Spartak Braho: Sali Berisha ka qenë spiun dhe agjent i UDB me pseudonimin ‘Penicilina’, ja provat që do ta fundosin

3 Gusht 2022, 12:09Politika TEMA

Spartak Braho: Sali Berisha ka qenë spiun dhe agjent i UDB me pseudonimin

Në kulmin e debateve sa i takon dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit, ku ish-presidenti Ilir Meta dhe ish-kryeministri Sali Berisha, akuzohen në media se kanë qenë bashkëpunëtorë të ish-agjenturës së regjimit komunist, Spartak Braho ka ripublikuar raportin e operativit të Sigurimit, Ali Anadolli: “Ky është personi që e ka rekrutuar Berishën në 1967. Lidhja me UDB nëpërmjet vjehrrit Rexhepit. UDB dhe shërbimi francez e ndihmuan për të marrë pushtetin” .

Akuzat e rënda të ish-deputetit të Partisë Socialiste, njëherësh ish-kryetar i Komisionit të Sigurisë Kombëtare në adresë të ish-kryeministrit Berisha shkojnë përtej politikës, për shkak se zoti Spartak Brahoi ka zbuluar gjatë një interviste për gazetën “SOT”, se kreu i “Foltores” ka qenë spiun i ish-Sigurimit dhe disa agjenturave të huaja si UDB. Sipas ish-deputeti Braho, pseudonimin i Berishës ka qenë “Penicilina”.

– Zoti Braho, vendi po zien nga debati për dosjet e ish-Sigurimit, teksa përflitet se ish-presidenti Ilir Meta dhe ish-kryeministri Sali Berisha kanë qenë bashkëpunëtorë të regjimit. Ju gjatë këtyre 30 viteve demokraci keni deklaruar se Sali Berisha ka qenë rekrutuar nga shërbimet e huaja sekrete dhe vazhdon të jetë në shërbim. Mirëpo kjo është një akuzë shumë e rëndë për një politikan shqiptar, për më tepër, ish President dhe ish-Kryeministër i vendit dhe një politikan që synon të rikthehet sërish në pushtet. Keni prova për këto akuza

I justifikoj të gjithë ata që duan të dinë më shumë. Unë kam patur rastin të njoh nga afër një pjesë të njerëzve dhe dokumentacionit  që lidhej me këtë dhe kam premtuar se do t’i sjell këto fakte. Por po ju them se nuk kemi të bëjmë me një agjent të thjeshtë. Sali Berisha ka qenë një agjent kalibri, një superagjent pak a shumë, i ngjashëm me Kim Filbin, apo me Esat Toptanin. Një agjent i shumëfishtë. Spiunët kanë një huq, që, pasi firmosin njëherë diku, nuk dinë të tërhiqen, por zhyten thellë e më thellë.

-Zoti Braho, po flasim për një personalitet të shquar politik me ndikim të ndjeshëm edhe sot. Le të flasim me fakte…

Është në etikën tuaj si gazetar ta konsideroni zotin Sali si “një personalitet të shquar politik”.  Unë nuk jam i një mendjeje me ju. Pavarësisht ndikimit të tij, mua nuk më rezulton si i tillë. Ai është një kurban i shërbimeve të fshehta antishqiptare të cilave vazhdon t’u shërbejë edhe sot.  Sali Berisha është një agjent i vërtetuar i UDB -së, së bashku me disa bashkëpunëtorë të tij.

– Dakord, por mund ta faktoni...

Padyshim. Sali Ram Berisha fillimisht është rekrutuar nga Sigurimi Shqiptar dhe ka përzgjedhur pseudonimin “Penicilina”. Unë disponoj dëshmitë me shkrim të ish-operativit të Sigurimit të Shtetit, Ali Anadollit, i cili e ka rekrutuar Saliun si agjent në vitin 1967. Ka rëndësi të theksohet viti, pasi në vitin 1968 Saliu është pranuar anëtar i PPSH-së për devotshmërinë e lartë që ka treguar. Në raportin e tij operativi i Sigurimit të Shtetit, shkodrani Ali Anadolli, i cili e ka rekrutuar Saliun fillimisht shkruan se në vitin 1962, Sali Berisha erdhi në Universitetin e Tiranës, në Fakultetin e Mjekësisë.

Pasi mbaroi studimet u mbajt në spitalin e Tiranës si mjek kardiolog dhe më vonë si kardiokirurg. Në këtë kohë ai përgatiti dokumentet për t’u futur në Parti. Një vëlla i tij, me emrin Selim, kishte mik kryetarin e Degës së Punëve të Brendshme të Tropojës, Idriz Shehun. Ai i kërkoi Idrizit ta ndihmonte të vëllanë për t’u pranuar në Parti. Idrizi i përgjigjet se në kushtet e Sali Berishës (me probleme në biografinë e familjes), për t’u pranuar në Parti, duhej që edhe ai ta ndihmonte shtetin me shërbime të veçanta, prandaj ai duhej takuar dhe t’i merrej mendimi nëse ishte dakord kështu. Pas takimit me Saliun në Tiranë dhe pasi mori miratimin e tij, i vëllai (i cili sot nuk jeton, pasi ka vdekur nga zemra, dhe që ishte i vetmi person pozitiv në fisin e tyre) u kthye në Tropojë. Pas disa kohesh, bashkë me kryetarin e Degës, u nisën me makinën e tij për në Tiranë dhe u takuan me persona të Ministrisë së Punëve të Brendshme, të cilët e tërhoqën Saliun në bashkëpunim, me pseudonimin “Penicilina”.

Pas kësaj, iu miratua edhe kërkesa për të hyrë në Parti. Sali Berisha u studiua mire nga sigurimi i shtetit dhe pranimi për rekrutimin e tij lidhej me ambicien e tij te madhe për karrierë. Në atë kohë ishte rregull që dosja e kuadrit që bashkëpunonte me Sigurimin e Shtetit nuk ruhej në Komitetin Ekzekutiv të Rrethit por nga Drejtori në Drejtorinë e Punëve të Brendshme në Ministri. Kur erdhi në pushtet, jo më kot, Sali Berisha e futi në burg ish Drejtorin në Ministri, Zef Loka, një burrë i ndershëm që e kishte ndihmuar shumë Sali Berishën në zgjidhjen e çdo problemi familjar.

– Sa të vërteta janë gjithë këto që thotë ky operativ i ish-Sigurimit të Shtetit? Dhe si keni arritur në përfundimin që është rekrutuar nga UDB apo shërbime të tjera?

Ky operativ flet me data dhe fakte konkrete. Na paraqet një raport me shkrim normal për punën e tij. I takon Sali Berishës t’i përgënjeshtrojë po qese ka fakte që t’i mohojë këto. Por unë jam i bindur që ai nuk do ta bëjë këtë. Le t’i rikthehemi historisë. Gjatë kësaj kohe (para viteve ’90 pra ), Sali Berisha  zbatonte me përpikmëri mësimet e PPSH, deri sa u bë sekretar i organizatës së PPSH të spitalit. Në këtë kohë filluan t’i shfaqen simptomat e një sëmundjeje psikike. Për shkak të kësaj sëmundjeje ai është dërguar nga Partia për mjekim në Austri. Sëmundja mbikëqyrej dhe kurohej nga kolegu i tij psikiatër Ylvi Vehbiu. Ylvi Vehbiu, me ardhjen e Berishës në pushtet, u largua pa u ndjerë për në SHBA pasi, siç u tha disa shokëve, duke e ditur sëmundjen e Sali Berishës, do të bëhej kurbani i tij i parë.

