“Një popull nuk i nënshtrohet një emisari”, eksponentët e VV-së sulmojnë Escobarin

7 Qershor 2023, 00:36Rajoni NACIONALE

“Një popull nuk i nënshtrohet një emisari”,

Në një atmosferë politike të ndezur në Kosovë, reagimet ndaj deklaratave të emisarit të ShBA-së, Gabriel Escobar, nga eksponentët e partisë në pushtet vazhdojnë të jenë tejet të ashpra. Këshilltarë të kryeministrit Albin Kurti e anëtarë të LVV-së kritikuan deklaratat e të dërguarit të ShBA-së, madje duke dalë me me parulla si "një popull nuk i nënshtrohet një emisari".

Dita e 6 qershorit ishte e ngarkuar për liderët shtetërorë, pasi pritën takimin me dërguarin e posaçëm të ShBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe emisarin special të BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak.

Në takimin e sotëm të emisarëve Escobar e Lajçak me krerët e partive opozitare, u shpalos përpara syve tanë një panoramë e një situate të tensionuar gjatë takimit të së hënës mbrëma mes të dërguarve të Perëndimit dhe kryeministrit Albin Kurti. Drita e ditës së sotme nxorri në pah një refuzim tjetër të Kurtit ndaj ShBA-ve dhe BE-së për të cilin emisarët raportohet se i kanë dhënë dy ditë kohë.

Escobar tha se Uashingtoni qëndron me popullin e Kosovës, por ai vazhdoi duke thënë se nuk mbështet një individ (kryeministrin Kurti) që “nuk ka instinkt bashkëpunimi”.

“Kjo nuk nënkupton që duhet ta mbështesim një individ që nuk e ka atë instinkt të bashkëpunimit dhe koordinimit”, tha Escobar mes tjerash.

'Sulme' ndaj emisarit të ShBA-së

Pikërisht deklaratën e mësipërme u sigurua ta komentojë anëtari i Kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Elvis Hoxha. Në reagimin e tij, Hoxha ka shkruar se një “popull nuk i nënshtrohet një emisari”.

“Kryeministrin e zgjedh një popull. Emisarin e emëron dikush. Një popull nuk i nënshtrohet një emisari”, - tha ai.

Hoxha pati edhe disa reagime tjera gjatë ditës ndaj deklaratave të Escobarit duke hedhur thumba ironie lidhur me garantimet e dhëna.

“Escobari na siguroi për dy çështje: Kosova duhet të shkojë në dialog për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë, me aftësitë e një shteti të plotë, por... unë Escobari, unë emisari, mund t'i vendos kushte kryeministrit të zgjedhur të saj. Ju garantoj se nuk do të ketë Republikë serbe, veç më falni pak... sa të shkoj të përshëndetem me Dodikun.” – shkroi ai.

Një reagim tjetër ka ardhur nga Hysamedin Feraj, këshilltar i kryeministrit Kurti, i cili tha se refuzimi i nënshtrimit ndaj Serbisë nuk është vetëm i kryeministrit, por i tërë popullit të Kosovës, ndonëse nuk ka informacione të konkreta se Kurtit i është bërë një kërkesë e tillë.

“Nuk është një individ, por një popull që nuk do t'i nënshtrohet Serbisë dhe banditëve të saj!”, - tha ai.

Askush nuk do të kërkojë që Kosova të nënshtrohet ndaj Serbisë dhe banditëve të s

Reagimi i këshilltarit të ri të kryeministrit, Bekim Qoku, ka qenë edhe më i ashpër. Ai ka shkruar se në qoftë se Escobari dëshiron ta ketë, atëherë ShBA-ja nuk do ta ketë. “Në qoftë se do Escobari, nuk do Amerika”, - shkroi ai.

Ndërsa deputeti i LVV-së, Agon Batusha, tha se “qëndron me kryeministrin” në një përgjigje për Blic.

26 Komente

 1. m
  mirel

  Vetevrerosjae Al-Bin kokecepit ne aksionin anti amerikan....ha, ha, ha.

  1. C
   Cika

   Hopa, po u del era saliqenve te Kosoves. Nje corbe me saliun keni pire, corba serbe.

