Zyrtari i Lartë i SHBA për median serbe: Shqipëria po ecën shumë mirë

3 Shkurt 2023, 13:00Politika TEMA

 

 

Zyrtari i Lartë i SHBA për median serbe: Shqipëria po ecën

Zyrtari i lartë amerikan, Garbiel Escobar, ka dhënë një intervistë për mediat serbe, ku ka folur më shumë për marrëveshjen ndërmjet Kosovës dhe Serbinë. Por në një pjesë të intervistës ai flet edhe për Shqipërinë, për të cilën thekson se po ecën mirë dhe është një nga partnerët më të besuar të SHBA. 

Zëvendës Ndihmës Sekretari që mbikëqyr politikën amerikane ndaj vendeve të Ballkanit Perëndimor në Departamentin e Shtetit, Gabriel Escobar, deklaroi se sido të shkojë përpara dialogu mes Serbisë dhe Kosovës, “do të kemi një Asociacion (të komunave me shumicë serbe)”.

“Sido që të shkohet përpara nën patronazhin e dialogut të lehtësuar nga BE-ja, do të ketë një Asociacion [të komunave me shumicë serbe]. Pranon apo jo obligimin ligjor qeveria aktuale në Kosovë nuk është marrëveshje mes Kurtit dhe Serbisë. Është një marrëveshje mes Serbisë dhe Kosovës”, deklaroi fillimisht Escobar.

Kjo është arsyeja pse zyrtari amerikan vazhdon të thotë se Asociacioni do të ndodhë.

“Do të jetë baza e marrëveshjes së normalizimit. Nuk mund të bësh asgjë për këtë”, ishte i qartë Escobar. “Ne mendojmë se tani propozimi franko-gjerman të cilin ne e mbështesim – unë isha atje, kur ata e dorëzuan atë – ishte një hap i rëndësishëm në normalizimin”.

Zyrtari amerikan shtoi se ka mjaft fusha që ekzistojnë brenda Marrëveshjes së Brukselit që mbeten të paplotësuara – mes tyre edhe Asociacioni i komunave me shumicë serbe.

“Për ne, njohja reciproke duhet të jetë qëllimi përfundimtar, i rëndësishëm. Ne mendojmë se të gjitha vendet e rajonit duhet të njohin njëri-tjetrin, duhet të reduktojnë barrierat për tregtinë, duhet të ndihmojnë në zgjidhjen e disa prej problemeve të pazgjidhura të mbetura nga vitet ’90 dhe të ecin përpara drejt integrimit evropian”, theksoi Escobar duke zbuluar detajet e strategjisë së SHBA-ve.

Autoritetet, sipas tij, janë të gatshme të marrin në konsideratë çdo pikë të marrëveshjes.

“Ata janë të gatshëm të fillojnë menjëherë zbatimin dhe negocimin e anekseve, anekseve shoqëruese. Pra, kjo është vërtet konstruktive”, shpjegoi Escobar.

Serbia ka nisur një dialog kombëtar dhjetëditor në Kuvend për atë se çfarë do të thotë që vendi të pranojë propozimin franko-gjerman për normalizimin e marrëdhënieve Serbi-Kosovë.

“Ky është një hap i rëndësishëm përpara”, vuri në dukje Escobar.

Zëvendës Ndihmës Sekretari ishte optimist kur The Pavlovic Today pyeti për reagimin e tij ndaj raundit të parë të debateve parlamentare.

“Reagimet janë normale. Çështja e Kosovës është një çështje shumë emocionale për Serbinë. Është vendi ku ata shqetësohen shumë se çfarë do të thotë kjo për të ardhmen, çfarë do të thotë për serbët që jetojnë atje”, nënvizoi Gabriel Escobar.

Parlamenti serb, thotë i bindur Escobar, është “një forum i mirë për diskutim”, një vend ku mund të dëgjohen të gjithë zërat.

“Ju po dëgjoni njerëzit që janë shumë kundër marrëveshjes dhe po dëgjoni nga njerëz që janë kundër elementëve të marrëveshjes, por në përgjithësi e mbështesin atë. Dhe ju po dëgjoni nga Presidenti për nevojën për të ecur përpara”.

Fryma e hapur polemike, thotë Gabriel Escobar, pavarësisht bujës së pahijshme të ligjvënësve nga partitë opozitare që mbajnë shenja “Jo kapitullimit” dhe “Tradhtisë” dhe protestojnë me zë të lartë kundër propozimit franko-gjerman, nuk duket se e shqetëson atë.

