"Ka fituar duelet me gojën më të shqyer politike në vend", Lorenc Vangjeli: Elisa Spiropali, ylli në ngjitje i Partisë Socialiste

28 Shtator 2022, 16:51Politika TEMA

"Ka fituar duelet me gojën më të shqyer politike në

Analisti Lorenc Vangjeli ka komentuar lëvizjet e drejtuesve politikë në qarqe të Partisë Socialiste, vendime të marra një ditë më parë ne mbledhjen e Kryesisë në selinë rozë. Këto ndryshime, Vangjeli i konsideron si strategji të kryeministrit Edi Rama për të mbajtur të bashkuar PS-në.

Në arsyetimin e tij, Vangjeli u shpreh në një intervistë se pragmatizmi i Ramës e dërgon ministren Elisa Spiropali drejt debatit politik në Kuvend. Sipas Vangjelit, ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali është ylli në ngjitje i PS-së.

“Rama është njeriu që i mban të gjithë së bashku dhe në mungesë të tij nuk do ishte çudi që Partia Socialiste të kishte po të njëjtën histori si PD. Sipas shprehjes, sa më shumë ndryshon aq më shumë është e njëjta gjë.

Pikërisht mbi këtë arsyetim, pragmatizmi i Ramës çon Elisa Spiropalin, yllin në ngjitje të socialistëve, në Parlament. Rama vetë duke u munduar të krijojë një distancë higjienike mbi parlamentin, duke dashur të jetë larg, duket se i ka deleguar zonjës Spiropali përfshirjen e tij” – u shpreh Vangjeli.

Duke u ndalur në diskutimet e Kuvendit, Vangjeli tha se Spiropali i ka fituar të gjitha debatet me Sali Berishën. Kjo ka bërë që Berisha tashmë t’i evitojë përballjet me ministren në Parlament.

“Nëse në fillim (Spiropali) i fitonte duelet e drejtpërdrejta me gojën më të shqyer politike në vend, që është ajo e Sali Berishës, sot nuk mund ta themi më të njëjtën gjë sepse nuk ka të tillë. Berisha shmanget” – e përmbyll Vangjeli.

55 Komente

 1. s
  selim

  Ky eshte ham hami i kamufluar ne "i pavarur" i Edi Rames.

  1. D
   Devolliu

   Po opozita dhe Sala , sa ham- hamer ka , o Selke , do te t'i numuroj ?

   1. *
    *******

    Qe ishte Langua ky tipi, dihej...por qe te bente shaka dhe ironi te till, tani po e mesoj!!!!

    1. S
     Selim

     Plot , por jo “ te pavarur”

    2. L
     Llapaqeneria quhet zotesi!

     Te mburresh Spiropalin di te thote qe te pranosh se Rama e ka kthyet PS ne nje prone private dhe antaresia e saj eshte "DELE"! Ne fakt keshtu eshte perderisa nje femer,qe nuk ben asnje pune,por eshte nje TELLALLE qe imiton padronin e saj qe perdor fjalir rrugaci ! PS ka vdekur si parti politike e bashke me ste ka vdekur demokracia dhe shteti ligjor! Shqiperia eshte drejt zhdukjes si shtet,sepse Rama e ka nxjerre ne ankand!

    3. s
     sapa

     Dhe ky njeri eshte i paturpshem dhe kujton se te gjithe jane budallenj dhe duhet ta besojne se cfare thote.

     1. M
      Martin

      Lorenc Vangjeli eshte nje komentator dhe analist i ekuilibruar. Me rastin e zonjes Eliza Spiropali ka shume te drejte: te ishin te gjithe deputetet e Partise Socialiste aq aktive dhe politikene te lindur sic eshte Spiropali, Perbindeshi i Vicidolit, Dr. Sali Mortja nuk do t'i afrohej me kurre nderteses se Partise Demokratike, se nderteses se Kuvendit te Shqiperise jo se jo! Dergimi i ministres Spiropali qe mbulon Maredheniet e qeverise se PS me Parlamentin, per mendimin tim, eshte bere per te marre vesh te verteten e situates se socialisteve shkodrane, pasi Edona Bilali eshte nje aktiviste e marre gabimisht ne qeveri, sic jane edhe Bora Muzhaqi, Frida Krifca, Eva Margariti etj., pa te cilat qeveria do te ishte me rezultative.

