“New York Times” detaje të reja për dosjen McGonigall: Çmontohen akuzat e Sali Berishës

3 Shkurt 2023, 14:31Politika TEMA

 

“New York Times” detaje të reja për dosjen McGonigall:

Në qendër të akuzave të rreme të opozitës ndaj qeverisë për çështjen McGonigal ka qenë ajo se “Rama përdori FBI-në për të hapur një hetim kundër partisë demokratike përmes korruptimit të këtij institucioni amerikan”.

Sipas Berishës, McGonigal mori 225 mijë dollarë nga Rama për të nisur një hetim ndaj lobistit të PD, Nick Muzin.

Por gazeta New York Times ka publikuar sot detaje të reja nga hetimi në SHBA që rrëzojnë pikërisht këtë pretendim të opozitës shqiptare.

Sipas NYT, prokurorët amerikanë nuk kanë ngritur asnjë akuzë ndaj McGonigal për “ndërmarrjen e veprimeve zyrtare në këmbim të parave”, pra asnjë akuzë se ai ka nisur hetimin për Nick Muzin, në këmbim të 225 mijë dollarëve.

  “Gatishmëria e  McGonigal për t’u takuar me kryeministrin e Shqipërisë, një vend i cili ka një prezencë diplomatike amerikane, sugjeron se ai nuk e mbajti sekret tek kolegët përfshirjen e tij, na thotë një ish zyrtar. Po ashtu McGonigal përdori adresën zyrtare të FBI-së dhe telefonin për këto çështje, na thotë një person me dijeni të këtij hetimi”.

Për sa i përket shumës prej 225.000 dollarë dhënë McGonigal nga Neza, New York Times thotë: “Prokurorët nuk kanë ngritur asnjë akuzë ndaj McGonigal apo të kenë ndërmarrë ndonjë veprim tjetër  për shkëmbimin e shumës 225.000 dollarë në cash”.

Opozita në Tiranë prej ditës po tenton t’i lidhë takimet e Edi Ramës me ish zyrtarin e lartë të FBI Charles McGonigal si pikënisjen e një përpjekje për të shkatërruar Partinë Demokratike atë kohë e udhëhequr nga Lulzim Basha.

Po sipas opozitës Rama- McGonigal, Agron Neza dhe Dorian Duçka ishin njerëzit që vunë në lëvizje FBI-në për të hetuar lobimin e PD-së përmes kompanisë lobuese “Muzin Capitol” e drejtuar nga Nick Muzin.

New York Times ndalet edhe në këtë episod dhe thotë: “Mbetet e paqartë nëse Departamenti Drejtësisë ndërmori hapa të tjerë për hetuar Nick Muzin dhe asnjë akuzë nuk u ngrit kundra tij. Vetë Muzin në një deklarim është shprehur se “nuk kishte arsye të besonte  se përse të ishte viktimë e një hetimi të rremë. “Nëse do të isha,  do të isha i pafat dhe shpresoj do të bëhet drejtësi””.

“New York Times” detaje të reja për dosjen McGonigall:

54 Komente

 1. x
  xhoxhi

  Shqipëria do gjejë qetësi kur kërma Sali të kalbet në burg ose të vdesë....

  1. M
   Mikel

   Interpretimi eshte qesharak! Raportimi i takimeve me persona te caktuar nuk behet tek koleget e zyres duke pire kafe por ne rruge zyrtare me shkrim sipas protokollit perkates. Akuza flet shume qarte qe Agron Neza eshte i njejti person qe solli informacionet nga zyra e Rames kunder opozites dhe po i njejti qe u perdor vete si burim dhe po ashtu i njejti qe ibdha 225 mije dollare McGonigal. Ky i fundit ne lidhje me aktivitetin e tij ne Shqiperi ka shkelur ligjin e vendit te tij per 3 gjera: 1 - Nuk ka raportuar mardheniet e tij me Ramen. 2 - Ka nderhyre per te favorizuar miqte e tij ne bizneset e tyre dhe nuk e ka raportuar. 3 - ka marre para nga Neza (qofte dhe borxh) nderkohe qe ky ishte informator per ceshtjen e hapur nga opozita! Prokurori ka derguar para gjykates keto akuza pasi ato jane te provuara 100%, por kjo nuk do te thote se pergjate procesit nuk do ngrihen akuza te tjera. Sidoqofte fakti qe i njejti person qe Rama ka perdorur per te derguar infot kunder opozites eshte po ashtu personi qe ka paguar McGonigal flet me shume se cdo gje per rolin e Rames ne kete histori turpi dhe korrupsioni.