“Mjerë Shqipëria!” u shpreh Ylviu. Sali Berisha bëri çmos për ta gjetur. Në kohën kur Partia merrte nisma për të ndihmuar zonat veriore me mjekë, në një mbledhje të zhvilluar me kolektivin e spitalit, Sekretari i Partisë, Ilir Gjylbegu, kërkoi që kandidatura e Ylviut të mos përfshihej në transferim. Kur u kërkuan sqarime për shkakun e këtij rekomandimi, Iliri shpjegoi se Ylviu duhej të qëndronte pasi nuk kishte se kush të mbikëqyrte Sali Berishën në sëmundjen e tij. Ky “sqarim”, i kushtoi shumë pas 25 vjetësh Gjylbegut, kur Sali Berisha u bë kryetar i PD dhe President i vendit. Presidenti e largoi Gjylbegun nga profesioni për 3 vjet dhe u desh ndërhyrja e miqve që ky mjek, specialisti më i mirë në Shqipëri për profesionin e tij, të rikthehej në punë. Për pjesën e dytë të pyetjes suaj, Sali Ram Berisha martohet me Liri Rexhep Ramën.

Rexhepin, mbas çlirimit të vendit, bashkë me disa studentë të tjerë i dërguan për studime në Jugosllavi, në Institutin e Fizkulturës. Kur u prishën marrëdhëniet me ish Jugosllavinë, të gjithë studentët u kthyen menjëherë në Shqipëri, ndërsa Rexhepi është kthyer pas disa vjetësh. Në Jugosllavi, vjehrri i Sali Berishës, Rexhepi, u tërhoq në bashkëpunim nga UDB-ja. Për këtë ndikoi fakti se motra e Milicës (e shoqja e Rexhepit, tezja e Lirisë dhe  vjehrra e ardhshme e Saliut ), ka qenë gjatë luftës oficere e OZNA-s (paraardhësja e UDB-së) dhe pas çlirimit të Jugosllavisë, kolonele e UDB-së, mbështetëse e Rankoviçit dhe e operacioneve të tij për shfarosjen e shqiptarëve. Djali i saj (djali i tezes së Lirisë), gjatë luftës në Bosnje, ishte këshilltar ekonomik i Millosheviçit.

– Zoti Braho, gjatë bisedës sonë përpara intervistës, e krahasuat Berishën me Esat Pashën. M’u duk i ekzagjeruar krahasimi…

Dosja e Saliut për veprat e tij antishqiptare është shumë më e zezë se sa ajo e Esatit. Mua më duket sikur Esatin po e bëj më të zi se ç’është duke e krahasuar me Saliun. Esati nuk pati kohë t’i realizonte planet e tij, sepse e vrau Avni Rustemi në Paris. Ndërsa ky Esati modern me emrin Sali erdhi në pushtet, në majat më të larta dhe për tridhjetë vjet me radhë nuk ka të ndalur…

-Me mbështetjen e UDB...

Natyrisht. Edhe me mbështetje te shërbimeve të tjera agjenturore, ku dallon ai francez…

Heshtja e tij tregon që ai nuk është në gjendje t’i kundërshtojë këto. Do të dalin një ditë dokumentet autentike të bashkëpunimit me agjenturat e huaja si një superagjent. Por, shikoni aktet antikombëtare të këtij njeriu. Lexoni librin “Çështja shqiptare – riformësimi i Ballkanit” të autorëve anglezë James Pettifer dhe Miranda Vickers.

– Këto akuza i janë përmendur pjesë-pjesë zotit Berisha, por ai nuk ka reaguar asnjëherë…

Ata thonë se gjatë kohës së studimeve në Francë, (vitet 70), Sali Berisha ka dekonspiruar te shërbimi fshehtë francez rrjetin e agjentëve shqiptarë të zbulimit, emrat e të cilëve i janë përcjellë me siguri UDB-së. Por akti më i poshtër i këtij njeriu ndodhi kur Berisha mori pushtetin dhe sabotoi luftën e UÇK-së. Shikoni se çfarë shkruajnë autorët anglezë në faqet 156-157 të këtij libri: “Hapat e parë në këtë drejtim u hodhën në vitin 1991 kur një grup prej 54 kosovarësh filluan përgatitjen ushtarake në akademinë e Tiranës. Sapo kryeqytetet perëndimore morën njoftim për këto zhvillime, qeveria e Partisë Demokratike u vu nën një presion të madh, sidomos nga qeveria angleze, për t’i mbyllur këto kampe përgatitjeje dhe për të arrestuar personelin më të rëndësishëm. Mund të pohohet se qeveria e Partisë Demokratike e tradhtoi kombin duke iu nënshtruar këtyre presioneve dhe duke vepruar kundër UÇK-së së sapolindur.

Qeveria e Partisë Demokratike nuk i respektoi të drejtat njerëzore të veprimtarëve kosovarë kur ajo ishte në pushtet. Themeluesi i UÇK-së, Adem Jashari, i cili do të martirizohej në mars të 1998-ës në Prekaz të Drenicës (në Kosovën qendrore), ndërsa krejt familja e tij do të shndërrohej në një legjendë që në ditët e para të luftës së Kosovës, ishte arrestuar dhe burgosur në Tiranë në vitin 1993. Zëdhënësi politik i UÇK-së Hashim Thaçi u burgos më 1996 dhe më vonë i shpëtoi për fije vdekjes kur shoku i tij i dhomës, gazetari Hysni Vulaj u vra nga një grup kriminelësh me pagesë. Zahir Pajaziti, komandanti karizmatik i grupit të Llapit, i cili u vra nga policia serbe më 1997, ishte arrestuar nga qeveria e Berishës më 1995.”

Jasharët dhe Hashim Thaçi i dinë mirë këto veprime ndaj tyre.” Pikërisht në këtë kohë qeveria e Berishës thyente embargon e OKB-së ndaj ish-Jugosllavisë dhe furnizonte me naftë makinerinë e luftës të Millosheviçit. Sali Berisha ngriti edhe shoqërinë “Shqiponja” pranë PD-së, të cilën e administronte Tritan Shehu. Më vonë ishte Sali Berisha që i bënte thirrje delegacionit kosovar në Rambuje që të mos e firmoste marrëveshjen që çoi në çlirimin e Kosovës. Jam ne dijeni të deklasifikimit të mjaft dokumenteve të UDB të cilat do të na njohin me fakte të tjera. Duhet patur parasysh edhe se dokumentacioni agjenturor i Sali Berishës që arshivohej në SHIK, me urdhër te Gazidedes u asgjësua, po njerëzit që janë marrë me kundërzbulimin janë akoma gjallë dhe disponojnë dokumente autentike.