      1. I
       I padituri

       A ka mundesi ta di dhe une,per cfare paguhet kjo ministre?Uroj te mos kete nja 3 zv.ministra,administrate te njejte me ministrine e energjitikes dhe per me teper nje godine per Ministri.

       1. M
        Mira

        Meqenese je i paditur, te bej me dije se Eliza Spiropali e ka zyren ne Kryeministri dhe eshte ne rol te zevendeses se kryeminstrit ne lidhje me Perbindeshin e Vicidolit, Doktor Sali Mortjen, qe e ka marre peng Partine Demokratike, Kuvendin e Shqiperise dhe gjithe maloket e Shqiperise Veriore.

       2. T
        Timo

        O martin. Me fal por cfare peshe ka zonja spiropali ne politiken shqiptare. Cfare ka bere per shqiperine. Pervec botxit te vet dhe vjedhjes kur ishte ne krye te doganave. A mbahet mend per gje tjeter pervec freskut qe i ben rames? Rama jo vetem qe demtoi Shqiperine por dhe PS duke zhdukur debatin e brendshem dhe sistemin e karrieres politike brenda Ps. Ps sot ngjan si PD. Parti e UNI-

      2. s
       sapa

       Dhe ky njeri eshte i paturpshem dhe kujton se te gjithe jane budallenj dhe duhet ta besojne se cfare thote.

       1. k
        kusheriri i dyte i Metes

        Sapa e ke gabim ai nuk mendon per ju te Sali legenit qe jeni budallenj por jeni komplet rrota cari

       2. i
        ilir

        Lenci, kalohe gjuhen dhe te bolet.

        1. t
         tani

         Vangjeli nje sherbetor pa kushte i sulltanit.

         1. G
          Gojoret e shpellarit jane te papame or tej

          c'jan kto budalliqe qe i hidhen publikut ne vend qe te gjithe t'i bashkohen probemeve te jetes me te cilen perballet ne kto Situata Krizash Boterore ky popull ! Si mer nuk folet njiher e te mendoni Zgjidhje ose bashkoheni per te ber me te mire jeten e shqiptareve ,per te lehtesuar veshtiresite e ksaj jete ktij populli qe keni 31- vjet po qisni trut ,keni 31 -vjet qe lepiheni sa ke njera parti e ke tjetra duke i sherbyer Krimineleve ne Politike ,shkerdhatave te atij vendi ,keni 31- vjet qe lehni medieve dite e nate qe ze vij ky apo ai ne Pushtet ,por KURR nuk ju hengri bytha per kte popull .

          1. ¿?

           O Lenco, o i modh ke filluar te zevendsosh estraden tashti. Po na dhjeve gazit or burre, po si, si? Mamica Spiropali, ylli ne ngjitje i PS? Po pse nuk thua ti qe paskemi marre fund fare nqs ylli mbetet ne duart e kesaj budallaçkes histerike.

           1. D
            Dakord

            Ehaa po ti i marre fund je prej kohesh. Ska ofendim me te madh se ky qe ju ka bere vangjeli hahaha rama ju mund me spiropalin. Elisa mund berishen. Dhe keshtu duhej te ishte se berisha eshte mumje, fosil.

            1. ¿?

             Kujt i plasi menderja per Berishen or torrollak. Ju eshte bere Berisha si gogol, edhe kur ju bejne kaken kalamajte ke dera e shtepise, kujtoni se ua ka bere Saliu. Ik or Dakord - Idioti, Berisha - Bajge, Edvini - Mut, Mamica Spiropali budallaçka e lagjes. A more vesh, o lesh Dakordi?

           2. B
            Bobi

            Po kur thote per Spiropallin. Ajo erdhi ne politike si barbone dhe ka bere miliona euro pasuri. Ka vetem 1 merite o vangjel. I ben gojore kryetarit kur eshte i merzit dmth 2-3 here ne dite Ylli ne ngritje Hahaha. Aty eshte Rama nr 1,2,3,4... dhe pas 5000 vendesh vjen vemja prindi 1 prindi 2

            1. V
             Vranakonti

             Mendimi i zotit Vangjeli eshte i vertete. Elisa Spiropali deri sot eshte deputetja dhe politikania me e mire,me e zonja dhe u ka bere ball gojeve te shqyera te opozites duke u dhen pergjigjen e merituar. Ajo eshte ylli ne ngjitje.

