Të zgjedhurit e foltores më 14 maj braktisin Sali Berishën

16 Shtator 2023, 17:22Politika TEMA

Të zgjedhurit e foltores më 14 maj braktisin Sali Berishën

Sali Berisha ka thirrur sot në një takim ato pak kryetar bashkie që kanë dalë më 14 maj, si dhe të gjithë këshilltarët në një takim në Hotel Tirana. Por siç mësohet një pjesë e konsiderueshme e të zgjedhurve e kanë bojkotuar.

Në presidiumin që Berisha ka formuar për takimin nuk ka pasur as një kryetar bashkie, as të Kavajës, as të Memaliajt, e as Fusharrësit e Pukës.

Berisha u ka dhënë porositë të zgjerdhurve vendorë, ku i kërkoi të kundërshtojnë rritjen e taksave. Berisha u kërkoi të bashkëpunojnë me qeverinë qendrore, në interes të zgjedhësve, por theksoi se duhet të denoncojnë “çdo diskriminim të qeverisë vendore ndaj bashkisë tuaj dhe qytetarëve tuaj”.

DEKLARATA:

“Detyrat tuaja janë të shumta, unë theksova se është një mision i rivendosjes së pluralizmit të vërtetë në qeverisjen vendore. Së pari, duhet të fillojmë me transparencën. Eerrësira, dhe vjedhja në errësirë, është tipari më kryesor i qeverisjes së sotme.

Më abuziv se kushdo tjetër është Edi Rama. Do ju jap shembullin e fundit. Amant Josifi për çdo shqiptar, i lidhur si mishi me thoin me Olsi Ramën. A e morët vesh ju që drejtësia shqiptare, gjer sot nuk ka një mandat arresti, paçka se partnerët, prej dy vitesh kanë sjellë të gjithë të dhënat.

Në skemën piramidale prej 2.4 miliardë euro të grupit Milton, 1 miliard është vjedhur nga Olsi Rama dhe Amant Josifi nga Shqipëria. Dhe pretendohet për reformë, në një kohë kur nuk kanë kurajën minimale të qëndrojnë për 1 miliard euro të vjedhura në Shqipëri.

Krimi ka ndodhur në Shqipëri. Nuk ka drejtësi në botë, përveç drejtësisë që kontrollon Edi Rama, që të mos i presë mandat arresti atij. U dhashë këtë shembull, por mund të jap shembuj të tjerë.

Erion Veliaj është i dyti në radhë. Transparencë është jetike. Është unike në botë. Një kryetar bashkie që thotë se ka mbjellë 1 milion pemë. Ka vjedhur shumën për 1 milion fidanë. Vetëm dje, u hiqte fondet arsimit dhe i kalonte te djegësi i tij. Këta janë zinxhir. Kriteri i tyre më kryesor është hajdutëria, ndaj kudo që jeni, në këshillat bashkiakë, do të krijoni komisione hetimore, nuk do të pranoni kurrë mbledhje me dyer të mbyllura si në shpellat e mafies. Ju jeni parlamentarë vendorë.

Asnjë dallim përveç territorit nuk ka në krahasim me parlamentin qendror. Do bëni gjithçka, që të qëndroni me të gjithë pushtetin tuaj.

Mburret kreu i bashkisë së Tiranës, se çmimet në Tiranë kanë arritur të tretat në Europë pas Mynihut e Parisit, në një kohë kur qytetarët i kanë ata mollë e ndaluar. Tani kanë shpikur çmimet e referencës, 54 përqind rrit çmimin me çmimet e referencës. Këta nuk kanë interes tjetër përveç klaneve të drogës që përfaqësojnë.

Është shumë e rëndësishme që të bëjmë gjithçka me votën tonë,  Ju ftoj gjithashtu, edhe të zgjedhurit tanë të nderuar, të përparësoni me të gjithë pushtetin që keni, arsimin.

Bashkitë tona duhet të bëjnë gjithçka që kanë mundësi, me akordim bursash për të varfrit, për ta pasur arsimin si përparësi kryesore. Të kontrolloni ndihmën ekonomike. Të bëni gjithçka për të regjistruar qytetarët që e kanë të domosdoshme ndihmën ekonomike dhe që nuk e marrin.

Ne do bëjmë betejë të fuqishme për minimumin jetik. Vendosja e minimumit jetik është e një rëndësie vendimtare. Në përputhje me ligjin, ju duhet të bashkëpunoni me qeverinë qendrore, në interes të zgjedhësve tuaj. Por do denonconi çdo diskriminim të qeverisë vendore ndaj bashkisë tuaj dhe qytetarëve tuaj.

Bashkëpunimi duhet të zbatohet mbi projekte. Ndaj, ato fonde që keni, i përqendroni në projekte sidomos nga institucionet ndërkombëtare, se ky do bëjë një diskriminim ndaj jush. Duhet të jeni shumë aktiv në bashkëpunimin ndërkombëtar, në interesin më të mirë të qytetarëve që ju d

11 Komente

 1. r
  raul

  Shume shpejt ne hotel Rogner do behet takimi i spiunit Agush askush kokeducja me kryetaret e leshelise qe fitoi leshelija me 14 maj ne gjithe shqiperine. Pritet qe ne kete takim madhedhtor te marrin pjese gjithe ato militante te leshelise qe moren pjese para nje viti ne takimin *madheshtor* qe organizoi Agushi ne Sharre ku ai mbeti i mallengjyer nga qetesia me te cilen e priten ne takim mijra banore te sharres qe kishin ardhur por nga emocioni nuk nxirrnin dot asnje ze apo duartrokitje per Agushin por e degjonin shume te ekzaltuar ne heshtje te madhe. Kurse Agushi i prekur thelle nga pjesmarrja e madhe e banoreve te Sharres premtoi se per pune javesh maximumi 2,3 muajsh ai do ta rrexonte Edi Ramen nga pushteti dhe vertet me 14 maj 2023 ai korri nje *fitore* historike ne lokalet 2023 duke mos marre asnje bashki ne gjithe territorin e Republikes dhe duke i marre me dinakeri , pabesi, poshtersi sic e bejne vetem skraparllinjte disa dhjetra keshilltare te rreme foltores se vicidolit qe ne 92% te territorit te Republikes nuk mori asnje bashki.