80 Komente

 1. B
  Bureto

  Ore maskara, o i pa din e iman! Nuk e lexova fare paçavuren tende. Me mjafton mendja per ta kuptuar pa e lexuar. Ndaj te pyes: Sot i gjete ti keto dokumenta? Une pseduonimin 'penicilina' (dhe jo vetem), e kam degjuar prej dekadash me rradhe nga ti dhe nga vemje te tjera te regjimit diktatorial, vemje qe mbas '90 uzurpuat pushtetin alis demokratik bashke me Sali Berishen, qe sot po na i shet si spiun te serbeve!!! Ja po prirem ta besoj, nuk prish pune, po a ishte ti, bashke me Takun tjeter (Ngjalen), bashkekryetar i Komisionit Paralementar per mynxyren e 1997 veper e Berishes? E ndeshkuat apo e ndihmuat bashke me spiunin tjeter tashme te Sigurimit, mikun tend Ilir Meten (Metajn), per ta rikthyer ne pushtet edhe pse ai ne shtator 1998 beri nje grusht te paster shteti? Dhe jo vetem kaq por ne 2009-2013 te bashkeqeverisnit (dhe te vidhnit)? Po keshtu ne vitin 2011, kur po bashkeqeverisnit me kete "spiunin" e serbeve, kush i shpetoi keta te dy (ciftin me te zi te tranzicionit Berisha-Meta) per "vidion" e famshme te D.Priftit? A ishte ti avokat i tyre dhe qe pas gjyqit farse, para gazetareve i ngazellyer, bile krenar, deklarove (duke shokuar opinionin), se kishe fituar ngaqe "fakti" nuk ekzistonte. Apo e harrove sot, se per ate "fakt", qe e pa dhe e degjoi nje popull i tere, qe i revoltuar doli te protestoje, dhe ky "spiuni" yt i sotem, vrau kater prej tyre ne bulevard? Ti maskara ate bote ishte kryetar i Komisionit Parlamentar te Sigurise. O tempora o mores! Ku jemi katandisur. Ju nuk jeni kategori njerezore, nuk keni as shpirt e as nder, ju jeni pjese e nje tufe plehrash qe hodhi ne tregun alias 'demokratik', regjimi i juaj i kalbur nen drejtimin e Ramiz alise, me në loje Sigurimin e tij famekeq, pjese e te cilit, si hetues, ishe. Fatkeqesi qe per plehra si ti nuk u gjet gjate 30 vjeteve asnje "insenerator' qe t'u digjte te gjalle. Kaq meritoni pisa! Ferrin e keni hallall! Pa le ke surrat dhe na shet moral.

  1. P
   Pjeter

   Qetesou Bureto, prit dhe shih si do perfundoje spiuni Sali, qe ju ka shkerdhuer trute!

   1. B
    Bureto

    I qete jam Pjeter, i qete. vetem se e ke dhier ca me ate fjaline e fundit. Ama nuk jam i qete, kur per Saliun na flet shoku dhe bashkepunetori (si vemje te regjimit komunist, si sigurimsa dhe si komuniste), i gjithe te zezave te tij qelbesira Tak Çantëziu. Se cili ka qene Saliu une e kam njohur para se te lindje ti ( se une jam bajagi i vjeter), ate dite kur doli nga zyra e Ramiz Alise si Kale Troje i shkerdhatokracise. Per Slehun dhe kunder tij, ne keto vite mund te kem shkruar me qindra komente, te cilat ti me siguri nuk i ke lexuar. Po te ishte e kunderta, pra po t'i kishe lexuar, atehere do te mesoje se kujt Monstra, ia ka shkerdhyer trute. Une do te fyeja veten të mbroja Saliun-kobëziun, por sot gjithe inatin e kisha me ate qelbesiren tjeter, që së bashku me spiunin Ilir Metaj, ka qene bashkepunetori i tij. Sa per ate që do t'i ndodhe Saliut, s'kam se ç'pres më. politikisht, ajo tashme i ka ndodhur. Dhe kjo nuk i erdhi as nga une e as nga ti (siç e sheh ka mijra trushpelare qe i shkojne ende pas), por andej nga ku ai nuk e priste, nga miku yne më i madh USA. Le ta falenderojme me zemer ate. Ai sot nuk eshte veçse nje Zombie (i vdekur që ecen). Në e ke fjalen të presim se çdo te na beje dhe drejtesia, kjo eshte tjeter gje. Une, me keqardhje po e them, se prej saj, se paku sa te jem une gjalle, nuk pres ndonje gje te madhe. Uroj te mos jem i sakte në kete. E fundit: Te kam rixha; po s'përtove (meqe eshte ca i gjate), lexoje edhe nje here me qetesi komentin tim, që të ftillohesh ca. Tung!

    1. M
     Maja e cukes

     Eu po dhe ju shoku Bureto i perkisni kontigjentit qe kush te ben nenen i thoni baba.E cuditshme kjo me ju plehrat e Pd-s

     1. I
      Ilir

      Bureto thote te verteten per brahon, e kjo s'do te thote qe eshte i saliut. Ne Durres takun e njohin me mire. Ka akoma njerez qe kane punuar me te, dhe bilé me te atin dhe vjehrrin e Takut.Thjesht kerkon te qendroje ne tave Taku, dhe riperserit te njejtat gjera (TE VERTETA) por qe i dijme te gjithe edhe pa na i thene Taku. Ka te drejte Bureto, Taku dhe te tjeret si ai(SHERBETORE TE REGJIMIT TE SHKUAR, E SAHANLEPIRES te ilir METES deri dje, DUHET TE HESHTIN.Mjaft kane ngrene ne te gjitha kohet si ZVARRANIKE TE PESHTIRE.

      1. T
       Të Mjerët

       Dakord o adashi i Likes pa florinj. Askush nuk e bën burrë te mirë këtë... A qëndrojnë këto që thotë. Ke ndonjë provë për kundër... (Se që dhe ky spiun është nuk diskutohet)

     2. b
      ben

      Bureto-fjale te mencura ke thene. Nuk i heq dot asnje presje atyre qe ke thene per Salih Berishen, kete fatkeqesi te Shqiperise. Kete individ te mbrapshte, nuk e kam njohur vete, por e kam degjuar nga im ate, nje nga kirurget me te shquar te vendit tone ne kohen kur qe te dy kane qene anetare te Kolegjumit te Ministrise se Shendetesise, nje organ qe mblidhte mjeket me te mire te vendit nga cdo dege e mjekesise. Ky institucion thirreshe sa here i duhej ministrit te shendetesise per te dhene vleresime dhe keshilla ne lidhje me shendetin e popullsise. Berisha, si Sekretari i organizate baze te PPSH-se per Universitetin dhe Spitalin e Tiranes, shkroi ne dokumentin e biografise se tim eti se "ky individ vjen nga nje familje e deklasuar dhe mendimi i organizates se partise eshte qe te mos lejohet qe te kthehet ne Tirane". Ishte nje kohe kur si Fakulteti i Mjeksise, ashtu edhe Ministria e Shendetesise kishte kerkuar qe im ate te merrte nje post drejtues ne njeren nga Drejtorite e rendesishme te kesaj ministrie, nderkohe qe do jepte mesime ne Fakultet si profesor i jashtem. Tani ky individ, na del si antikomunist i flakte, kur ka qene njeri nga ata qe bente te ashtuquajturen "lufte klasash ne rradhet e mjekeve dhe punonjesve te shendetesise. Mjafton ky fakt per te treguar se sa i ndyre ka qene dhe mbetet kjo figure e urryer te cilin e kemi patur ne krye te shtetit shqiptar. Qe Salih Berisha ka qene bashkepuntor i Sigurimit, per ate nuk ka asnje dyshim. Persa i perket asaj qe thote S. Braho se ka qene agjent serb e francez, keto mbeten per tu vertetuar. Ajo qe duket dhe qe ne nje fare menyre verteton se Berisha ka patur ndonje "preference" per serbet, jane disa veprime te tijat ne favor te Serbise, duke filluar nga furnizimi me nafte e me armatime i Serbise ne kohen e embargos, vrasja e biznesmenit kosovar Hoxha pasi ai zbuloi takimin e Berishes me Miloshevicin ne Maqedoni, burgosja dhe goditja e te tere luftetareve te UCK-se, kerkesa ndaj UCK-se qe te mos e firmoste traktatin e Rambujese, qe i hapi rrugen bombardimeve te NATOs dhe shume e shume zullume te tjera, qe i dime dhe ato qe nuk i dime akoma, qe ky maskaraka bere ne favor te Serbise dhe kunder vendit e kombit tone. Burgu eshte me e pakta qe ky individ duhet te beje, packa se edhe une, ashtu si juve e kam humbur shpresen se e ashtuquajtura "drejtesi" ne Shqiperi do arrije qe vertet ta dergoje ne burg Salih Rame Berishen.