“Jo, dua të them, të jem i sinqertë, kjo është e gjitha brenda kornizës së tyre politike. Ata duhet ta diskutojnë atë. Unë mendoj se të gjitha shqetësimet dhe të gjitha kundërshtimet duhet të plotësohen dhe të tejkalohen”, tha në vijim Escobar.

Zyrtari amerikan ravijëzoi se qëndrimi i tyre është që duhet të jetë diçka që nuk e shkel Kushtetutën e Kosovës, sipas ligjeve të Kosovës, që nuk krijon probleme për funksionalitetin e Kosovës.

“Me fjalë të tjera, asnjë model i Republika Srpska”, garantoi ai.

Në përmbyllje, Escobar rezervoi disa fjalë edhe për situatën në Shqipëri.

“Dua të them, sinqerisht, Shqipëria brenda rajonit po ecën mjaft mirë”, tha Gabriel Escobar. “Nëse shikoni se ku filloi Shqipëria në fillim të viteve ’90, ku janë tani. Ata janë tani një nga partnerët tanë më të besuar brenda NATO-s dhe dypalësh për sigurinë, tregtinë, çështjet politike dhe stabilitetin rajonal. Dhe kështu ata po e bëjnë atë siç duhet. Rruga e tyre drejt Evropës është e hapur. Dhe në të vërtetë është vetëm një çështje se sa shpejt mund të bëjnë reforma”.

24 Komente

 1. B
  Bardhyli nga Kosova

  Ne jemi te shqehtesuar per ameriken ky na flet per Shqiperine u çane mediat kazan per nje zyrtare te FBI skandale boterore thirje botes se civilizuar ( Amerrika ne rrezik ) ta shpetojme me rrespekte non grata Berrisha ish komunist sekretare i PPSH minues i demokracise qe lufton per te instaluar talibanizmin ...

  1. S
   Sllobodanka

   SHBA e ka shpallur bajraktarin e Vicidolit, kreun e agjentures serbo-ruse ne Shqiperi, kryekriminelin dhe kryehajdutin Sali Sheqere Vuk Berishen "Person Nongrata", jo pse ai eshte i keq, por te mos e marrin me sysh Shqiperine, e cila, e udhehequr nga opozita legjendare e tij, "po ecën mjaft mirë ne rajon”, sic deklaroi zyrtari i larte i Departamentit te Shtetit, Gabriel Escobar. Pra "Nongrata" eshte dekorate per Doktor Mortjen!

   1. A
    Agimi

    Po ca thot ky Po pyt Salen ca thot Shqipria esht zhytur ne krim nga Rama ka vrar ne 97 Azemin gerdecin 21 janar ja keto ka ber Rama e din mir Lepirst i math e i vogel

   2. K
    Kruja

    Nese do te kete nje marreveshje te mirefillte si ajo Franko-Gjermane duke garantura funksionalitetin e Kosoves si shtet demokratik pa krijuar enklava nje-etnike brenda saj te tipit republika serbe e Bosnjes, atehere kjo duhet diskutuar me shume kujdes. Te merren garancite ligjore brenda Kushtetutes se Kosoves dhe marreveshja te perfshije Njohjen Reciproke midis Kosoves dhe Serbise, si dhe garanci per standart te njejte te drejtash edhe per shiqiptaret ne Serbi. Nje marreveshje e tille mund te jete baze per Mirebesim midis paleve duke respektuar te drejtat e tyre reciprokisht dhe sipas parimeve demokratike te Europes Perendimore dhe ShBA-se. Kjo shpie ne integrim drejt Europes si te Kosoves edhe te Serbise. Prapaskenat nacionaliste te Serbise duhet te asgjesohen perfundimisht me anen e kesaj marreveshje. Nese arrihet ky synim atehere nuk ka asgje te keqe per Kosove si shtet demokratik.

    1. L
     Lymi

     O vllai nga Kruja ....po ta thojn shqip qe ke 0 garanci! Garancia e vetme do jet Escobari...po kur te dali ne pension ai si i bohet? Do dëgjojmë të njëjtin muhabet si sot: e keni nënshkruar kështu që mbajeni edhe tju rrojë. Ketu bashkepunimi e mirebesimi jane kthy ne llafe pa pike peshe dhe secili po shef interesin e vet ....pervec nesh... Ne e kemi te ndaluar ... Epo ne ket pike ka te drejte Albini 100% edhe pushka top ti bohet

