Wisner uron Igli Hasanin për detyrën si ministër i Jashtëm, flasin për tensionet në Kosovë dhe Ukrainën

29 Shtator 2023, 17:02Politika TEMA
Wisner uron Igli Hasanin për detyrën si ministër i Jashtëm,

I ngarkuari me Punë i Ambasadës së SHBA-së, David Wisner, uroi ministrin e Jashtëm shqiptar, Igli Hasani për emërimin e ri dhe e falënderoi për partneritetin e fortë të Shqipërisë me Shtetet e Bashkuara.

Ata diskutuan situatën në veri të Kosovës, duke rënë dakord se sulmi i 24 shtatorit ishte i papranueshëm dhe se personat e përfshirë në sulm duhet të sillen para drejtësisë.

Z. Wisner shprehu gjithashtu mirënjohjen e Shteteve të Bashkuara për bujarinë e Shqipërisë në pritjen e të evakuuarve afganë në pritje të rivendosjes.

Ai falënderoi gjithashtu ministrin Hasani për mbështetjen e palëkundur të Shqipërisë ndaj Ukrainës në Këshillin e Sigurimit të OKB-së dhe kandidaturën e Shqipërisë për Komisionin e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut.

1 Komente

  1. P
    Pirdhni se liroheni.

    Me kete "shtrengim" duarsh para kamerave keta jo vetem do te bejne zap Vucicin por do te bejne te flasi me vete edhe Putini, ashtu sic beri Ramuti ne Keshillin e Pasigurimit.

    Lini një Përgjigje