      1. l
       lori

       Bureto te te rroje partia desha me than,se ti ke mbarue!Nuk me thua kush i dha pushtetin ne 92 Sali Kermes Ramizi apo Rajsoni?Sali Berisha beri 96,97 nga kush u mbrojt e ku u strehua nga vrima e miut ne cilen ambasade ?Kush e risolli ne pushtet pas luftes civili rishtas si kryekriminel UDB-ja apo ndokush tjeter,beri 98 kush e reabilitoi? Sali kryekrimi beri 2011 kush e etiketoi "Burre shteti" dhe ku shkoi e u prish video e te ndjerit Dritan Prifti qe pas kesaj i moren edhe jeten!Sali Berisha eshte monument agjenturash dhe mbrohet nga "Fabrika qe e prodhoi"!Ndaj kushdo mund te denohet e burgoset sot per sot per agjent i sherbimeve sekrete te vendit apo te huaja por kurren e kurres Sali Berisha!Ai eshte Osama Bin Ladeni i Ballkanit e akoma nuk e ka shkelur vijen e kuqe per te perfunduar ne Guantanamo.Sa per "person non grata" e qe nuk shkon dot ne amerike,ai Ameriken e ka ne shqiperi ndaj edhe bene here pas here lojra me "guvernatoren" sepse ai nja tre si puna e kesaj i ka patur vartes.Pyetja e dites eshte perse nuk ndiqet penalisht Sali Berisha,sepse ai ka futur ne loje idiotitn Ilir Metaj dhe ky i fundit do ti paguaj te gjitha e per te gjithe bemat e ndodhura ne kete vend.Sali Beerisha ka zhdukur te gjithe bashkepunetoret e tij me te afert dhe dokumentacionin ndaj dhe organeve u kerkon prova!Tritanin qe e ka prane shikoni kur te shtrohet urgjentisht ndonje dite si i semure rende. Vetem ne nje pike jam dakort me ty per Spartaket qe qe te dy kane qene ne komisionin parlamentar pas 97 dhe kryetari i saj S.Ngjela i mbylli te gjitha kerkimetnen pretekstin se nuk gjeti prova pavaresisht se viktimat jane me emer e mbiemer dhe s'jane pak por rreth 8500 te rinj pa kaluar moshen 30 vjeçare. Ja perse e hedh shurren perpjete Sali Berisha edhe sot pa i hyre asnje gjembe ne kembe duke bere pushime te mbara tek gjiri i kurvave!

       1. R
        R

        Ndofta mendoni se Saliut i ka ardhur fundi, por ( prite Zot ) nje dite mund ta kemi prap kryeminter. Jemi vend i cudirave me njerez te cuditshem.

       2. L
        Lasgushi

        SPARTAKU eshte njeri I degraduar,prej kohesh.Menderisht dhe fizikisht,nga duhani dhe alkoli.Pyeteni se ku I ka KOQET?Menjehere do kerkon me dore nen sqetulla.Nje njeri qe prej 30 vjetesh(qe kur I u fut politikes) nuk di ku ka koqet.Te mos degjohet. Ne pamje te pare duket sikur eshte Antiberishist I thekur.Por jo.Me faktet qe I ngarkon Berishes,vetem akuza te dyshimta dhe te pa vertetueshme.. Sigurimi I Shtetit e kishte rreptesisht te ndaluar te rekrutonte e mbante ne lidhje Bshkepuntore Anetare e Sidomos sekretare parti.Lexoni Platformen e OSSH.Ndersa ata qe isherbenin udheheqies se PPSH ishte akoma me reptesisht e ndaluar.Of8ceri I sigurimit qe bente kete veprim,shkonte ne burg.Ose,nje pengese tjeter ishte shenjat e skixfrenise tek Saliu.Taksative qe ndalohej nje njeri I till te rekruyohej e punonte per OSSH. Spartak Braho kingu,I cili u pasurua ne kohen e qeverise Berisha pse nuk citon e boton provat qe I ka gjetur Sales,me dhjetra dokmente dhe fakte,per krime ndaj shqiptareve kur drejtoi komisjonin bashke me Ngjelen.Ato po jane prova.Qe I fi I madh dhe I vogel.Qe I kane 2 Spartaket,te cilet nuk e kuptoj pse I fshehin? A thuan te jete vete Saliu ideator dhe autor I sulmeve te Spartak Braho ndaj ti!!!??

        1. S
         Sali jo Berish...

         Ja boni Penicillinën Shqiperisë e çrëndsi ka tani..dëmi ësht i pakthyshm

        2. K
         Kalec Dega

         E hapi valixhen - kjo monster e komunizmit! Rames i kane thene: “te pakten nje fut ne burg”

         1. S
          Spartak maskaraj dhe gazetar legen.Ku ishit me par

          Brovo te qoft Bureto per kete postim. Kunishte ky Spartak maskarai me perpara perse e lejoj kete te kalonte shkallet e pushtetit perse nuk esht denoncuar që me pare. Maskara dhe gazetari si gjith gazetaret e tjere që nuk ja beri kete pyetje .

          1. k
           katunar berati

           O trapush Spartaku i ka thene para 20 e ca vitesh keto mutesira te babait tuaj Sali,por prokuroret pederaste ,shiku gojors e gjygjtaret kurva si kane dhene asnjehere vemendjen e duhur

          2. l
           llani

           Pajtohem , absolutisht me iden tuaj ... pasi rrine ne pushtet per vite si kryminister apo president .... dalin spiuna.. ti Spartak merr ndoine leke per keto fucking intervista ,, qe leh si qen zgjebs ,, dukesh dhe kur flet ,,,motherfucker ...

           1. D
            Dakord

            Une jam dakord me bureton. Per te gjithe ju kam ca pyetje: Perse doli tani dosja e ilir metaj? Po ta kishte PS-ja, minimumi do e kishte nxjerre kur parlamenti beri shkarkimin e tij si president. Te mos themi qe do e kishte sakatuar fatos nano po ta kishte kete dosje!! Pse Genta Sula u tremb kaq shume nga nje email anonim qe edhe ligjerisht nuk i lejohet te reagoje ndaj anonimeve dhe ajo reagoi per 24 ore? Mos valle eshte prishur cifti i zi berisha-metaj?? Anen e kujt mban Genta Sula ne kete prishje se te tak brahos e morem vesh? Perveç te gjithe popullit, kush e sheh metajn si rrezik nga politika dhe pse? Nqs pranojme qe nje njeri ish sigurims ka fotografuar ca dosje te nxehta atehere perse vonoi kaq shume ky zoteri??? Une prirem te mendoj qe ilir metaj ka shkelur dike ne kallo se fundmi ose ka pushuar se paguari kete individin. Sa per berishen as qe ja vlen ta quash spiun sepse ai eshte VRASES.