             1. H
              Hamzai

              Bravo vranakonti. Je tamam elektorat per partine qe te ka xhan

             2. O
              Operacioni Zjarri

              Eshte normale qe nje bythelepires si Vangjeli ti thuri lavde nje bythelepirese si Spiropali. Jane brenda llojit. Nuk e di cthote Skenderbeu per kete

              1. C
               Ceco

               Dy dele, dy dele 300 pare …. Cohu Vangjo cohu Vangjo merr nji valle

               1. L
                Lenci

                Ka fituar duelet me bythen më të shqyer ne politike.

                1. J
                 Jugu

                 Na hape barkun o Vangjo. Cfare jane keto budalliqe qe shkruan, sikur je vene ne sherbim te Rames dhe ministrave te tij keto kohet e fundit. Spiropali eshte thjesht ne e preferuar e sulltanit dhe kaq. Tregoni dhe pak shtylle kurrizore o burre, jo vetem perulur ndaj padronit te radhes. Si nuk shkruani dicka per gjendjen skandaloze ekonomike te vendit, per ikjen e te rinjve nga vendi, etj.

                 1. E
                  Eni

                  Opo bejini duva Sales se si kove pusi do iknit qe mandatin e pare....mbajeni ne bufe se sa te jete ai jeni dhe ju....iku ai iket dhe ju.....

                  1. L
                   Lenci nxenesi i organizates sorojane. Shih videon

                   KY ESHTE MIKU I PERBASHKET I RAMAS-BERISHES DHE MESUESI IDEOLOGJIK I LENC VANGJELIT ME KOMPANI. KLIKO TA MESOSH https://youtu.be/V19b1G8QZx4

                   1. H
                    Huzniu

                    Kjo Spiropali , nuk dua te zgjatem fare, por nga paraqitja sepse me kujton shoqen Vito

                    1. s
                     shoku i Huzniut

                     Ka nje difekt se e ka koken me te madhe se shpatullat, ha ha ha

                     1. l
                      l

                      Per kete arsye ,ndoshta konsiderohet si Yll ne Ngjitje. Shume i goditur mendimi i zotit Vangjeli .

                    2. K
                     Kapo

                     Saliun e ka bere per spital????

                     1. a
                      arqile

                      Eshte turp i madh me keta gjoja komentatore goje prishur qe ofrndojne nje grua nje nene kaq keq.Turp edhe per ty Mero qe i boton sidomos komentet ofenduese dhe vecanrisht kjo eshte e dukshme nga persona qe jane kundeshtare te PS sidomos ata qe akoma besojne tek sala.Ku spiropali e ku sala .Sa te keqia i ka sjelle ketij vendi sala .Marim vetem shkaterimin e pasurise kombetare te krijuar ne kete vend me gjakun e fshatareve te torturar me jete mizerabel te tyre qe punonin dhe enveri shpiku diten e punes pika ne kembim te te ardhurave per industrine per mbrojtjen qe e kishte ta paren se keshtu ja desh propog.e tij per prodhimin e mishit fasules ushqimeve bukes djathit me cmime te ulta si detyrim kryesor per furniz.e qytetit sigurisht shume pak krah.me nevojat por fshati i prodhonte dhe duhej te plotesonte planin e dorezimit ne shtet e te mos konsumonte per vete.Sala vetem te keqia i solli vendit nuk duhet te dali te mbyllet le qe se le perendia do pergjigjet eshte kriminel.

                      1. ¿?

                       O qile, ke te drejte o vella, sala i ka sjelle shume te keqija ketij vendi, po une nuk shof ndonje te mire qe ka sjelle kjo Spiropali, prandaj ta quash yll ne ngjitje me duket pak si teper. S'kam noi problem qe eshte nene, nena ka plot, si kjo, me te mira edhe jo aq te mira. Kjo nuk ndryshon gje.

