Rama: Aeroporti i Vlorës do të jetë gati në fund të 2024-ës

18 Nëntor 2022, 16:16Sociale TEMA

Rama: Aeroporti i Vlorës do të jetë gati në fund të

Fluturimi i parë në Aeroportin e Vlorës pritet të bëhet në fund të vitit 2024. Nga një takim me operatorët turistikë në Vlorë dhe banorët e zonës, kryeministri Edi Rama tha punimet në aeroportin e Vlorës kanë ecur me ritme shumë të mira nëse nuk ndodh asgjë e papritur fluturimi i parë do të mbahet në dhjetor të vitit 2024.

"Pa harruar aeroportin u punimet ecin shumë mirë dhe fluturimin e parë do ta kemi në fund të vitit 2024 dhe shpresojmë të mos kemi surpriza. Aeroporti i Vlorës pati shtyrje që ishin jashtë vullnetit tonë, por tani është tërësisht në vijë dhe nëse nuk ndodh ndonjë gjë e paparashikuar jam besimplotë që në fund të vitit 2024 do të kemi fluturimin e parë.

Vlora sot është një pasqyrë e një transformimi që ka filluar të prodhojë ekonomi dhe të rrisë kërkesën turistike për Vlorën. Por kjo është edhe një sfidë për të pasur më shumë kapacitete dhe për të pasur edhe shërbim më të mirë. E kemi nisur me dy kantierë që do i japin një shtysë turizmit, portin e ri turistik të Vlorës që do sjellë një tjetër kategori turistësh dhe patjetër që do stimulojë edhe një pjesë tjetër të zinxhiriot ekonomike dhe portit të ri tregtar që do lehtësojë shumë industrinë e peshkimit.

Kantieret e reja që janë hapur dhe që do hapen besoj që do i japin impuls të rëndësishëm Vlorës, rruga e re Orikum Dukat, lidhja e saj me tunelin dhe kalimi në anën tjetër të Llogarasë dhe Bypass-i që është funksional janë pjesë të një infrastrukture për dekada që do rrisë kapacitetin e qarkullueshmërisë”, tha Rama.

 

3 Komente

 1. s
  shqip

  Mire e ke ti more vella, por hajde mbushi mendjen gomereve qe i shkojne nga pas Salih mortjes...

  1. e
   ee,

   E sigurova une, ne dhjetor 2024 do shkoj ne Vlore per te vizituar Shqiperine se kam 5 vjet qe s'kam shkuar. Vështro mbase e bie me tehu ate fatin , zoti kryeminister se na ra leshte neper bote.

   1. N
    Ndini

    BABLOK, bëina pensionet 300euro. Nuk ja dalim dot .

    Lini një Përgjigje