OMONIA revoltohet me Ramën pse iu drejtua Mitsotaqisit “Qirje” dhe kërcënon kryeministrin: Do marrësh përgjigjen që meriton

20 Tetor 2022, 17:12Politika TEMA

OMONIA revoltohet me Ramën pse iu drejtua Mitsotaqisit “Qirje”

OMONIA është revoltuar me kryeministrin Edi Rama, pas vizitës së këtij të fundit një ditë më parë, në fshatrat minoritarë në Gjirokastër.

Ata janë mërzitur pse Edi Rama bëri një video për kryeministrin grek Mitsotaqis, të cilit i drejtohej “Qirje Mitsotaqis”.

Në fund, OMONIA thotë se Rama do marrë përgjigjien e merituar nga ata.

“Kryeministri i Shqipërisë duke shndërruar në thelb në shesh xhirimi të veprës së tij sureale, me një akt dhe një aktor (one shoë men), duke patur spektatorë të pavullnetshëm dhe jo-interaktivë, të cilët i kishin përzgjedhur me kujdes shërbëtorët oborrtarë, shumë larg pulsit real të minoritetit etnik grek, ligjëroi dje në Derviçian për çmimin e druve të zjarrit!!!

Natyrisht ishte koshient për ambientin shoqëror ku ndodhej. Dhe aty ishte vendi i përshtatshëm të përgjigjej për sa është kryes në kuptimin juridik të fjalës dhe për sa nuk ka kryer duke krijuar vakuum dhe precedent historik negativ përsa i përket të drejtave dhe gjendjes së komunitetit helenik autokton.

Zgjodhi praktikën e njohur që thotë se liderë arrogantë dhe regjime autokratike venë themelet e politikës së tyre mbi bazën e represionit dhe manipulimit të minoriteteve etnike dhe pikërisht në atë pikë edhe mbyllin ciklin e tyre politik.

Në këtë obskurantizëm të thellë të ditëve të fundit ndodhet Rama dhe bashkë me të klika edhe e lakejve të caktuar të regjimit, me origjinë helenike.

Është e lehtë demagogjia e “liderit” mbi çështje të subvencioneve prej 200 euro në vit për bujqit dhe blegtorë.

Por ama shumë e vështirë t’u përgjigjet raportit denoncues të Komisionit BE për situatën politike në Shqipëri të krijuar me përgjegjësi të Qeverisë së z. Rama.

Shumë më e vështirë ndërkaq relacioneve respektive të Këshillit të Europës për minoritetin etnik grek dhe gjendjen që ajo përjeton si rezultat i ndrydhjes që ushtron pushteti dhe regjimi i Ramës.

Është i ngrysur thellë së bashku me klikën e oborrtarëve që realizojnë video-live me të, nëse kujton se përcolli për gjumë helenizmin.

Lojëra e fjalëve dhe nënkuptimet negative të tij, duke kujtuar se fyen kryeministrin e Greqisë, ia kthejmë sy më sy dhe shumëfish!

Qëndrojmë ballazi përball z. Rama, politikave dhe sjelljeve të tua.

Helenizmi di të jetojë në liri dhe të shijojë thellë frytet e lirisë!

Kemi regjistruar në kujtesën tonë kolektive gjithë punët e tua dhe aktin e djeshëm.

Të jesh i sigurt se për të gjitha do të kesh përgjigjen që meriton”, thuhet në reagim.

51 Komente

 1. U
  Urim

  Ju greket ti vini anash Rames

  1. Z
   Zagali

   T'i hani koqen e mutit Edi Rames. Fjala qe ka thene ai per homologun e tij grek nuk ka asgje te keqe,se "qirje" do te thote zoteri. Ju llapaqenet e OMONIA mbylleni gojen dhe mos hani shume mut.