                       1. G
                        Gojemutet Esadiste, shpifesit e Shpifur

                        arqile , ke shume te Drejte ,por kta jane rraca e mutit ,qe vrasin gra ,vrasin vlla e baba ,per pasuri apo nji fjal goje ,kta jane ajo rrac shkerdhate qe ben te kemi ne kte vend Politikane te tipit te saleh hamut shpellarit Ze Gomarit ,dhe plehra katundi si ilyer mutaj , sepse jane kta tipa qe nuk njohin Rrespekt ,nuk njohin Nder , nuk njohin dinjitet e principe ne kte shoqeri , frymojne kriminele,tradhetare atdheu, politikane prostituta si saleh brrisha e iliy metaj qe s'kan len car te huaj pa lepir dhe vazhdojne ti bien gerrnetes se te HUjave kunder Shqiperise sepse e kan ne gjak Tradhetine prandaj cohen ne valle gjithe rraca e mutit qe i shkon pas ,ja kta funderina qe shajne nji Grua ,nji nder Politikanet e verteta dhe me inteligjente ne ate Parlament ,qe kta gojeMute pasi e Shpifjen e kan te vetmen Arm qe perdorin ne vend te Argumentit ,me te cilen perballen me kundershtaret ,ja ngjisin tjetrit sepse ka shume zagar rrugesh qe i degjojne dhe filloj animohen ,e lehin ne tufe , sepse jane te gjithe Bijt e Bushtres Antishqiptare . Kjo pjes e shoqerise shqiptare eshte Kanceri qe ka grryer ne Shekuj Shqiperise ,shkaku perse Bota e coptoj kte vend dhe sepse vuajm akoma sot ,kur kemi nji Vend Prrallor ,,ku shqiptaret do jetonin me te lumturit ne Bote .Mitpo ku te le rraca e mutit ,e vodhen e shkaterruan ,e degraduar,e shiten ,e deformuan e ben te pajetueshme per kte popull pasi e pervetesuan e ndane ne parcela dhe sot bejne si te cmendur per Pushtet sepse s'i del dot Ligesia qe kan ne gene dhe sepse s'e duan kte vend ,sepse nuk ndjejne agje per kte vend . Kta jane bijt e bushtres Esasdiste .

                        1. ¿?

                         O ti Gojemuto, eshte po ajo rrace qe e mesoi Enveri te shiste vellain dhe babain per 2000 lek te vjetra ne muaj. Tashti shiten me euro, mos caj bythen po shif a te del pensioni me honger noi cope buke thate, apo jo?

                       2. E
                        Engjell

                        Lorenc e paske ngrene keq pacen per mgjes.

                        1. I
                         Isuf

                         Sa nxenes i dobet je lorenc

                         1. D
                          Dorotea

                          Me fal se ti qenke per te ardhur keq. Cfare la bere ljo zonja pervec botoxit qe eshte yll ne ngjitje??! Shko mor pirdhu Sa i lepiheshe Metes. Tani Rames. Ti je yll qe nuk u ngite kurre Lorenc

                          1. M
                           Mero Baze

                           Une kam qejf kur lavderohet qeveria se mar ate qe me takon nga favoret. Te tjeret i kam inat urrej cdo njeri ziej nga brenda po e mbaj veten

                           1. a
                            alphade

                            Jane marrosur pas Sali Kriminelit sepse te tille jane edhe ata: vrases, hajna, shpellare, primitive te pa ndreqshem ! Detyra e jone eshte zhdukja e kesaj fare te keqe ! Sa t’i zhduke Sali Mortja socialistet duhet qe keta te fundit t’i zhdukin nga faqja e dheut mundesisht sa me pare te mundeshme …!!

                            1. a
                             alphade

                             Jane marrosur pas Sali Kriminelit sepse te tille jane edhe ata: vrases, hajna, shpellare, primitive te pa ndreqshem ! Detyra e jone eshte zhdukja e kesaj fare te keqe ! Sa t’i zhduke Sali Mortja socialistet duhet qe keta te fundit t’i zhdukin nga faqja e dheut mundesisht sa me pare te mundeshme …!!

                             1. B
                              Bukuria

                              Shume mire eshte shume e afte Pse jo edhe kryeministre munde te behet.

                              1. D
                               Dakord

                               Per standardet e Vangjelit, politikan ne ngritje eshte ai/ajo qe ka aftesi te vjedhe sa me shume, te shaje, te ndyje gojen pa cka nese nuk ben asgje per popullin. Ky s’eshte gje tjeter vecse standardi i rilindjes te Ram Edvinit

                               1. E
                                Emiljano

                                Pra sipas ktij karit po talle trapin me nje plak non grata qe i ka ngel kalendari ne vitet 90 je yll ne ngjitje ne politiken shqiptare!!Standarte te botes se trete dhe politike me humor burgu