   1. R
    Ropi!

    Amerika ju shpetoi koken o bukeshkale, turp te keni!

    1. K
     Kosva4ever

     Ik hajvan meru me lexim se nuk je per shkrim. Amerika ka shpetuar edhe Francën, Rusin, Hungarinë dhe gjithë te tjeret. Mandej Amerika perbehet nga individ te cilet bashkohen ne grupacione dhe klane, e tash individi i Kosoves eshte President por pa vendimmarrje, e ka ngrene pleqeria. Te tjeret vendosin per te si Escobar hispanik muti, Kamala Harris gjysem inde, Rishi Sunak ind, Suella Braverman tamile me nje fjalë antikosovar dhe kur i shtohet Edwin Koçja me 3 miljon vëmje si ti qe zgjidhni per kryeminister cirkusi eshte komplet, ama edhe kjo shfaqje do te perfundoj dhe do te vi episodi ri pro Kosovë. Zot ruaje Kurtin sepse Kosova pa Kurtin do zhbehet.

    2. T
     Trotski

     Albin Kurti po kerkon te luftoje me Mullinjte e Eres.Ky Don Kishot i Ri nuk i duhet Popullit te Kosoves. Ky herif te kujton Xhaxhin Enver qe i kishte shpallur Lufte si Imperializmit Anglo-Amerikan ashtu dhe SocialImperializmit Sovjetik.VV eshte antishqiptare dhe Nuk Duhet fare.

     1. G
      Gjelle Qensh sllav

      Kosova duhet te Mos pranoje me Sllovakun Lajçak,spiunin Rus qe ka studiuar ne Leningrad ne vitet 80,dhe tjeter arsye exhte si mund te jete i paanshem ai kur Sllovakia nuk e njeh Kosoven si Shtet,e Njejta gje vlen edhe per Pijanecin Borrell …ata nuk jane Politikane te zgjedhur por te punesuar ne administrate e dihet ne BE kercet filosllavizmi kudo…Qeveria e Shqiperise cfare te Peshtire e pushta te shitur …cfare ju ka bere Kurti o Qelbesira ,juve ju ka rrahur Saliu me Leva e i lepini bythen,mire qe nuk e ndihmoni Kosoven e shkrete Po pse del Qelbesira i Shqiperise e shan ne BBC Kurtin..o i shitur ik te te bejne Varrin ngjitur me Esat Pashen se ka dhe Rruge me Emrin e tij ne Beograd ,Enveri ishte Hero i Popullit Jugosllav,Saliu spiuni i tyre,Qillota vasal i peshtire.Te vjen Turp te jesh Shqiptar me menyren si Po behet cdo politike pro serbise e kunder Kosoves nga te Shiturit e Tiranes..

      1. p
       pjeter

       Pertej ironive e titujve bombastike, per mendimin tim, Kosova ne kete moment po luan nje rol ne ceshtjen shqiptare si front perballe nje trysnie te jashte zakomshme, si nuk ka ndodhur me pare. Ne te gjithe boten ka aleanca, miqesi, por ka edhe disa kufij qe nuk kalohen kurre edhe per hir te miqesise!! Ju kemi miq, ju jemi mirnjohes perjetesisht, do ju pergjigjemi sa here te kini nevoje per ne ne maksimumin e mundesive tona, por te sakrifikojme gjakun e atyre qe derdhen kunder gjenocidaleve Serbe, duke mbajtur gjarprin ne gji me shprese se nuk te kafshon, eshte shume e veshtire per tu pranuar, edhe nga miku i shtrenjte, madje te ben te vuash fakti, se si po ky mik kaq i shtrenjte te kerkon nje sakrifice te tille!! Shqiptaret duan paqe, gjithmone kane bere leshime per hir te paqes, e tregojne faktet qe eshte nje nga popujt me tkurrjen me te madhe territoriale ne Ballkan, nuk kan sulmuar askend perkundrazi, por per paqe eshte aty ku edhte sot, e kjo fale kesaj lloj manovresh por boll me . Serbet nuk kane asnje fare diskriminimi ne Kosove, kane perfaqesime me shume se çu takon 3.5 perqindeshi i tyre, ai 3.5 pergjindesh,si ne asnje vend tjeter, ka ze te pa diskutueshem ne ndryshimet kushtetuese, e gjithe kjo, fale deshires se shqiptarit per paqe, por kjo ka nje fund, tani i takon Serbise te tregoje realish sa e do paqen, dhe kete aleatet tane duhet ta kene te qarte, se nuk mundet te sakrifikoni kaq shume miqte tuaj me te ngusht per gjenocidalet e ballkanit, vertet eshte e veshtire per tu kuptuar trysnia e ushtruar!!

