Nëse s’paraqitet më 6 nëntor, SPAK mund të kërkojë autorizim për masën "arrest shtëpie" për Berishën

5 Nëntor 2023, 13:25Politika TEMA

Nëse s’paraqitet më 6 nëntor, SPAK mund të

Sali Berisha deklaroi se nuk do të paraqitet në SPAK të hënën e parë dhe të tretë të çdo muaji për të zbatuar vendimin e dhënë nga gjykata e posaçme për akuzën e korrupsionit pasiv në privatizimin e kompleksit Partizani.

Berisha herë pas herë ka lënë të kuptohet se nuk do të paraqitet, pasi ai pretendon se vendimi për dhënien e masës shtrënguese detyrim paraqitje dhe pengim i daljes jashtë shtetit janë antikushtetuese, pasi nuk është marrë autorizimi nga Parlamenti.

Por çfarë parashikohet nga ligji nëse Berisha nuk do të paraqitet?

Sipas nenit 231 të Kodit të Procedurës Penale, në rastet kur ka shkelje të masave të sigurimit, gjykata mund të vendosë një masë tjetër me të rëndë.

“Në rast shkelje të detyrimeve që lidhen me një masë sigurimi, gjykata mund të vendosë zëvendësimin ose bashkimin me një masë tjetër më të rëndë, duke mbajtur parasysh rëndësinë, motivet dhe rrethanat e shkeljes. Për shkeljen e detyrimeve që lidhen me një masë ndaluese, gjykata mund të vendosë zëvendësimin ose bashkimin me një masë shtrënguese”, thuhet në nenin 231 të Kodit të Procedurës Penale.

Berisha akuzohet nga SPAK për korrupsion pasiv në bashkëpunim, në lidhje me çështjen e privatizimit të ish-kompleksit ‘Partizani’ dhe dhëndri i tij Jamarbër Malltezi është pas hekurave, pasi gjykata mori masën e ‘arrestit me burg’ ndaj tij, po për këtë çështje.

12 Komente

 1. S
  Sonila

  Po ben 30 vjet ky frikacak i ndyre qe nuk del para drejtesise. Te zbatohen ligjet dhe te merret me force ky perpindesh i zi, ky ligesi, ky letyre.

  1. K
   Ky kriminel i pa meshirshem per njerezit e tije !

   Hamon nje Ore e me pare se ky Kryekriminel Spiun Ordinere ! njeri pa shtylle kurrizore as ne shtepi dhe as en shoqeri...qe ja ka imponuar vetem Spiuneve te bejne shoqerine me kete plehere..dhe ta shoqerojne ne jete me krimet qe ka bere nen mnbrotjen e Spiuneve me kartele te rregjistruar ne MPB te dikurshme..Qe kandandisi dhe dogji nje shqiperi te tere... Ky duhet te varej ne sheshin e Bulevardin me krimet dhe demet qe i ak sjelle te gjithve Qytetareve dhe Fshatareve nga cdo skaje te shqiperise.. Ky ska asnje lloje meshire per njerezit qe u vrane ne 97 mbi 4000 Qytetare..baterdine qe beri me gjakedrdhje ne Vloren Historike...dhe ne cdo Qytet e Fshate te shqiperise..

  2. T
   T

   Plak i poshter shko si kurv atje se nuk eshte me llalla me shoke .amerika do te shkerdhej te 14 ty plak i ndyre

   1. P
    Popullore

    Hahaha PO ku pjerdh ky bastard per Ligje...ky vetem plumbi e ndal...dhe mbani mend ky vret veten...qe te shpetoje Argiten e Zenullahun..

    1. P
     Preshi i tritanit nga lushnja

     merreni zvarre kete qenie parahistorike, se ka 33 vjet qe ka marre zvarre popullin dhe shqiperine dhe ka lene 100 vjet mbrapa duke nderzyer nje cete deputetesh njethundrake qe kane djegur shqiperine dhe po djegin edhe kuvendin. Futini preshin ne bythe si tritanit se po na can karin dite e nate dhe neper televizione qe e marrin nga studio ne studio, nuk i mjafton Tv e zen bythqimit.

     1. t
      tpc

      Te shohim se cfare do te beje SPAK.Se deri tani Sala ka fshire bythen me urdhrin per detyrim paraqitje.

      1. D
       D

       Rraseni ne burg mo kete lugat dhe kriminel,mjafton na cau menderet ky shpellar Vicidoli.

       1. T
        T

        O Sali je komplet i pjerdhur,te ka lene jo vetem mosha po dhe mendja,fleet kodra pas bregut,po vec paloqeve qe te vijn pas asnje tjeter nuk te ka ne defter.

         1. K
          Korcari

          Talleni ju? Arrest shtepie per kete kriminel qe ka vrare mijera shqiptare? Ka bastard, sperme serbe ne shale sheqerije duhet te ngulet ne bis familisht per bemat e tyre kriminale. A numurohen te vraret e tij? Filloi me vrasjet ne shkoder te re rinjve qe e perkrahnin dhe e vazhdoi tmerresisht me rrahjen e opozites ne shesh, me gerdecin, koste trebicken, remzi hoxhen, viktimat e 97, 4 te vraret ne bulevard, gramos pashkon me te birin, po dhe qindra te tjere qe ky bastard me shikun e tij famekeq zhduku ne gjithe bote dhe nuk jane shenuare ende ne listen e tij, ky qe shpertheu dhe varret e familjes tropojane qe i vrau pabesisht etj etj. Kur mendojse ju talleni me kete katil jo vetem me duart me gjak po i zhytur thelle ne gjak shqiptareshbme duket se dhe ju jeni nje qelize e lige, parazite ne trupin e shqiperise. Te mos flasim ketu se si ky kriminel me vasalet e tij e rropen shqiperine dhe i lane shqiptaret ne gjendjen me te mjerueshme ne bote. Ai duhet te futet ne burg e ne sistemin bis sa me pare si nje menyre per te ndaluar horroret e tij.

          1. T
           T

           Si mi kanalesh do shkoj i lagur si muti ne shi .se eshte frikacaku me i madh ky malok i perzier me serb .

           1. Y
            Yllka

            Përse për popullin e shkrete zbatohen ligjet, ndërsa ple këtë cjapi plak serb nuk zbatohen. Ky plak matuf rrezik të iki jashtë shtetit dhe do ra kalojë kufirin i veshur si grua. Do sigurojë pasaportë me emër gruaje.

            Lini një Përgjigje