    2. K
     Kushëriri i Alibashës.

     Ato mediat kazan këtu në Shqipëri , për non gratën Sali , duken si tenxhere me presion , por nuk e di fukaraja që tenxherja është jashtë përdorimit se i mungon gomina që mban presionin . Ajo çfryn nga të katër anët dhe nuk arrin të valojë , e jo më të explodojë. U mbars mali e polli një mi , thotë populli ynë i zgjuar . Ku i rreh Amerikës e çfar dëshiron Saliu . Ky e ka humbur komplet toruan dhe nuk po gjen dot rrugë dalje nga zullumet që ka bërë . Mori që qafë dhe PD që e fragmetizoi e coptoi , duke e nxjerrë jasht loje si opozita më e madhe në vend . Kjo situatë i zgjat jetën e Ramës dhe e bën më të fortë e gjitha kjo sipas marveshjeve të fshehta që ka me 'të. Ata zbatojnë teorinë e vjetër , "më ruaj që të të ruaj". Kot mundohet të mshifet pas gishtit , historia dhe faktet flasin qartë .

     1. F
      Fatmiri

      Eskibar ,e Lijcakv ,nuk duhet te besohen se jane debile anti shqiptare!

      1. G
       Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

       Si nuk te vie turp te perqeshesh nje diplomat amerikan qe ta beri shtetin? Njera nder vetite me te neveritshme te njeriut eshte te qenurit bukeshkale (bukë permbyste).

       1. L
        Lymi

        1) shtetin e bëri Skënderbeu jo Escobar 2) jemi PËR JETË TË JETËVE në borxh me nënat amerikane që nisën bijtë e tyre të luftojnë për Kosovën e lirë ! Por Escobari me sa di unë ...nuk është as nënë edhe as i gjithë populli amerikan... Hapi syte vëlla se edhe Amerika nuk u bë me sytë mbyllur...jo për gjë po nuk sheh rrugën edhe gremisesh pastaj

        1. G
         Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

         Cfare të të them ty kur e paske humbur llogjiken ...

         1. L
          Lymi

          Ma trego se ku calon argumentat e mia...ishalla po vej mend edhe une

      2. n
       nje komshi i "Ashraf-3"

       Mos e censuroni zyrtarin e larte Escobarin. Thenia e tij : Shqiperia po ecen shume mire...ne strehimin e Iranianeve te MEK e refugjateve Afganeve (eshte deklarimi i plote)

       1. N
        Noci

        Zoti Eskobar e theksoi se enklavat nuk do te jene si republikat srpska por rajon ma shumicë serbe pra i banuar nga te gjithe sipas kushtetutës kosovare.me duket se edhe ne kohen e Turqisë ka qene diçka e tille ku Serbia nuk e ka patur Mitrovicen por nje fare autonomie ne vilajetin e Kosoves.Ajo deklarata ne fund a thua po i zemëron berishistet

        1. I
         Ilirian

         Uh! Evropë(amerik), ti kurva e motit! Që i re mohit, besës së Zotit! Po, á ky asht sheji i qytetnisë? Me da token e Shqypnisë, Për me mbajt klyshtë e Rusisë? Më mir mut sesa i vogël Ky dhé ka pa perandori te shkojnë dhe të vijnë. Dhe kjo perandori do i kthej këmbët nga dielli. Amanet Shqipen brezave që vijnë

         1. G
          Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

          Eshte turp te ofendosh shtetet qe per rreth 80 dite bombarduan Serbine per ta bere shtetin e Kosoves. Pa Amerike Kosova as sot e 100 vjet nuk do te clirohej.

         2. I
          Ilirian

          Uh! Evropë(amerik), ti kurva e motit! Që i re mohit, besës së Zotit! Po, á ky asht sheji i qytetnisë? Me da token e Shqypnisë, Për me mbajt klyshtë e Rusisë? Më mir mut sesa i vogël Ky dhé ka pa perandori te shkojnë dhe të vijnë. Dhe kjo perandori do i kthej këmbët nga dielli. Amanet Shqipen brezave që vijnë

          1. F
           Fatmiri

           Bukur.Kerkun ne histori nuk eshte shkruar se amerikanet jane te gjithe dashamires me ne shqiptaret.

          2. A
           AX

           Kosova mund ta pranoje asociacionin dhe keshtu te modifikoje Kushtetuten dhe te shpalle Asociacionin e Komunave Shqiptare. Njekohesisht Shqiptaret ne Presheve Medvegje dhe Bujanoc duhet te kerkojne modifikimin e Kushtetutes serbe dhe themelimin e Asociacionit te Komunave Shqiptare ne Serbi. Ne Kosove dhe Mal te zi mundet te kemi te njejtat kerkesa. Pse jo edhe ne Greqi ku duhen kerkuar me ngulm te drejtat kulturore te Arvaniteve dhe ato pronesore te Çameve ne te njejtin nivel siç i garanton Shqiperia per minoritetin Grek ne Shqiperi. Sa per Mr. Bin te Kosoves ai po luan si nje aktor teper i dobet, biles qesharak, politiko diplomatik. Ne fakt Rugova kishte te drejte qe nuk e donte fjalen Kosove (vendi i korbave ne sllavisht). Republika Daradane eshte termi historik dhe arberor per ate skaj verior ose alpin te trojeve tona.