   1. A
    Albi

    Po mire o kompetent .shpik dhe ti nje anglishte te re sipas perkthimit tend . Une 32 vjet ne Usa me high school e universitet te bere atje se perkthej dot si ty . Ndoshta ka ndryshuar anglishtja keto dite e ne ketu ne NY se dikemi.

    1. b
     ben

     Albi-as une qe e kam mesuar anglishten qe femije dhe kam te pakten 50 vjet qe e flas, nuk e perkthej dot gazeten amerikane si ky miku me siper. Jam i sigurte se e ka marre perkthimin perj Salihut dhe e ka bere "copy-paste" ke komenti i tij.

     1. X
      Xhediku

      O Albi, ky Mikel bytha, do jete ndonje coban vicidols, qe nuk ka haberin si funksionon Amerika. Nje kerrme si Sali Shurres, ja kopsiten dosjen ata te administrates Trump. Keta debila kujtojne se Amerika punon me fise, farefise e parti sikur shpellaret vicidolsa. Amerika or ti Mikeli Sheqeres, ta fut bukur kur je i korruptuar, aq bukur ta fut, sa ti kujton se te ka futur gishtin, por ne fakt te ka futur gjithe krahun deri ne sqetull. Kupton o Mikel shpellari? Apo edhe NYT e ka blere Rama o bole?!

     2. U
      USA

      Nuk po merret vesh kush eshte qesharak, artikulli i NYT apo ti qe nuk do ta kuptosh ate! Jo te gjitha gjera qe ndodhin duhet me domosdo te jene ashtu si ti deshiron te jene.

      1. A
       Andi dhe Mehdi Bushati.

       "Mikel"! U çfryve? Vrap tek "Klubi i Selanikut" te takonesh me "Kalec Degen", "ben", "Rajmond vlonjatin", "tropoja" e laskaret e tjere dhe pasi te lidhni koken me peshqir te lagur, merjani konges "Sahale Ramut Brrisha, tugatjeta"

      2. k
       k

       Një shtrige shpellare non grata shpif një maskarallik, gjithë budallejtë mundogen ta mohojnë. Mos u merrni me çfarë thotë ai se i duket vetja i rendesishem.

       1. Z
        Zagali

        Po kure do vije ajo dite qe Saliu te shkoi te Sheqerja. Atehere do shpetoi shqiperia.

       2. S
        SALEHU

        shiko kur te dalin ne konference per shtyp edhe te thone ka blere Rama new York Times

        1. D
         Dakord

         Hahahaha jo se e ka thene me pare (ne kohen kur hodhi ne ere gerdecin) qe NYT eshte leter higjenike.

         1. T
          Tajari

          ????????????????????????????????SALEHU

         2. H
          Hasani

          Shum e vertet xhorxhi.

          1. N
           Noci

           Neser fillon lufta kunder revistës se nuk i ka marre te dhenat nga Agjensia informative Berisha

           1. F
            Fevzo qime deri

            Nuk e gjen gje ate mute .

            1. E
             Emili

             Per ju te Temes, si mendoni ju se Sali Kerma nuk i di keto fakte! I di si dreqi, por keto nuk i interesojne atij, ai pranon vetem ato qe ka ne mendjen e tij te djallezuar, faktet nuk vlejne per te! Ku merr vesh vicidolasi dhe shpellarwt e tjere! Mire shpellaret qe dihen, por Spaho perse ha mut kot!

