Zyrtari i lartë i FIFA-s flet hapur: Jam gay dhe nuk kam pasur asnjë problem në Katar

19 Nëntor 2022, 14:27Sport TEMA

Zyrtari i lartë i FIFA-s flet hapur: Jam gay dhe nuk kam pasur asnjë

Ditën e sotme në Katar, presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, hapi Kupën e Botës 2022 me konferencën e parë zyrtare për shtyp përpara ndeshjes së nesërme. 

Infantino u përgjigj ashpër ndaj kritikave për organizimin e eventit dhe pak momente më vonë, edhe drejtori i komunikacionit në FIFA, Bryan Swanson nuk kishte frikë të dilte hapur në një shtet ku homoseksualiteti është i ndaluar.

“Unë kam punuar me Gianni Infantino prej disa kohësh tashmë dhe gjithmonë kam ndjerë gjithmonë mbështetje. 

Jam gay, si shumë kolegë të tjerë në FIFA dhe gjithmonë e kemi ndjerë këtë suport. FIFA është një organizatë gjithëpërfshirëse që përpiqet të ndihmojë këdo. 

Ne jemi në Katar për punë dhe deri tani nuk kemi patur as edhe një problem.”- u shpreh Swanson.

3 Komente

 1. t
  toni mavrija

  A i ke gjetur dashnoret ne katar.

  1. t
   tifozi

   Po prandaj qenka i mireseardhur ne Katar ky bythpallumi. Nuk thone kot se "i paska hy punes si arabi sumes"

   1. a
    anti25642654censurë

    dhe ky në drejtimin e infantinos!! pavarsisht se me ligj dënohes në katar për homoseksualizëm,si ky dhe shefi i tij,infantino,nuk kanë parë asgjë të veçantë!! bile infantino deklaroi se europa nuk ka çfarë ti tregojë katarit dhe arabisë,boll ka treguar 3000 vjetë rresht!! nuk e di se sa kanë marrë a çfar ju kanë dhënë për të pirë,por këta të dy po i bëjnë rreklamë katarit ultra ekstremist!!

    Lini një Përgjigje