Berisha nga dritarja i rikthehet fjalimeve të 1990-s, flet për yllin polar

12 Shkurt 2024, 19:27Politika TEMA

Berisha nga dritarja i rikthehet fjalimeve të 1990-s, flet për yllin

Sali Berisha, duket e ka të vështirë që të gjejë temë të përshtatshme ditë për ditë për një fjalim. Ndaj, siç e bëjnë edhe shumë panelistë në darkë, u rikthehet fjalimeve të vjetra. Sot i është rikthyer një fjalimi të vitit 1990, kur ka thënë se çështja kombëtare është yll polar për PD. Por në 1997 Berisha e çoi vendin drejt greminës apo kur i kërkoi shqiptarëve të Kosovës të mos firmosin marrëveshjen e Rambujesë.

Në fjalën e tij gjatë protestës së sotme poshtë banesës së tij, Sali Berisha deklaroi se ‘ne jemi parti e interesit kombëtar.

Më 22 dhjetor të vitit 1990, ne deklaruam përpara shqiptarëve dhe botës se ylli ynë polar do të ishte interesi kombëtar’. Berisha theksoi gjatë fjalës së tij, se koha i dha të drejtë PD-së.

“Të dashur demokrate dhe demokratë, qëndrestare dhe qëndrestarë, ju përshëndes përzemërsisht dhe ju garantoj se në mendjen time, në zemrën time, ju jeni heronjtë e vërtetë të Sali Berishës, heronjtë e vërtetë të Shqipërisë.

Unë e di se ju punoni për misionin tuaj të madh, por guximi dhe përkushtimi juaj ndaj këtij misioni, ju kanë bërë ju para demokratëve dhe shqiptarëve, heronj të vërtetë të kësaj kohe. Nga buron ky shpirt i pamposhtur? Cila është formula magjike e PD që ka fuqinë për të qëndruar në kohët më të vështira dhe për të përballur sulmet më të egra?

Përgjigjja për këtë është e thjeshtë. Përgjigjja për këtë gjendet në vetë misionin e PD. Arsyeja pse jemi krijuar. Ne jemi parti e interesit kombëtar. Më 22 dhjetor të vitit 1990, ne deklaruam përpara shqiptarëve dhe botës se ylli ynë polar do të ishte interesi kombëtar.

Për ne, interesi kombëtar është i pari dhe sot interesi kombëtar i Shqipërisë është vetëm një, e ardhmja demokratike dhe evropiane e saj. Do e bëjmë Shqipërinë si Europa, kjo është mbi çdo kauzë për ne. Prandaj dhe ne realizojmë të pamundurën, prandaj ne jemi parti e shpresës, prandaj ju jeni misionarë të shpresës. Prandaj ne jemi parti e ëndrrës, parti e fitoreve epokale!

Prandaj dolëm kundër të gjitha përpjekjeve antishqiptare të serbomadhisë, rusomadhisë, ndarjes së Kosovës, Ballkanit të Hapur, që njohën si promotor, argatin e Vuçiçit, Edi Ramën. Prandaj ne denoncuam me guxim mbrojtjen që Edi Rama i bëri thirrjes nga Beogradi të sanksionet të NATO-s dhe BE-së për Rusinë.

Prandaj ne denoncuam luftën e Tiranës e megafon të Luftës së Ftohtë ndaj Prishtinës. Koha provoi se në të gjitha këto qëndrime, ne kishim të drejtë. Ylli ynë polar është interesi kombëtar. Prandaj dhe unë kam bindjen më të thellë se ditë të bardha po vijnë për Shqipërinë.”, tha ndër të tjera në fjalën e tij Sali Berisha.

8 Komente

 1. B
  Besnik

  Kush i degjon keto pallavra aman! Gooomaaar! Kriminel, hajdut, mut, hale……

  1. J
   Jari

   Fol o Non Grada fol me Yjet se kësaj i thonë, " Qeni leh e Ujku pirth ", ose " Qajnë Qetë e qan edhe Qerrja, o Sali Mortja që ishalla të merr ky fundi i Shkurtit me vete ????

   1. i
    i juaji Sali UDB-ash Berisha.