             1. A
              Ani

              Te gjithe e dime qe saliu me shoket e tij e kane sajuar kete gje per te krujuar pa kenaqesi ne vend

              1. E
               Eno

               Le te haj mut tashti saliu bashk me partin e tije

               1. A
                Arben

                Po si gjithmone berisha vetem budalliqe flet,nuk thote asnje te vertete.

                1. K
                 Kejsi

                 Po si gjithmone berisha po nuk viktimizua pak,nuk merret njeri me ty o berish se jeni shume poshte

                 1. R
                  Roci xhepa cerme bicak lushnje .

                  Berisha eshte vetem nje burre shteti dhe kete e ka provuar si presidente dhe si kryeminister Sali berisha eshte i vetmi intelektual dhe i vetemi Doktor qe munde ta sheroi shqiperine sote ne gjendeje shoku ku e ka cuar rilindeja dhe Edi Rama qe kane 10 vite vetem po vjedhin e po vjedhin pa u ndalur 24 ore ne dite . Po ka ardhur momenti i duhur qe hajduterija te japi llogari dhe do te japin shume shpejte .kjo do te provohet ne 11 shkurte e ne vazhdim do te kete nje pjesemsrreje masive .e gjithe shqiperija do te jete ne kembe nga jugu e ne veri i madhe e i vogel paas nje dallim duhwt ti themi MJAFTE ME O HAjduter te bagdatit

                 2. B
                  Beni

                  Ja si gjithmone del e verteta,qe berisha vetem genjen

                  1. S
                   Shefik Ormëni

                   Komentuesit këtu paraqiten si partiak të sëmurë, militantë që ngjajnë si shërbëtor të zellshëm. Kur shajnë me gjithë fuqinë e shpirtit opozitën për një problem të caktuar, ata nuk e kanë për gjë të mbrojnë liderin e tyre po për të njëjtën gjë. Fiks si Berisha, dje kur NYTshkruante për aferën e tij familjare ai nuk nguron te t'a quante "letër higjenike", sot që shkruan për kontaktet e një udhëheqësi të FBI me kryeministrin Rama, e çon në qiell si gazetë. Tani, edhe pse militantëve socialistë nuk ju vjen mirë, ata duhet të reflektojnë për faktin, se ç'punë ka Kryeministri me këtë grup spiunësh profesionist? Është kjo në nderin e një politikani që, qoftë edhe për mirë, t'a përfshijë vehten në mardhënie me këtë kategori sociale?

                   1. b
                    ben

                    Shefik Ormëni-personi per te cilin jane bere akuzat nga investiguesit amerikane, nuk ka qene nje "spijun" i zakonshem, por nje nga shefat e larte te FBI-se. Tani e dime te gjithe se SHBA-ja eshte partneri me strategjik i Shqiperise dhe se funksionareve te atij vendi i rezervohen pritje te vecanta. Nuk eshte hera e pare qe ky individ eshte takuar me kryeministrat tane, duke filluar me Berishen e deri tek Rama, por kjo nuk i ben detyrimisht fajtore ata qe priten nje drejtues te FBI-se, apo edhe qe hengren dreka apo darka me te. Ajo qe nuk e kuptojne shume te tjere, qe verberisht i shkojne nga mbrapa Berishes, eshte se ai po kerkon qe te kapet pas cdo ngjarje qe te shpetoje prapanicen e tij dhe te femijeve te tij. Ata qe kane dy para mend ne koke, kur degjojne akuza te tilla si kjo e fundit, nuk kercejne perpjete dhe te mbeshtesin keto akuza pa patur nje vendim perfundimtar te kesaj ceshtje nga gjykatat amerikane. Ne fakt, deri tani, nuk ka patur hollesi te bera publike mbi keto akuza ndaj ish oficerit te FBI-se, por opozita e Berishes nxitoi qe ti perdorte ato duke i deformuar per konsum te atyre pak militanteve qe i kane mbetur besnike. Me nje fjale, shume nga komentuesit ketu, perfshi edhe veten time, mund te mos jene mbeshtetes te verber te Rames, apo "socialiste" sic i quani juve, por po themi qe gjerat duhen lene pezull deri ne perfundim te hetimeve amerikane dhe pastaj te flasin. Opozita po kerkon qe te ngrihet nje komision parlamentar per te hetuar per kete rast, duke pretenduar se K.M. ka paguar rryshfet. Cfare perfundimi do nxjerre ky palo komision, po qe se nuk ka informacion nga SHBA-ja per kete ceshtje? E gjithe kojo zhurme eshte nje flluske sapuni, njesoj sic kane qene edhe akuza te tjera me pare, qe sot nuk permenden me. Jemi mesuar me kete opozite qe ben sikur po punon per te miren e popullit, por persa kohe qe ishin ne karriket e shtetit, nuk lane para pa vjedhur, per te mos folur per krimet e Salihit nga 97-ta dhe e te birit ne Gerdec.

