Le Figaro: Një “fitil që po ndizet” mes Ankarasë dhe Athinës

23 Qershor 2022, 19:04Rajoni TEMA

Le Figaro: Një “fitil që po ndizet” mes Ankarasë dhe

“Pas disa muajsh qetësie, tensionet në Egje janë sërish në kulmin e të gjitha kohërave me Turqinë dhe Greqinë që akuzojnë njëra-tjetrën për shkelje të traktateve ndërkombëtare dhe kërcënim të paqes”, raportoi gazeta franceze Le Figaro nga Stambolli.

“Ndërsa prozhektorët e NATO-s janë fokusuar në luftën e Ukrainës, Turqia dhe Greqia, të dyja anëtare të Aleancës Atlantike, kanë shtuar së fundmi stërvitjet e tyre ushtarake, duke akuzuar njëra-tjetrën për mosrespektim të traktateve ndërkombëtare”.

“Në fillim të qershorit, tensionet u përshkallëzuan kur presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan akuzoi hapur autoritetet greke për militarizimin e ishujve të Egjeut. Në një postim nxitës në Tëitter më 9 qershor, Erdogan bëri thirrje për “të drejta” (për Turqinë) dhe ‘marrëveshje ndërkombëtare për çmilitarizimin e ishujve’, duke thënë në një mënyrë kërcënuese: ‘Ne paralajmërojmë Greqinë edhe një herë të jetë e kujdesshme, të qëndrojë larg ëndrrave, retorikës dhe veprimeve që do ta çojnë në rezultate për të cilat do të pendohet, siç ndodhi një shekull më parë”.

Kjo referencë për Luftën Turke për Pavarësi nuk ra në vesh të shurdhër. Për shumë grekë, një plagë e dhimbshme hapet sërish: ajo e “shkatërrimit të Smirnës”, kur në vitin 1922, në sfondin e konfliktit greko-turk, një zjarr katastrofik që shpërtheu në disa rrethe të qytetit, çoi në vdekjen e mijëra banorëe, kryesisht të krishterë, dhe mijëra grekëve të larguar nga qyteti.

Një vit më vonë, në 1923, Traktati i Lozanës çoi në një shkëmbim masiv të popullsisë. Brenda pak muajsh, 1.5 milionë grekë mbërritën në ishujt e Egjeut ose në Greqinë kontinentale, ndërsa 500,000 muslimanë u kthyen në Turqi.

“Nga pala turke, Greqia aktualisht po shkel traktatin e paqes me Turqinë, siç deklaroi së fundmi ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavushoglu, duke kujtuar” kushtin që ishte vendosur në Konferencën e Lozanës për të mos militarizuar ishujt e Egjeut. Por Athina i përkthen ndryshe deklarata të tilla.

“Ankaraja është një kërcënim për paqen dhe sigurinë rajonale,” tha homologu i tij grek Nikos Dendias në Tëitter, duke i përshkruar pretendimet e Ankarasë si “mite të pabaza që nuk mund të sfidohen ose zëvendësohen për komunitetin ndërkombëtar”.

Njëkohësisht, Le Figaro bën me dije se të premten e kaluar presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan iu rikthye akuzave ndaj Greqisë, duke vendosur këtë herë të ndërpresë bisedimet dypalëshe me Athinën.

Ishte mënyra e tij për të “ndëshkuar” një ndërhyrje të kryeministrit grek në maj përpara Kongresit amerikan, kur fjalimi i tij u interpretua nga Ankaraja si një dëshirë për të penguar Uashingtonin që të furnizonte Turqinë me avionë luftarakë F-16.

“Ne kemi thënë se nuk do t’i takojmë më derisa të kemi politikanë të ndershëm”, tha Sulltani i Bosforit. “Përveç sfidave”, megjithatë, kanalet e komunikimit mbeten të hapura”, tha kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis. “Do të kthehemi shpejt në ujërat e qeta”, shtoi ai.

