E premtja frenetike e Sali Berishës, pas Kristaq Ramës e kap me Yuri Kim: Ajo i bën tenderat pa garë!

3 Shkurt 2023, 14:41Politika TEMA

 

E premtja frenetike e Sali Berishës, pas Kristaq Ramës e kap me Yuri

Kreu i foltores Sali Berisha ka hedhur akuza ndaj ambasadores së SHBA, Yuri Kim duke thënë se ajo ka bërë përpjekje anti-diplomatike për të shkatërruar opozitën.

Në një deklaratë për mediat ai tha ndër të tjera se  Kim ka qenë promotore e tenderave korruptivë pa garë.
Ai përmendi disa tendera, ku mes tyre tha se Kim ka mbrojtur koncesionin për shndërrimin e TEC-it të Vlorës në gaz, që kushton 120 milionë euro, kur ndërtimi kushtoi 110 milionë.

“Në mbështetjen e verbër të këtij regjimi, Yuri Kim ka qenë një lloj McGonigal i hapur.
Në dy aspekte, e them dhe do ta them. Në përpjekjen e saj antikushtetuese dhe antidiplomatike për të shkatërruar opozitën. Dhe kjo është në një zinxhir deklaratash. Por ajo mendoi se unë mund të shantazhohesha. Ndër të tjera, i thotë një deputeti të PD-së, si mesazher: shko dhe thuaji, nëse deri nesër Sali Berisha nuk pranon këtë ose atë, ndaj fëmijëve të tij dhe atij, do merren këto masa.

I përgjigjemi, mos pritni nesër, merrini sot. Nëse u kujtohet, Lul Brava u thoshte bashkëpunëtorëve të tij se do e pësojnë keq fëmijët e tij apo ai. Ajo ka tejkaluar çdo limit në këtë aspekt. Por ajo ka qenë promotore e bizneseve të padrejta, promotore e bizneseve pa tender të hapur dhe ato jana baraz me korrupsion. Ajo ka mbrojtur koncesionin e Skavicës pa tender. Ajo ka mbrojtur koncesionin e Butrintit pa tender. Ajo ka mbrojtur koncesionin për shndërrimin e TEC-it të Vlorës në gaz, që kushton 120 milionë euro, kur ndërtimi kushtoi 110 milionë. Unë kam punuar shumë që kompanitë të vijnë në Shqipëri, por nuk kam pranuar kurrë të vijnë pa tender të hapur.”- tha ai.

14 Komente

 1. T
  Tan_Tironci

  Sa me shume flet ky loqja, aq me shume me mbushet mendja se socialistet jane ne rruge te drejte. ????????????????

  1. b
   ben.

   Po kjo Kimetja nga eshte zhdukur valle??? Qe jepte mendim si duhet te mbanim dhe modelin e flokeve. Edhe kjo me grip si lideri global???? Virus i keq ky FBI

   1. A
    Ardi

    Ka shku ku shkon jotem per ti mezuar modelin meqe vini nga pylli takemi juaj nqs kjo e ka emrin kimete jotem duhet ta ket ose sheqere ose shakqire zgjidh e met, ka shku ne amerik se do i vien prangat mediut dhe xenit i cik me von rri i qet e shiko se do dalin fjaket qe po te them , i ka ardh fundi non grates kurves se vicidolit .

   2. S
    Sali kari babi i Xenit e Abit bythqira

    Sali kari ti je i vdekur nga gjitha aspektet. Ti ke vetem Spiunin IM (Meta-Metaj) qe do ju sekuestrohet cdo gje e do ju vihen hekurat ne nje burg azil pleqesh. Fatmir Mediu ka nenahkruar dokumentin ne USA për tu bere deshmitar drejtesie për Gerdecin e jo vetem. Po ta derdhin amerikanet o Salih. Mjere femijet e tu cfare do heqin.

    1. k
     k

     Po presim që i çmenduri non grata ,të dali ke sheshi dhe të mbajë fjalime kundër zotit (amerikës) siç bënte Savonarola kundër papës derisa e dogjën në turrën e druve. Njerëzit do i bien nga unaza që mos kalojnë ke sheshi dhe mos e dëgjojnë.Aty do jenë vetëm TV e paguara me parate e korrupsionit.

