Publikimi i listës rriti ndjeshëm pagat në Shqipëri, profesionet më të paguara dhe sa është rroga mesatare tani

12 Shtator 2022, 17:09Ekonomia TEMA

Publikimi i listës rriti ndjeshëm pagat në Shqipëri,

INSTAT ka publikuar sot të dhënat mbi nivelin e pagave në Shqipëri ku vërehet një rritje e ndjeshme e rrogës mesatare në vend gjatë tremujorit të dytë të këtij viti krahasuar me tremujorin e parë. Sipas INSTAT, paga mesatare në Shqipëri tani është 60 666 lekë, ndërsa në fillim të vitit 2021 ishte rreth 56 mijë lekë.

Sipas INSTAT, pagat më të mira në Shqipëri i parrin punonjësit që janë të punësuar në sektorin bankar dhe atë të sigurimeve, ndërkohë që më pas renditen sektori i informacionit dhe komunikacionit; punonjësit e agjencive imobiliare dhe administrata publike, shkruan abcnews.al.

Në fund të listës si më pak të paguarit janë ata që punojnë në bujqësi.

Dy janë periudhat e rritjes së fortë të pagave gjatë vitit të fundit siç duket edhe në grafikun e INSTAT. Momenti i parë lidhet me tremujorin e fundit 2021, e cila përkon edhe me periudhën e publikimit të pagave të më shumë se 660 mijë shqiptarëve duke shkaktuar kështu një presion nga punonjësit në drejtim të menaxherëve për rritje, kurse momenti i dytë është tremujori i parë 2022, periudhë gjatë të cilës presionit të punonjësve iu shtua edhe rritja e fortë e çmimeve për shkak të luftës në Ukrainë. 

4 Komente

 1. S
  Sula

  Rrit pensionet mor shkerdhate burre paske qene se jane qesharake. Apo i more votat dhe na trajto si lipsar. Do lypsh vota per lal erjonin po te satome ke me mor Ul rrogen tate e te gjithe atyne shkerdhat deputeteve ministrave e te tjere shkerdhatave qe marrin miliona dhe rit pensionet se kana punu 40 e kusur vite ne te ngratet e marrim 100- 150 -250 mije leke ne muj. Nje qime bythe jan per me perballu taksat e tate dhe te Erjon shkerdhates dhe çmimet per tu ushqu dhe faturat e elektrikut dhe te ujit. Me çfare te jetojme me frymen tate te qelbur prej drogaxhiu.

  1. E
   Engel Sovjeta

   Si ja keni dhene voten kesaj Qeveria , qe akoma s'ka uj s'ka drita, qe ja u rrit pensionet sa me ble 1 buk ne muaj si? habim duke mos pas kushtet me minimale, ju votoni te korruptuarti mavi !

   1. v
    vlora.vlora

    "Engela Sovjeta"! Mos u merzit se Sahale Marks Lenin Berishen nuk kena me e votu ma. Nuk çeveriste Salihi, por Argita me Zenin te nimue nga Sahale Lusha, Myftar Lumneshi e Mul Noka. Kurre ma mos ardht ora e ktyne maskarejve.

   2. S
    Shkodrani

    100% sakte. Nena ime merr 200-mije te vjetra. U dekorua si nje nga mesueset me te mira te gjuhes shqipe dhe punoi atje ku kishte nevoje atdheu, me ndergjegje dhe ndershmeri. Babai im merrte 240-mije dhe ndertoi 3 hidrocentralet mbi Drin, miniera dhe veprat me te mire te mbrojtjes, nuk e pashe kurre se punonte naten dhe diten qe te kene drita "shk..tat" dhe "ku..at". I shkreti Babe u trajtua si pleher ne spitalin e Durresit. Asnje ndihme kur babai mbeti ne shtrat. Sikur te mos ishin femijet e tij nuk do te mund te ruante as dinjitetin. E pra kontributin e kishte dhene e sterdhene. "Fajin" ndoshta e kishte vete edhe Baba edhe Nana sepse ishin te ndershem deri ne kacidhen e fundit dhe dhane gjithcka per Shqiperine.

   Lini një Përgjigje