            1. D
             Draper Cekani

             Pseudonimi i Edvin Rames, besoj piktori/francezi apo karikaturisti basketbollist, lol

             1. A
              Anonim

              PSEUDONIMI I SALI KARAXHOCIT ESHT PENICILINA DHE KETE PUN KA BER DOBICI I VICIDOLIT BIRI SERBIT JU BERI POPULLIT PENICILINEN QE I HUMBT VARRI ISHALLA SHPELLARIT.

             2. P
              PeDe-ja e Salih-ut

              Qetësohu Bureto! Jo se ky o burrë I mirë... Por qëndro në temë. Duket se nuk flet kot. Le të dali ai monstra i Viçidolit dhe ti përgënjeshtroj me fakte... (Jo pa shkak Saleh-u është bërë shumë aktiv, tipike e agjentëve që ju kërkohen gjëra).

              1. V
               Vlonjati

               Ky eshte dora e sigurimit qe Merua shkruante disa dite me pare dhe qe udheheq vendin keto 32 vjet e nuk ngopen. Nuk kane parti dhe as atdhe. Perkundrazi, Shqiperine dhe shqiptaret i urrejne. Ky eshte kumbari qe Rama na e beri deputet me votat e PS. Tashme qe Rama e ka flakur kerkon vemendje. Kete te gjithe e bene se IM vuan nga paranoia dhe i eshte mbush mendja qe dosjen ja ka nxjerr Saliu.

               1. A
                Askushi

                DARDHA E KA BISHTIN PRAPA JO VETEM QE SALA FAZLLIC ESHT SPIUN PO KA QEN HISTORIKISHT SI FAMILJE SPIUNA DHE TE PABES KU I GJITH FSHATI NE TROPOJ DHE VIJEN E UJIT E KISHIN NDAR QEKUR VRAN PRIFTIN DHE QEKUR E JEMA E SALES SHKOI ME SERBIN KU LINDI DHE SALI MILLOSHEVICIN DHE KU E MBAJTEN TE FSHEHT DHE KU SALI PLEHRA SHIKONTE CFAR PISLLIQE BEHESHIN NE KETE FAMILJE FUNDERRIN DHE PER KETE MUND TE PYSESH NE FSHATIN E TIJ DHE DO GJESH AKOMA ME SHUM HISTORI PER KETE PACAVURE TE KOMBIT SHQIPTAR .

               2. v
                vang

                Cfare behet keshtu more vella .Ca eshte kjo hata qe na ka gjetur.Mjere ne per keto qe na jane bere mbrapa kraheve,Si do veje halli? Si nuk e arrestojne qenin.????

                1. J
                 Jaho

                 Qetesohu pellumbi i xha jahos , akome se ke kuptuar se po te marresh zjarr nga çdo artikull qe del ne gazeta , do digjesh !

                2. v
                 vang

                 Cfare behet keshtu more vella .Ca eshte kjo hata qe na ka gjetur.Mjere ne per keto qe na jane bere mbrapa kraheve,Si do veje halli? Si nuk e arrestojne qenin.????

                 1. h
                  hajdar

                  do te dalin nje dite dokumenta qe do vertetojn qe ka qene super agjent, njelloj si ekspozeja e enver hoxhes per mehmet shehun,nxirrini pra c'fare prisni.

                  1. d
                   denis

                   në vitin 1968 Saliu është pranuar anëtar i PPSH-së për devotshmërinë e lartë që ka treguar. nese ka pasardhes te enverit ne shqiperi ja ku eshte dhe kete e di gjith shqiperia

                   1. S
                    Sula

                    Po sa muti eshte pranuar ne parti asokohe mer, sa koopetativisti i dalluar ne pune apo saldatori apo shoferi , te gjithe per devotshmeri ndaj partise pranoheshin . Ça jane kto mer ?

                   2. i
                    indrit

                    sala nje kriminel i ndyre qe duhet rras nburg

                    1. B
                     Buda

                     Mjafton fakti qe Sali Berisha ka qenë Sekretar i organizatës së PPSH të spitalit me te madh te vendit, sot "Nene Tereza", qe atij me ne fund t'i hiqet mandati i Deputetit ne Kuvendin e Shqiperise. Te tjerat vine vete me pas. Pse kane frike kryetaret e grupeve parlamentare te PS, Taulant Balla dhe i PD, Enkelejd Alibeaj?!

                    2. a
                     andri

                     me shprese qe faktet te dalin sa me pare dhe ky njeri te futet ne burg

                     1. j
                      jari

                      krimineli me i madh i shqiperise eshte akoma ne politike pas gjithe atyre masakrave qe ka bere , banditi

                      1. L
                       Latif Dreqi

                       Mbase ka spiunuar gopin e sat ëme! Yyyt iu shkerdhefsha robte, qelbesira, llumi i llumit, qe nuk late shqiptar pa vrare e prere neper gjyqe persekucioni per 45 vite, u bete ju letyra te drejtoni gishtin e te merrni flamurin e luatracionit. Po skeni faj, i duhen qire robte Saliut qe iu la pas '90 te zinit poste e prona ju horra bandite, te zbritur nga hinterlandi i kuq qe kur dhisnit ju shponte driza bythen.

                       1. Roberto

                        O Latif mos u nxeh kot. Ti ndoshta ke besuar verberisht dhe te jap te drejte por duhet te dish qe ato qe thote Spartak Braho (per mua eshte legen burre) jane te verteta dhe ne disa raste une i kam thene ketu pak a shume por ndoshta nuk jane vene re ose nuk jane marre seriozisht. Trute e gomarit ashtu ja u ka hedhur Saliu atyre qe nuk kane ditur apo nuk kane kuptuar asgje por e kane ndjekur qorrazi nga parapa dhe ky Sali i ka lene dore te lire qe ata te thyejne,te vrasin,te grabisin cdo prone qe nuk ju takon,te shesin femra dhe droge poshte e lart e 1001 te zeza te tjera. Duke u nisur nga keto"lehtesira" qe Saliu ju krijoi shume njerzve normal qe ata nuk i largohen dot joshjes dhe parase gje qe rrjedhimisht ben qe te jene ushtare te betuar te tij prandaj mendo pak me thelle o Latif djali.

                        1. H
                         Hahaha

                         E meqe e pske thene zotrrote , ska diskutim qe ashtu eshte!!

                         1. L
                          Latif Dreqi

                          Spartak Braho nuk eshte legen burre, ai eshte kurve burre, baxhelle burre, te me falin kurvat se mbase i fyej kur i krahasoj me kete monster. Kete e perdori Nano sic i deshi trapi, pastaj e perdori Meta sic i deshi bytha, me pas Rama sa fshiu dhe kepucet me kete vemjen. Po ku di ky pidhmotra ca ishte Saliu, po ky bastardi i kuq ka qene monster e hetuesise se diktatures qe rrihte me kamxhik njerezit. Eshte nje cudi e madhe qe i jane sulur Saliut si hienat te gjithe?!!

                        2. t
                         taras bulba

                         Kam nje pyetje fare te thjeshte ........ne kete vend , mbas 1990 , kemi ndonje kryetar partie , ndonje politikan , ndonje deputet nuk ka qene agjent i agjensive te huaja ??????????????

                         1. D
                          Dakord

                          Deputet po mo si nuk ka. Te gjithe ata qe jane nen 45 vjeç sot. Puna eshte a jane keta bijte e bashkepunetorve te sigurimit??!!

                         2. T
                          Tiku

                          O Taku, me qafsh. Po na the, se si i thone "Penicilina" ne serbisht,.... do te besojme...