    2. D
     Doktorri

     Për TEC-in e Vlorës, po të kishte gjykatë SRB duhej arrestuar për 110 milion euro të djegura kot, në një vepër që nuk vihet kurrë në punë, me ca makineri të vjetra të cilat nuk kanë asnjë lidhje me njëra tjetrën....................... TEC -i i Vlorës duhet çuar për skrap............ . Dhe sipas të gjitha gjasave atje do të shkojë......

     1. N
      Noci

      Ky ka bere leshin me tender Rruhen e Kombit,shenjimin e karburanteve,skanerin e doganave ,pasaportat,koncesionin e kromit ..Ky mund te kete bere tendera per rruge fshati,por ai permend termocentralin e Vlorës por ai nuk ka punuar kurre, Zonja Kim ka ardhur ne vendin tone ne 2020 keshtu qe llogarit kohen se mos na dali qe ka bere edhe Fierzen

      1. Z
       Zot na fal cfare ke krijuar !

       Ti je mallkimi i shqiptareve . Lusim Zotin te te marre me vehte !

       1. P
        Populli

        Po qenka hale e madhe krimineli si mbyllet nje here bucha.Ato qe i ka bere vete ja ngarkon te tjereve ky hale mute.Ky mut muti futi ne keshillin e sigurise damir fazllicin ca do presesh nva ky haleja.

        1. K
         Ka trima dhe mbi trima

         Kure macja flen gjume a po nuke Ka mace fare, mit hjedhin Valle thote populli.. Kure një vrase dhe hajdute ordiner del dhe na jep leksjone ligjore dhe ndershmerije në (demokracie?) Ater në ate vende shteti ligjor dhe shoqrija në pergjigjsie kane perk fundin... Ne kemi 80 e ca vite që disa vrase dhe hajdute ordiner na qeverisni dhe na japin leksjone her me dhune kure ishim në komunizem dhe tani në pesddemokracie me propagande dhe duke na kercenue me buken e e gojes ose me destabilitet.. Po kure u bët ju, kaq trima o Sali ? E më kë me Amerikane... A po keshtu ju Ka mesue Xhaxhi Enver? Poshte Ed Rame Turku hajduti, Sali Gerdeci dhe ilir spiun... Rrofte Shqiprija, rrofte Amerika, rrofte Evropa, rrofte demokracija e vertet. Se pse koj që kemi sote ne në Shqiprie nuke ështe demokracie... Por pesddemokracie...

         1. F
          Fevziu Berrishes

          Historia e ishullit ku Edi Rama u more peng nga FBI ngeli enigme nga qytetari dixhital haaaa si gjyqi ne Paris ,çadrat pistolet , thikat me helme gjarprinjeshnga mashkullora haaa budalla njeri te katandiset njeriu ne kste derexhd a ka femije ky budalla ta frenojne ta mbyllin ne nje dhime se eshte turpe

          1. i
           i osht Fiksu sikur K.Rama i pallonte Lirin !

           Ne fakt ka qen nji shok i Skluptorit te Shquar Artistit me Fame ne Ballkan K.Rama ,i cili pallonte Lirin dhe kte e dinin disa ne ate kohe sepse palluesi ,vendin e tij te preferuar e kishte ke Hotel Arbana . Mirpo salehu i ngattarron gjonat me jaho .Ndoshta ka pasur deshire t'ja pallonte vet Kristaqi " Lilin " -shpellar i flliqur v.k ky s'eshte Njeri .Gjynah per Oksigjenin qe i konsumon ksaj Bote

           1. b
            berisha eshte Putane Histerike

            o djeg per Car krykurva e shpells .lene cfar shpif posht e perpjet . i duhet rras huri ne byth me u qetsu

            1. N
             Nje punonjes i Aeroportit ¨Nene Teresa¨

             O Saleh, dil e prite Fatmir Mediun - Skenderbene - se po te vjen si pellumb i shkruar, te shpetoje memedhene, nga nje hale si ti dhe familja jote!!!

             Lini një Përgjigje