VIDEO/ Sulmi ndaj Berishës si ai ndaj Berlusconit para 13 vitesh

7 Dhjetor 2022, 11:14Politika TEMA

VIDEO/ Sulmi ndaj Berishës si ai ndaj Berlusconit para 13 vitesh

Ish-kryeministri Sali Berisha u godit sot me grusht nga 31-vjeçari Gerti Shehu, para nisjes së protestës që ishte paralajmëruar të mbahej njëkohësisht me samitin BE-Ballkani Perëndimor.

Shehu, iu shmang truprojave dhe e goditi me grusht Berishën drejt e në fytyrë, por më pas truprojat e ish-kryeministrin iu kundërpërgjigjën duke e dhunuar. Fotografitë me fytyrën e Berishës të gjakosur bënë xhiron e rrjetit dhe pushtuan edhe faqet kryesore të mediave të huaja.

31-vjeçari, sipas një dokumenti të lëshuar nga mjekësia, vuan nga probleme të shëndeiti mendor. Kjo gjë është e konfirmuar edhe familjarët e tij, por edhe nga mjeku që e trajtonte Sadik Lala.

Deri tani, nuk ka provuar se kemi të bëjmë me një sulm të urdhëruar nga politika, pavarësisht pretendimeve nga ana e Berishës.

Por, një rast pothuajse identitik, ka ndodhur edhe me ish-kryeministrin e Italisë Silvio Berlusconi.

Më 13 Dhjetor të vititi 2009, teksa Berlusconi mbante një miting në sheshin "Piazza Duomo" të Milanos u godit në fytyrë nga një statujë e hekurt e Katedrales së Milanos. Ngjarja ndodhi në momentin kur Berlusconi po futej në makinë dhe po përshëndetej me mbështetësit e tij, teksa statujën e hodhi nga largësia, 42-vjeçari në atë kohë, Massimo Tartaglia. 

Berlusconi u shfaq i gjakosur në fytyrë, teksa mbështetësit e tij iu sulën agresorit. Massimo Tartaglia vuante prej 10 vitesh nga probleme të shëndetit mendor dhe nuk njihej si një aktivist. Atij iu gjetën në xhep edhe një suvenir i vogë, një kryq, si edhe një kanaçe me spraj piperi.

Më poshtë, videot e të dyja sulmeve ndaj liderëve politik./VoxNews1 Komente

  1. k
    kosta

    Seriozisht e keni kur krahasoni Berluskonin me ket rroten e karit. Ku berluskoni, ku berisha, hej mos i ngrini vlerat nje te pavleri se eshte turp, turp i madh. Shqiperia eshte aho e djeshmja me ate organizim madheshtor dhe jo ajo qe paraqet berisha me shpuren e nongratave dhe babezive.

    Lini një Përgjigje