                                1. G
                                 Gezuar Baftjar

                                 Nuk lexova pervec kreut. Saleh qivuri vertete eshte i shpifur sepse per te gjithe kundershtaret e perhershem por dhe te perkohshem perdor fjalor teper te felliqur Vetem tju kujtoj Ina Ramen dhe eshte e kote te zgjatesh. Sa per Spiropalin ka edhe ajo meritat e veta ne PS

                                 1. G
                                  Gezuar Baftjar

                                  Nuk lexova pervec kreut. Saleh qivuri vertete eshte i shpifur sepse per te gjithe kundershtaret e perhershem por dhe te perkohshem perdor fjalor teper te felliqur Vetem tju kujtoj Ina Ramen dhe eshte e kote te zgjatesh. Sa per Spiropalin ka edhe ajo meritat e veta ne PS

                                  1. G
                                   Gezuar Baftjar

                                   Nuk lexova pervec kreut. Saleh qivuri vertete eshte i shpifur sepse per te gjithe kundershtaret e perhershem por dhe te perkohshem perdor fjalor teper te felliqur Vetem tju kujtoj Ina Ramen dhe eshte e kote te zgjatesh. Sa per Spiropalin ka edhe ajo meritat e veta ne PS

                                   1. G
                                    Gezuar Baftjar

                                    Nuk lexova pervec kreut. Saleh qivuri vertete eshte i shpifur sepse per te gjithe kundershtaret e perhershem por dhe te perkohshem perdor fjalor teper te felliqur Vetem tju kujtoj Ina Ramen dhe eshte e kote te zgjatesh. Sa per Spiropalin ka edhe ajo meritat e veta ne PS

                                    1. G
                                     Gezuar Baftjar

                                     Nuk lexova pervec kreut. Saleh qivuri vertete eshte i shpifur sepse per te gjithe kundershtaret e perhershem por dhe te perkohshem perdor fjalor teper te felliqur Vetem tju kujtoj Ina Ramen dhe eshte e kote te zgjatesh. Sa per Spiropalin ka edhe ajo meritat e veta ne PS

                                     1. G
                                      Gezuar Baftjar

                                      Nuk lexova pervec kreut. Saleh qivuri vertete eshte i shpifur sepse per te gjithe kundershtaret e perhershem por dhe te perkohshem perdor fjalor teper te felliqur Vetem tju kujtoj Ina Ramen dhe eshte e kote te zgjatesh. Sa per Spiropalin ka edhe ajo meritat e veta ne PS

                                      1. G
                                       Gezuar Baftjar

                                       Nuk lexova pervec kreut. Saleh qivuri vertete eshte i shpifur sepse per te gjithe kundershtaret e perhershem por dhe te perkohshem perdor fjalor teper te felliqur Vetem tju kujtoj Ina Ramen dhe eshte e kote te zgjatesh. Sa per Spiropalin ka edhe ajo meritat e veta ne PS

                                       1. G
                                        Gezuar Baftjar

                                        Nuk lexova pervec kreut. Saleh qivuri vertete eshte i shpifur sepse per te gjithe kundershtaret e perhershem por dhe te perkohshem perdor fjalor teper te felliqur Vetem tju kujtoj Ina Ramen dhe eshte e kote te zgjatesh. Sa per Spiropalin ka edhe ajo meritat e veta ne PS

                                        1. G
                                         Gezuar Baftjar

                                         Nuk lexova pervec kreut. Saleh qivuri vertete eshte i shpifur sepse per te gjithe kundershtaret e perhershem por dhe te perkohshem perdor fjalor teper te felliqur Vetem tju kujtoj Ina Ramen dhe eshte e kote te zgjatesh. Sa per Spiropalin ka edhe ajo meritat e veta ne PS

                                         1. G
                                          Gezuar Baftjar

                                          Nuk lexova pervec kreut. Saleh qivuri vertete eshte i shpifur sepse per te gjithe kundershtaret e perhershem por dhe te perkohshem perdor fjalor teper te felliqur Vetem tju kujtoj Ina Ramen dhe eshte e kote te zgjatesh. Sa per Spiropalin ka edhe ajo meritat e veta ne PS

                                          1. ¿?

                                           Ti Gezuar Baftjar, kujton se po ta perseritesh hajvanllekun 10 here shnderrohet ne mençuri. Qeke dhjetfish koqe nga trute o i ziu ti.

                                           Lini një Përgjigje