Artur Zheji: Shqiptarët do ngrihen kur të shohin faturat e dimrit. Fatos Lubonja: Ja si rrëzohet Rama

28 Shtator 2022, 17:21Politika TEMA

Artur Zheji: Shqiptarët do ngrihen kur të shohin faturat e dimrit.

Analistët Artur Zheji dhe Fatos Lubonja kanë komentuar thirrjet për protesta dhe greva të krerëve të opozitës Sali Berisha dhe Ilir Meta, duke theksuar se muajt e dimrit do të jenë deçiziv për shqiptarët, pas shtrenjtimit të faturës së energjisë dhe shtrenjtimit të shportës së ushqimeve bazë.

Në emisionin “Pikat mbi i”, Artur Zheji nënvizoji se revoltën e vërtetë kundër qeverisë Rama do ta shohim kur ushqimi të mungojë në tryezë dhe faturat ekonomike të rritën.

“Opozita ka fjalën, ka protestat dhe votën e vitit që vjen. Nëse kjo qeveri do vazhdojë t’i ngopi barqet. Tetori, nëntori, dhjetori, faturat e shtrenjta do të nxisin një opozitarizëm ekonomik dhe më pas atë politik. 

Duhet thjeshtë të shohim faturat ekonomike. Ne kemi një lloj donkishotizimi se duam që njerëzit të duan lirinë pastaj ushqimin. Por fillimisht do të shohim protesta për atë, ushqimin”, tha Zheji.

Lubonja theksoi se opozita duhet të dalë në shesh dhe të protestojë masivisht, madje duke mos u larguar prej aty. Por sipas tij, kjo duhet bërë jo në mënyrë të dhunshme.

“Problemi që ne flasim për opozitën, opozita lidhet me atë që s’ka formë tjetër. Protesta, protesta, protesta sikur s’ka shpëtim tjetër.

Ato duhet të jenë mosbindje civile që të rrëzohet qeveria. Kjo tregon që ne këtu s’kemi drejtësi se po ta kishim s’do kishim nevojë për protesta, se hapej afera e incneratorëve dhe shko deri në fund, se bie qeveria. 

Për mua është e rënë me këtë. Unë them se koha e rrëzimit të qeverisë me formë të dhunshme është e gabuar se ata që vinë marrin dorë dhe bëhen të dhunshëm vetë. Unë them protesta jo të dhunshme, por masive dhe të përhershme. Këtë s’e bëjnë dot këta”, deklaroi Lubonja.

11 Komente

 1. S
  SADIU

  Lubonja fashiste me qënë se jeton më shumë në Itali marrë një big me pesë brisqe, filloje nga Rama dhe përfundo me Patronazhistin e fundit. Bisht qëni je e bisht qëni do largohesh. Edhe mandatin e katërt e sigurt aty e ke o shpirt kazëm.

  1. D
   Do behet ...

   Shqiptaret nuk dalin ne protesta perderisa ne opozite te jete Meta dhe Betisha. Ne shqiperi s'ka opozite, as mefia.

   1. A
    Arian

    Hani mut të dy ju.si ka mundësi të mos e kuptoni që jeni kot?????

    1. h
     hik mer pederaste bythlepires te Shkerdhatave te K

     eshte skandaloze qe media shqiptare dominohet dhe i imponohet shqiptareve nga Pjesa me e degjenruar me e paMoraleshme e shoqerise Shqiptare dhe pikerishte kta shkerdhata e karaktere kurvash ,qe gjate gjithe kohes kan mbeshtetur e lepir Dy Shkerdhatat e Kombit ne kembim te pageses i japin mend (............) sot kujt ? Ke enderrojne te sjellin kta ne Pushtet ,kush na qenka ai bir kurve qe gjasme po erdhi ne pushtet do jet me i mire se kta sot ? Kush na qenkan kta more bij Kurvash _se ky Teater Putanash mediake duhet t'i bvije fundi ,njerez te peshtire ,qe ju intereson vetem xhepi e jo Shqiperia dhe shqiptaret

     1. S
      Soreto

      Letyra Zheji dhe urithi Lubonja i dine njerzit pa tru. Si do I siguroje energjine dhe ushqimet dyshja Berishovic-Metaj? Plehra.

      1. p
       putanat e kazanit thon t'ja lem vendin Bandes Tali

       si mundet te jen kaq te pafytyre kta fakeanaliste e kerkojn perseri shkaterrimin e shqiperise nderkohe qe dy kryekurvat e kombit po ndiqen penalishte nga drejtesia per abuzimet me pushtetet dhe karten e politikanit ! te marrim ca miljona thot zhej pa ci qi temen shqiperise .ptuuuuuuu maskarenj ,kur sju rrasin noj plumb bythes aty shqiptaret vazhdoni e i degjeneroni plehra

       1. K
        Kujtimi

        Fli me endra dhe ha memeliqe o tur

        1. B
         Berish Saliu

         Or ju dy ( zhulanjoset ) perendimi i ka ngrit fatuarat pa ardhur dimri ,e nuk e dime sa do shkojne ,por ju qebanike pse nuk thoni ,pse qeveria nuk i ka rit faturat e dritave si andej , ju muter te dy per sa te jeni gjall do te rini neper studio duke share Ramen ,ishalla jua shtofte jeten zoti ,megjithese nuk e meritoni ,do vuani duke e pare Ramen aty ku eshte sot ,shkonibte shqupi merni racionin e ( byrekut ) se edhe ju jeni bere per lemoshe si cecenet e Non Grates

         1. A
          Aron

          Na cane bythen keta dy pederastat. Ne te gjithe boten po kalon kriza energjitike, kudo te shkojne shqipetaret.

          1. Z
           ZHEJI KOKE PA LARI

           Haaa Lubonja i perdhunuar ne burge Zheji koke pa lari qe bene shuren te cepi pallatit po mungonte Bushati treshe e bukur njeri me karre se tjetri njerez qe ushqehen me lemoshe qe u a jep nongrata Berrisha spiuni I.M, shpejte dilni derra flisni kapni studiot kazane duhet duhet duhet duhet po cfare duhet dile protesto merni Bushatin Shkullakun Fevziun dhe protestoni dite nate flini ne trotuare .

           1. L
            LORA

            Sa me shume te renkojne tur-bozhur-majmuni , tos-ljubovici e gjithe sera e kazanxhive aq me mire jane punet ne Shqiperine tone.

            Lini një Përgjigje