   1. I
    Ishi i ZaKaroves

    Leri te shkretet se do justifikojne ate pensionin e Asfalise ...apo do tjua presin edhe ato 300 evro edhe te vijne te na lypin knej pastaj

   2. B
    Bureto

    Po ç'keni mo që revoltoheni? Rama "Qirje Micotaqis" tha ne greqisht, siç mund ta thoshte edhe Zoti Micotaqis ne shqip, dhe po ashtu mund të thoshte Mister, Herr, Monsieur dhe deri Efendi. Por asnje nga keto, vetem në gjuhen e 'nenes' tuaj, greqisht Qirje! Në kete kuptim, më falni po, qesharake e ben pikerisht revolta juaj.

    1. O
     Osman Gazepi

     Si eshte e mundur qe keta ankohen, ankohen e vetem ankohen? Deklarohen fare hapur minoritet grek dhe nuk ju ndodh asnje gje, ndersa arvanitasit ne Greqi kane frike te deklarohen te tille, mbasi me pas nuk kane te ardhme ne karrireren profesionale, rasti i Iren Papas eshte me se i qarte, daklaroj qe ishte me prejardhje shqiptare vetem pak vite para vdekjes.

     1. N
      Naim Frasheri

      Çfal ka Rama mor Pederast, se gjuha Greke ka Fjalë te tilla, si Palikari ,Qirje skupidhi e shume e shume te tjerash. Edhe Qirjet e Omonias, nga Palikari Shqiptar keni daj, po me defekt ,keni dale,HOMO nia.

     2. B
      Berti

      Ju skeni pike lidhje me Ramen dhe mundoheni ta godisni me gjera te ulta

      1. C
       Cudia

       Ehe Micotaqis mund ta thërrasë kryeministrin tonë ne shqip Zoti Rama. Ju cfarë p..dhin e mëmës tuaj doni?

      2. A
       Ani

       Mendoj se ajo ajo pershendetje ishte mese e sinqert dhe shoqerore

       1. E
        Eno

        Mos u merni me budallalliqet pse nuk flisni per punet e mira qe ka bere por per nje fjal qe i tha kryeministrit grek dhe qe seshte aspak fjale ofenduese

        1. k
         katarakti

         Boll u fshehët pas helenizmit. Ju jeni pasardhësit dështakë të Aristotelit, Platonit, Sokratit tj etj. Jeni si puna e një familjeje me tradita trashëgimtari i së cilës është me të meta mendore. Me një fjalë greqizmi ështê një kopje e pavlerë dhe e shëmtuar e helenizmit. Me Edi Ramën ju ka ngecur sharra në gozhdë. Se ai i jep përparësi Ankarasë, Brukselit dhe Uashingtonit dhe nuk ia var fare Athinës. Prandaj bëni ham ham sa të doni. Dhe mos harroni se një ditê do të jepet llogari edhe për Çamërinë.

         1. a
          aldo

          Jan disa qe flasni pa lidhje fare kur as kuptimin nuk ju din gjerave

          1. c
           celibashi

           rama vazhdo perpara ti se keta ne terezi e kan te kapen me fjal se kan mendjen per pune

           1. B
            Baba i tan botes

            Sa keq me vjen per njerezit me nivel te ulet intelektual. Aq te ulet sa nuk kuptojn as nje dicka te tille

            1. D
             Danjeli

             Revoltohu sa te duash. Rames i marrsh te ligat

             1. o
              orion

              na i shpifen keta oqis e qelbur ti therrasin mendjes se skan gje ne terezi

              1. S
               Shigjetari

               Qirje Bejleri vazhdoka te jete i acaruar!