           1. R
            Respekte per SHBA mikun e MDh te shqiptareve

            A e thote Zoti Eskobar qe Shqiperia po ecen mire? Vallahi nuk kam nevoje me pyet tjeter kand. Jemi mirenjohes si komb shaiptar Amerikes per ate qe kan ba e po bajne. E ni shqiptare e mos ndaloni se ka kush na mbron. Pro ruset do e shohin se dhpejti ndeshkimin.

            1. S
             Shote Galica

             Hallall i qofte Albin Kurtit. Burre me bole jo si kta plerat dobica te partise socialiste serbe te shqiperise qe paguajne per nje foto me dylberat e amerikakes si ky eskokari kokebole dhe hapen bythesh kot dhe perfundojne si shkerdhata neper burgje. Shikoni ku eshte hashim zajednica me kompani. Ja hongshi karin Albin Kurtit.

             1. L
              Luiz Ejli

              Albini nuk eshte kunder Amerikes apo Europes, por eshte ne krye te detyres ne mbrojtje te Kosoves e cila sot kercenohet me shume se kurre nga copetimi. Perendimi ne kete rast kerkon stabilitet ne rajon, por i zene me luften ne Ukraine, megjithese e sheh qarte se Serbia eshte ajo qe I shkakton trazirat, e nxitur nga Rusia dhe megalomania per Serbine e Madhe , kujton se mund ta qetesoje ate duke i dhuruar territore si nepermjet ndertimit te kishave e manastireve serbe te miratuara ne 1992 nga Miloshevici qe do te jene si gozhda e Nastradinit ne Kosove, dhe zbatimi i fazes se dyte qe do te jete shkeputja e ketyre territoreve nga Kosova. Asosacioni eshte hapi i pare per shkeputjen e Veriut nga trungu i Kosoves. Historia po perseritet. Ashtu si dikur Perandoria Otomane dhuronte territore shqiptare fqinjeve tane sa here humbte ndonje lufte ne Dardanele me Rusine, me miratim edhe te fuqive perendimore, e njejta gje eshte duke ndodhur sot. Por me nje ndryshim te madh, pasi kemi fatin te kemi institucione shteterore qe nuk i kishim atehere dhe nje burreshtetas si Albin Kurti . Eshte momenti qe te gjithe shqiptaret, ne Kosove e Shqiperi, perfshire opoziten ne Kosove dhe sidomos qeverine e Tiranes, te pakten per kete problem te mbeshtesin qeverine Kurti. E ju eskomut meksikani t'i hani bolet Albin Kurtit.

              1. B
               Bukurije Krasniqi RKS

               Shikoni dhe mesoni ju dobicat e edi rames se cdo te thote te jesh burrshtetas dhe ta duash atdheun tend si Albin Kurti...edi juaj i qurravitet vucicit dhe micotaqit madje ben edhe avokatin e tyre ndersa Albini per hir te interesave kombetare guxon dhe I thote nje 'JO' me plote goje Escokurait, USA's dhe BE's...pra qe te jesh nje lider I vertete nuk duhet te jesh i gjate si rame plepi qe e dhjesin sorrat por duhet te kesh zemer te madhe ose bole i themi ne nga Republika e Kosoves. Koqet ja hangsh Albin Kurtit.

               1. E
                Escokar Racisti

                Kosova eshte shtet i pavarur. Respektoni vullnetit e shtetit! Boll luajtet me lojen e Beogradit. Kerkojne te "drejta" ata. Per cfare te drejta behet fjale? Qytetare te barabarte jane, su mungon gje ne aspektin e te drejtave. Te drejte ka Kryeministri Kurti, Serbet jo vetem qe kane qene pushtues, por dhe te pushtojne dhe te vrasin dhe kerkojne te "drejta", njekohesisht pa pranuar njohjen e shtetit.

                1. t
                 tetovari2

                 Z Escobar,ti thua se sërbët janë të brengosur për sërbët në Kosovë! Po ti si mendon a nuk jemi dhe na të brengosur për shqiptarët në Preshevë, Medvegjë, Bujanocit e Lebane në rrethinën e Leskovcit! A e keni pyetur Vuçiqin si janë të drejtat e shqiptarëve në Sërbi kundrejt sërbeve në Kosovë (DARDANI)?

                 Lini një Përgjigje