  1. k
   k

   Përveç se non grata universal,ky qenka edhe gomar injorant ekzistencial.

  2. F
   Familja kriminale Berrisha

   Ky me kujtone kohen kur komunistet qe dilnin ne pension krijonin organizaten e parrise se lagjes dhe mereshin me idiotsira edhe komunisti nongrata do te kaloje kohen dhe cdo dite do fantazoje dicka po keta debila qe i shkojne pas nuk i kuptoje te meresh me nje sekretari PPSH me njeriun e bllokut doktorin e Hysni Kapo gjyshi Andushit vogel njeriu qe vrau ne shkoder Arben Broci , njeriu firmave piramidale yhksteruesi shteti 1997 njeriu i grusht shteti 1998 familje degjeneruar kriminale kane vrare 26 persona ne Gerdec ,vrases i kater protestues te pafajshem, hajdut i kompleksit partizani , vjedhes i energjise Çez ivshpallur non grata nga DASH minues i demokracise drejtues i grupeve kriminale me kaq te kqija qe ky i ka bere popullit vendit nuk besoje qe nje popull normale do ta degjonte pamvarsishte drejtesise se kapur nga krimi i dy familjeve kriminale Berrisha-Meta nje popull i kulturuar nje media e civilizuar do te injoronte

   1. L
    Li

    Si nuk u lodh kerma

    1. K
     Koloneli pensionist

     Mire ca budallenj qe nuk e kuptojne pozicionin e Berishes i shkojne mbrapa si bisht , po keshilltari per pushtetin lokal i tij ( nuk po kujtohet emri po mbiemrin Asllani) me dukej njeri i zgjuar dhe normal , c'dreqin do mes budallenjve ? Ndoshta eshte infektuar nga mikrobi "Berisha" , si shume te tjere . Seriozisht me vjen keq per te . Ka qene i njerzishem dhe me norma dhe nga nje familje shume e mire gjirokastrite . Kam punuar ne nje drejtori ne MMbrojtjes me vellane e tij , prandaj kam ca dijeni per ecurine politike te tij .

     1. P
      Pensionisti i Porcelanit

      Shajeni sa te donoi legjendarin e Vicidolit, por ai ia arriti qellimit: te dilte ne fotografi ne gazeten e Bazes.

      1. D
       Deda

       Kur flet per ndershmeri ky bastardi antishqiptar i sheqeres qe ka vjedhur me shum nga te ter ka vrar ka djegur tre her shqiperin , sot me lek gjaku fmit e vet kerkojn te bejn kulla shkerdhat e qelbur , ben ky moral ndershmerie ky mashtrus ordiner ky bastard gjakatar dhe shpifes e intrigant qe ja mori frymen kti vendi.

       1. r
        reti11

        Nuk ua morri frymën monstra e serbit, por injoranca që e votonte. Ky eshte nje i vdekur i pakallur tani.

       2. X
        Xoni

        Ore redaksia e gazetes Tema qe gjoja sulmoni Saliun....po si nuk shkruani dy rreshta per kullen tashme te bllokuar ndoshta nga Spak ke pallati kultures?! .....pasi filluan ta hapin gropen me nxitim tani po me nxitim e kane mbushur me zhavorr....jo per gjo po nga ballkoni i pallatit ku banoj ne katin e nente perballe e shikoj cdo dite ka dy jave kjo pune...

        1. S
         Sali kufoma

         Sali,,e kam then un qe ne fund do ngelesh me mul nocken,nafije vokshi dybekun,thuthuqin,tritan preshin,sul gjeldetin,bilbil gjyzarin e kuvendit me bilbil ne goje,,,,kta do kesh dhe ne varrim,,,se femijet nuk do marin dot pjese,se do jen ne Burg,,,osé te arratisur ne kerkim nga drejtesia,,,diktatoret si ti kan nje fund te trishte,,,

         1. S
          Sali Kerma

          Prej verteti i ke ato qe thua dhe ju qan hallin FUKARENJEVE ? Po ti i ke dhene provat qe pas 90- tes e deri me sot pse ieshkaterove te gjtha vendet e punes dhe na hodhe ne ruge dhe vendose neper digastere apo klinika apo shkolla e te tjera vende pune dhe vendose ato qe doje ti .Une qe po te shkruaj jam nje nene me shume femi me hoqe nga puna edhe mua edhe burin ne asidtence per nje vit dhe pastaj me the vrit vehten se doja dhe pese vjet te dilja ne pension dhe nga ajo menyra e organizimit tend na dhe nje pension qesharak qe po vuajme edhe sot.Po sa ka si mua te moshes time ? Po a ke seder ti nuk te vjen turp kur mban te tilla ligjerata me tere ato deme qe ke shkaktuar ne popull te vjen per te vjell te degjosh ty pale te besosh . Ka faje drejtesia qe eshte e koruptuar ti duhet te kalbesh ne burg te kalosh pjesen e jetes qe te ka mbetur o MORTJE qe je i MALLKUAR .

          Lini një Përgjigje