               1. K
                Klea

                Skane cfare thone e godasin kot me kot

                1. H
                 Hersa

                 Kush e meriton do marri keshtu lloj pergjigjesh

                 1. K
                  Klea

                  O edo vazhdo punen se kto ne terezi e kan do kapen per cdo gje

                  1. A
                   Ana

                   Greku as nuk i afrohet dot rames jo me shum

                   1. R
                    Reda

                    Rama duhet te vazhdoj perpara sduhet te degjoj kto budalliqet

                    1. L
                     Ledi

                     Veq per llafe jan tjeret Ramen e kemi par te gjithe se cfare punesh ka bere per shqiperine dhe sa shume po e zhvillon

                     1. M
                      Medea

                      As ke maja e thoit nuk i vijn dot afer Rames kto te poshtrit

                      1. X
                       Xhahil Bilbili

                       Po qe se helenizmi ( per te cilen ju omonaianet flisni)eshte doktrine lirie e demokracie,nuk besoj se ka ngele ne duart tuaja ta reklamoni , sepse me minimumin e arsyes ;kjo do te perbente nje harritje te mendjeve te ndritura greke,dhe nuk do lihej te interpretohej si plagjiature nga ana juaj o omoniste.Sa per shenimet qe mbani , kjo nuk perben sukses te nje anshem; kushdo di te mbaje shenimet e tij.

                       1. M
                        Marjo

                        Nuk i kuptoj keto portale qe kapet me cdo gje te vogel pa lidhje

                        1. A
                         Alfons

                         Mendoj te eci perpara Rama e mos te kthej koken e te degjoj kta

                         1. M
                          Miri

                          Po skeni pse kapeni me kshu gjerash koti sa me marr cik klikime

                          1. B
                           Besi

                           Keta greket e qelbur duan te na percajne

                           1. B
                            Bobi

                            Otqr o grek fistopsh

                            1. d
                             dulaqis jevgjitis i Gjati ta shkerdhen tromofocken

                             minorikare qirues se kokash peshku ju a shkerdhefshim c'ju pemban pragu o Kontigjenti Karaficis ne Shqiperi ,qe i keni sherbyer e i sheebeni Politikave Antishqiptare te Greqise ,shtetit Pederaste qe po ju perdore si Kamikace Terroriste ne token Shqiptare . Treguat se kush jeni ,por mos harroni se jua shkerdhejm faren ju qim rbt ju pjekim ne hell ,nqs do vazhdoni e provokoni Shqiperine me te tilla Gojore alal Karaficis . Fatin e tij do keni te gjithe rrac pederastash te pabese harram buka ne Shqiperi .Ju rren mendja se ju mbron shteti pederaste mbasi beni shkerdhaten kunder Shqiptareve ? hajt se robt do jua shkerdhejme te gjitheve si qen rriugesh do ngeleni se jeni bo te padurueshem me kte gjuhe pederastash . Kur u bet edhe ju Morrat e Fundit te Botes te hapeni Bythesh ne Politike !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                             1. T
                              Te tille jini sa here qe hapni gojen

                              Kercenimet e tyre jane ne sinkron me ato te ekstremisteve nacionaliste te Agimit te Arte dhe kishes emer keqe greke ! Ne gjithe sa thone , jane gjera boshe dhe pa kuptim . Ne greqisht fjala qirje nuk eshte fjale fyese sikurse perpiqen ta interpretojne keta qe e heqin veten me greke se greket edhe pse ende thone " LIdhe to gajdhuri te huri. . " . Kercenime bajate qe s`i ka kush ne llogari .

                              1. S
                               Stavri

                               Pun evgjitesh . Omonia ska as 20 vete ne minoritet . Qe kur u hoqen vizat nuk ja fershellen me njeri

                               1. M
                                Momqirsi grekofoneve

                                Surrat bytha krimineli i sulmit ndaj pikes kufitare te Peshkepise ne 1994, i qiri FrediMut Bejleri qenka acaruar?! Po te te shkerdhejne gruan, motren, vajzen o kokmut grekofon, si do ndihesh? Sigurisht qe do ndiheshe mire, sepse juve grekofonet jeni sumqire dhe femrat ja u qine malsoret shqiptare. Fatin e Kacifes do keni o muter.

                                1. E
                                 Edkari

                                 Jane shprehje qe i burojne nga perversiteti.

                                 1. A
                                  Arjan

                                  Kjo tregon qarte se shteti shqiptar nuk ekziston.

