Hovenier:SHBA ka pak entuziazëm për të reaguar për interesa të Kosovës.

30 Maj 2023, 17:09Rajoni TEMA

 

Hovenier:SHBA ka pak entuziazëm për të reaguar për interesa

Në takim me gazetarët në Prishtinë, ambasadori amerikan, Jeffrey Hovenier, ka thënë se SHBA-ja ka pak entuziazëm për të punuar për interesa të Kosovës, momentalisht.

“Më duhet të them se në këtë koment, SHBA-ja nuk ka shumë entuziazëm për të reaguar ndaj disa prej interesave të Kosovës, siç është angazhimi me vendet mosnjohëse, apo puna aktive për të avancuar Kosovën në rrugën euroatlantike”, ka thënë Hovenier.

Ky disponim, sipas Hovenierit, vjen pas veprimeve të njëanshme të Qeverisë Kurti, për t’i futur me forcë tre kryetarët e rinj shqiptarë në komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës.

Ai ka thënë se SHBA-ja i ka bërë Kurtit kërkesë për të shtensionuar situatën në veri, por, sipas Hovenierit, ai nuk i është përgjigjur këtyre kërkesave.


Sipas diplomatit amerikan, kërkesat e SHBA-së ndaj Qeverisë së Kosovës janë që të mos insistojë që kryetarët të punojnë nga ndërtesat komunale, dhe që t’i tërheqë zyrtarët policorë nga tri ndërtesat komunale në veri. 

10 Komente

 1. K
  Kjo duket qarte nga Deklararat qe nxiten Konflikti

  Nqs s'i instereson te mbeshtesin Te Drejten ne Kosove ,per arsye X -te pakten mos te nxisin serbet me Deklarartet e tyre qe te shperthejne Konflikte . Kta kan qen Amis gjate gjithe Historise ,kjo nuk suprizon asnji . E kthejn kapelen si ja do trapi ._Shqiptaret kan vetem nji shanc kundrejt ksaj Politike Fshiste qe luhet sot nga Te Fortet , dhe Armatosen me te gjitha Menyrat se vetem ashtu i tregojme trimerin Hienave qe na rrethojne dhe Ndersejne Gangsterrat e Botes

  1. ÇEKIÇI

   SHKURT DHE SHQIP ALBIN QENI DHE VJOSË KUDRA E PRUNEN KOSOVEN NË KETË SITUATË PER INTERESA TE SERBISË QENI DHE KUDRA JANË FAQJA E ZEZË DHE TRADHTARET E KOSOVES

   1. D
    Detari

    cfare duhet te bente Albini?

   2. V
    Vlora.Vlora

    Rrobt ku ti keni edhe ju ,kosova eshte ne te drejten e saj ,e keni bere boten lesh e li me politiken tuaj ,Shikoni si e keni katandisur ukrainen , e carmatoset dhe tani gjoja po e ndihmoni ,keshtu bete edhe me shqiperine

    1. T
     Toni

     Normal, me idiote si Kurti dhe Osmani cfare pret?

     1. E
      Eni

      Po mire lejani Ruseve atehere...po iku Kosova iken dhe Shwiperia....ambasador trap...

      1. A
       Ani

       Politika e jashtme e Usa le shume oer te deshiruar me Blinken...deshtim ne Afganistan, Ukraine vazhdoni dhe ne Kosoven....

       1. e
        emigranti

        Z. Ambasador, ajo qe ju propozoni , qe konvenon me interesat e Serbise, eshte qe Veriu I Kosoves te vazhdoje si deri me tani , pa kontroll, ne nje anarki te plote ku sundojne bandat paramilitare te Vucicit, me qellim qe te krijoje pershtypjen se shqiptaret nuk dine te qeverisen, keshtu qe kerkon ta rimarre Kosoven. Ai do gjeje cfaredolloj preteksi per te krijuar destabilitet ne rajon. Me kete qendrim tuajin, Serbia e nxitur edhe nga Rusia do te vazhdoje edhe me shume te ushtroje repression mbi Kosoven dhe nga na tjeter vazhdon te qahet sikur po i behen padrejtesi. A nuk ishte Vucic qe urdheroi zyrtaret serbe te braktisnin te gjitha institucionet shteterore te Kosoves duke i shperblyer financiarisht. A nuk ishte Vucic, dikur minister propogande ne qeverine e Miloshevicit, orkestruesi I barrikadave, i bandave paramilitare qe sulmojne pareshtur policine kosovare, i bombave molotov, i dezinformimit te qytetareve serbe duke u paraqitur si viktime dhe venies ne gadishmeri te larte te ushtrise ne kufi me Kosoven. Pasi krijoi vakumin qeverises Vucic nuk lejon te mbahen zgjedhje te lira, madje pasi urdheron braktisjen e tyre organizon sulme per te mos lejuar ushtrimin e detyres nga kryetaret e zgjedhur.

        1. S
         Serbi do Plumb

         Pse Shani Albinin ore kodosha,dhe jo Ramen..Kosova i ka Serbet Brenda jo Shqiperia..Qeveria Shqiptare sikur eshte e bangladeshit Turp o te shitur..Po ra Kosova vjen Halldupi me Avion e ja prish Hotelet Ramos se me llastiqe nuk i rrrezon dot…e pate si e la Amerika Kosoven ashtu e len dhe Shqiperine me klubin e pensionisteve qe ka per ushtri

         1. a
          aleks

          e verteta eshte se amerika u lodh me keta islamiket e kosoves, qe hane buken e kristianit dhe mbajne anen e muslimanit.

          Lini një Përgjigje