       1. A
        Ari

        Keta qe e quajne veten politikane, me ngjajne me komunistet tane te asaj kohe...

        1. A
         Alban Dega

         A E PASKA THANE EDHE KY HUSAMUTIN PASHA QE PAT SULMUAR EDHE GJERGJ KASTRIOTIN SKENDERBEUN !? - Pa SHBA-ne mbare Kosova sot do te ishte Republika Serpska . - Keshilltare e zagare si keta me poshte po e do ia thyejne edhe me keq qafen Albin Kurtit - Asnje shqiptar nuk qendron mbi Kosoven dhe interesat jetike te saj! - Ku ishin keta Rasputinet e Vetvendosjes kur Kosova digjej e piqej per liri e pavaresi !? - Nacionalizmi folklorik nuk eshte zgjidhje por rrezik ! - Pa SHBA-ne mbare Kosova sot do te ishte Republika Serpska . - Mos beni argatin e Vucic Dacicit o qyqana !

         1. A
          AX

          O pika e sovranisteve populiste qe flasin per popull. Ku ishte ky popull i forte kur i pushtoi serbia?!? Vetem 3-5 % e shqiptareve rezistuan, te tjeret erdhen si emigrante ne Tiranë, Shkup e Evrope. Mbi 50 % e Ukrainasve mbrojne vendin e tyre nga serbo/ruset. Ndaj sovrano, nacional komunistet, dhe populistet e Zotni Binit duhet ta mbyllin gojen e te mos hane mut pa lidhje…

          1. J
           Jorgji

           Ku I ka mbledhur këta debila dhe mostra Kurti? Sikur I ka kërkuar me qiri për t'u djegur së bashku me të. Hysznedin Ferraj është ai wë ka thënë se nuk ka shqiptarë. Ka vetëm turq dhe me krenari ka pranuar se është I kombësisë tuke. Dhe pastaj këta njerëz u japin leksione studentëve!

           1. H
            Haka Tekizoti

            Ai emisari nuk është emisar, or zoti populist. Ai është SHBA-ja. Nëse ai nuk ëdhtë SHBA-ja, atëherë edhe idhulli yt- Kurti, s'është asgjë nga sa pretendon (ai dhe ti). O janë të dy o s'është asnjëri.

            1. U
             Ush he dreq

             Ty te Qiu Turku 500 vite,,,per bythqire si puna juaj ja merrni ne goje amerikes 30 vite pa problem…Nuk e shpetoi asnjeri Kosoven Po lufta e tyre ata ishin ne Toke e vdiqen as ti as sali muti as edvin droga….Kosova mban valvolen e mbajtjes jashte kombit te sllaveve,juve nuk keni atdhe jeni bythqire Jeniçere aty ku vidhini aty eshte Atdheu…Kurti ka Bole nuk eshte Kurvice si dikush qe hiqet Baba i kombit

            2. T
             Taraboshi

             Shume mire ka thene I lumte

             1. S
              Salih

              Ky eshte populli...!.

              1. k
               koli

               rrkmxh, dru me pre or taj, e cna duhet englizi ne, ne kemi trimat a zubat patokut or taj....druar

               1. C
                Canon

                Parimisht, ndersa praktikisht do bejne ashtu si u thone edhe me nje kembe madje. Sepse ne komunizem merr urdhera pastaj voton, ne demokraci voton pastaj merr urdhera. Legen keshilltar!

