Sfidon Katar-in dhe FIFA-n, federata angleze: Nuk pyesim për gjoba, Kane do mbajë shiritin “ylber” në Botëror

19 Nëntor 2022, 11:14Sport TEMA

Sfidon Katar-in dhe FIFA-n, federata angleze: Nuk pyesim për gjoba, Kane do

Kupa e Botës nuk ka filluar, por tashmë ka shumë polemika.

Presidenti i Federatës Angleze të Futbollit, Mark Bullingham, njoftoi në një intervistë për “Sky Sports UK” se FIFA me të gjitha gjasat do të sanksionojë britanikët sepse ata “injorojnë” urdhrin për të mos dërguar mesazhe politike gjatë turneut.

Në të vërtetë, kapiteni Harry Kane do të mbajë shiritin “ylber” në mbështetje të komunitetit LGTBQ+, një gjest i paautorizuar nga FIFA, pavarësisht faktit se disa ekipe kombëtare kanë vendosur ta mbajnë atë në Katar, një vend ku liria e shprehjes, përfshirë shprehjen seksuale, është shumë i kufizuar dhe çështja e të drejtave të njeriut shkakton shumë diskutime.

“Ata nuk iu përgjigjën kërkesës sonë për ta mbajtur atë shirit dhe ka mundësi të gjobitemi në atë rast ne do të paguajmë gjobën”,-tha Bullingham.

1 Komente

  1. f
    fukaraji20

    Anglezet jane per respektimin e ligjit dhe nga ana tjerer nuk e respektojne ate ne shtepine e tjetrit, hiqen si padrone..!! Ne shtepine tende mund te rrish lakuriq dhe te lejosh martesat dhe me qente por nuk mund te detyrosh tjetrin ne shtepine tij te bej se cfare ti deshiron….kesaj i thone diktature dhe tirani.

    Lini një Përgjigje