6 Komente

 1. S
  Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

  Mjere kolotripida e birazerit Erdagon se cdo te heq..... allah uakbar

  1. G
   Genti

   Nuk di pse shajnë Putinin dhe Rusinë kur Turqia dhe Erdogan shkelin të drejtat e njeriut,shrypin opozitarët dhe ushtrojnë dhunë shtetërore ndaj popullit Kurd prej vitesh me rradhë ? Apo mjaft të jesh në NATO dhe je o larë. Konflikti me Greqinë është i vjetër aq sa pushtimi i Konstandinopojës dhe Bizantit. Dhe fundi qe raprezalja ndaj grekëve të Turqisë që u dëbuan me miliona nga trojet e tyre. Turqia edhe pse shumicën e territoreve në perëndim i ka të pushtuara pretendon ishujt grekë. Kjo është llogjika e pushtuesit. Keterina e Madhe bëri një gabim që nuk e çliroi Konstandinopojën dhe perëndimin e Turqisë në mënyrë që dallkaukët osmanë të mos puthnin më detin Egje. Nëse Turqia vazhdon në këtë rrugë fundi i Erdoganit është i shpejtë në mos po Turqia do shpërbëhet nga kontradiktat e brendëshme.

   1. M
    Matrapiku

    Shyqyr qe shkruhet nje herë ne shtypin Shqiptar qe nga brigjet e Anatolis = Anadollit u debua 2.5 miljon Grek, dmth sa 3 Shqiperi. [email protected] Pasi bastardet Turko-Arabo-mongole, debuan popullaten autoktone Helene, kerkoj sot pas 1 shekulli te debojn edhe nga ishujt Helenizmin, duke avancuar me pretendime per ne thellesi te Evropes. [email protected] Bastardet Turqira vetem llapin, nuk guxojn te prekin ishujt, sepse e din shume mir qe do rezikojn te humbasin gjithe bregdetin qe nga Helis-Pondi e deri ne Adhana. [email protected] E lexuat ore majmuna Arnauuuuut, 1.5 miljon Grek jetonin ne brigjet e Egjeut lindor (Anatoli) nja 2 miljon te tjer qe u rekrutuan dhe u asimilizuan.

   2. J
    Janullatos kolotrypida

    hidhuni ndonje bumje pederasteve greke, sheshojeni athinen bejeni vend parkimi makinash

    1. B
     Balo

     Duhet kujdes në interpretimin e fakteve,marrëveshjeve dhe traktateve që nuk i njohim. E them ,sepse Erdogan e pa mirë si u izolua plotësisht Rusia sapo sulmoi një vend të pavarur,dhe nuk do t'a donte këtë për vendin e tij ,besoj... Prandaj nëse këmbëngul me siguri mbështetet diku në një pakt apo marrëveshje ndërkombëtare. Sidoqoftë ky është mendimi im.. Fakt është se aty,në kufirin turko-grek luhen interesa të mëdha ekonomike dhe strategjike,ashtu si di me siguri që grekët do bëhen copa për të mbrojtur tokën e tyre. Turqinë e respektoj dhe kam bindjen se po e sulmuan në truallin e saj sovran,Turqia të bluan, për një rast të tillë nuk di ç' të them... Bëje mirë o Zot!

     1. p
      po kur bojn edhe Morrat Minoritet komente ktu

      po kush jeni ju o Morrat e Katundit ? Ke püerfaqsoni jui mor ju qifte erdogani ne byth,qe pellisni medieve si Grek ,nderkohe qe jeni rritur si Morra nen Sistem,in Komuniste dhe sot nga ju presoj ne zorren qorre Greku sufllaqias ,papritur ju duket vetja si Morri maje Karit te Pederastit micotaqis ! Si mundet qe ju Morra Stallash , kooperetaiviste qe sot shisni bythen per 300-euro , keni pafytyresine te hiqeni Ai qe s'jeni , dhe fyeni e shani ne Shqip - Shqiperine ???? Jeni shume te peshtire ,Morra Bythe Greqie , njerez pa asnji far Dinjiteti Njerzore ,por edhe bythqima te peshtire . Lehni - lehni se do vij Koha kur do na e merrni ne goje Te Gjatin dhe nuk do ndjeni te ngopur nga I Gjati i Shqiptarit , sepse do kuptoni sa e Ulet ishte Lepirja e bythes se pederastit grek dhe qelbsit greko afrikan janullatos . - Jepini Morrat Minoritare lepiheni fort .

      Lini një Përgjigje