Deformuan akuzën ndaj McGonigal: mediat e Berishës manipulojnë edhe Kongresin e SHBA

3 Shkurt 2023, 12:25Politika TEMA

Deformuan akuzën ndaj McGonigal: mediat e Berishës manipulojnë

Në të gjithë këto ditë, qarqet pranë Berishës e Metës kanë manipuluar akuzën zyrtare ndaj ish-oficerit të FBI-së McGonigal për agjendën e tyre politike.

Edhe pse akuza është e qartë e ka shkuar në gjykatë, ata e kanë kanalizuar për të sulmuar Edi Ramën. Kur në fakt akuza ndaj ish-agjentit të FBI-së është publike dhe nuk ka lidhje me askënd tjetër përveç atij.

Ndërkaq sot kanë manipuluar një letër të dy kongresmenëve republikanë, që kërkojnë shpjegim për një hetim që McGonigal ka bërë ndaj ish-presidentit të SHBA Donald Trump.

Sipas mediave të Berishës, Dick Durbin, që drejton Komisionin Hetimor të Senatit, ka kërkuar më shumë informacione për aferën mes Mc Gonigal dhe Edi Ramës. 

Pra sipas medias së familjes Berisha, në këto letra kërkohen informacione nga Kongresi e Senati për marrëdhëniet korruptive mes McGonigal dhe Ramës.

Por në letrën e kongresmenëve e senatorëve nuk përmendet në asnjë moment as Shqipëria, as Kryeministri Edi Rama.

Në letër kërkohet një informacion nga FBI mbi detyrat që kryente në këtë strukturë McGonigal, mbi rolin e tij në hetimin ndaj ish presidentit Trump.

Kryetari i Komitetit Gjyqësor Jim Jordan, një republikan i Ohio-s, dhe deputeti Matt Gaetz, një republikan nga Florida, i shkruan një letër drejtorit të FBI-së Chris Wray të enjten duke kërkuar materiale dhe informacione për McGonigal si pjesë e një hetimi mbi akuzat për paragjykime politike në byro.

Republikanët po kërkojnë gjithashtu një konferencë për të diskutuar hetimin e FBI-së për McGonigal, duke përfshirë nëse byroja po ndërmerr ndonjë rishikim për të përcaktuar se si Rusia dhe oligarkët e saj ishin në gjendje të ndikonin zyrtarët e lartë të FBI-së.

Jordan dhe Gaetz vendosën një afat deri më 16 shkurt që Wray të përgjigjej. Byroja tha se e mori letrën, por nuk kishte asnjë koment shtesë.

“Kjo sjellje e pahijshme gërryen më tej besimin e publikut në sjelljen e FBI-së dhe veprimet e zbatimit të ligjit”, i shkruan Jordan dhe Gaetz – Wray-it.

Jordan dhe Gaetz kanë kërkuar që Wray t’i dorëzojë komitetit të gjitha të dhënat e personelit në lidhje me McGonigal; dokumente dhe komunikime “që i referohen ose lidhen me procesin e FBI-së për vlerësimin dhe përgjigjen ndaj hetimit” në lidhje me McGonigal; dhe materiale në lidhje me përpjekjet e FBI-së për të zbutur rreziqet e sigurisë kombëtare të paraqitura nga veprimet e supozuara të McGonigal.

TemA

 

12 Komente

 1. E
  Erla Mehili gazetare e varur pa haaaa

  Familja kriminale Berrisha ka kapur te gjitha ti themi media se media nuk jane .Shqehtesohen per nje afere te nje nenpunesi ne Amerike qe nuk ka interes per Shqiperine thjeshte per te kamufluar proceset e hapura per krimet e kryera mga familja kriminale Berrisha kuptohet nese nuk gjejne nje teme per te larguar vemendjen nga Gerdeci ,21 janari ,çez, kompleksi partizani ,1997 ,firmat piamidale dhe ne nje fare menyre e kane arritur qellimin pasi jane te gjithe te kapur nga familja kriminale Berrisha shikoni kujt jane : Fevziu Shkullaku Bushati Lubonja Babaramo Duma Mehilli Milori Hoxha Peka Krasta Rakipi Cani ne skene ka dale dhe nje koqevare Bubuzhel Berati se edhe ai ishte manget ne kazanin e mbremjeve dhe dhjetra te tjere te paguar mire nga Xeni Saliut keta palaco qe nuk kane lidhje me gazetarin por jane ne sherbim te krimit ..keta po me kujtojne analistin e pamvarur Gjekmarkaj qe me gjithe rrespektin si intelektual humbi gjithcka duke hyre ne sherbim te familjes mafioze non grata Berrisha ..shkurte kjo histori banale do ti kthehet ne bumerange ne 14 Maj .