                    1. A
                     Arturi

                     Shefik, personi ne fjale eshte nje drejtues i lart i FBI's. Edi Rama nuk eshte i detyruar por as i penguar ta takoje nqs se i kerkon takim, USA eshte kembekryq ne Shqiperi, Amerika eshte shpresa jone. Keto lloj takimesh jane rutine. Sali mortja me Syrin e qelbur mendon se plasi peshku dhe do ta heqim Ramen, o burra proteste, ka punuar kunder opozites. Nuk besohet qe Rama te kete punuar kunder kesaj opozite qe nuk fiton kurre, qofte me Bashen ose me keq akoma me Berishen. Por dhe sikur te kete kerkuar qe Basha te hetohet nga FBI se mund te kete lidhje me Rusine dhe para te pista ketu nuk ka asgje te keqe, nqs Basha e ka bere kete duhet te hetohet dhe te denohet. Nqs se eshte i paster Basha nuk ka problem, me mire akoma per te se e heq qafe kete njolle dhe dyshim me Nick Muzin. Problemi eshet se nongrata kujton se do marri pushtet me dhune sic beri ne 1992, por ajo kohe ka mbaruar.

                    2. M
                     MALRUX

                     Keta nuk dine shqipen sic duhet, si mund te perkthejne nga anglishtja?

                     1. b
                      ben

                      ja pra qe krisma nuk ka pasur.

                      1. Z
                       Zot na fal cfare ke krijuar !

                       I monton prape. Vetem Zoti e shpeton Shqiperine prej Perbindeshit te ViçiDolit.

                       1. A
                        Agim

                        ROFT SALIU SA MMALET E MYZEQES PO KY DIET PO KA ME TE POSHTER SE LEPIRSAT E KETIT KETA EQIN BREKT SI FAMILJE PER LEK

                        1. V
                         Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

                         Do dale dhe emri i Linda Rames. Duroni ! Argiten me 3 % e ka zevendesuar Linda me te bijen per lejet e ndertimit.

                         1. G
                          Goni

                          Kur paska msuar te perkthejn anglishten ky xhuxhmaxhuxhi

                          1. N
                           Notknow

                           Akoma vazhdon e flet ky Sali i padeshiruari

                           1. H
                            Ha Mut nashi Kryekuve e Kombit fute koken ne hale

                            tani mblidhuni ne dark ne shpelledhe rrotull kazanit dhe hani Mutin qe ju servirin shqiptaret . Vallai , shktrenjt e pagoj maloku ndyre kte Shpifje bre !

                            1. B
                             Bilushi

                             Ramën e pret një fund i tmerrshëm! Një 41 bis për të është tortura më e madhe,nuk do ketë kë të gënjeje,kë të rallë,kë të vjedhë,nuk do ketë kujt t'i qijë gruan,nuk do ketë kë të ironizojë....etj. As veten nuk e vret dot në atë regjim! Do vdesë i çmendur plotësisht në vetmi..

                             1. t
                              tironsi

                              Edhe ti i gjo e di se nuk ha mut kot qe flet...