                          1. N
                           Nga une

                           Qe Berisha eshte tradhetari dhe gjemzezi me i madh i Shqiperise, i te gjitha koherave e di cdo njeri normal. Edhe qe eshte poliagjent, e dime. Problemi eshte, pse u la kaq vite, per t'i sjelle deme kaq lemerisese vendit.

                           1. G
                            Genti

                            E thjeshte fare pergjigja: Per sa kohe do kete idiote si Latif Dreqi etj Sale haleja dhe Like hajduti do bejne palle.

                           2. B
                            Balo

                            Pa rrëfe një herë biografinë tënde o fëlliqësirë e Sigurimit! Pa zbulo njëherë çfarë shkruanin kolegët e ty për " hetimet" që bëje ti! Saliu ,ky mut muti,malok e komunist qelbësirë,u mbajt në pushtet nga ju më 1998 o pusht i mutit... Tani del i dhjeri e shan të përmjerin. Maskara!

                            1. y
                             ylberi89

                             Sali Berisha është ndër ish-pushtetarët rrallë në Evropë, ndoshta i vetmi, i cili herë pas here rrëfen me një ndjesi mburrje disa nga krimet e tij, duke sfiduar në mënyrë të paprecedentë prokurorinë dhe prej një viti SPAK-un. Përpos dezinformimit, shpifjeve dhe kërcënimeve të përditshme në adresë të kundërshtarëve politikë, Sali Berisha ka pranuar publikisht se është organizatori i disa prej ngjarjeve më të rënda që kanë shënuar pluralizmin shqiptar dhe për të cilat Kodi Penal parashikon deri në burgim të përjetshëm. Nëse zakonisht politikanët mohojnë dhe shfajësohen për akuzat që u bëhen, me Berishën ndodh e kundërta, pranon me krenari, duke i atribuuar vetes krime të ndryshme. Në çdo vend normal të Evropës, kur një pushtetar apo ish-pushtetar pranon hapur kryerjen e një krimi, do të shoqërohej dhe merrej nën hetim sapo të dilte nga studioja televizive. Në Shqipëri, Sali Berisha, vijon të befasojë duke pranuar publikisht krime të reja, pa u shqetësuar nga veprimi i drejtësisë. Po cila janë ngjarjet rënda, për të cilat Berisha ka deklaruar se është autor i tyre?!

                             1. T
                              Tomorri

                              Saliu eshte kriminel I lindur,mashtrues kalibri,por ti Taku ke bashkeqeverisur me te ne 2009-2013,ishje akoma me Like spiunin ne ate kohe,apo e ke harruar?!

                              1. M
                               Miku i Donald Lu

                               Tiku, nuk e ke lexuar mire me duket. "Penicilina" ishte pseudonimi i vene nga Sigurimi Shtetit shqiptar dhe jo nga UDB, siç thote Taku i Zi, pseudonim i zgjedhur nga vete Berisha! Të gjitha keto, nese jane te verteta, se ka 30 vjet qe i degjojme non stop, po te gjithe keta qe kemi 30 vjet qe i paguajme me taksat tona, dhe i paguajme qe te lozin dhe tallen me ne. Yyyy, fytyra te urryera jane te gjithe delenxhinjte! Ps: Tiku, 'penicilina' eshte emer ilaçi, dhe e ka kete emer qe nga dita qe eshte shpikur e prodhuar, (mbi 100 vjet me pare) dhe si i tille, njihet ne te gjithe boten mjekesore, qe domethene edhe ne Serbi. E kuptove tani?

                               1. T
                                Tiku

                                O miku... Po pse or djale, me ter mend e ke ti .... qe do lexoj Takun une ???!!! Edhe titullin qe ja lexova e ka shume. Ne titull thote : Sali Berisha ka qenë spiun dhe agjent i UDB me pseudonimin ‘Penicilina’. ..........................Ku eshte Sigurimi i shtetit ketu ??? Une nuk e shoh...Nejse, llafe koti Me qe ra fjala, e gjeta ne Google translator : ПЕНИЦИЛЛИН ja thone ne Serbisht...

                               2. P
                                Prifti i varfer katolik

                                Jo,Spartak,e Ke gabim.UDB dhe salinjte e saj Jane "miq e dashamires te shqiptareve".Se bashku me agjensite e tjera" Mike",Kane dhene kontribut e per dekomunistizimi e shqiperise,na shpetuan nga diktatura.Madje Edhe sot po' bejne CMOS per gjallerimin e fashizmit,shpreses se demokracine.I Ke lexuar propozimet e ligjit per dekriminalizimit dhe dekomunistizimi.Ky i fundit komunizmit mbetet armiku kryesor.Qe te realizohet mire kjo duhet nazifikimi,fashistizimin.Sipas teje,kush eshte me imediat :-lufta ndaj krimit apo ligji i luftes kunder Agjitacionit dhe propogandes komuniste.Dhe qe te behet mire kjo duhet demokracia nazifashistet.Eshte shume aktuale thirrja e Edit:-komunistet ne litar.

                                1. P
                                 Prifti i varfer katolik

                                 Jo,Spartak,e Ke gabim.UDB dhe salinjte e saj Jane "miq e dashamires te shqiptareve".Se bashku me agjensite e tjera" Mike",Kane dhene kontribut e per dekomunistizimi e shqiperise,na shpetuan nga diktatura.Madje Edhe sot po' bejne CMOS per gjallerimin e fashizmit,shpreses se demokracine.I Ke lexuar propozimet e ligjit per dekriminalizimit dhe dekomunistizimi.Ky i fundit komunizmit mbetet armiku kryesor.Qe te realizohet mire kjo duhet nazifikimi,fashistizimin.Sipas teje,kush eshte me imediat :-lufta ndaj krimit apo ligji i luftes kunder Agjitacionit dhe propogandes komuniste.Dhe qe te behet mire kjo duhet demokracia nazifashistet.Eshte shume aktuale thirrja e Edit:-komunistet ne litar.

                                 1. A
                                  Arben

                                  Taku fol me fakte,mos jep gjykime si nje ish sigurims, vetem ata arsyetonin rroma per toma, dhe ne ate kohe te benin gjemen, sot me duken fantazi, se fantazira bente e gjitbe byroja politike me enverin e lolot e tjere. Kur degjon edhe sot arsyetime totalisht te paarsyeshme e te pa logjikshme se M.Shehu apo K.Hazbiu ishin agjente te cias,udb e kgb, e jo karagjozlleqe e lufte shokesh per pushtet.

                                  1. R
                                   Rinia

                                   Mosha ben te veten.Kane mbetur nje tufe pleqsh qe na tregojne perralla.Me te dalluarit jane dy Soartaket

                                   1. i
                                    ilir

                                    pa u futur ne burg ilir meta dhe sali berisha , shqperia sdo kete shpetim nga krimi i organizuar dhe vrasjet ne mes sheshit

                                    1. L
                                     Letrat duhen hapur Taku.

                                     Shkerdhat njeri.Nese ke do kumenta,pse nuk I paraqet qe te qifsha robt.Ti dhe shkerdhata si puna jote e moren dhe vazhdojn ta morin ne qaf ate popull.Dihet kush eshte Berisha,por dhe ty duhen qir Robt nese flet pe fakte.Aq me keq nese ke dhe si tregon ne popull.Yt bythqir njeri.Shurr e asaj kohe,dhe tani plak i pjerdh na bo te zgjutin. Hapi letrat nese ke,dhe atehere do thon se me te vertet Taku ishte bythqir,por e beri nje te mire.