  1. P
   Patrioti Madh

   Dje ish-sekretari i PPSH tha nder te tjera: "Disa diplomate amerikane kane kontaktuar diplomate te Brukselit duke i thene, - negocijatat SHBA - BE per Ukrainen perfunduan, tani ne duam te negociojme dhe mbyllim edhe çeshtjen e Sali Berishes". Pra gjithe bota mbare ka dy probleme shume te rendesishme, Luften ne Ukraine dhe sanksionimin apo jo non-grata te SB.

   1. B
    Bac u kry

    Nuk lahet muti me shurre o Meroo se na merove

    1. A
     A.G.

     Po ngeli çështja në dorë të komunistave amerikanë, nuk bëhet gjë. E vetmja zgjidhje është të niset vetë Sala në Amerikë, bashkë me E. Imerajn si prokurore dhe Xhin Xhonin si gjykatës, të marrin dosjet "T'a shifni ju në shtator" që ka bërë gati A. Llalla dhe t'i denoncojnë me provat më të forta në botë të gjithë ata që marrin peng dhe shantazhojnë drejtësinë, që minojnë demokracinë, që kërcënojnë dhe shantazhojnë shtypin dhe medien, dhe që janë familjarisht vrasës dhe të korruptuar.

     1. s
      syçeluri

      THERRET HAJDUTI ,KAPENI HAJDUTIN ....JU SI MENDONI

      1. A
       A.G.

       Jo në fakt, flet vrasësi kapeni hajdutin.

      2. K
       KCK Live ne Surrel

       Deformimin e keni ne balle fare, kur thoni "...ish-oficeri i FBI ..." kur ai McGonigal ishte Shef i larte kunderzbulimi atje ne FBI. Me pare keni deformuar kur hetimin e McGonigal ne gjendje te lire si pasoje e pageses garanci prej gjysem milion Dollaresh e perkthyet si |"...bien akuzat ndaj McGonigal..." ja, keto jane deformime per mos thene mashtrime te juajat nga halli i bythes qe po i percellon atij Rames.

       1. V
        Vëzhguesi

        Ke te drejte o fyell KCK! Nese lexon NYT sipas monstres "non grata" kupton se kete here "letra higjienike", ka bere analizen e duhur.Kur po kjo gazete akuzoi monstren dhe te birin per Gerdecin nuk ka thene te verteten.Per kete u be nje gjyq te cilin e humbi kelyshi i monstres.Eshte per kete arsye qe ka dhene doreheqjen vellai siamez I.M, S.B,sepse sipas tij,shiko cfare ka bere ky budallai.Gjithsesi ne analizen e fundit kjo gazete prestigjioze ne ngjarjen e fundit ka bere kronologji pa shume komente.Si ky rast dhe te tjere.tregojne pafytyresine e kesaj monstre qe eshte bere bela e madhe per vendin. Paradokset,kundershtite, genjeshtrat e ketij krimineli ne deklaratat e tij(si dhe binjaku i tij ne sjellje I.M),duhet te jene kembane per institucionet e ligjit,te cilet lene per te deshiruar,sepse delikuente dhe idiote si KCK e mesiperme mendja i ka lene me kohe.

       2. D
        Dardani

        Eshte shume e rendesishme qe SHBA dhe BE kane zbuluar perfundimisht se ne Shqiperi kane udhehequr njerezit e ish Bllokut Komunist me spiunet e Sigurimit te Shtetit, te cilet, te ndihmuar e paguar edhe nga Rusia, tentuan disa here te shkepusin Shqiperine dhe shqiptaret ne pergjithesi nga Aleatet Perendimore e kryesisht nga Miku i Madh SHBA. Natyfisht demi qe kane shkaktuar eshte teper i madh. Me ndikimin e kesaj vande po tentohet te sabogojne dhe shkatrrojne planet SHBA e BE per Kosoven. Fat i madh per shqiptaret qs kemi miq kaq te sigurte. Ky ndergjegjesim i SHBA e BE, eshte fundi i ketyre bandave kriminale pro ruso serbe.

        1. a
         amerikani

         Sali fashisti dhe mediat e tijë nuk mund ta manipulojnë askend Te gjithë e njofin kete manipulis fashist

         1. S
          Skrapalliu

          Ke te drejte or ti Bac u kry, sic ta ka bere mut ate mendje saliu, nuk lahet me shurre ; ashtu sic edhe shurraqin sali, jo deti , por edhe oqeanet nuk e lajne dot.

          1. U
           Ushtari.

           Kongresmenet amerikane e kane gabim duhet ti drejtohen foltores me pa tjeter per keto te dhena dhe jo fbi Se ne e kemi nen kontroll fbi dhe i dime te gjitha ta them une.Hajde marrezi hajde.

           Lini një Përgjigje