Rama zbardh detaje për telefonatën me Sunak: Kryeministri britanik mund të vizitojë Shqipërinë, më shprehu keqardhje për deklaratat për shqiptarët

4 Dhjetor 2022, 11:56Politika TEMA

Rama zbardh detaje për telefonatën me Sunak: Kryeministri britanik

Kryeministri Edi Rama është pyetur nga gazetarët në lidhje me telefonatën që pati me kryeministrin britanik, Rishi Sunak.

Rama tha se kanë biseduar për forcimin e marrëdhënieve bilaterale. Madje ai paralajmëroi se për herë të parë mund të ketë këmbim vizitash, ku Sunak pritet të vijë në Shqipëri dhe më pas Rama të vizitojë Anglinë.

“Kam pasur një bisedë jo të shkurtër me Kryeministrin e Britanisë së Madhe. Më shprehur keqardhjen për atë që ka ndodhur për deklaratat e pa menduar dhe të lëshuar në raport me Shqiptarët.

Kemi diskutuar për këtë çështje dhe jo vetëm për këtë. Nuk kemi folur për asgjë të re. Për të bashkuar forcat, kam përsëritur të gjitha këto që kam thënë.

“Shpresoj që do kemi një këmbim vizitash. Nuk ka ndodhur që të ketë një vizitë bilaterale. Ka ardhur Blair por për çështje të tjera.” tha Rama.

18 Komente

 1. E
  Emigr . . . .

  Ky vend kryeminister si EDI RAMA as e ka pasur as e besoj qe do ta kete ndonjehere ( Sunak me siguri i nxitur nga ambasadori i tij ketu i ka kerkuar ndonje valixhe Rames qe mos ta heqi nongraden e ( sal katranit ) pike )

  1. t
   titi

   ja dikush qe e do shqiperin o sali jo qe do ta shkatroj

   1. t
    tosi

    nje tjeter arritje e politikes se rames nderkombetare bravo

    1. B
     Besi

     Bravo edo shpresojme qe mardheniet te vazhdojne te forcohen

     1. B
      Beni

      Keshtu gjehet gjuha e perbashket bravo kryeminister

      1. A
       Ani

       Shpresoj qe madhenjet midis vendit tone te forcohen dhe me shume

       1. E
        Eno

        Rama je i vetmi qe e con vendin perpara

        1. L
         Loni

         Sa tiu kemi juve cdo gje qartesohet

         1. E
          Eri

          Sa mire qe ju keni marredhenie te mira me nderkombetaret

          1. M
           Monda

           A veq Rama do ta bej kte vend

           1. V
            Velia

            Rames bravo i qofte

            1. G
             Gerti

             Ne shqipysret jemi populli me puntor

             1. S
              Seni

              Bravo ky rama ben cmis qe populli i tij te rri me kok lart kudo

              1. L
               Luli

               Kudo shkelin shqiptaret z kryeminister po ben cmos tua vej identitetin ne vend

               1. G
                Gesti

                Vetem rama mund ta arrije nje gje te tille qe te rriten bashkepunimet me britanine

                1. B
                 Beni

                 Jemi gjithmone nje hap perpara me ju

                 1. I
                  Ildi

                  Ja ka lezet kur di te negociosh arrin dhe rezultate kaq te mira per shqiperine

                  1. D
                   Doni

                   Po mundoheni ne cdo moment qe shqiptaret te respektohen ne bote

                   Lini një Përgjigje