                                     1. I
                                      Ikir

                                      Ky thote: kam fakte.... me ka thene njeri ae i ka thene njeri... lol

                                      1. P
                                       Ppsh

                                       Kjo kala nuk bie se jeni te tere njelloj pra ish spiuna dhe shba e din dhe e pranon qeverisjen tuaj mbi ket popull te gjore Meqe penicilina qenka i udb as mos u shqetso se mjafton nje telefonate e vllaut vucic penicilines se turnit rama qe ky muhabet te zgjase edhe nja 30 vjet te tjera

                                       1. G
                                        Goni

                                        Edhe mua me ka thene njeri qe Braho eshte spiun i Grekut. Kam fakte se njeri e thote.

                                        1. a
                                         ana

                                         Po ti o baba Taku me mend e bythes ju bashkove dhe i sherbeve Ilir Metes per nja 15 vite tek LSI-ja? Edhe ti pis e me pis se keta te dy je.

                                         1. b
                                          babo taqi lsi

                                          ana , do m'bosh nji gojore si e ke edhe ne Profesion ,se me pelqejn histeriket

                                          1. a
                                           ana

                                           Gojore te bo Mona ty, ndersa per bythec keni titin. hahahahahsahahahahaha

                                         2. L
                                          Labi

                                          Ej milet kjo eshte e forte , Agjent i sigurimit thote , por edhe i udb-as , por edhe kaq smjafton i fut edhe sigurimin francez ? Sa qef i kishte Enveri keto? Po sigurimi si e toleronte tu sherbente te huajve ? Apo nuk e dinte ? Sipas kesaj qe njeri i paska thene spahos duhet ta dinte ?! Me e forta eshte kur thote se “ perse nuk del ti kundershtoje keto Berisha ?” . Si duket ktu e ka gjith synimin Taku apo taket , qe ti japin rendesi kesaj paçavurje. Njeri serioz qe del e komenton Marrina nuk ka. Po tak mjerani tani fare lehte mund te dergoje ne Spak nese ka ndonje gje perveç budallalleqeve qe pohon ketu.

                                          1. Çekiçi

                                           I nderuari Spartak Braho te gjitha ato qe i the janë te verteta Por krimineli Berisha ka edhe mëkate më te mëdha qe u ka bërë pjestarve te UÇK në Shqiperi per interesa te Serbisë Berisha është organizatori krysor i vrasjes se herojit të kosoves ILIR KONUSHEVCI dhe te deshmorit HAZIR MALA Është vrasesi krysor i familjes atdhetare te HAKLAJE dhe te 200 tropojanve te tjerë qe i vrau më strukturat shtetrore Të gjitha krimet shtetrore qe i ka bërë i ka berë per interesa te Serbisë dhe në kordinim më pushtetin e Millosheviqit Per hajnit e tijë mos te flasum Jan hajni marramendse e ka vjedh gjysmen e Shqiperisë dhe bertet kapne hajnin e hajn është vet Sala

                                           1. Z
                                            Zateniketa

                                            O bureto të qi,,,,t qëni nënën ty dhe saliut

                                            1. O
                                             O Spartak o hale

                                             Ore Spartak haleja.po PSE nuk e ke denoncuar perpara ti kete .PSE e ke lejuar . Per çfar je Antar I suguris komtare mor shkerdhat bur.

                                             1. I
                                              I.M Sali Bajge Berisha=Shqiperia sot

                                              e then nga Tak Cicitak Braho qe toka rrotullohet nuk e beson njeri. ky dhe familja e tij e degjenuar jane aq llum sa nuk e kane per gje te lepine te peshtyren mijera here.

                                              1. y
                                               ymer baze eshte Spiun i Greqireve bre !

                                               po Dosjen e ymer bazit qe i sherben Greqireve dhe Serbit ktu ne kte Hale ,kur do ta qisni ,apo prisni Urdher nga Nalt ! Ky eshte njelloj Terrorist si Kriminelet e shpelles sepse nga ajo Shpelle ka dal deri dje atje hante mut e shpifte deri sa e hodhen ne Kazan te Plehrave .Mipro nuk heq dor . Si eshte ajo shprehja : Ai qen qe eshte mesuar me te ngren Mut do haj gjithmone .

                                               1. S
                                                Siluura

                                                Sali Berisha në vitin 1991kur kethej na Parisi per Tiran ka një rport survejimi qe ne Budapest është takuar me sekretarin e pare te abasades Jugosllave atje cfar detyra morre?

                                                1. Y
                                                 YYYYPPP XHIXHI

                                                 Ore pse ziheni se kuptoj pyetni. me mire gocen e Hajdarit se ka te ngjare qe e di ajo ??? Thua te jete e vertete???

                                                 1. Y
                                                  YYYYPPP XHIXHI

                                                  Ore pse ziheni se kuptoj pyetni. me mire gocen e Hajdarit se ka te ngjare qe e di ajo ??? Thua te jete e vertete???

                                                  1. Y
                                                   YYYYPPP XHIXHI

                                                   Ore pse ziheni se kuptoj pyetni. me mire gocen e Hajdarit se ka te ngjare qe e di ajo ??? Thua te jete e vertete???

                                                   1. Y
                                                    YYYYPPP XHIXHI

                                                    Ore pse ziheni se kuptoj pyetni. me mire gocen e Hajdarit se ka te ngjare qe e di ajo ??? Thua te jete e vertete???

                                                    1. g
                                                     goni

                                                     ropt ku ti kene gjithe politikanet nga 1990 e deri me sot ...vdekshin dhe shkofshin ne pidh te ropve ,leket ju befshin ilace rruges .....

                                                     1. D
                                                      DREJTESIA

                                                      O Spartak, spo i permend te gjithe politikanet e ketyre 30 viteve me te humbura te Shqiperise, se jane shume dhe nuk dua ta ndyj gojen me emrin e tyre, por te gjithe pa perjashtim, nuk ka me majtas e djathtas dhe ju qe ju keni shkuar mbrapa, por te gjithe jane ne grupimin "Palaco" e kane vendin ne burg. Nuk i sherbyen vendit te tyre me ndershmeri, por u pasuruan padrejtesisht. Haka e popullit do ti zere. Ardhte sa me shpejt kjo dite e bekuar.

                                                      1. L
                                                       Llogjika

                                                       Vini Re! Spartak Braho eshte kujdestar i Ilir Metes qe eshte kujdesur 30 vite qe Metes mos ti dilte asnjehere emri si spiun. Tani qe Meta u dekonspirua dhe dyshon se e ka shitur Saliu,ka vene ne levizje baba Takun te hape gjoja canten e zeze qe te krijoje tymnaje ku vemeendja te bie mbi Saliun. Vini Re!Sa here Ilir Meta ndihet keq,na shfaqet engjelli mbrojtes i Metes baba Taku me canten e zeze. Sali Berisha per mua eshte agjent serb i kulluar,ndersa sherbimin shqiptar te sigurise e ka "ndihmuar"cfare UDB i ka thene me pseudonimin "penicilina"sic e thote edhe Tak misteriozi

                                                       1. D
                                                        Dauti

                                                        Mire Saliu u be agjent i Sigurimit mor qelbesire. Po ku i mesoi ai emrat e zbuluesve shqiptare qe ua a dha jugosllaveve te UDBse? Tall bythen Merua dhe zagaret e Rames masturbohen ne faqet e Temes se Meros. Edhe Merua fiton para, edhe Rama nxin Saliun. Shtatori erdhi. Cfare do thote Rama kur ti dale populli neper sheshe?

                                                        1. T
                                                         Taulant

                                                         seriozisht e ke qe salija do ngreje popullin? Nje pordhe i bo amerika dhe e zhyt 7 pashe nen dhe!

