Abuzuan me fondet për zgjedhjet, KQZ propozon gjobat, shuma që duhet të paguajë secila parti

7 Dhjetor 2022, 12:35Politika TEMA

Abuzuan me fondet për zgjedhjet, KQZ propozon gjobat, shuma që duhet

KQZ ka propozuar gjoba për 13 parti për abuzime me fondet gjatë fushatën në zgjedhjet e 25 prillit 2021.

Kreu i KQZ, Ilirjan Cilibashi us hpreh se të gjithë ata që kanë shkelur ligjin do të gjobiten sipas Kodit Zgjedhor. Në listë e porpozuar për gjobat janë përfshirë dy partitë më të mëdha PS dhe PD, vihet re se gjobës i ka shpëtuar LSI, tani e quajtur PL. Në listën e gjobave janë përfshirë edhe disa parti të tjera.

PS do të gjobitet me 5.5 milionë lekë, pasi ka tejkaluar kufirin maksimal të shpenzimeve për fushatën zgjedhore.

Lista me shumat e gjobave e propozuara për secilën parti politike (Gjoba në lek të rinj)

PS: 500 mln lekë

PD: 100 mijë lekë

PDK:  100 mijë lekë

Lzhk: 100 mijë lekë

P.LEGALITRTI : 500 mijë lekë

PR:  500 mijë lekë

Lzhk:  500 mijë lekë

Balli Komb. Demokrat: 500 mijë lekë

Nisma Thurje:  600 mijë lekë

Bindja Demokratike:  600 mijë lekë

Lëvizja Demokratike:  600 mijë lekë

PSD: 600 mijë lekë

Balli Kombëtar: 600 mijë lekë

1 Komente

  1. V
    Vito i Orneles se Varuzhanit

    Shko more legen se e ke mbushur KQZ-ne me njerez te akuzuar per korrupsion vetem se i ke bashkefshatare.

    Lini një Përgjigje