                             2. H
                              Hektor

                              tani e moret vesh qe genjen sali berisha

                              1. K
                               Kevi

                               Ky sali berisha vec per shkaterrim e ka mendjen

                               1. A
                                Ani

                                Njeri i lig je o non grada

                                1. J
                                 Jona

                                 Shko ore jep sqarime per Gerdecin ti

                                 1. E
                                  E verteta do te shpallet mbret!

                                  O Shefkiiii! Po jane shpifje, o zotni! Po te jete se ka ndonje akuze nga DSH, jemi parimisht dakord dhe te ndeshkohet, por ku eshte akuza?! Komentuesit e nderuar kunder opozites se leshit dhe te preshit shkruajne kunder shpifjeve, akuzave te sajuara, qe thuren e rithuren pa pushim nga turma e foltores dhe jashte foltores, qe eshte bere nje turme e padurueshme me salinongraten ne krye. E kupton kete zotrote? Une, qe po shkruaj ketu nuk jam me poziten dhe as me me leshopoziten. Me intereson e verteta! Ketu, ne shkrimin e mesiperm, lexon gje zotrote ndonje fjale apo fjali, qe lidhet me Ramen? Ku? Te shiturit dhe te bleret e salimortjes nuk ndalen. Vrapi i tyre me duket se ata po shkojne drejt stacionit, ku s'ka kthim pas. Me mire per Shqiperine! I marrëshin te keqen Shqiperise! Te semurët per vdekje vdekja e sheron, i merr ne gji... Sa me shpejt, me mire.

                                  1. N
                                   Noci

                                   Nuk priti per neser ,filloi qe sot duke i kthyer lajmet e revistës si do ai dhe ate kerkesen e dy kongresmeneve qe kane hallin te ruset ai i'a vesh Rames ne nje kohe kur ata nuk e permendin fare.I do gjerat urgjent se koha eshte e shkurtër dhe ka frikë se çmontohet gjithçka.Nuk e di se a ka lexuar deklaraten e Eskobarit per marrëdheniet me Shqiperine qe jane me te mirat ne rajon

                                   1. T
                                    Tropojani

                                    Dikur thoshin larg nga sherri i grave, e gjitha kjo dallavere nga nje kurve qe kishte Carl Megogonial te cilen nuk e conte hotel po je bente me makine dhe kete histori e mori ne dore Sali mortja si mjeshter i ketyre punve qe di si ti terheqe e zgjate si di vetem Sali kafsha se po te ishte e vertete e kishin ngritur ne mes te nates Ramen . Sali krimineli nuk shikon trarin e krimeve para syve te tij po sheh vetem nje qime ne hunden eEdi Rames . O popull jane bere dy kriminela bashke Saliu me spiun-hajdutinLike koke qezapin me qoshe qe kane 32 vite vetem vjedhin e nuk ngopen prandaj votimet po vijne me sy hapur e mendje te kthjellet asnje vote per ata kriminela se po nuk u zhduken ata nuk gjen qetesi ky vend

                                    1. L
                                     Likja nga Skrapi

                                     Iku dhe kjo rrena.Nashi mendo ndonje rrene tjeter se kemi caktu diten e DASMES ju ngeli nusja ne der. Sali ti kerkojme NATOS TANKE LEOPARDE2 10 COP DALIN.TANKISTAT I KEMI,MEDIU, BOCI TRITANI, THUTHUQI PECUA ETJER. ME NATO E KE MIRE SE TI NA FUTE HOQE VIZAT PO ME AMERIKEN CPATE PSE E KE SHA. NASHI BEJ DERMAN VET MOS TE ZER DATA 11 HIK NE VCITOLMOSK.

                                     1. k
                                      kanadezi

                                      i madh je tregu me kete sarkazmen therese qe ke shkruar. Rrofsh se me bere te qesh ne kete dite shume te ftohte qe kemi sot ne Kanada.

                                     2. c
                                      cEndriFuga e felliqesirave

                                      Ajo qe nuk po e cmontojme dot eshte fakti se ai McGonigal nen hetim eshte pritur ne jeten e tij vetem nga nje kryeminister - Edi Rama ne Tirane.

