi deformime të natyrës islam brothers ja vuri brekët në kokë . Po këtë gjë bëri edhe me rrasat e zeza që tundin temianin. Ja ku jemi sot. Iranianë që vriten mes tyre. Afganë që presin me sytë nga qielli kur do ti vije dita për në Eu, Usa . Arabë që pasi të bëjnë një shesh, ngrenë 400 xhami. Grekë që s'kanë para për të larë borxhet e Europës, dhe paguajnë minori@arë pa punuar një ditë. Maqedonas që bëjnë be e rrufe për Erdo@rin. Dhe mos guxo ti flasësh keq për Turkin, ( kështu i thonë, Turki). Kush pati mend iku nga një hale e mbushur me njerëz të deformuar si këto në foto. Kush qe pelivan ( hajdut) me çizme , jo vetëm që nuk iku, por e zhvati vatanin. Gjergj Luca bërtet : kthehuni more, do ta bëjmë këtë vend apo jo! Tallje mendereje. Po bëhet vendi me këta më sipër, që edhe ilaçi rrobave nuk ja heq zhulin. Është bërë morri si buburrec. Të punojmë ne, të hajë Nuriu, Kameri , Abdullahi. I fusin gratë në thes, dhe ti ushqej ai Naçi , se nuk ja mbaj mend emrin. Ndajeni mendjen, këta janë gangrenë për shoqërinë. Preju biletën vetëm nisje , dhe çoja Asadit se i rregullon ai këto punë . Këtë të fundit mos e merrni si dëshirë timen.

         Lini një Përgjigje