                                                        2. Roberto

                                                         Ju mund ta shani Tak Bythen sa te doni bile edhe une bashkohem me ju sepse eshte burre i poshter dhe e kam provuar njehere ne nje rast ku pash fytyren e nje llumi qe mohoi sy nder sy dicka qe porositi ne Hotel "Adriatiku" ne Durres disa vite me pare POR persa i perket atyre fakteve qe thote jane 1000% te verteta. Beni durim se do dalin nje dite.

                                                         1. B
                                                          Bej durim po s'duroj dot

                                                          Otre ne ketu jemi. S;kemi ku te vemi ...edhe 30 vjet te tjera...do bejme durim...

                                                         2. P
                                                          Pilurioti

                                                          Spartak Braho, nuk është hera e parë që e denoncon kryekriminelin e kombit tonë, Sali Berisha. Fatkqësia e kombit janë militantët e verbër të Saliu që e mbajnë në pushtet. Shikon komentet e tyre këtu dhe do të bindeni çfarë përbindëshash janë. Spartaku është ashtu siç është por, ka guxuar dhe guxon të thotë të vërtetën.

                                                          1. B
                                                           Bira lencit

                                                           Bravo spartak i ke bere nje skaner terroristit salih bin laden, e hape canten por si vone, demi eshte bere Salih bin laden mund te thuhet se eshte personi qe i ka bere dem shqiperis me shume se cdo armik ose pushtues Ky njeri mendoj une qe duhet izolohet ne nje xhungel

                                                           1. S
                                                            Shqiptari

                                                            Pas Luftes se II Boterore,bota u nda ne dy kampe dhe filloi Lufta e Ftohte agjenturore.Kjo lufte u acarua pas ngritjes se Murit te Berlinit. —Edhe vendi yne nuk mund t’i shmangej kesaj “Lufte” ndaj dhe sipas modelit Sovjetik ngriti prane Ministrise se Brendeshmeshme strukturat e saj,drejtorite si ate te Sigurimit te Shtetit,te zbulimit dhe kunderzbulimit.Fill pas lufte u rrekrutuan njerez dhe u derguan ne perendim si agjente te fshehte te cilet organizuan rrjetet e tyre me bashkepunetor. —Sherbimet e fshehta si:CIA,angleze,Stasi,KGB-ja,UDB-ja,sherbimet greke,italiane,turke,bullgare,franceze kidhin ngritur rrjetet e tyre agjenturore dhe kishin rekrutuar qindera agjente dhe spiune profesion —Ne pergjithesi shfrytezoheshin elemente apo individe qe kishin lidhje familiare dhe miqesore ne keto shtete,kishin studiuar apo ishin kuslifikuar ne keto vende,Por kishte dhe individe te arratisur apo me origjine nga keto vende sic ishin pakicat kombetare ne Shqiperi. —Kishte rendesi te madhe qe personat e infiltruar apo ata te rekrutuar si agjente duhej te kishin pozicione pune ku agjenturat kishin interes,intelektuale dhe kuadro ne ekonomi,arsim,ushtri,shendetesi,MPB,ndermarrje ushtarake,porte,aeroprte dhe sidomos ne administraten e larte partiake.shteterore. —Rekrutimi dhe loja agjenturore sot duket si nje absurditet,si nje gje qesharake femijenore. —Por problemi ishte tejet serioz dhe i sifistikuar -Ne kete loje benin pjese dhe agjentet qe benin Loje te Dyfishte,apo Loje te Shumefishte.Pra ishin te rekrutuar nga CIA,KGB dhe UDB dhe jepnin informacion per te gjitha keto agjdnci zbulimi duke u paguar nga keto te fundit.Kjo loje luhej nga vete agjencite te cilat per interesa te ndryshme i “shisnin” agjentet,ose i infiltronin mbi bazen e kombinacioneve agjenturore. —Braho ka qene pjese e strukturave te hetimit gjate regjimit komunist dhe ka njohuri dhe kontakte me shume nga ish oficeret e Sigurimit te shtetit,drejtues,kryetare dhe zv/ kryetare te Degeve te Puneve te Brendeshme dhe te kesaj Ministrie.Tani qe regjimi eshte permbysur keta oficere sigurimi e kane thyer Kodin e Heshtjes. —A keni degjuar qe te jete sulmuar,goditur,apo kercenuar qofte dhe nje hetues,operariv apo spiun i Sigurimit te Shtetit.Kjo ka disa arsye. Se pari :Shtresa e te denuarve dhe te persekutuarve eshte treguar tejet tolersnte dhe ka ditur te fale xhelatet dhe persekutoret e tyre —Se dyti nje pjese e madhe e tyre vijne nga familje fisnike dhe tolerante jo hakmarrese —Se treti Nje pjese e madhe e bashkepunetoreve vijne nga kjo shtrese dhe menyrat e rekrutimit te tyre kane qene mizore. -Pjesa me agresive dhe me e rrezikshme e kesaj rrace ishin “Besniket e Partise” ata qe ishin gati te vdisnin per partine dhe sh.Enver! Persa i takon atyre qe thote Braho,besoj se jane te verteta dhe te dokumentuara heret. —Me eshte dhe rasti te njoh nje nga njerezit qe eshte specializuar me Berishen ne France.Ai nuk jeton me,Ky njeri fisnik nuk shante dhe akuzonte kafeneve,por nga bisedat me te kisha kuptuar se kishte dyshime te medha dhe prova qe Berisha ishte njeri i rrezikshem nga i cili duhet te ruheshe se te merrte më qafe diku. Fakti qe sot vete Berisha nuk ka guxuar te ndermarre akte ligjore ndaj “ketyre gojeve te liga”,siç ka bere ne raste te tjera te le te dyshosh se e ka mizen ne kesule.Tani qe jane hedhur zaret nga Amerika,te presim,te degjojme se si do i veje filli kesaj historie spiunesh dhe agjentesh DEMOKRATE.

                                                            1. D
                                                             Deni

                                                             Pavaresisht ndjenjave ekstremisht negative qe kam per Berishen, kam bindjen se nuk ka qene spiun I sigurimit te shtetit. Ka qene nje direktive e qarte ne ate kohe qe anetaret e Partise se Punes, nuk mund te ishin pjese e sigurimit, Partia ishte mbi te gjitha. Mbase agjent I UDB-se ka qene, I Sigurimit.....nuk besoj.

                                                             1. D
                                                              Dikush

                                                              QE SPARTAK BRAHO ESHT MASKARA NUK E VE NE DISKUTIM KISHTE NJE SHOFER NE 99 A 2000 NJE TANI QE ME VON E PLAGOSEN NJE RRUGAC DURRSIT DHE SPARTAK BRAHO E PERDORTE PER PUNET E PISTA TE TRAGETIT ARTEMIS,KETO QE KA NXJERR JAN FAKTE QE JA KAN CUAR OSE I KA GJET POR QE SALI KARAXHICI DUKE E DIT FSHATI I TIJ QE ESHT DJAL SERBI DHE FAMILJE SPIUNASH I KA BER SE KA NJE JET TER QE KA DASHUR TE VIJ NE PUSHTET SI ZGICOFREN I LIND QE ESHT DHE SI VRASES ,QE TE FLASESH PER SALI MILLOSHEVICIN DO NJE NAT DIMRI ,PPR KUR ESHT NJE POPULL BUDALLA QE I SHKON PAS JASHTEQITJES SE SHQIPERIS MIR JA BON.

                                                              Lini një Përgjigje