                                      1. M
                                       Mato Gruda

                                       Kjo histori eshte njesoj si ajo e “Historianit” qe do shkruant epopen e mbretit Zog. Keshtu edhe ky tipi i FBI i paska rrjepur keta oligarket tane. Bravo i qofte! U heq kapelen te dyve, ketij edhe atij tropojanit tjeter. Persa i perket Rames duket qarte qe i ka rreshqitur “pak” kemba. Edhe pse niveli im i anglishtes nuk eshte aq ekselent duket qarte qe ne artikullin e NYT kryeministri i ka shkelur ca vija te kuqe.

                                       1. b
                                        ben

                                        Mato-po te mesosh me mire anglisht do e marresh vesh se e ke kuptu gabim ate "rreshqitjen e kembes te K.M.".

                                       2. I
                                        Ilirian Qelbaci

                                        Kur qenkan cmontuar akuzat e Sali Berishes, pse dreqin e mbani akoma ne ilegalitet kryeTimonierin e Rilindjes?

                                        1. a
                                         amerikani

                                         Shqiperia nuk gjenë qetsi sa te jetë gjallë Sali fashisti dhe Ilir spiuni Deri sa te cofin këto dy kafshë shteti duhet te reagoj dhe ti qoj në kopshtin zologjik dhe ti izoloj mos te kenë mundesi më u taku më kashet tjera se keta i infektojnë

                                         1. K
                                          Keshilltari

                                          Ha mut o Sali ha sa te ngopesh,por lere ca edhe per Meten. Mos harro edhe per Alibeun.

                                          1. G
                                           Ggg

                                           Plak i felliqur shko ver bebeline se te shpetoi .

                                           1. X
                                            Xhuliano

                                            Të thotë çfar dojë Amerika, të vërteta janë atë që thotë dhe sajon berisha me disa gulhumë që e ndjekin pas, biles i thonë veh’tes dhe profesorë. Mendoni çfar llumi që janë, kur në opozitë duan të shtrembërojnë të vërtetën, llogariti nesër këta në pushtet. Një turmë e çakorduar dhe e derigjuar deri në marrëzi nga plaku që po çudit dynjanë. PD shpresa e sgqiptarëve, në dorë të pacientit të spitalit 5,. Turp dhe qesharake, kur më parë se drejtësia amerikane, këtu në shqipëri u hetua, u nxorrën fajtorët, dhe dënimi u bë nga kolera e këtij vëndi dyshja Berisha

                                            1. K
                                             Kent

                                             Ky shefi i madh i FBI,qe kishte detyre zbulimin dhe goditje e infiltrimit rus kudo ne bote e sidomos ne Ballkan,na paska marre 225 mije $ duke u korruptuar nga Rama(per te goditur Opoziten Shqiptare),po Sorosi sa duhet te jete paguar,a e gjen njeri dot??!!.

                                             1. X
                                              XHI BU

                                              Pa u zhdukur nga politika Berisha,Meta Monika ky popull nuk do kete qetesi por do ishte me mire dhe shume drejte qe Saliu te skjaroje akuzat e veta bashke me Ilir Meten ti drejtohet Amerikes e jo avokatit ne France te cilin e sajoi per te mashtruar popullin kur deri tani populli nuk ka asnje informacion deri ku dhe cfare beri avokati ne France , por e ka qepur gojen per te dhene spjegime per veten e familjen ose ne se e shikon veten te paster pse nuk i drejtohet SPAKUT te skjarohet nje here e mire per cfare thuhet e cfare flitet per keto mashtrus te ketij popull qe e ropen per se gjalli. Jo Sali mos u merr me drejtesine Amerikane se i zgjidhin vete problemet e veta por jep spjegime perpara drejtesise shqiptare per bemat e tuja per te cilat jeni akuzuar e lakuar me te drejte nga popull. Me dinak e shume mashtrus por habitem pse se kane kuptuar akoma njerxit qe ti i ke bere e i bene lavazh trurit tyre me mashtrime e genjeshtra nga mengjesi ne darke.

                                              Lini një Përgjigje