Rita Petro mbajti një takim me lexuesit në Europe House

29 Mars 2024, 08:14Kulturë TEMA
Rita Petro mbajti një takim me lexuesit në Europe House

Ditën e djeshme në Europe House Rita Petro, kandidatja e Shqipërisë për çmimin e Bashkimit Europian për letërsinë zhvilloi një takim ku foli për librin e saj.

“Lindur së prapthi” titullohet ky libër që flet për kujtimet e saj të fëmijërisë në regjimin diktatorial të Enver Hoxhës.

Ngjarjet e librit zhvillohen në regjimin komunist dhe tregohen përmes syve të një fëmije. Pjesëmarrësit kishin më shumë mundësi të zbulonin më shumë, duke filluar nga familja e saj dhe historitë e saj, zbulimi i poezive të ndaluara dhe sfidat e jetës nën regjimin e Enver Hoxhës.

Pjesëmarrësit gjithashtu kishin mundësi të bisedonin me zonjën Petro për librin dhe kjo ishte pjesa më e bukur e takimit. Çmimi europian për letërsinë do të shpallet me 4 Prill. A.K./TemA

1 Komente

  1. S
    Shkembi

    Wow! Ngjarje e madhe me rezatim kombetar. Pune vrimash e bordellosh te veshura me lavde e pordhe evropjane. Ketu na e katandisen vendin keta bastarde!

    Lini një Përgjigje