    E dashur kopeja e dhive dhe e cjepërve të zgjebosur Shiftare që vini per të degjuar çobanin tuaj, pra mua, poshtë ballkonit të burgut tim. Unë jam i burgosur në ketë burg që është shumë më i tmerrshëm se burgu i Spaçit dhe i Burrelit. E pranoj që jam korruptues, sepse, për t'ju folur ju dhive të mija, kam qënë i detyruar ta korruptoj me një thes pampersa gardianen e korridorit të ketij burgu, që të ma mundosojë t'ju flas që nga biruca ku gjindem, e cila ma dha edhe një mikrofon të kuq. Kjo gardjane është një heroinë e heshtur e imja dhe e demokracisë dhe quhet Sllobodanka. Ju kopeja rrevolucionare, jeni heronjt e mi personal. Ju jeni rracë-kurvat e mija të nderuar. Kope e dashur, unë ju dua dhe ju kam dashur gjithë jeten time, sepse unë ju perkas juve që nga dita kur Serbi ngjizi nënën time të dashur në stallen e dhive të shtepisë tonë në Viçidol. Kopeja ime e dashur, megjithse ju vjen era cjap, megjithse jeni të pa-larë, thonj pa-prerë dhe morracakë, unë dhe familja ime ju duam megjith zemër. Thashethemeve që kanë perhapur armiqt tanë shekullorë Amerika, Anglia dhe qeveria komuniste Shqiptare ndaj Sali Berishës, pra ndaj meje, mos ju besoni, sepse pa qi nanen Shiqere asnjë nuk është e vertetë. Keta të degjeneruar thonë për mue, që jam nji kopil Serbi, që kam qënë dhe jam një komunist, që jam tradhetar i kombit të Allbanskave, që kam qënë dhe jam agjent i UDB-së Serbe dhe i sigurimit të Kadri Hazbiut, që jam kriminel, që jam hajdut, që jam i korruptuar dhe korruptues, që kam vra njerëz nga pas çufrrave, pra shkurt, thonë që jam nji klysh kurve. Asgjë, asgjë, absolutisht absolutisht të gjitha keto janë shpifje. Keta komunistat që shpifin per mue, nuk kanë asnji provë, asnji fakt, asnji deshmitar, por ketë drejtesi komuniste e shtyn kunder meje Amerika, Anglia, Enveri, Kadriu dhe Ramizi duke e ndërsuar kunder meje dhe familjes time. Kope shkerdhatash që më degjoni, ju premtoj në nderin tim dhe të nënës time të ndershme Shugare byth-madhes, që lirinë, demokracinë, kleptokracinë, kurverinë, prostitucioni, vrasjet dhe drogen që jua solla unë në 1992-ishin të cilën jua grabiten Enveri, Kadriu, Ramizi dhe Edvini, do t'jua sjell perseri me daten 20 fruer. Tash, po hy në celulë, sepse e kam orarin me ndrrue pampersin. Hajt pra në kar ju pafsha. Çao, a domani sera.

    1. M
     Mateo

     Lum kush do rroje, te shikoje yllin polar te Shqiperise, kur Saliu te jete ne krye te qeverise. Kush i ka perjetuar keto 32 vite, e di se cfare do behet: ato qe di te beje Saliu, plojen, lufte kunder armiqve te brendshem...

     1. T
      T

      Pu ca idjot burrë.

      1. P
       Psikiatri

       Budallalleku dhe injoranca duhet te maten me Grade Berishe. Berisha perfundimisht ka bere nje gje te madhe... une nuk dija deri sot se si ta vleresoja nje te cmendur apo si ta emertoja graden e budallait dhe te nje inoranti... Sot fale Berishes shkenca ka nje grade te vleresimit te budallait, te nje te cmenduri apo edhe te nje injoranti... psh Flamur Noka eshte injorant 95 grade Berishe... Gaz Bardhi 72 grade Berishe... Edi Paloka 83 grade Berishe... I vetmi qe ka 100 grade Berishe budallallek eshte vete Sali Berisha...

       1. P
        Populli

        Po flamurin Amerikan ku e ka?..hajde bajge,hajde...komunisti me bastard i fundit,qelbesire,fuck berrishjanve me 19 kulla...

        1. Z
         Zigur

         O legjende e krimi...o bastard..neser do shofesh yllin e sateme nga Blinken...

         Lini një Përgjigje