                                  1. i
                                   irian

                                   o grek te qelbur perher beni politika jo cilsore plera

                                   1. t
                                    tantan

                                    perher do i fusin hundet keto porthalet

                                    1. E
                                     Ed

                                     CMUT GREKE JANE KETA KUR DHE GREKU I QUAN ALLVANOS ME PERBUZJE. TJA HANI MUTIN ATJE KU E BEN EDI RAMAS. EDI RAMA THE GREAT

                                     1. l
                                      labi

                                      Eshte fat i madh qe Greqia ka zgjedhur te na vere perballe neve Shqiptareve rrangalle te tille,injorante te peshtire qe kan lene fshatrat dhe kan ardhur ne Tirane ku perfaqesojne politiken Greke kunder Shqiperise.Uroj ti kemi gjithmone Dhulen e Bej lerin si Greke te vertete,imagjinoni sikur Greqia mbas 90 te njihte te drejtat e Cameve per kthim ne tokat e te pareve,e para Camet do merrnin rruget e Europes e Amerikes e Greqine sot do e kishim ne Shkumbin,politika Shqiptare nuk do te kishte nje kundrapeshe kunder synimeve Greke.Duke u marre me keta plera Greqia e humbi pergjithmone jugun e Shqiperisee ndoshta do i vi radha dhe tokave te Cameve matan kufirit,do zoti i kemi sa me gjate keta.

                                      1. t
                                       tetovari2

                                       Para ca ditësh në një koment paralajmërova se vjen koha e shqiptarisë! Shqipëria do të shtrihet deri në KRETË! Plasni nga inati ju omonista.

                                      2. A
                                       Albanian

                                       Shporruni prej Shqipërisë njerēz të pabesë !omonia njerëz të pabesë !Ndoshta Rama do tju bëj atë që ju qirjet keni më shumë frikë tju heqi Çamërinë nga duart ju qirjeve që na e morët ne Shqiptarëve me 1875. Fuck you qirje omonia

                                       1. a
                                        arqile

                                        Artikull i pakuptimte.Nuk duhej botuar sjell ngateresa.Ka qellime te ulta mbjell shere .

                                        1. Roberto

                                         Hahahaaaa edhe ky Rama nuk ka turp fare. As i skuqet e as i nxihet. Pse edhe Micotaqin kerkon ta q*je??? Po ka nje limit njeriu nuk eshte kaq ordiner. Hahahaaaaa. Po keta te OMONIA-S nuk e dine kujt i thone qirje??? Hajajaaaaaa apo ja thone kuptimin ne shqip????????????????????.

                                         1. S
                                          Supaxhiu 300 evro

                                          Bastardi 300 evro bejler bytha eshte me shqiptar nga origjina se shqiptaret por 300 evro ne dit halli nuk jane pak.Ky kriminel akoma vazhdon i lir,te hapet dosja sepse shqiptaret nuk i besoj drejtesis greke e cila u shpreh se bastardi nuk ishte pjesmarres ne krimin e Peshkepis ndaj ushtareve shqiptar.Deklarata per mua duhet marr ne konsiderat nga magistratura dhe te hetohet se ka kercenuar Kryeministrin ,te ndodhte ne greqi i kishin arrestuar.Duhet perdorim varianti e policis greke ne rastin e arvaniteve me anen e teknikave te avancuara se si te sillen GREEN tjer me deklarata.

                                          1. j
                                           jam grekqiri gabel

                                           Punë grekqirash gjellë qensh, VK...

                                           1. L
                                            Llaf Dibre

                                            Ç'don te thote me helenizmin? Dhe pse e paska shqetesuar "verbi" i Rames? Autoret e hershem greke, pikerisht kur po shpikej kjo fjale (grek), kane pranuar dhe shpallur qe edhe Zotat dhe perendeshat e Olimpit kane pjelle bastarde (me gra apo meshkuj jashte martese). Siç duket autori duhet te jete ndonje bastard e shek. XI, prandaj ndjehet " keq"....