                1. s
                 specialisti

                 Injorante Kur Amerika e Europa krijoi shtetin kosovar, keto qe flasin , nuk kishin lindur akoma ose ishin femije. Mendje femije. Po sikur Amerika e Europa te terheqe trupat nga Kosova, cfare do beje Kosova ? Do luftoje vetem me serbin ? E dini qe Amerika nuk e le vetem Kosoven , prandaj silleni keshtu ju te VV. Ju bashke me kryetarin tuaj arritet te krijonit parti e te votonit ne Shqiperi, ne zgjedhjet e pergjitheshme 2021. Pse ? Te merrni pushtetin edhe ne Shqiperi ? Njerez karierista e te pa bese. Futet ne burg ato qe bene luften e nuk i mbroni ne Hage. TURP

                 1. G
                  Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

                  Kjo kufomë (Elvis Hoxha) nuk di se cka flet. Eshte i lajthitur.

                  1. A
                   Alban Dega

                   A E PASKA THANE EDHE KY HUSAMUTIN PASHA QE PAT SULMUAR EDHE GJERGJ KASTRIOTIN SKENDERBEUN !? - Pa SHBA-ne mbare Kosova sot do te ishte Republika Serpska . - Keshilltare e zagare si keta me poshte po e do ia thyejne edhe me keq qafen Albin Kurtit - Asnje shqiptar nuk qendron mbi Kosoven dhe interesat jetike te saj! - Ku ishin keta Rasputinet e Vetvendosjes kur Kosova digjej e piqej per liri e pavaresi !? - Nacionalizmi folklorik nuk eshte zgjidhje por rrezik ! - Pa SHBA-ne mbare Kosova sot do te ishte Republika Serpska . - Mos beni argatin e Vucic Dacicit o qyqana !

                   1. M
                    Moni

                    Ky eshte ai profesori qe pi konjak me studentet andej nga Shallvaret, i shoh shpesh ne ca lokale. Patjeter qe diskutojne per avenirin e Kosoves. Nuk e di ca eshte me e turpshme nje keshilltar axhami qe jeton me demagogjira apo nje profesor qe s'ka piken e etikes dhe ulet pi alkol me studentet e vete 20 vjecare...

                    1. p
                     pirro

                     politikane primiteve dhe injorante te zgjedhur nga nje popull i njejte. Kosova po vazhdoi keshtu nuk meriton shtet. Duhet paptjeter te bashkohet me Shqiperine qe te civilizohet.

                     1. A
                      Ari

                      Ky majmuni i kundervihet SHBA-ve qe çliruan dhe themeluan shtetin e dyte shqiptar, Kosoven?

                      1. z
                       zalli

                       Sinonimet e Mulit Paloqes,e shulave te tjere ne Tirane ,perse duhet te beje lajm! jo aspak sa do te perzihet egjra me grurin vjen nje moment dhe ato ndahen,sojsez te tille ka patur e do te kete,ne Tirane ne Prishtin,mos ardhte dita e te ngelemi vetem pa Aleatet tane Perendimor me SHBA-ne ne krye se keta sojsez,si qen te pshurr..n do ia mbathnin,e sot nen mbrojtjen e sigurin e ketyre aleateve,keta sojsez bejne trimerucin,jo vetem e ulet dhe e neveritshme por KUJDES! edhe e Rrezikshme.

                       1. f
                        fatjon

                        Keta idjotet e VV jane bere fotokopje e Sali non grates.

                        1. N
                         NO PASARAN

                         UÇK, SHB dhe BE - NATO shpëtuan nga asgjësimi kombin shqiptar dhe sollën Lirinë dhe Pavarësinë dhe krijuan shtetin e Kosovës. Disa matrapaz luftoni kundër tyre, shkollonin fëmijët jashtë dhe ndihmonin regjimin gjenocid të Millosheviqit. Janë ata që kurrë nuk kanë shkrep asnjë plumb kundër armikut por kundër kombit natë e ditë. Tash ja ky beteri po tregon se ka detyrë ta kthej atë regjimin e "komunizmit- fashist" të Serbisë së Millosheviq në Kosovën e Pavarur bashkë me rrugaçët duke luftuar kundër miqve dhe vendit amë. Mos u përsërit kjo histori kurrë në tokën shqiptare.

                         Lini një Përgjigje