Humbja e thellë më 14 maj, Berisha: Ne nuk I mbrojmë zgjedhjet me armë e dhunë por me dinjitet e rregulla

23 Maj 2023, 12:36Politika TEMA

Humbja e thellë më 14 maj, Berisha: Ne nuk I mbrojmë zgjedhjet me

Sali Berisha zhvilloi këtë të martë një mbledhje të Kryesisë së Rithemelimit, ku u ndal gjerësisht te rezultati i zgjedhjeve lokale. Gjatë fjalës së tij, Berisha nuk u ndal së justifikuari humbjen në 14 maj, ndërsa ka sulmuar dhe mediat  duke pretenduar se i ka blerë Edi Rama.

Berisha shtoi se  synimi është të mbrojnë votën me dinjitet dhe rregulla, jo me armë e dhunë. 

“Mbi qëndrimet aktuale ndaj zhvillimeve post elektorale në vend. Në krye të radhës unë kam qenë i bindur se detyra më parësore, më kryesore e PD është mbrojtja e votës së shqiptarëve dhe misioni i saj themelor. Zotimi solemn e i përsëritur i yni në mënyrë konstante duke qartësuar se mbrojtjen e votës PD nuk e nënkupton mbrojtje me armë, me dhunë.

PD me mbrojtjen e votës nënkupton sot dhe për sa kohë do jetë forcë demokratike me dinjitet dhe rregulla për të nxitur votimin për ta inkurajuar dhe për të mbikëqyrur çdo lloj dhunimi, cënimi në procesin e votimit dhe për të marrë qëndrimet përkatëse në varësi të tyre...

U them avokatorëve të verbër të Edi Ramës, që u ka verbuar sytë e mendjes. Tragjike që bëjnë avokatinë e këtij procesi. Është hera e parë në histori që vota blihet haptas, publikisht, me 670 mijë zarfa.

Secila prej tyre 50 mijë lekë në mes të fushatës elektorale, drejtuar pensionistëve shqiptarë. Rama mblodhi punonjësit në Kryeministri dhe i tha ‘ti do ta kesh rrogë 2 milionë’ e kështu me radhë. Ai mobilizoi fondin e pagave dhe pensioneve për të grabitur votës e shqiptarëve.

Një tjetër blerje nën dorë ishte operative. Në një pjesë të madhe të bashkive, në ato ku ai parandjenjë rrezik. Unë kam dëgjuar avokatët e mega krimit në media të shtrojnë pyetjen: keni –prova?  Ato denigrojnë veten e tyre me këtë pyetje! Nuk ka provë më të madhe sesa këto që thashë! Asgjë nuk i pengon atyre të shohin, por siç duket ata që kanë blerë votën u kanë blerë edhe gjuhën atyre”, tha Berisha.

 

11 Komente

 1. S
  SALEHU

  pergjigja me e sakte do ishte o te qifsha ty, familjen tende edhe dinjiten tend prej plere

  1. K
   Kela

   Fol o kryekriminel e kryehajdut perderisa sa te flase SPAK-u, gezoji keto dite te fundit tend ne liri!

   1. H
    Hajdar R.

    Ha m.. ha..! Ty s’te pyet kush! Tani; me vrap shko me parlament ( meq je deput) e voto PRO rritjes se rrogave ..! Kaq. Te tjerat i bejme vet.

    1. M
     Mbeturine Kriminele.

     Ore kriminel po me Armet e tua me hapjen e Depove jane vrare qe nga 97 e deri me sote mbi 3300 vete apo ste kujtohen vrasjet se sje vrare vete akoma ! Apo ke mare ndonje garanci si spiun Ordinere qe ke qene i shume vishte me shtet e tjera ! Kure nuk te terheqin Qytetaret zvare mire jua ben ...Cicero Cicero deri sa te ngrodhesh si Mijte e WC.

     1. M
      Mbeturine Kriminele.

      Ore kriminel po me Armet e tua me hapjen e Depove jane vrare qe nga 97 e deri me sote mbi 3300 vete apo ste kujtohen vrasjet se sje vrare vete akoma ! Apo ke mare ndonje garanci si spiun Ordinere qe ke qene i shume vishte me shtet e tjera ! Kure nuk te terheqin Qytetaret zvare mire jua ben ...Cicero Cicero deri sa te ngrodhesh si Mijte e WC.

      1. M
       Mbeturine Kriminele.

       Ore kriminel po me Armet e tua me hapjen e Depove jane vrare qe nga 97 e deri me sote mbi 3300 vete apo ste kujtohen vrasjet se sje vrare vete akoma ! Apo ke mare ndonje garanci si spiun Ordinere qe ke qene i shume vishte me shtet e tjera ! Kure nuk te terheqin Qytetaret zvare mire jua ben ...Cicero Cicero deri sa te ngrodhesh si Mijte e WC.

       1. S
        Shkullaku bytha e Berrishes

        Atje ku fituan nuk u vodhen zgjedhjet ku humben u vodhen... ok kjo eshte kenge e vjeter shume démodé nderoni cd

        1. S
         Shkullaku bytha e Berrishes

         Atje ku fituan nuk u vodhen zgjedhjet ku humben u vodhen... ok kjo eshte kenge e vjeter shume démodé nderoni cd

         1. K
          Kryekurva gojaBanale Kok mbush me Fekale

          hamut mut muti do ket se shpejti fatin e sadamit irak edhe pse nqs do me pyesnin mua personalishte do preferoja variantin e Gaddafi-t qe ky Shkerdhat Njerzore Mutmuti , mbasi te zvarritet si po ben gjithe kohes tashme ne Kanali e Fekaleve Medie - mbasi te dali nga ai Kanal i Ujrave te zeza ku zhgrryet , _______________________________________________________________________________________X qytetare t'ja vendosi koburen ne kokes dhe ja shkrepi ,duke i then ; Poshte Shkerdhatat e Kombit Shqiptare . Keshtu vendosen Standarte ne Shoqerit qe s'duan qe Fekalet e Shoqerise Njezore Jashteshqitja e Shqiptareve , si ky Surrat qe eshte sinonimi i nji Diare-je dhe Patrohet Politika e Demokracia Shqiptare nuk qelb me !

          1. p
           patrioti

           O qelbesire Serbe mos e permend me fjalen dinjitet me ate halene tende se e percudnove fjalorin shqiptar

           1. D
            Deni

            Kush flet per dinjitet,ky qe ka vrare dhe eliminuar te gjithe themeluesit e PD-se, dhe zhyti ne vellavrasje te gjithe Shqiperine.

            Lini një Përgjigje