                                            1. F
                                             Flase

                                             E bukur eshte se Micotaqis do ta falenderoje Ramen, ndersa Omonia fallco e kritikon. I zoti do, tellalli s'do!

                                             1. M
                                              Milka

                                              Atyre te omonias i djeg se fjala qirie dhe qiria vjen nga shqipja dhe greket kishin qejf te qiheshin ne bythe prandaj e ka prejardhjen kjo fjale.

                                              1. M
                                               Minoritari

                                               Ky qirje Bejleri e ka vendin ne biruce per masakren e Peshkepise ne 1994. Apo e harroi ky funderrine. Keshtu eshte kur ska shtet se po kishte Bejleri dhe bejleret e tjere do ishin tek 7 penxheret dhe nuk do benin gam gam neper portale.

                                               1. E
                                                Erdogan

                                                Ja edhe nje Aresye e Forte perse Ismail bej Vlora,Frashellinjte,Hasanet, Tahsimet "Pellazagare" shkuan te luftonin per Baben. Kur Heronjte e "Greqise" ne ate kohe te ashtuquajturit Arvanitasit kishin rreth 50 vjet qe donin te cliroheshin nga Pushtuesit Osmane. Kurse keta turq ne Kombesi (Emra,Mbiemra,Istitucione Arabe Fashiste Katolike,Ndergjegje duan Baben Erdogan akoma. Lexoni te gjitha comentet dhe nxirni perfundime perse Agia Saranden e quajten Sarande! Prape "Mire". Nuk e quajten Shen (Saint ital) Dyzeta apo Santa Quaranta. You te vetequajturit Skiptare bini Ndesh me Iroan (Hero "shqip") tuaj Epirote. Xhufi dhe "Historianet" e famshem te vetequajture Skiptare por turq ne Identitet dhe guhe (Identity and Glosa) ka thene qe Kastrioti (Kastro greqisht do te thote castjelle shqip) lindi Ortho-Dhokse (Lavdi e Drejte) shqip. D.m th Greke Epirote dhe krenare per Pirron,Arxilean,Megas Aleksandros,Megas Kostantinos etj. Kete e thote sipas yoush Arnautet e Sulltanit Marin Barletti. Por thote Xhufi u ndryshoi "Besimin" dhe u be Katolike! Por nga ana tjeter thote qe Ndergjegja Kombetare Skiptare d.m th "Arnaute" nuk kishte lindur akoma. Sipas Llogikes del qe nuk ndryshoi Kombesine Greke te Tij. Edhe vend (land angl) lindjen ja kini ndryshuar o te Mallkuar. Nga Emathia thoni Vete e Mat. Perandorin Ilyre Greke Megas Kostantinos dhe Polisin ne Nder te Tij Kostantinopolis e quani sic do Sulltani dhe Ba tuaj Stamboll! U lodhet me Pro-Grame te Marinit Memes se jini pasardhes te "Ilyreve,Epiroteve,Maqedhonasve" etj. Por nuk kini asgje te pervashket me Ta. Dhardhanos i biri i Zeusit dhe Athinase dhe i Mithollogjise se Famshme Greke jini you "Dardanet"! Nuk e kuptoni (non e capito) qe historia tuaj si nje Pashallek turk fillon ne fillimet e shekullit te 20te. Qe nga koha e Majmunit (monkey angl) deri ne 1813en e shkruajten te tjeret Istorine. Kini kaq helm per Ne qe nuk u turqizuam as nuk u beme me Papucin e Romes sa nuk ka Kandar ta peshoje. Bar do hani you tha edhe zonja e vendit qe ndau Epirin ne te Veriut (Vora greq) dhe te Jugut (Jugo sllavisht). Ate te Veriut e ka akoma Erdogani. Kurse Jugut ti hani me Nder Mu........e. Kaq per sot.

                                                Lini një Përgjigje